Gwiazdki przecinające treść. Historia, cel, opinie.

Neurotyk
15.02.2016
Jaka jest historia gwiazdek przedzielających treść? Jaki jest ich cel? Jak je oceniacie? Ile ich powinno być? Prawda, że ciekawy temat. Powodzenia.
Slugalegionu
15.02.2016
Chodzi Ci o coś takiego?
— Obiecuję, że tak zrobię, matko — rzekłem, wychodząc.

...............................................................................................................................................................................

Najemnik opadł ciężko na łóżko, po czym spróbował zapaść w sen.

Bo w tym przypadku oddzielają dwa wątki. Jeden dzieje się w przeszłości, drugi teraz. Ile ich ma być? Obojętnie, byleby zawsze tyle samo.
Slugalegionu
15.02.2016
Mogą zaznaczyć też spory skok w czasie, który nie powoduje nowego wątku. Wiesz, zamiast pisać dwa miesiące później, dam gwiazdki.
Neurotyk
15.02.2016
Ok, rozumiem TWOJE gwiazdki. Pytałem raczej o taki zabieg:

Ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble,
ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble,
ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble,

***
lub
*

Ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble,
ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble,
ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble, ble,
Neurotyk
15.02.2016
PS gwiazdki powinny być wyśrodkowane ( tutaj nie ma takiej możliwości)
Beznadzieja
15.02.2016
Mogą przenosić do tego co się równocześnie dzieje u innej postaci. Nie którzy robią kreski [bez dziwnych skojarzeń proszę xD], ale gwiazdki są bardziej bajeranckie xD
Slugalegionu
15.02.2016
Dlatego ja daję tak, by zajmowały dokładnie jedną linijkę. :p Twoje to... na nie wiem. ble ble ble za mało mi mówi.
Akwus
15.02.2016
Mogą też oznaczać padający śnieg wtedy powinno być ich bardzo dużo, lub narodziny mesjasza - maks jedna!
Akwus
15.02.2016
Poważnie dyskutujecie o gwiazdkach? A jak wstawić tam kaczorki, to będzie lepiej czy gorzej?

Panowie :) skupcie się na tekstach :D
Slugalegionu
15.02.2016
A tam zaraz dyskutujecie. Kolega zadał pytanie, więc odpowiadamy.
Neurotyk
15.02.2016
Takie gwiazdki spotykamy w książkach i po jakąś cholere czemuś służą. Odp. Sakala i Beznadzieii mnie satysfakcjonuje w pewnym stopniu ;)
Moni
15.02.2016
Oddzielanie wątków, rozdziałów, postaci.
Sky300
15.02.2016
Rozdziałów raczej nie...
Gwiazdki służą temu:
1) Przeminięcie czasu, czyli przeskok, żeby nie opisywać, co się działo w ciągu (według poniższego przykładu) tych przerw i wszystkich lekcji.
Np.

Ubrałam się, umyłam zęby i właśnie idę do szkoły, strasznie stresuję się tym sprawdzianem z majcy! Jest na ostatniej lekcji, więc może jeszcze zdążę się pouczyć na przerwach...
***
Kiedy wreszcie skończyłam pisać ten durny sprawdzian, uświadomiłam sobie, że on wcale nie był taki trudny.

2) Mamy w opowiadaniu dwóch bohaterów, którzy są w innych miejscach.
Np.

Bogumił czekał na telefon od Gniewomira, ponieważ postanowili się spotkać na mieście.
***
Gniewomir wyszedł z pracy i poszedł do kawiarni zjeść dobre ciasto oraz napić się kawy.
"Zadzwonię do niego potem" - pomyślał.

3) Skok w czasie. Chodzi mniej więcej o to, o co w pierwszym punkcie :P
Np.

Nie mogłem uwierzyć, że Weronika miała wypadek. Jak najprędzej udałem się do szpitala, aby dowiedzieć się, jaki jest jej stan.
Powiedziano mi, że zapadła w śpiączkę...
***
Ubiegłe dziewięć miesięcy były najgorsze w moim życiu... Na szczęście są już za mną.
Jak zwykle poszedłem odwiedzić Weronikę w szpitalu. Jednak tym razem było inaczej.
Kiedy wszedłem do szpitalnej sali, Weronika rzuciła mi się na szyję.

4) Czasami też autorzy na sam koniec książki dają takie gwiazdki, które znaczą, że to już koniec, ale tak rzadko się zdarza...
Np.

I wreszcie, na koniec długiej przygody szczęśliwie wróciliśmy do domu.
***
Koniec.
Anonim
15.02.2016
Istnieje wątek Porady od pisatych dla pisatych
Tam zadawajcie tego typu pytania a nie twórzcie nowe wątki
Pozdrawiam
Szczur
15.02.2016
1.Historia
Dawno, dawno temu żył sobie pewien inteligentny i dobry młodzieniec, który parał się tworzeniem rzeczy niepotrzebnych i dziwnych, a przynajmniej taką miał opinię. On sam uważał, że tworzy rzeczy potrzebne i zwyczajne jak na przykład folia do owijania długopisów oraz okrągła kostka do gry. Pewnego dnia zamarzył o księżniczce, która kazała mu dać sobie gwiazdkę z nieba, a że ów inteligentny i dobry młodzieniec nie wyobrażał sobie podróży kosmicznej oraz ściągnięcia na Ziemię gwiazdy (kilkakrotnie większej od planety) to zwrócił się o pomoc do pana Informatyka. Ten w zamian za folię do owijania długopisów zdradził mu magiczne zaklęcie: używając klawisza 8 i szift powstanie gwiazdka i powstała. Dał ów gwiazdkę księżniczce, a ta zaczęła pisać denne teksty w internetach znakując teksty buziaczkami :* Na cześć magicznego wynalazku dzisiaj używa się gwiazdek do oddzielania tekstów.

2.Cel
Estetyka. Gwiazdka rozdziela różne miejsca, czas i akcję w jednym rozdziale.

3.Opinia
Na jaki temat?

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji