Co oznacza wiersz ?

Zagubiona nuta
27.06.2016
Jak sądzicie , wiersz odzwierciedla uczucia ? Pokazuje ile przeżył w swoim zyciu i jak dużą posiada mądrość życiową ?
Ginny
27.06.2016
Nie. Kolejny śmieciowy wątek...
Nuncjusz
27.06.2016
Wiersz jest bardzo osobisty, jak podpaska albo brudne, przepocone majtki
Tessy Kier
27.06.2016
No cóż, wiersz o śmierci napisałam po tym, jak zetknęłam się z aurą żałoby po osobie, której nawet nie znałam, więc... Pewne życiowe doświadczenia mogą na pewno być inspiracją do stworzenia wiersza.
Czy pokazuje życiową mądrość autora? No nie wiem, napisałam, co czułam i zawarłam swoje przekonanie, ale nie każdy może uznać mnie za kogoś, kto zna temat lepiej niż wszyscy, bo może jest ktoś, kto napisał o śmierci lepiej. Mądrzej. Bardziej poetycko.
Czy pokazuje, co autor przeżył? Jak wiersz mówi o egzystowaniu po śmierci, to raczej jest to mało prawdopodobne. Przy tematach bardziej przyziemnych to trudne do stwierdzenia. Jeśli sam autor nie potwierdzi, czym się inspirował, możemy się tylko domyślać, czy wojnę domową przeżył osobiście czy tylko wykreował własną wizję i przedstawił wojnę domową w wierszu według własnych odczuć i opinii.
Szalokapel
27.06.2016
Zależy od autora. Niektórzy piszą "bezuczuciowo" Natomiast inni wlewają w to masę uczuc ;)
Arysto
27.06.2016
Emocje to nie jest jedyna część wiersza. Postrzeganie w ogóle wiersza tylko jako upust emocjonalny i jakieś fiu-bździu o (uwaga najczęstsze tematy):

- jaka to miłość nieszczęśliwa
- jak to bardzo bu-hu nikt mnie nie rozumie
- jak to bardzo świat jest niesprawiedliwy
- jaki to ja mhroczny i w ogóle anioł śmierci
- jaka to ciemność nas otacza i w ogóle nihil(novi)izm.

Czyli klasyczne przykłady "wierszy" od nastolatków. Podzielenie tekstu na wersy nie uczyni z tego wiersza.
Liczy się pointa. A emocjonalność to miły dodatek.

Dla mnie dobry wiersz na pointę, ma przekaz, nagradza inteligentnego, oczytanego, obytego czytelnika. Dobry wiersz to taki, przy którym trzeba się pobawić w literackiego detektywa, a jednocześnie ma się wrażenie, że o coś tu chodzi.
Shiroi Ōkami
27.06.2016
Skoro to jest śmieciowy wątek, to jaki wątek nie jest śmieciowy?
Arysto
27.06.2016
Akurat ten wątek śmieciowy nie jest - wiele osób pisze "wiersze" tutaj i są też takie, które próbują bawić się w poezję. I mimo osobistych odczuć, definicji i odmiennego postrzegania poezji, to jednak ważnym jest, by taka dyskusja powstała.
Arysto
27.06.2016
Shiro - komenta nie widziałem :D
Pewnie te "RP" śmieciowe nie są... <eyes rolling>
Shiroi Ōkami
27.06.2016
Pewnie i masz rację XD

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji