Dno oceanu

Odpowiedź na komentarz Canulasa do wiersza „Ocean”

 

Jedni wolą tylko czuć poezję

Inni lubią wiedzieć

Szanując tych pierwszych

Należę do tych drugich

 

„Tłumaczyć komuś wiersz to jakby tłumaczyć komuś żart”. Tak ktoś kiedyś napisał czy powiedział i tekst ten znalazł się pod esejem „Drzewo wiedzy dobrej i złej”. Idąc konsekwentnie torem deprecjonowania wiwisekcji dzieła morduje się wszelką możliwość analizy, która nie jest niczym innym jak właśnie tłumaczeniem. Tezę, że jakakolwiek eksploracja odziera poezję z piękna uznaję za nieprawidłową i w metodycznym badaniu zarówno formy jak i treści widzę narzędzie, które jak dłuto odziera świadomość odbiorcy ze zbędnej egzaltacji i prezentuje rzeczywiste walory utworu. Czasem włączenie w odbiór receptorów badawczych podczas czytania poezji może komuś uratować lub przedłużyć życie, o czym spróbujemy przekonać się na przykładzie wiersza „Ocean”.

W wierszu „Ocean” anafora rzuca się w oczy jak celny cios na twarz, jednak struktura linii już nie jest tak namacalna. Wszystkie wyrażenia występujące po frazie „Być może” mają rys negatywny lub pozytywny, na przykład „tak” jest pozytywne, „nie” negatywne, „nigdzie” jest negatywne, „gdzieś” pozytywne, itd. Dlatego nie każde przeciwieństwo mogło zaistnieć w wierszu, ponieważ nie każde ma znamiona pary wartościującej. Czarne-białe absolutnie nie nadawałoby się do użycia, bowiem jedynie w kontekście kulturowym kolorowa para niesie skojarzenie negatywne-pozytywne. W wielu kulturach są to po prostu barwy i tyle. Podobno czarny i biały to w ogóle nie kolory, ale to już inne zagadnienie.

Anafory w „Oceanie” pełnią rolę fal. Każda fala w utworze zaczyna się końcem poprzedniej przez zabieg cyklicznej zamienności. Jeżeli linia kończy się pozytywem, to następna zaczyna się pozytywem, jeżeli linia kończy się negatywem, to następna zaczyna się negatywem:

Być może tak (pozytyw), a być może nie (negatyw)

Być może nigdzie (negatyw), a być może gdzieś (pozytyw)

Być może tu (pozytyw), a być może tam (negatyw)

Być może nikt (negatyw), a być może ktoś (pozytyw)

Pozytywy i negatywy należy wyczuć intuicyjnie. Jeżeli coś jest bliżej to pozytyw, dalej negatyw, nie ma negatyw, jest pozytyw itd.

Tytuł oraz pierwsza linia nie sugerują, ale dokładnie określają jaki obraz obiorca powinien uruchomić – rozległą rozfalowaną wodę. Tratwa na oceanie jest dla użytkownika niebezpieczną jednostką pływającą i dlatego niestety „horyzont się topi”. Horyzont widzimy zawsze, czy blisko czy daleko, a przestajemy widzieć, gdy oczy zalewa woda.

Kiedy nie czuje się wiersza, wówczas można włączyć myślenie, czasem się uda, czasem nie. Gdyby znalazł się jakiś inżynier analizy wśród odbiorców, mógłby zaproponować wspólne rozbudowywanie wiersza przez dodawanie przeciwieństw na zasadach określonych powyżej. Nasz rozbitek i tak poszedłby na dno ze względu na ostatnią linię, ale żyłby dłużej, a my mielibyśmy literacką zabawę i wiedzę ile takich par występuje w języku. Niestety bohater utworu utopił się już po siedmiu liniach.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Canulas tydzień temu
  Bardzo ciekawe i faktycznie, laikom jak ja, otwiera oczy. Czy spojrzał bym, bogatszy o tę wiedzę, inaczej. Nie mam pojęcia. Chyba lepiej mi w błogiej nieświadomości i poleganiu na niewyjaśnialnych bodźcach czysto odczuwalnych.

  Ale jak najbardziej wartościowy tekst.
 • Nachszon tydzień temu
  Jedyne co mogę Canulas zrobić, to Ci podziękować. Jesteś łebski gość, wiesz za co:)
 • Canulas tydzień temu
  Nachszon - nie wiem czy wiem. Nie wiem czy muszę. Jak dziękujesz, to ok. Natomiast początek, to faktycznie gdzieś już chyba coś podobnego czytałem. W sensie z tym żartem.
 • Nachszon tydzień temu
  Canulas Jakby nie Twój komentarz to nie byłoby tego tekstu:)
 • Canulas tydzień temu
  Nachszon - hmm no ok. Można mną jeszcze obkładać czołgi jako dodatkowe upancernienie ;) Się polecam.
 • Nachszon tydzień temu
  Canulas I tak nie najgorsza odpowiedź. Spodziewałem się czegoś w rodzaju "wykorzystałeś mnie jak ostatnią dziwkę" :) Ale, wybacz, nie wierzę, że czujesz się urażony:)
 • Canulas tydzień temu
  Nachszon - dobrze zatem lokujesz pokłady swej wiary.
 • Artbook tydzień temu
  Nachszon szacun za podjęcie tematu w kontekście "poety i jego wiersza".
  Mój, Twój faworyt tekstu, to: "Kiedy nie czuje się wiersza, wówczas można włączyć myślenie, czasem się uda, czasem nie."
  Świetny tekst, tak w istocie jest !, Pozdrawiam :-)
 • Nachszon tydzień temu
  Dzięki Art:)
 • Maurycy Lesniewski tydzień temu
  No i dobra, fajnie że to tak oględnie wyłożyłeś, to może jeszcze czegoś się tam nauczę na stare lata.
  Chociaż ja i tak wolę sobie na czuja po odgadywać wiersze, może z czasem jak tak dalej pójdzie będzie inaczej.
 • Nachszon tydzień temu
  I bardzo dobrze Maur! Mówiąc prawdę jak ja czegoś emocjonalnie nie czuję a wiem że jest świetnie zbudowane i ma różne myki (chodzi o utwór oczywiście) to i tak uznaję, że to jest do dupy:). Chociaż z powyższego tekstu mogłoby wyglądać, że jest inaczej.
 • Artbook tydzień temu
  Gdyby pociągnąć temat wiersza...
  Jedne są od razu jasne, czytelne i przejrzyste...
  Głębsze, wymagają czasu...
  Inne - serca... - coś w rodzaju intuicji, odczucia, wrażliwości i wszystkiego na raz... ;-D
 • Nachszon tydzień temu
  Artbook To pociągnij temat Art, napisz o tym esej
 • Artbook tydzień temu
  Jeszcze chyba tego nie było...
  Esej na temat wierszy...
  Dość odpowiedzialne zadanie i misja pełna pułapek...
  Z drugiej strony wyzwanie...
  Dla nas wszystkich ;-D
 • Justyska tydzień temu
  Zdecydowanie wygląda to na wypowiedź "początkującego" chacha. Dobry tekst. Moim zdaniem do poezji potrzeba serca, zarówno do pisania jak i rozumienia. W końcu to sztuka! Pamiętam wywiad z pewnym pisarzem kryminałów. Powiedział, żeby nie nazywać go artystą, tylko rzemieślnikiem, bo pisze 8 godzin dziennie, bez względu na wenę. Potrafi to pisze i tak zarabia... bardzo rozczarowująca postawa mimo, że nie lubię kryminałów. (chyba trochę zboczyłam z tematu)
 • Nachszon tydzień temu
  Justyska, już kiedyś komuś to napisałem: jak autor zapomina, że jest początkujący, to jest skończony. Ładnie piszesz, więc weź sobie proszę to do serca i pamiętaj cały czas:) Ale możesz też to olać oczywiście:)
 • Justyska tydzień temu
  Nachszon rozumiem w stu procentach o co Ci chodzi i zgadzam się z Tobą. Ale nie musisz tego pisać za każdym razem, bo może to zostać odebrane w zupełnie inny sposób niż sobie tego życzysz. To tylko taki tipz życzliwością, bo masz super teksty i widać że mądry z ciebie facet :)
 • Nachszon tydzień temu
  Justyska Masz rację. Dzięki, wyrzucam ostatnią linię:)
 • Agnieszka Gu 3 dni temu
  Dobry wieczór,
  Z zaciekawienie przeczytałam, co tez masz Waść do powiedzenia we wzmiankowanej tematyce i... powaliłeś mnie z nóg spostrzeżeniami, stopniem zgłębienia tematyki, fachowością i celowością dobranego słownictwa.
  Bardzo cenie twój warsztat Mości Panie ;) Pozdrawiam :))
 • Nachszon 3 dni temu
  Dobry wieczór, o jaki miły i budujący komentarz, bardzo dziękuję:)
 • pasja 3 dni temu
  Ciekawe rozgryzanie wiersza przez samego autora. Jednak wiersz im więcej ma interpretacji, tym jest lepszy. Dlatego autor wiersza powinien być kontent każdej analizy. Ty doskonałym językiem ukazałeś głębię swojej duszy i piękno słowa pisanego.
  Pozdrawiam serdecznie
 • Nachszon 3 dni temu
  No nie Pasja. Aż taka pochwała, niesamowite. Piękno duszy.... Moja dusza z reguły jest gdzieś na dnie oceanu i wtedy ogarniają ją muł, wodorosty, podgryzają jakieś stwory i na pewno nie jest piękna. Jest brzydka i ciemna. Ale raz na jakiś na jakiś czas ktoś ją wyławia na światło dzienne na przykład takim komentarzem i wtedy rzeczywiście może przez chwilę komuś się podobać. Wprawdzie potem znowu idzie na dno i znowu czeka:)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania