Fantastyka - ulubione książki, ulubieni autorzy

Miryoku
29.04.2016
Co czytacie i co polecacie z fantastyki? Jakich autorów lubicie, a na jakich nie możecie patrzeć? Wolicie fantasy science-fiction czy horrory? I częściej sięgacie po autorów polskich czy zagranicznych?

Ktoś wspomniał o Pilipiuku, więc możemy zacząć od niego. Mniej więcej na początku mojej przygody z fantastyką natknęłam się na tego autora i szybko się w nim zakochałam. Oczywiście zaczęłam od Wędrowycza, ale potem czytałam też inne jego książki i opowiadania. Ale trochę czasu zleciało i powoli zaczęłam mieć dość tego pisania dla kasy (przynajmniej Pilipiuk się do tego przyznaje), powtarzalności, wykorzystywania wciąż tych samych wątków, informacji, bohaterów, czasem lania wody i ciągłego wciskania światopoglądu autora. Żeby nie było - dalej lubię sobie wziąć coś jego z półki i przeczytać, bo raz że są to bardzo lekkie i dość zabawne lektury, a dwa, że mam do tych książek ogromny sentyment. Ale po latach widzę braki w warsztacie, których nie widziałam kiedyś, no i przeszkadza mi to, o czym wspomniałam wyżej.

W sumie to teraz mniej fantastyki czytam, bo mało co przypada mi do gustu. W ostatnich latach chyba jedyną serią, jaka mnie porwała, był cykl demoniczny Bretta, ale po genialnych dwóch pierwszych częściach poziom tych książek niestety spadł. Niemniej jednak, jeśli ktoś nie zna jeszcze tej serii, to gorąco polecam "Malowanego Człowieka" i "Pustynną Włócznię".
Nuncjusz
29.04.2016
Ja raczej s-f i oczywiście Stanisław Lem mój Guru
Nuncjusz
29.04.2016
aha
i Adam Wiśniewski - Snerg i jego debiut pt "Robot"
Karthus
29.04.2016
Ja, oprócz Andrzeja Sapkowskiego, autora sagi "Wiedźmin" mogę polecić wam poniższe, znane wam pewnie dzieła:
- Hobbit, Tolkiena
- Rome Total War-zniszczyć Kartaginę, Davida Gibbsona
- Boska Komedia, Dante
- Seria assasyn, Oliwier Browden (dopiero będę czytać)
- Złoto Gór Czarnych, Szklarscy
- Tomek w krainie.... , Szklarski
- Krzyżacy, Sienkiewicz
- Hrabia Monte Cristo, zapomniałem autora
- O Trzech Grubasach, zapomniałem autora (ojciec mi to czytał do snu jak miałem 6-7 lat)
- Inferno, Dan Brown
- Młot na czarownice
Karthus
29.04.2016
Te dzieła uważam za godne przeczytania. Tych autorów sobie w jakimś stopniu cenię.
Nożyczki
29.04.2016
Hrabia Monte Christo, zapomniałeś autora [*]
Karthus
29.04.2016
Nożyczki - coś mi świta z autorem ale nie chcę się pomylić XD. Na nazwisko miał chyba Dunas, tak? Nie no... nie pamiętam.
Nuncjusz
29.04.2016
Dumas
Kociara
29.04.2016
Ja spotkanie z fantastyką zaczęłam od Eragona którego uwielbiam, mogę polecić
Serie Atramentowy świat ( serce, krew i śmierć) chyba Cornelia Funke
Efemera nie pamiętam autora
Wszystkie serie o Świecie Wynurzonym
Z polskich kocham serię Felix Net i Nika Rafała Kosika
Karthus
29.04.2016
Ooooo właśnie... dzięki Nuncjusz.
Kociara
29.04.2016
Aa i Eugeniusz Dębski Niegrzeszny mag świetna książka, uśmiałam się podczas czytania :D
Jared
30.04.2016
Tad Williams pisze, jak dla mnie, najlepsze medieval fantasy(kapkę bajkowe). Dobry jest w tym jeszcze Martin i Steven Erikson. Z klasyków Lewis.

Science fiction... Wspomniany Lem i chyba, jak do tej pory, nikt nie doskakuję do tego poziomu. Biologia + Fizyka + Futurologia + Filozofia = Lem. Świetni są też: Dan Simmons, Frank Herbert <3 i Issac Asimov - aktualnie przeze mnie odkrywany,

Space Fantasy... Orson Scott Card - genialna saga Endera, William King, Graham McNeill, Dan Abnett(warhammerowcy).

Horror... Lovecraft i "Szkatułka" Orsona Scotta Carda :P Nie znam się na horrorkach, ale lubię czasem poczytać :P

Fantastyka ogólna... James Dashner, Tad Williams(trylogia Brudne Ulice Nieba), Dan Brown, czasami King.

Czego unikam... Martina, kiedy pisuje SF, Rafała Dębskiego i jego "SF" alias obyczajówki pseudopsychologicznej historyjki o niczym, Pilipuka, który to butnie zajmuje niemal całe dwa rzędy w miejskiej bibliotece, podczas gdy dział fantasy ma tych rzędów max. 10... Po prostu mnie nudzi, a już czasami ociera się o grafomanię np. pierwsze 50 stron Oka Jelenia z tomu I...

Krótkie formy - zdecydowanie Piekara - Necrosis, Mój Przyjciel Kaligula(od połowy), Ani Słowa Prawdy + ostatnie historie z ostatniego tomu inkwizytorskiego.
Okropny
30.04.2016
Grzędowicz. *drops the mic*
Olga Undomiel
30.04.2016
Co do fantasy polecam:
-Sirmarillion, Tolkien
- Terry Brooks,Kroniki Shannary
- bardziej dla młodzieży: Żelazny Dwòr, Julie Kagawa
- Cornelia Funke, Atramentowa Trylogia.
- Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Rick Rodan
- Kroniki Rodu Kayne ( Tego samego autora)
- Władca Piaskòw, Eliza Drogosz
- Tajemnice Ozyrysa, Christian Jace
-Sasha, Joel Shepherd
Olga Undomiel
30.04.2016
I jeszcze Stal i Śnieg z cyklu Pieśń Lodu i Ognia
Kociara
30.04.2016
Właśnie Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy i druga seria Olimpijscy Herosi Ricka Riordana :D przypomniałas mi Olga
Jared
16.07.2016
Odkopany.

Absolutnym wzorem cnót pisarskich jest dla mnie Tad Williams.

Właśnie wpadł mi w łapy "Smoczy Tron"(tom I sagi "Pamięć, Smutek i Cierń") i powiem szczerze, że to chyba najlepsza rzecz jaką czytałem w tym roku, a na pewno najlepsza z fantasy :3 Rozkręca się bardzo wolno, coś jak Ogrody Księżyca, ale uniwersum jest po prostu fe-no-me-nal-ne. Cholernie podoba mi się relacja bohater-fabuła, każde zdarzenie warunkuje działania bohaterów i to raczej bohaterowie rozpędzają wątek niż zdarzenia jako takie. Epicka też jest dbałość o szczegóły - własne nazwy miesięcy, relacje między rodami i szlachcicami, własne święta... No i długość, tom I-szy ma 800 stron :)) Polecam!
To żeś mnie zaciekawił i na ambicję jednocześnie wjechał :P Przeczytam na urlopie, obecnie mój ukochany Carey wydał "Pandorę" i wsiąkłem :)
Arysto
16.07.2016
Zapomniałem się przelogować. Pardon.
Ślepiec powyżej, oszywiście.
Okropny
16.07.2016
Robert A. Heinlein jest niezaprzeczalnie bogiem sci-fi, jeśli by to kogoś interesowało.
Jared
16.07.2016
Wrzuciłem go w gugle i...

"W książce uważanej za jedną z jego najbardziej fascynujących i zmuszających do myślenia, mistrz współczesnej SF opowiada dziwną historię z jeszcze bardziej dziwnego świata - XXI-wiecznej Luny, kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wybucha tam rewolucja zesłanych do Luny nieszczęśników przeciwko nadzorującemu ich komputerowi. Powstanie rozszerza się, dopóki nie następuje to, co jest nieuniknione..."

Trafia na listę rezerwową do czytania:D
Okropny
16.07.2016
Wystarczy sprawdzić, ile dostał Hugo i Nebula, a potem przeczytać wszystko jak leci.
Beznadzieja
17.08.2016
Eee... To może odkopię, może ktoś coś ciekawego poleci.
Jared
17.08.2016
Vails Dicka, o czym już wspominałem, ryje beret.

Psychoza bohatera, a nawet narratora jest widoczna nawet na płaszczyźnie strukturalnej. Z czasem nie wiemy czy to, co czytamy, jest prawdą, czy owocem chorego umysłu Grubasa. Teologiczno-filozoficzny mindfuck dopełnia dzieła zniszczenia. Nigdy bym nie wymyslił, że Jezus mógł być robotem... Albo nawet satelitą... + Synteza chyba wszystkich możliwych religii daje spójną, choć niepokojącą, wizję swiata. Bójcie się, "Imperium nigdy się nie rozpadło".Polecam. :)
deus ex machina
17.08.2016
Postaram się nie powtarzać po poprzednikach.
Jesli chodzi o autorów z Polski to wymieniony już mistrz Sapkowski - "Wiedźmin"
Katarzyna Michalak-"Gra o Ferrin"
Jarosław Grzędowicz-"Pan lodowego ogrodu"
Jacek Piekara-chyba wszystkie jego książki godne polecenia.

Zagraniczne natomiast(bez autorów bo nie pamiętam)
Lot nocnych jastrzębi
Czarownice z pirenejów
Eragon
Miasto kości
Szeptem
Siewca wiatru(nie jestem pewna tytułu)
Rycerz zakonu
Ulysses Moore
Beznadzieja
17.08.2016
Ja czytuję teraz "Smoczy Tron" co go polecałeś.
60secondsToDie
17.08.2016
Ja czytam teraz "Strefę Mroku" (taki zbiór opowiadań różnych autorów, m.in Andrzeja Sapkowskiego) i trochę przeglądam "Najsłynniejsze samobójstwa świata".
Jared
17.08.2016
I jak? :3 Uprzedzałem, że to pozycja dla cierpliwych. :D Drugi i trzeci tom są jeszcze lepsze :3
Beznadzieja
17.08.2016
Dopiero zaczęłam, więc jeszcze nie wiele mogę powiedzieć.
Pospolita
17.08.2016
@deus ex machina: Mała poprawka; "Siewca Wiatru" jest książką naszej rodaczki, Marii Lidii Kossakowskiej.
Ja za to polecam :
- Żarna Niebios
- Zbieracz Burz (oba tomy)
- Psychotronik
- Wróżbiarka
- Zwiadowcy (wszystkie 13 tomów)
- Trylogia Czarnego Maga
- Cykl "Pendragon"
Shiroi Ōkami
17.08.2016
Pospolita ♥
Jared
17.08.2016
Jak już mowa o Kossakowskiej, to dorzucam Rudą Sforę :3
deus ex machina
17.08.2016
ahh, no tak Pospolita :) Dziękuję za poprawkę :D
Nuncjusz
20.08.2016
Jared
to w sumie fantastyka ale bardziej naukowa
luknij
http://www.forumforum.4ra.pl/viewtopic.php?pid=38478#p38478
vilemo
20.08.2016
Moje spotkanie z fantastyką to Andre Norton. Mam prawie wszystkie części. Z czytane do granic wytrzymałości!
Jared
21.08.2016
Nunek, świetny artykuł. Temat jest mi znany za sprawą Dawkinsa :D Nawet GFAJ1, bakterie z DNA arsenowym (które okazało się oszustwem). Skądeś wyjął w ogóle ten artykuł? :o Racjonalista.pl?
Jared
21.08.2016
edit: widzę przypis :P
Nuncjusz
21.08.2016
na fb ktoś to zapostował, na tyle mnie zaciekawił, że skopiowałem
Olga Undomiel
03.09.2016
Kronik Ferrinu nie polecam. To gniot, dziwię się że ktoś to wydał. Anaela/ Heroina o niskim poziomie inteligencji jeździ na gadającym jednorożcu, wpada w ramiona pierwszych lepszych facetòw i jest wielbiona oraz gwałcoba przez tłumy. Odradzam te pozycje!!!
Olga Undomiel
03.09.2016
*poprawiam się: gwałcona
Numizmat
04.09.2016
Stalowe Serce Brandona Sandersona iamo jest dobre jak wszystko co wyszło spod pióra tego pisarza
Jared
04.09.2016
Nie umiem przegryzc tego Sandersona, trzecie podejscie do Drogi Krolow i mam dosyc, szczerze mowiac :I
Numizmat
04.09.2016
Dogra królów na początku też dla mnie taka była. Przeczytałem 100 stron potem leżało na półce przez pół roku. Ale jak zabrałem się, żeby dokończyć, to nie mogłem się oderwać. Drugą część zrobiłem w tydzień, po 8 godzin dziennie nie robiąc praktycznie nic innego. Także polecam ;)
Jorind
25.02.2017
I appreciate your support! thanks for sharing your knowledge! these [url=http://onlineclassmentor.com/blog/9-circles-of-dan-browns-inferno]9 circles of dan browns inferno[/url] will surprise you and make you feel!
Tanaris
25.02.2017
Trylogia Marie Lu "Legenda." Najlepsza książka jak dla mnie :) Pozdro!
katharina182
25.02.2017
Legendę czytałam też mi się bardzo podobała.
Osobiście bardzo lubie trylogie Tahereh Mafi. Niestety nie znam polskiego tytułu.
Angelfall - Susan Ee jeśli ktoś lubi tematykę o aniołach.
Książki C.Clare też mogę polecić.

Z trochę innej, powiedzmy że doroślejszej Fantasy to Hobbit jest moim zdaniem bardzo fajny. Autora chyba nie muszę pisać; )
Książki Sapkowskiego też spoko.
Wszystko zależy od gustu; )

Tanaris
26.02.2017
Hobbit i hobbit odkrywamy na nowo stoją na mojej półce, ale tylko stoją. Przeczytałam tylko jedną stronę i dalej nie mogłam, czy coś jest ze mną nie tak? A wszyscy tak to polecają :/
katharina182
26.02.2017
Ja tak miałam z władcą pierścieni; P
Nie wiem ile podejść do tej trylogii miałam.
Z grą o tron było podobnie. Musiałam nawet czasami czytać jedną stronę z dwa razy żeby się dobrze wprowadzić. Multum postaci i wątków.
Tanaris
26.02.2017
Z grą o tron zdecydowanie też tak miałam i no, ten teges, nie przeczytałam do końca ;/
fanthomas
26.02.2017
Od siebie polecam Hyperion Dana Simmonsa i Kulę Michaela Crichtona.
Jared
01.09.2017
Czy są tu jacyś fani Jacka Dukaja? Bo w sumie recenzje ma dobre, oceny też, obsypywany nagrodami, pochwałami, bla bla bla. Nie mogę się przebić przez niego, a bardzo bym chciał. Nie wiem, czego tam szukać, wszystko takie mgliste. Poleci ktoś jakąś BEZSPRZECZNIE fenomenalną książkę tegoż autora?
Nuncjusz
01.09.2017
Ja mam Lód Dukaja, ale jakoś nie mogę się zebrać :)
Jared
01.09.2017
Ja porzuciłem po 200 stronach, cóż za Martinowska pewność siebie, żeby przez 200 stron nie zrobić choć jednego zwrotu akcji :E
Longinus
01.09.2017
Na pewno warto sięgnąć po Lema. Ja swoją przygodę z nim rozpocząłem od "Kongresu futurologicznego", super opowiadanko! Po tym jakoś ciągnie mnie ciągle do Lema, więc i co jakiś czas po niego sięgam. Do tego Sapkowski i saga o Wiedźminie, ale tegoż autora polecam też trylogię husycką. Warto do tego zbioru dorzucić Kinga dajmy na to "Przebudzenie" - czasami nieco się dłużą opisy, ale jednak bardzo wciąga. Także cykl "Kroniki Amberu" jest wciągający. Żeby dalej się nie rozpisywać podam kilka książek w formie spisu:
- "Metro 2033" Gluchovski;
- "Odwrócony świat" Priest;
- "Amerykańscy bogowie", "Mitologia Nordycka" - Gaiman.

Chyba te wyżej wymienione pozycje są dość ciekawe. Przynajmniej moim zdaniem. Polecam, może trafią w czyjś gust. :)
Swanny
01.09.2017
Arysto jest fanem Dukaja, Jared :) Przynajmniej z ilości, które o nim gada, wnioskuję :D
Mała Brunetka
01.09.2017
Polecam serię powieści Marcina Szczygielskiego. Co prawda, to literatura dla młodzieży, ale bardzo głęboka, metaforyczna i przesycona magią.
Jared
01.09.2017
Swanny, wspominał mi kiedyś o "Lodzie" właśnie :P Ja w sumie żałuję, że sięgnąłem po Lema, bo po nim wszystko w SF jakieś takie mętne i bez polotu... :P
Zaciekawiony
22.11.2017
Lubię Lema, w tym także książki publicystyczne (Filozofia Przypadku zawiera ciekawe pomysły), Dukaja raczej umiarkowanie. Bardzo lubię Pratchetta, to w zasadzie parodia ale bardzo celna. Podobny w stylu jest Morressy, cykl o magu Kedrigernie bardzo polecam. Spore wrażenie zrobił na mnie kiedyś Mervyn Peake, chyba nie wydano u nas całego cyklu powieści. Niezły jest też Wiktor Pielewin, ale jego książki są bardzo specyficzne, to w zasadzie rozbudowane metafory, których sensy nie są oczywiste. Ze wschodnich autorów podobały mi się też humorystyczne książki Bułyczowa.

Na pograniczu fantastyki a literatury głównonurtowej lokuje się Vonnegut, którego też polecam.
Paulaz
22.11.2017
Z fantastyki bardzo lubię książki Trudi Canavan. Są według mnie bardzo wciągające. Polecam wszystkim amatorom fantastyki

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji