Bestiariusz.

Slugalegionu
14.06.2015
Hej ludziska. Mam takie małe pytanko, czy do mojego opowiadania (Opowieści podróżnika.) zrobić bestiariusz. Polegałoby to na tym, że w momencie pojawienia się nowego stwora w opowiadaniu, zamiast umieszczać jego szczegółowy opis zrobiłbym po prostu wpis do bestiariusza. Skróciłoby to trochę właściwy tekst. Co wy na to?
Slugalegionu
14.06.2015
Prawie bym zapomniał, nie będę teraz odpisywał poniewarz idę spać. Dobranoc.
xnobodyperfectx
14.06.2015
*ponieważ
Anonim
14.06.2015
Mnie się pomysł podoba, pod warunkiem, że wykonanie będzie ok :) Ja tam lubię czytać bestariusze choćby z takiego wiedżmina :P
Anonim
14.06.2015
Jestem przeciwny. To nie jest gra, Wiedźmin, Dragon Age, RPG PnP lub opis świata/zbioru tekstów, by pojawiał się bestiariusz. Opis potwora świadczy o umiejętnościach autora, a odsyłanie do bestiarusza, gdyż nie autorowi się nie chce/nie może/nie potrafi wpleść opisu potwora w fabułę/akcję/dialog/opis świadczy o jego braku.

Myślę też, że bestiarusz tworzy się przed albo po opowiadaniu - ale nie odsyła się do niego w środku opowiadania.

"A teraz wyskoczył kuroliszek (by wiedzieć jak kuroliszek wygląda przejdź na stronę 5 bestiariusza rozdział VI) i wiedźmin go zabił".

Nie, bez sensu. Wybija z rytmu i strasznie kłóci się z tym, co ja nazywam dobrym fantasy, gdzie opisy stanowią część klimatu, a umiejętnie ich wykorzystane praktycznie TWORZY opowiadanie.

To moje zdanie.
Slugalegionu
14.06.2015
Zle mnie zrozumiales slepcie. Taki kuroliszek byłby opisany w opowiadaniu, ale nie szczegulowo. W ewentualnym bestiariuszu będzie zamieszczony dokładny opis.
Anonim
14.06.2015
Jeśli jest opisany, to jaki jest sens, zważywszy na to, że nie tworzysz całego uniwersum, jeno jedno opowiadanie?
Slugalegionu
14.06.2015
Opowiadanie tworzę póki co. Pózniej będą kolejne w tym samym uniwersum. A jeśli chodzi o sens to są tacy czytelnicy, jak na przykład Jared, którzy lubią czytać takie rzeczy.
Anonim
14.06.2015
Lubią takowe czytać w Wiedźminie, gdzie takie coś jest potrzebne, ba, wymagane. To jest różnica, która nie jest subtelna. W opowiadaniu spodziewam się dobrego opisu - nie szczegółowego, ale takiego, który mnie naprowadzi i pozwoli, by wyobraźnia pracowała. Wtedy nie widzę najmniejszego sensu odsyłania do bestiariusza, bo szczegóły już sobie dorobiłem sam. Zrobisz co zechcesz - chciałeś opinii, dostałeś opinię.
Slugalegionu
14.06.2015
Masz rację. Nie ma się o co kłócić: )
Slugalegionu
15.06.2015
Tylko dwie opinie? Trochę mało. Śmiało, mówcie czy wam się podoba ten pomysł. Nawet krótkie tak lub nie są lepsze niż nic.
Anonim
15.06.2015
mi to zwisa ;p rób jak chcesz
Ty autor Ty rządzisz
Slugalegionu
15.06.2015
Najwyraźniej byłem w błędzie, mówiąc że każda opinia wnosi więcej niż jej brak. Bez urazy.
Anonim
15.06.2015
każdy głos coś wnosi, nawet taki co Ci nie po nosie
nie mam urazy, to raczej Ty ją masz
ps
pewnie dlatego masz taki słaby odzew, bo większość myśli podobnie jak ja, ale może się mylę
Anonim
15.06.2015
Ale Filip ma sporo racji :) Jezeli masz taki pomysl to zrob to, co Ci szkodzi? :) Najwyzej zobaczysz ze nie zainteresowania to przestaniesz pisac dalszy ciag bestariusza :)
Slugalegionu
15.06.2015
Nie mam urazy Filipie, po prostu taki mam charakter, lekko wredny: ) Chyba macie rację, wszystkim to zwisa. No trudno, zrobię jak mówicie i napiszę to. Najwyżej nie dokończę roboty i tyle.
Mroczhna
16.06.2015
Sam mistrz grozy, Stephen King, napisał:

"Nie przepadam za książkami pełnymi dokładnych opisów wyglądu bohaterów i ich strojów (opisy ubrań szczególnie mnie irytują; jeśli mam ochotę je sobie poczytać, zawsze mogę zajrzeć do katalogu domu wysyłkowego). Nie pamiętam zbyt wielu okazji, kiedy uznałem, że muszę opisać wygląd bohaterów moich historii — wolę, by czytelnik uzupełnił twarze, figury i stroje. Jeśli powiem wam, że Carrie White to klasowy wyrzutek o brzydkiej cerze i rozpaczliwie niemodnych ciuchach, chyba zdołacie sami dopowiedzieć resztę; nie muszę wymieniać kolejnych pryszczy i spódniczek. Wszyscy przecież pamiętamy takie dziewczyny. Jeśli opiszę tę moją, nie zostawię miejsca dla waszych i stracę cząstkę porozumienia, które chcę nawiązać z czytelnikiem. Opis rozpoczyna się w wyobraźni pisarza i powinien zakończyć się w głowie czytelnika."

Opis jest twoim narzędziem, to on, a nie nikt inny, rozbuduje element grozy w Twojej powieści – zapisz go tak, żeby Czytelnik przejrzał Twoje myśli i uzmysłowił sobie wygląd owego potwora: napisz to treściwie i obrazowo, a przede wszystkim tak, by nie musieć pisać tego parszywego bestiariusza, który... po prostu zabije owoce twojej pracy.

Chciałeś opinii - zaczerpnij mojej.

Anonim
16.06.2015
Ja tam lubię opisy bohaterów, bo łatwiej mi się wtedy z nimi utożsamić :)
Anonim
16.06.2015
A ja to nie jestem fanem Kinga (możecie mnie zabić...), odkąd czytałem jego opowiadanie "Mgła", które zostało przez niego brutalnie urwane, by (jak twierdzi) czytelnik sam mógł sobie dopowiedzieć resztę :P
Slugalegionu
20.06.2015
Temat zamknięty.
Senezaki
20.06.2015
Okej, jasne xD
Slugalegionu
24.07.2015
O kurde, aż miesiąć temu to założyłemXD Miejsza o to, pytanie, o kim chciecie następny bestiariusz? Do wyboru są:

- Jednorożce.
- Wampiry.
- Giganty.
- Cerbery.
- Enty.

Wygrywa pierwszy kom: )
Drassen Prime
24.07.2015
Ciekawią mnie Enty :)
Slugalegionu
24.07.2015
Spoko: D
Senezaki
24.07.2015
Noł łej, czemu nie wzięłam wcześniej XD A bym wybrała Giganty lub Jednorożce, hahahah XD
Slugalegionu
24.07.2015
Dobra, po entach będą giganty lub jednorożce, a co po nich?
Senezaki
24.07.2015
A po nich Wampirki, jak Edzio ze Zmierzchu XD
Slugalegionu
24.07.2015
Nigdy! Moje wampiry są przekozackieXD No więc kolejność taka:

1 ) Enty.
2 ) Giganty.
3 ) Jednorożce.
4 ) Wampiry.
5 ) Cerbery.

Miłego czytania: )
Senezaki
24.07.2015
Jeeej XD Mam nadzieję, że będą inne niż Edzio i jego banda, bo Zmierzchu nie lubię :3 Będę czytała, obiecuję XD
Slugalegionu
24.07.2015
Będą inne, obiecuję: )
Senezaki
24.07.2015
Supcio! Nareszcie coś innego! XD
Senezaki
24.07.2015
Sakal, mam pytanie:
Jakie zrobić następne opko?

a)Romans
b)Horror
c)O życiu

Bo nie wiem XD Cokolwiek wybierzesz będzie dla Ciebie za Sene's fright hause :D
Slugalegionu
24.07.2015
Zobaczę jak poradzisz sobie z romansem: )
Senezaki
24.07.2015
Serio? Dobijasz mnie XDDDDDDD Ale dobra, trzymaj kciuki :3
Slugalegionu
26.07.2015
Enty poszły: )

1 ) Giganty.
2 ) Jednorożce.
3 ) Wampiry.
4 ) Cerbery.

Możecie podawać tu jakieś pomysły, jeżeli chciecie: )
Slugalegionu
26.07.2015
chcecie*
Anonim
26.07.2015
2 XD
Slugalegionu
26.07.2015
Wiem, że dwaXD To listaXD
Anonim
26.07.2015
Aha, myślałam, że znowu można wybierać XD Tak to jest jak się widzi napis "jednorożce" :3
Slugalegionu
26.07.2015
Mogą być wróżki?XD
Anonim
26.07.2015
Mogą być XD Będą patatalały sobie na jednorożcach :3
Slugalegionu
26.07.2015
SpokoXD

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji