Interesująca poezja

D4wid
22.02.2017
Ostatnio zakochałem się w poezji 20 lecia, a szczególnie w ,,Pokolenie 43" Baczyńskiego. Również wiersz ,,Ocalony" Różewicza mi się spodobał i tutaj mam jest czas na moje pytanie. Jakich twórców i konkretne utwory polecacie mi do przeczytania? Najlepiej w podobnym stylu jak te dwa wymienione. Proszę was o nie robienie gównoburzy w tym temacie... :)
Amy
22.02.2017
No to więcej wierszy Baczyńskiego i Różewicza :) Zresztą z tego co mi wiadomo, to podane przez Ciebie tytuły powstały w czasie wojny. Chociaż nie pamiętam, jak było z wierszem Różewicza.
Johnny2x4
22.02.2017
Baczyński... genialny twórca. Mimo wszystko wolę Mirona Białoszewskiego :)
Amy
22.02.2017
Tak, Białoszewski świetny. :) Poczytaj jeszcze na przykład Gajcego, Borowskiego i w ogóle poszukaj wśród twórców pokolenia kolumbów
Okropny
22.02.2017
Bukowski
detektyw prawdy
22.02.2017
wszyscy poeci na B
O-Ren Ishii
22.02.2017
Czechowicz!
pasja
22.02.2017
Stanisław Barańczak
Philip Larkin
Edward Stachura
pasja
22.02.2017
Jeszcze ciekawy jest Rafał Wojaczek
D4wid
22.02.2017
Jutro w drodze do szkoły poczytam :D Dzięki za te wszystkie propozycje.
Ritha
22.02.2017
Iłłakowiczówna :)
D4wid
23.02.2017
Przeczytałem parę wierszy Borowskiego i to właśnie one mi się głównie spodobały. Teksty Białoszewskiego do mnie nie przemówiły tak samo jak Gajacego :)
Amy
23.02.2017
A Trzebiński? Chyba nikt go w sumie nie polecił
D4wid
23.02.2017
Amy już się zakochałem w poezji Trzebińskiego!
Amy
24.02.2017
Hmm, coś mi się tak zdawało, że może Ci się spodobać. Ogólnie to w Młodej Polsce poszukaj. Ja wiem, że to nie w tej epoce się zakochałeś, ale tam są dekadenci.
Amy
24.02.2017
Hmm, coś mi się tak zdawało, że może Ci się spodobać. Ogólnie to w Młodej Polsce poszukaj. Ja wiem, że to nie w tej epoce się zakochałeś, ale tam są dekadenci.
Neurotyk
24.02.2017
Może Grochowiak, Dawidzie:

Ta czarna kobieta - wąska - na niebotycznych obcasach,
Ta podnosząca ręce jak dwa srebrne narzędzia,
To ta właśnie kobieta w zamierzchłych bardzo czasach
Kochała moją głowę - ostrożnie (!)... jak łabędzia.

O, była wtedy brudna... I mogła mówić: m i ł o ś ć,
I nawet chodzić w deszczu też jej wypadało -
A teraz ta kobieta to Jej kłopotliwość,
Która nosi sobą eleganckie ciało.

I tylko, gdy śnieg spadnie - och, szczypiący śnieżek -
I tylko kiedy deszcze, kiedy deszcze w krąg,
Ta kobieta wraca do moich atramentowych rąk
I wysuwa języka waniliowy brzeżek.
D4wid
24.02.2017
Interesujące, ale jednak nie przemawia to do mnie aż w takim stopniu. Jednak pochylam się w kierunku dekadentów
zuyy
25.02.2017
Ja czytam wierwsze tylko na Opowi xd
maga
27.02.2017
Czytałeś ,,Białą Magie" Baczyńskiego? Moim jak najbardziej ulubionym twórcą jest Krzysztof Przerwa Tetmajer i polecam właśnie go.
Tanaris
27.02.2017
Zuyy warto też poczytać i zarazem poszerzać swoją wiedzę nie tylko na opowi, chociaż tu także wiersze są na wybitnie wysokim poziomie. Ale wiadomo, uczyć się od mistrzów też warto.
Karawan
28.02.2017
Maga nie Krzysztof a Kazimierz ... O cichym zmierzchu u wejścia w dolinę siedze i patrzę na błekitno-sine rozwieje niebios... Mam jego tomik z 1894 roku. (!) Ale kto teraz czyta dinozaurów trele?
Bolesław Leśmian, szczerze polecam, a czasem sobie lubię poczytać Marię Pawlikowską - Jasnorzewską, no i oczywiście wszyscy wyżej wymienieni :)
Amy
28.02.2017
Osobiście nie radzę zatrzymywać się w poetyckim rozwoju na opowijskich wierszach :D
Amy
28.02.2017
Amoże Kazimierz Przerwa-Tetmajer,skoro lubisz dekadentów?
maga
28.02.2017
Przerwa jest zawsze w połowie ı to pamiętam bardzo dobrze. Kazimierz z Krzysztofem się może pomylić. Bardzo ciekawy film jest o Tetmajerze. Mój ulubiony moment to ten jak ucieka panience z kośćioła.
D4wid
01.03.2017
,,Biała magia"? Ten erotyk? Jakoś nie podszedł mi do serce. ,,Wymarsz Uderzenia" mnie oczarował tak samo jak ,,Pokolenie" 43. Te wiersze mają coś w sobie. Również wiersze Borowskiego. Jednak inne utwory Trzebińskiego mnie aż tak nie zachwyciły. Baczyńskiego jeszcze nie odkryłem, nie wiem sam dlaczego.
D4wid
01.03.2017
Przerwa-Tetmajer ,,W jesieni" już po przeczytaniu 5 wersów czuję to coś. Nie wiem czy tylko ja odczuwam, nawet nie wiem jak to opisać, uczucia? Przy czytaniu wierszy w nastrojach dekadenckich
Neurotyk
3 tygodnie temu
Fale

Czas iść, lecz wciąż siedzimy
Zagrzebani w naszym lecie
Jak leniwe palce,
Palce w piasku.

Lub jak maleńki ślimak, co rusza
Dnem piaszczystej kałuży
Biorąc swe życie w podróż,
Biorąc je między fale.

John Fuller