Czy wiecie może

detektyw prawdy
24.10.2016
czym się fantastyka różni od fantasy?... bo gdy dziś edytowałem opowiadanie to było to ito, a przecież to jest to samo... ludzie, ogarnijcie się..
Ellie Victoriano
24.10.2016
To pytanie do wątku typu "Od pisatych do pisatych". Nie trzeba było zakładać nowego.
Jared
24.10.2016
A gówno! To nie jest to samo. Fantastyka to ogólne pojęcie, w które wchodzą poszczególne nurty, np. fantasy, SF, urban fantasy itd. Tak samo jak nie każdy prostokąt to kwadrat, tak samo nie każda fantastyka to fantasy.
Nazareth
24.10.2016
Jared dobrze mówi, wódki mu dać!
Ellie Victoriano
24.10.2016
Ja mam wódkę :3
Grubas
24.10.2016
Post - Apo to też fantastyka, ale nie fantasy :P
Detektywie, żebyś zrozumiał: fantasy to gatunek powiązany z magią, elfami itp., a fantastyka to gatunek cechujący się jakąkolwiek nieprawdopodbnością np. że w Ziemię jebła kometa a zniej wylazły zombie koty.
Jared
24.10.2016
Dziękuję Wam, alem niepijący :P
Ellie Victoriano
24.10.2016
Ze mną się nie napijesz?!
Jared
24.10.2016
Nie sądzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Baj de łej, wiki.

"Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Fantastykę cechuje duża swoboda w zakresie konstrukcji świata przedstawionego i postaci bohaterów. Swoboda niekoniecznie jednak oznacza absolutną dowolność – wiele utworów z tej kategorii zostaje umieszczonych w pseudorzeczywistości (pewne aspekty są zgodne z faktami, np. historią czy fizyką) lub rzeczywistości wygenerowanej (wtedy reguły takie najczęściej spisane, odnoszą się do wszystkich utworów napisanych w danej serii – przykładem może być książka J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni).

Gatunki fantastyki to m.in. fantastyka naukowa (ang. science fiction – inspirowana postępem nauki i technologii, najczęściej akcja toczy się w przyszłości), fantasy (inspirowana mitologiami oraz folklorem, występują zjawiska nadprzyrodzone) oraz horror (cechą spajającą jest obecność istoty, zdarzenia lub jakiejkolwiek innej formy zagrożenia życia bohatera, innych postaci, lub nawet całej ludzkości, przy czym zagrożenie to, z punktu widzenia rzeczywistości, musi być nierealne). Najwybitniejsze utwory tego gatunku pod przykrywką nietypowej scenerii uwypuklają odwieczne problemy bytu ludzkiego.

Fantastyka szczególnie ważną rolę pełniła w okresie romantyzmu (E.T.A. Hoffmann i E.A. Poe). W XX w. można zaobserwować szczególny rozwój science fiction oraz fantasy."
Ellie Victoriano
24.10.2016
Skoro tak, to zrób sobie pierogi :') XD

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji