LBnD 05

LeeaThorelli
01.05.2020
Witam wszystkich!
Dzięki Waszym głosom, mogę znowu wymyślić jakieś tematy, mam nadzieję, że ciekawe nie tylko dla mnie. Jeden temat związany z medycyną i patologią, drugi z ewolucją i pochodzeniem człowieka, czyli znowu nieco w biologicznym klimacie.
No to zaczynamy.

Temat 1: Aniridia
To wrodzona wada oka charakteryzująca się całkowitym lub częściowym brakiem tęczówki. Dziedziczna forma aniridii, stanowiąca 85% wszystkich przypadków, jest chorobą autosomalną dominującą, 15% przypadków jest spowodowane sporadycznymi mutacjami genu PAX6. Poza brakiem tęczówki aniridia może się objawiać oczopląsem, światłowstrętem, zezem, zaćmą i niedowidzeniem. Badanie molekularne polega na sekwencjonowaniu całego regionu kodującego genu PAX6, materiał stanowi wyizolowane DNA z krwi obwodowej.

Temat 2: Matka mitochondrialna
Ponieważ mitochondria (autonomiczne organella komórkowe produkujące ATP, mające swoje własne koliste DNA, mtDNA) dziedziczymy od matki (bywają przypadki, ale to nieliczne, że mitochondria odziedziczono po ojcu), to każdy z Nas ma jedną i tę samą mitochondrialną matkę zwaną Ewą zamieszkującą afrykańską sawannę. Kobieta, od której pochodzimy wszyscy, prawdopodobnie żyła 150-200 tys. lat temu.

Termin do 8 maja.
Życzę wszystkim weny. :)
Shogun
01.05.2020
Ciekawe tematy:D
Będzie pisane :)
LeeaThorelli
01.05.2020
No to bardzo mnie to cieszy. :D
Magda1906
01.05.2020
trudny temat ale spróbuję coś napisać
Anonim
01.05.2020
Ja pierdziu!!!... Jak tu coś wymyślić na takie tematy... Toż to jakaś masakra jest.
W głowie pustka, a w d...pie ból... :(
JamCi
01.05.2020
a ja tam kumam obydwa :-)
mam pacjentkę z pierwszym a drugie jest dogłębnie kobiece :-)
może nawet sie skuszę... kto wie.
LeeaThorelli
02.05.2020
Antoni Grycuk, naprawdę z tematów da się dużo wycisnąć, w końcu interpretacja nie musi być nierozłącznie związana z ich faktyczną definicją, np. Aniridia nadawałaby się na imię. :P
Anonim
02.05.2020
Ha! Zobaczyłem takie oczy i mie łolsniło! Już po kłopocie.
kigja
03.05.2020
To już teraz wszystko rozumiem.
kigja
03.05.2020
Gdzieś było napisane że to Lucy jest naszą matką.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji