Czym się charakteryzuje dobry wiersz?

Anonim
06.07.2015
Sporo osób pisze na Opowi wiersze i mam mieszane uczucia
Sam też próbuję ale nie wiem czy to co piszę jest rzeczywiście dobre
Zadaję więc pytanie, na czym polega dobra Poezja?
Zauważyłem, że tu są w cenie rymowanki, bo większość sądzi, że właśnie na tym polega największa trudność w pisaniu wierszy
Nie zgadzam się z tym, napisac rymowankę to niezbyt wielki problem
Problemem jest napisac tak by wiersz wywoływał określone emocje, rymy do tego nie są konieczne
Co Wy o tym sądzicie?
Slugalegionu
06.07.2015
Ja napisałem może trzy wiersze, z czego wszystkie to właśnie rymowanki, więc dołączam się do pytania.
Anonim
06.07.2015
Ja napisałam "O wszystkim i o niczym", co nie jest wierszami, więc też się dołączam XD
Ciasteczko
06.07.2015
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Poradnik:Jak_napisa%C4%87_wiersz prosze xD
Anonim
06.07.2015
O nie, nie to! XD
Ciasteczko
06.07.2015
haha tak xD
Anonim
06.07.2015
dam Wam przykład wiersza, którego nie rozumiem, ale który mnie urzekł
oczywiście nie ja jestem autorem, ja jestem cienias


Niebieskie
~indetermin | poezja / wiersz wolny







nagle wszystko stało się niebieskie
jak ciała himalaistów
zastygłe w lodowych szczelinach

pamiętam tylko że
pustynne zwierzęta wyły całą noc
a ja nie mogłem wydostać się
z jednej wirującej myśli

wreszcie pękła skorupa kokonu
i wypełzłem na zewnątrz
postukując muszlą o szczeble

świat wyleczony ze znaczeń
w głębokiej zadumie pukał się
kroplami deszczu
w niezliczone makowe główki

Anonim
06.07.2015
WTF? XD
Anonim
06.07.2015
nie WTF tylko prawdziwa Poezja do której nie dorośliśmy :)
w sumie zadaję sobie podobne pytanie: WTF? Ale jakieś głębokie struny we mnie porusza i o to zapewne chodzi
Anonim
06.07.2015
Nie wiem, poczekam na kogoś, kto to ogarnie ;)
Anonim
06.07.2015
o albo ten, tyle z niego zrozumiałem, że chyba o miłości czy coś :)


Jasność?
*trzypozycje | poezja / wiersz wolny

Zrozum, ja nie mam tyle śmiałości.
I kiedy piję, palę, klnę do przesady,
gotuję, sprzątam, pracuję lub śpię.
Gdy realizuję swoją całą literacką nadzieję,
gniotąc w kieszeniach nieudane wersy,
wtedy właśnie,
kocham.

Niewątpliwie cały czas jesteś.
W kilku włosach na swetrze,
w kilku dreszczach.
Wyjdę teraz,
bo nie chcę wychodzić,
z pustego domu.
Anonim
06.07.2015
Czyzby wiersz byl alter ego rozdartych mysli autora? to lod to pustynia... a w trzeciej zwrotce wychodzi z kokonu wiec zdecydowal sie na bycie "zimnym " albo "cieplym", tak sondzem :T a "swiat wyleczony ze znaczen" to swiat obojetnosci ktory autor opuscil. Puka sie w glowe bo swiat sam.zachodzi w mysli jak to mozliwe ze tak to wyglada? Ps. Filip zapros tego typa tu! :D
Anonim
06.07.2015
ten typ to profesjonalny Poeta, wydał właśnie tomik swojej poezj "Wizja lokalna"
takie typy olewają cienkim sikiem takich jak my :)
Anonim
06.07.2015
Koles jest genialny :D
Anonim
06.07.2015
inna sprawa, zachodzi pytanie, co oni ćpią jak to piszą? :)
Anonim
06.07.2015
Oni to trzeźwo robią chyba :D Poeta po pijaku, to musi być cyrk! :D
Majeczuunia
06.07.2015
Ja napisałam w życiu jeden sensowny wiersz, a brzmi on tak:
Lubię bratki
Bo to ładne kwiatki
Ale nie gatki
Bo bratki to kwiatki
Anonim
06.07.2015
Sensowny Majka? :D hehe
no właśnie
wystarczy, że jest prosta rymowanka i od razu mamy wiersz
Czy faktycznie wystarczy tylko zrymowac parę wersów?
takich rymowanek można płodzić na kopy np
improwizuję w tej chwili:

strzeliłem kielicha
lecz wódka była licha
zdała by się zagrycha
lub chociaż marycha

i to ma być wiersz?
Anonim
06.07.2015
Jak dla mnie wiersz to utwor o specyficznej budowie, majacy na celu poruszenie jakiegos problemu, a nierzadko ukryty podtekst. Forma to rzecz drugorzedna
Anonim
06.07.2015
czyli cele ma identyczne jak proza, różni się od niej jedynie budową ?
a może jednak coś więcej...
słowa w wierszu nie mają na celu prostego przekazu, muszą być tak dobrane, żeby wywoływały określone przez autora emocje
jakby porównywac to z malarstwem to proza to malarstwo realistyczne a poezja abstrakcyjne raczej
Anonim
06.07.2015
Filip widzę sam sformułowałeś dobrą odpowiedź :)
Sky300
06.07.2015
Poezja ma za zadanie wywołać u nas (jak to powiedział Filip) określone uczucia. Wiersz nie musi być rymowany ani nawet mieć rytm, wystarczy jak ma jakieś przesłanie. Często piszę wiersze, a może dwa z nich są rymowane. Poezja... To przekaz skierowany do czytelnika, każdy może odebrać ten przekaz inaczej. To już od nas zależy, czy nam się spodoba, czy nie.
Amy
06.07.2015
Nie przepadam za rymowanymi wierszami, cyyba że mają być wesołe, wtedy to tylko rymowane. Ale wolę poważniejsze wiersze i moim zdaniem rymy odbierają im tę powagę. No dobra, nie wszystkim, ale większości.
Arysto
06.07.2015
Poezję jest ciężko tworzyć, taką dobrą. Wymaga to doświadczenia, czasu, przeżyć, wiedzy o czym się pisze i nie tylko - wymaga całego osobnego uniwersum w głowie.

Aczkolwiek ciężko nie odnieść wrażenia, że współczesna poezja to miejscami grafomania...

Anonim
07.07.2015
Akurat niedawno byłem na rozdaniu nagród literackich w Poznaniu (dziewczyna brała udział) i było czytanie prac. O ile niektóre opowiadania i wiersze były naprawdę dobre, tak pierwsze miejsca zajęły tak przekręcone grafomanie, że aż trudno mi było w to uwierzyć. Wiersze kompletnie popierdolone, gdzie miałem wrażenie, że napisał to szympans na LSD wrzucony w tunel aerodynamiczny. Prawdą jest jednak też to, że na konkursach literackich często jest kółko wzajemnej adoracji i świetne prace przegrywają po prostu z kolesiostwem i lizaniem sobie dupy przez mniej znanych, ale już publikowanych, autorów, którzy mają sztamę z jury, dyrektorami, zarządem itd. - smutna prawda. Wiele tekstów, które czytałem w tych konkursach przebijało prace tzw. "Pisarzy" z "koneksjami" i "doświadczeniem" (Czyli ludzi, którzy po prostu tyle się napocili przy tych konkursach, że pojawienie się ich nazwiska uderza w pewne znajome dzwony - w końcu jak ktoś 35 raz wysyła pracę na któryś tam konkurs, to wiadomo, że się go już kojarzy, ba, może nawet nostalgicznie).

Jednak prowadzący powiedział naprawdę mądrą rzecz: "Wiersze może pisać każdy. Wiersze są proste, łatwe i przyjemne. Wiersze miłosne i wzniosłe. Ale poezja to inna bajka. Poezja to nie jest wiersz, poezja to jest stan, który unosi się po pozostaniu wiersza. I dlatego dobry poeta musi czytać inne wiersze, musi znać innych poetów, dobry poeta zna konkurencję i wie, jak pisać i gdzie, by uderzać w inne tony. Dobry poeta wie jak pisać, by to miało nowy smak - a taki poeta ma wiedzę. Poeta, który wiedzy nie ma, nawet sobie nie będzie zdawał sprawy, że powiela schemat i pisze znów o tym samym, to samo, przekonany o własnej oryginalności.
Poezja to nie tylko dobór słów, rymów, dziwne sformułowania i pokrętna logika - to także estetyka, piękno myśli, zapis graficzny i nieprawdopodobieństwo sposobu jej sformułowania. Poezja może często tkwić w krótkiej prozie, a może jej nie być wcale w miłosnej fraszce.
Poezja, proszę państwa, to rzecz, za przeproszeniem, kurewsko trudna i niezrozumiała dla normalnego człowieka"

I z tym się zgadzam w 100% - Poezja to coś więcej i dla wielu nie jest osiągalna, ani nawet zrozumiała. Trzeba wiedzy i doświadczenia, a nawet wtedy ma się wątpliwości, czy to już wiersz, czy poezja.
I nie wyprze tego żaden rap ani inny hip-hop.
Anonim
07.07.2015
"Wiersze kompletnie popierdolone, gdzie miałem wrażenie, że napisał to szympans na LSD wrzucony w tunel aerodynamiczny." - Ślepiec, wygrałeś Internety XD

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji