Poprzednie częściCmyk cz.1  Cmyk cz. 2  Cmyk cz. 3  Cmyk cz. 4  

Uwaga, utwór może zawierać treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Cmyk cz. 5

Kiedy na horyzoncie zamajaczyła stacja, dłonie Maxa w jednej chwili zaczęły się pocić. Zacisnął je mocniej na kierownicy, wytężył wzrok, skupiając się jeszcze bardziej niż dotychczas. Cassie obserwowała chłopaka kątem oka, wyczuwając rosnące napięcie. Karl milczał z miną człowieka, któremu już zawsze będzie wszystko jedno. Kontrolka sygnalizująca prawie pusty bak świeciła się od ponad pół godziny. Samochód wyhamował.

— Tutaj? — Dziewczyna nie kryła zdziwienia. — Tutaj się zatrzymasz? Na środku drogi?

Żadnych bocznych ścieżek, zabudowań, czegokolwiek. Max zastanowił się przez moment, odpalił silnik, skręcił w lewo, w poprzek jezdni, wycofał i ruszył w przeciwnym kierunku.

— Zawracamy? — zapytała, nie mogąc powstrzymać rosnących wątpliwości.

— Przestań, do cholery. Wiem, co robię.

Zacisnęła wargi walcząc z ochotą strzelenia focha. Nie czas i miejsce na obrażanie się, jednak sposób, w jaki ją traktował, za każdym razem uderzał w emocjonalną naturę kobiety.

— Mijaliśmy szopę. Jakiś kilometr, może półtora. — Beznamiętny głos Karla wypełnił wnętrze wozu. Max zerknął w lusterko wsteczne. Wzrok mężczyzn spotkał się na chwilę dostatecznie długą, by obaj utwierdzili się w przekonaniu, że ich przyjaźń to czas przeszły. Coś zmieniło się nieodwracalnie.

— Taa. Właśnie o tej szopie myślę.

— Możecie mi wytłumaczyć, czemu po prostu nie zatankujemy? — Cassie wybuchła.

— Pójdę po benzynę pieszo. Samochód schowamy za szopą. Nie wiadomo czy stacja jest pusta. I bezpieczna.

Był zły, że nie poczekał z ruszeniem w trasę do nocy, tak jak początkowo planował. Jeśli ktoś tam jest, na pewno już ich zobaczył.

 

Od feralnej konfrontacji z Alice nie wkładał pistoletu do schowka. Trzymał go przy sobie, w prawej kieszeni spodni. W lewej miał scyzoryk. Opróżnił plecak, zastanawiał się nad kluczykami. Karl przestał być godny zaufania. Jeśli zostanie w samochodzie z Cassie, odebranie jej kluczyków, nie będzie kosztowało go wiele trudu. Jeśli natomiast zostanie sam, a Max zabierze kluczyki, wówczas brak zaufania momentalnie przerodzi się we wrogość. W razie jakiegokolwiek zagrożenia Karl w unieruchomionym samochodzie, nie będzie miał pola manewru. Muszą zamknąć dodge'a i pójść na stację wszyscy.

Rozłam nastąpił właśnie w tym momencie.

 

— Kto cię mianował pierdolonym kapitanem?!

Max milczał, czekając, aż jego kompan wytrzaska się z pretensji.

— Możesz mi odpowiedzieć?! Ty masz broń, ty masz wóz, ty stanowisz prawo i decydujesz, kto z nas może łaskawie przeżyć, a kogo zabijemy i porzucimy w lesie! Ty! Ty! Ty!

— Może trzeba było pójść po zastrzyk, gdy prawie wyzionęła ducha w drukarni... — Stanowczy, zarazem spokojny głos Maxa lekko ostudził emocje towarzysza. — Hm?

— Powiedziałeś, że załatwisz to szybciej. I żebym z nią został. Że mnie potrzebuje.

— A co ci miałem powiedzieć? Że nie umiesz nawet szluga załatwić, odkąd kiosk przed twoim blokiem zamienił się w kupę gruzu? Mam ci zostawić spluwę, żebyś sobie strzelił w łeb? Czy kluczyki, żebyś wpierdolił się w tę budę — wskazał ręką w stronę stacji — w ramach spektakularnego samobójstwa? Albo żebyś coś zrobił Cassie w ramach szeroko pojętej zemsty? — Kiwnął głową w kierunku kucającej obok, wystraszonej dziewczyny. — Wiesz, że nie miałem wyjścia.

Patrzyli sobie w oczy, oddychając ciężko i zbierając słowa pośród gonitwy myśli. Max miał cholerną ochotę złapać Karla za fraki, ścisnąć i poklepać po plecach. Tak, jak robili zawsze w trudnych chwilach. Pokazać chłopakowi, że nic się nie zmieniło, że on tylko nieustannie stara się dostosować do sytuacji, wyeliminować zagrożenia i trzymać rękę na pulsie. Chciał mu powiedzieć, że wyjadą z tego pieprzonego stanu, i kilku kolejnych, że zwieją jak najdalej na południe, gdzieś do innego świata i zaczną wszystko od nowa.

O ile Karl będzie chciał jeszcze cokolwiek zaczynać od nowa.

I o ile gdzieś jest inny świat.

A potem Karl zapytał, czy gdyby na miejscu Alice była Cassie, zrobiłby to samo. Dziewczyna zerknęła uważnie, poddając analizie mimikę mężczyzny, wyłapując jego wściekłe spojrzenie i stwierdzając ostatecznie, że tak naprawdę nie chce tego usłyszeć. Że to ostatnia rzecz, jaką powinna wiedzieć. Odpowiedź nie padła, Karl pokiwał głową, rozumiejąc aż nadto. Wsiadł do samochodu, nie mówiąc nic więcej.

— Okej. — Max zarzucił plecak przez ramię. — On zostaje. My idziemy.

 

Przeszli na drugą stronę jezdni, przeskoczyli głęboki rów i przedzierając się przez pole wysokich traw, zbliżyli do celu. Chłopak nie wypuszczał dłoni Cassie ze swojej. Miał nadzieję, że jeśli kiedyś umrą, to właśnie w taki sposób — razem. I że będzie trzymał ją za rękę, jak podczas każdej z wypraw w ostatnich tygodniach. Zaszli budynek od tyłu, okrążając go uważnie i po cichu.

Jeep koło jednego z dystrybutorów. Dwóch mężczyzn kręcących się obok. Rozglądali się nerwowo, rozmawiając szeptem. Dość dziwne, biorąc pod uwagę, że w pobliżu nie było ani żywej duszy.

— Może też uciekli... — wysyczała dziewczyna. Uciszył ją, w geście dezaprobaty przykładając palec wskazujący do ust. Nie obchodziło go ani kim są, ani dokąd zmierzają. Towarzystwo nie było im potrzebne, nawet jeśli mężczyźni byli w podobnej sytuacji. Potrzebowali jedzenia, paliwa, mapy i świętego spokoju. Żadnych rozmów, żadnych ludzi. Zaufanie to luksus.

 

Przeczekali oparci o ścianę budynku. Max zafundował im kilka miłych minut, uśmiechając się do Cassie ze swoim wyuczonym, spokojnym spojrzeniem. Przyłożył jej dłoń do ust i pocałował w sposób sugerujący, że może czuć się przy nim bezpiecznie. Troska. Rozmarzyła się, on także. Zaczęło zmierzchać, trawy przed nimi falowały, wiatr rozwiewał włosy wokół umorusanej twarzy dziewczyny. Max oparł głowę o ścianę, przymknął oczy, odpoczywał. To była przyjemna chwila. Jedna z niewielu takich chwil.

 

Gdy samochód odjechał, przeszukali stację, nie znajdując jednak niczego. Poza benzyną kompletna pustka. Doszczętnie splądrowane miejsce. Chłopak był zły. Jedzenia mieli niewiele, a za papierosa oddałby dużo. Cóż, pozostało wracać do wozu i szukać lepszych okazji. Prędzej czy później trafią na opuszczony sklep, być może nawet jakąś wysiedloną mieścinę. Najbardziej ryzykowne były metropolie. Tam kumulowało się całe obecne życie. Przynajmniej tak im się wówczas wydawało.

Karl nie odzywał się słowem. Max przelał paliwo z kanistra do baku, odpalił silnik, ruszyli w drogę. Cassie była w lepszym nastroju. Zasnęła po kilku minutach.

Dwa kilometry dalej z bocznej, leśnej ścieżki za przejeżdżającym bordowym dodge'm ruszył nieoświetlony jeep.

Następne częściCmyk cz. 6  Cmyk cz. 7  Cmyk cz. 8  

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 17

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Canulas rok temu
  Przeczytam na przerwie - ok 14 - znaczy, przeczytam wcześniej, ale pewnie się wtedy wypowiem.

  Tak teraz se myślę, czemu Ty nie masz odpowiednich kresek przed dialogiem?

  Spróbuj przytrzymać lewy alt i na bocznej klawiaturze nacisnąć 0151 - to się wydaje trudne, ale jest ok.
 • Ritha rok temu
  Nie mam bocznej klawiatury na laptopie, na którym piszę :(
  Myślę to robić syntetycznie... Ja Ty z ź. Skopiuje sobie gdzie taką krechę i bede kopiowac. Albo nie wiem.
 • Canulas rok temu
  Ritha, hmmm - Nie, nie. To w opcjach programu. W zamień. Piszesz cały tekst i potem zaznaczasz zamień wszystkie na... I juz
 • Ritha rok temu
  Canulas dobra, ogarnę to poranne duperelki i będę próbować
 • Ritha rok temu
  tu*
 • Canulas rok temu
  Ritha - ja pamiętam parakoks Ź, więc jak nieogarniesz, to obadam w chałupie, ale raczej ogarniesz
 • Ritha rok temu
  No ok, ogarnęłam :) Ale tutaj mam tę klawiaturę numeryczną, a w domciu, niet. To jedno. Dwa, tu mam worda, na laptopie jakieś zamienniki kijowe. Obadam w domu na poprzednim rozdziale, czy się uda.
 • Canulas rok temu
  Ritha - uda się na sto procent. Otwórz 15 stron o problemie i w którejś będzie odpowiedź. Opisz z jakiego programu korzystasz. Ewentualnie, jakby była (co niemożliwe) chujnia. Mailem wysłać do pracy, poprawić w pracy i odesłać. Ale to niemożliwe. Musi być na 100%
 • Ritha rok temu
  Can, tak zrobie. Juz mi te kreski syedza w glowie hohoho.
  Kusi poprawić tez inne teksty pod tym względem. Hm.
 • Canulas rok temu
  Ritha, no tak. Obowiązkowo. Też poprawiam
 • Canulas rok temu
  "Kiedy na horyzoncie pojawiła się stacja, dłonie Maxa w jednej chwili zaczęły się pocić." - 2x się.
  Może: zamajaczyła stacja?

  " Karl milczał z miną człowieka, któremu już zawsze będzie wszystko jedno." - ładne.

  " Muszą zamknąć dodge'a i pójść na stacje wszyscy." - stację

  "O ile Karl będzie chciał jeszcze cokolwiek zaczynać od nowa.
  I o ile gdzieś jest inny świat." - bardzo ładne + dalej "poddajac analizie mimikę" - Dialog wartki. Wierzę.
  Rysuje mi się pewne przemyślenie. Na końcu.

  "Potrzebowali jedzenia, paliwa, mapy i świętego spokoju. Żadnych rozmów, żadnych ludzi. Zaufanie to luksus." - obrazowe i gęste.

  "Chłopak był zły. Jedzenia mieli niewiele, a za papierosa oddałby wiele." - niewiele - wiele. Się mi gryzie.

  Końcówka zajebista. Tak się własnie odcinek serialu kończy.
  Odpoczynkowa nieco, choć dalej (bardzo wysokiej jakości) część. Dziwnie jestem spokojny, że już poniżej pewnego poziomu nie zejdziesz.
  Już to, jakby, wiem.

  Refleksja taka: Dość rzadko, jak na mój gust, wpadają Cmyki. Klimat jest tu zbyt istotny by serwować serię w takich odstępach.
  Nazbieraj może ze 3,4 do przodu i jakoś tak, do, nie wiem, max 5dni żeby wpadało.
  Taka luźna dygresyja.

  Pozdro, Łita.
 • Ritha rok temu
  Grazie signore, napoprawiam wszystko. Część odpoczynkowa, owszem, pchnąć chciałam deczko, na odblokowanie.
  "Dziwnie jestem spokojny, że już poniżej pewnego poziomu nie zejdziesz" - dobrze, że chociaż Ty :D

  "Refleksja taka: Dość rzadko, jak na mój gust, wpadają Cmyki. Klimat jest tu zbyt istotny by serwować serię w takich odstępach" - dobra refleksja. Pokrywa się z moją wieczorną, że Canualdo ma naskrobane naprzód i sobie pyka. Pyk, pyk, pyk. A ja się na bieżąco pocę, miesza się to wszystko, ludzie zapominają, co było w poprzedniej części itp. Zreorganizuję.

  Dzięki, pozdrawiam (już piąty raz dzisiaj xd) :)
 • Canulas rok temu
  Ritha - dlatego nie choruję. Jak będziesz tera pozdrawiać dawaj w nawiasie wielkie M, żeby w intencji Marokoka było
 • Ritha rok temu
  O, bardzo miła z Twej strony inicjatywa. Uleczmy go.
  Pozdrawiam (M)
 • Canulas rok temu
  Pozdro (M)
 • pasja rok temu
  Cały tekst jest naładowany emocjami i niewiadomą co dalej. Zawsze podróż tworzy komplikacje pomiędzy uczestnikami. Czy chodzi o zaufanie?
  No i mają ogon. Jednak Uaz nie był przypadkowy na opuszczonej stacji.
  Pozdrawiam
 • Ritha rok temu
  Zapewne chodzi głownie o to, że Max zatłukł pannę Karla i to deczko spsiuło atmosferę :D
  Nie był przypadkowy, owszem... Dzięki Pasja, zawsze milo Cię widzieć po tekstem :)
  Pozdrawiam
 • KarolaKorman rok temu
  Kurcz, to mają towarzystwo, a wyglądało, że ich nie zauważyli :(
  Skłócić się z najlepszym przyjacielem w chwili ucieczki i ogólnej niepewności przyszłości (zrymowało mi się), to niefart :( Jednak nie dziwię się im obojgu. Każdy ma swoje racje. Wstawiłam 5 :)
 • Ritha rok temu
  Dziękuję i tu :)
 • Elorence rok temu
  Sprawa z Alice popsuła wszystko, w tym czujność Maxa. Kurczę, mają ogon, a to bardzo źle wróży...
  Boże, ten Karl to ma nie po kolei w głowie... Czemu Max jest kapitanem? Bo ogarnia w przeciwieństwie do niego. Idiota. Alice była wariatką, zagrażała im. Ciekawe, czy byłby taki chojrak, gdyby celowała w niego. Jest bezużyteczny, więc niech się cieszy, że ktoś chroni jego dupę.
  Max i Cassie to przedziwna para.
  Tak mi się przypomniało, z poprzedniej części, ich wyznanie miłosne. Wyszło tak naturalnie i pięknie.
  Świetnie piszesz! No wprost genialnie! Nie idzie się oderwać - to widać, nadrobiłam dziś wszystko :D
  Pozdrawiam :)
 • Ritha rok temu
  Jezu, jakże mi milo.
  Moze jeszcze spie i snie?
  Ale nie - widze literky.

  Milosne wstawki libue wplatac, mimochodem, zdaha mi się snakowitsze w mniejszej ilosci, choc kiedys napisze 200 % romans, niech zdechne, ale kiedys pocisne w te strone dla relaksa.
  A moze nie... Zobaczymy.

  Motywujesz Elorence. Dziekuje.
 • Elorence rok temu
  Cieszę się!
  Te miłosne wstawki pasują tutaj jak ulał! Nie są nachalne, ale takie naturalne - normalnie zazdro, że tak ładnie Ci to wychodzi :)
 • Felicjanna rok temu
  Zacisnął je mocniej na kierownicy, wytężył wzrok, skupiając się jeszcze bardziej niż dotychczas.- pomiędzy kierownicy a wytężył dałabym[i], lepsza płynność zdania - obadaj
  Żadnych rozmów, żadnych ludzi. Zaufanie to luksus.- ostatnie zdanie... Z mego punktu widzenia, za mało info. Zaufanie to luksus, na który nie mogli sobie pozwolić albo którym nie mogli nikogo obdarować. - sama nie wiem.
  UAZ chyba się pisze tak.
  Nie wyszczególniam tego, co mi się podoba, bo to jest bardzo ok i podoba mi się i styl i treść.
 • Ritha rok temu
  Ok, tera tak - wole niedopowiedziec, niz roztlumaczac oczywiste, taki mocny schiz, nie wiem czy zawsze sluszny, ale to o zaufaniu zostawie po mojemu ;) Brak "i", hm, tez zamierzony, przecinkowanie że tak powiem stosuję ku zwiekszeniu pędu myśli. Ale przemysle. UAZ taa, tak myślę ale caps locka nienawidze. Kurde, sorka, ze odbijam sugestie, to takie pierwsze mysli, obadam na spokojnie, zastanowie sie nad kazda :)
 • Ritha rok temu
  Zaufanie to luksus - dla obu stron. Dla tego, kto ufa i dla tego, komu zaufano. Generalnie interpretacja dowolna, zawieszenie mysli, zostawienie czytelnikowi pola pod wyobraznie, taki mialam zamysl.
 • Agnieszka Gu rok temu
  Witam,
  Nadrabiam zaległości w jednej z moich ulubionych lektur ;)

  "Nie czas i miejsce na obrażanie się, jednak sposób, w jaki ją traktował, za każdym razem uderzał w emocjonalną naturę kobiety." — bardzo trafne spostrzeżenie, ciekawe że je tu wplotłaś. Wiele mówi o jej mentalności. Niby sytuacja podbramkowa, być może zagrażająca życiu, normalnie to faceci działają a kobiety... cóż... większość podchodzi emocjonalnie.

  Bardzo dobrze rozpisałaś stadium wojny psychologicznej o dowodzenie. Świetna sprawa, widać, że to czujesz.

  "Max milczał, czekając, aż jego kompan wytrzaska się z pretensji." — wytrzaska się — trafiłaś w sendo takim sformułowaniem

  Uwielbiam ten apokaliptyczny klimat, jaki nakreśliłaś. Jest taki hm... kobiecy, owiany emocjami, dogłębną analizą uczuć...
  Bardzo mi to siadło.
  Część super, lecim dalej...
 • Ritha rok temu
  "Nadrabiam zaległości w jednej z moich ulubionych lektur ;)" <3
  "normalnie to faceci działają a kobiety... cóż... większość podchodzi emocjonalnie" - dokładnie tak chciałam, żeby było i żeby Cassie była delikatniejsza, emocjonalna, kobieca, dla naturalnej równowagi
  "widać, że to czujesz" - czuję całość, lepiej niż poprzednie moje twory, cały Cmyk wyłazi ze mnie jakos tak, no kurde nie wiem, samoistnie i klimat postapo tez lubię, oklepany być może, ale zmiksuję go z pustostanowymi refleksjami i charyzmą Maxa i powinno być git :D
  Cieszę się, że siadło :))) Moja dziękować :)
 • Canulas rok temu
  Ritha & A.Gu - patrzę z nieba i płaczę.
 • Ritha rok temu
  Hihihi, ludzie czytajo Cmyka <3 :D
 • Ritha rok temu
  Z nieba? Jak wołasz o pomoc, to musisz to artykułować bardziej przejrzyście :p
 • Margerita rok temu
  Ach ten mój Max dla mojego pupilka piąteczka
 • Ritha rok temu
  Mar, za co Ty go tak lubisz, hm... ? ;)
 • Justyska rok temu
  Podoba mi się gra emocji pomiędzy Karlem a Maksem. Fajnie wyważone.
 • Ritha rok temu
  I tu również dziękuję :) Idziesz jak burza :)
 • Szudracz rok temu
  Nadal nie idzie się oderwać od tekstu. Polują na nich, nie dobrze. Zerkam dalej. :)
 • Ritha rok temu
  Fajnie, Szu :)
 • Ozar rok temu
  Lubie takie klimaty: opuszczona stacja benzynowa, odludzie, widać samochód z daleka, a w środku zombie, albo jakiś inny zmutowany stwór czekający na jeleni którzy potrzebują paliwa. Można powiedzieć, że dla ludzi próbujących przeżyć w takim świecie paliwo + jedzenie to dwie najważniejsze sprawy. U ciebie też coś się szykuje hahahahaha 5+ lecę dalej.
 • Ritha rok temu
  No ja też lubię taki klimaty ;) Leć, leć Ozarze, to Twoje "hahahahaha" wywołuje nieposkromiony uśmiech na mej buziuńce :D
  Dzięki, pozdro :)
 • Adam T rok temu
  He, he (złowieszczy śmiech), ruszył za nimi jeep.
  Powiem, że ciekwie się zrobiło na linii Karl-Max, ten wątek, nawet przy braku akcji jest dostatecznie emocjonalny. Apodyktyczność Maxa vs. żal Karl, zresztą nie tylko żal, tam jest cała gama emocji, z potrzebą dominacji włacznie. Ciekawa jest ta chwila, kiedy Max ma ochotę go po prostu uściskać jak przyjaciela, jak dawniej, ale - hm - dwa razy do tej samej rzeki nie ds się przecie wejść. Testosteron na granicy wrzenia, a lala Cassie, ciągle jest lalą Cassie. Poza tym buduje się klasyczne post apo, ale na szzęście bez zombie.
  Znowu poszukiwania:
  "Jeep koło jednego z dystrybutorów. Dwóch mężczyzn kręcących się obok. Rozglądali się nerwowo, rozmawiając szeptem." - poczatek bardzo scenariuszowy, dobry do narraci w czasie teraźniejszym, kronikarskiej, beznamiętnej.
  Poza tym tekst stanowi monolit - całość stylu. Nie ma słabszych fragmenów, jest tylko ten cytowany, ale nie dlatego, że słabszy, tylko po prostu w innej jakby poetyce.
  Cholernie dobry kawał pisania.
  Pozdrawiaki ;)
 • Ritha rok temu
  Cholernie motywujący kolejny komentarz.
  Tak, tu akcja hamuje, w takich sytuacjach przerzucam sie na dialog, tudziez refleksje.
  Lala Cassie :DD
  Klasyczny post apo <3 Malo wiem o post apo, glownie z filmow, wiec troche po omacku i idac tym tropem - milo czytac, ze trafiam w gatunek.
  Dziekuje pieknie :)
 • Maurycy Lesniewski 8 miesięcy temu
  Sorry, że moje komentarze są tak mało wnoszące, ale przede mną na pewno już mądrzejsi się wypowiadali.
  Błędów nawet nie próbuje wyłapywać bo masz tu odkażone jak na zabiegowym.
  To jakieś cielaki za nimi jadą? Hm? Lecę obadać co z tego bedzi.
 • Ritha 8 miesięcy temu
  Bardzo dobre są komentarze, Mauryc, zluzujta ;)

  "bo masz tu odkażone jak na zabiegowym" - hahahaha, moze i tak :D

  Pozdrówka :)
 • Adelajda 3 tygodnie temu
  No tak, tak i nie mogę teraz zaprzeczyć, że się nie wkręciłam. Trochę opowiadanie przypomniało mi jedną książkę, tylko jak ona się nazywała "Pod kopułą" czy jakoś tak. Też taka ciągła niepewność i rozmyta przyszłość.
  Ładnie zbudowane napięcia :-)
  Mają towarzystwo - ciekawe.
 • Ritha 2 tygodnie temu
  Hm, ciekawe, tytuł nic mi nie mówi. A pamiętasz autora?
 • Nefer tydzień temu
  Stacja benzynowa wydaje się czymś w rodzaju pułapki, wiadomo, że podróżujący po tym świecie będą ściągać w takie miejsca, niczym zwierzęta na sawannie do wodopoju. A tam czekają myśliwi. Pytanie, dlaczego pozwolili im odjechać, zamiast zaatakować w chwili powrotu do samochodu? Zakładam, że mają w tym jakiś cel. Konflit pomiedzy obydwoma bohaterami nieunikniony, Karl to obecnie słabe ogniwo. Zresztą zawsze był słabszym elementem duetu i zdawał sobie z tego sprawę, może to dlatego obecnie reaguje emocjonalnie i mało logicznie? Pod wzgledem językowym nie dopatrzyłem się niczego, może kilka literówek (ale to też drobiazgi typowe dla języka polskiego, czyli brak nieszczęsnych "ogonków" - wystarczy, że klawisz alt się nie dociśnie, usterkę trudno dostrzec gołym okiem, a program ortograficzny też nie wychwyci, bo powstaje słowo poprawne, tylko w złej formie użyte). Pozdrawiam.
 • Ritha tydzień temu
  Hejo!
  Taa, Karl to słabe ogniwo, zdecydowanie. Dzieki piekne za wizyte i tak szerokie refleksje, Nefer :)
  Ogonki gubię nagminnie...
  Pozdrawiam :)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania