Literkowa Bitwa na Rymy nr 38 ,,Śmiech"

Pasja
09.11.2017
Śmiech to oznaka radości lub szczęścia, może być również niekontrolowanym przejawem strachu. Z czego się śmiejemy i co jest istotą śmieszności? Czy pocieszna mina błazna, czy zręczna i zabawna gra słów. Śmiech raz rubaszny, raz subtelny. Czemu zawdzięcza swe istnienie?

Temat dodatkowy to: Złudzenie jak gorzkie łzy, gorzkie jak cyjankali.

Zapraszam chętnych do pośmiania się razem... słowami.
Termin pisania wierszy do 18 listopada ( sobota) godz. 23.59.
Adam T
09.11.2017
Temat niebanalny, muszę przyznać, ale definitywnie skonczyłem z wierszowaniem, chociaż nadal chętnie czytam.
Nuncjusz
09.11.2017
Skąd wiadomo, że cjanek potasu jest gorzki?
Ja nie wiem, ale Pasja pisała o „cyjankali”, ale tego też nie próbowałem. Pewnie Pasja wie coś o czym ja się teraz od niej dowiedziałem.
Nuncjusz
09.11.2017
Cyjankali to potoczna, wieśniacka nazwa cyjanku potasu (KCN).
Notabene, śmiertelnej trucizny, szeroko stosowanej w starszych kryminałąch. Dlatego jestem ciekaw, kto sprawdził smak tego cyjanku i przeżył by nas o tym uświadomić :)
Arysto
09.11.2017
Podobno cyjanek jest cierpki i kwaskowaty, nie gorzki. Smak można określić za pomocą analizy chemicznej, niekoniecznie przez zażywanie.
Nuncjusz
09.11.2017
Tak trochę śmiechałem sobie :)
ale tu mnie zaskoczyłeś - jak przy pomocy analizy chemicznej mozna określić smak danej substancji?
Drzewiej, chemicy byli na tyle beztroscy, że po prostu smakowali, wąchali badane a nieznane ingrediencje. Trup pewnie ścielił się gęsto, albo co najmniej zapadali na dziwne choroby, ale po trochu powiększali zasoby wiedzy chemicznej, torując przyszłym pokoleniom chemicznym drogę :)
Nuncjusz
09.11.2017
Gorzki jest cyjanowodór - składnik (mikroskopijny bym rzekł, bo HCN też jest silnie toksyczny, gaz bojowy w I wojnie światowej) np gorzkich migdałów, stąd pewnie pomyłka Pasji
Pasja
09.11.2017
Cyjanek w obecności wody ulega częściowej hydrolizie z wydzieleniem cyjanowodoru nadającego mu charakterystyczny zapach gorzkich migdałów. W czasie sekcji w żołądku czuje się też zapach gorzkich migdałów.
Poza tym to jest metafora, a nie reakcja chemiczna. Więcej wyobraźni, ale jak ktoś szuka to znajdzie. Jestem wieśniaczką i się wcale tego nie wstydzę panie miastowy.
To to można się dowiedzieć, z chemii najgorszy nie byłem, ale nic z powyższego, włącznie z tym co Arysto napisał, nie było mi wiadome. W sumie dobrze jak ktoś „przypieprzy” sie czasem do jakiegoś szczegółu.
Pasja spokojnie, tu nie wyczuwam zupełnie złych intencji.
Nuncjusz
09.11.2017
Kopiuj wklej z wikipedii? :)
Tak przypuszczałem, że KCN podlega hydrolizie w obecności wody z wydzieleniem gazowego HCN jako bardzo słabego kwasu.
Moje pytanie było podchwytliwe :)
ps
Nie lubię tego określenia cyjankali wolę nomenklaturę chemiczną
A wracając do tematu bitwy, jest dość rozległy, to dobrze, być może tak, że oos skrobnę, mam pomysł, choć zobaczymy jeszcze jak będzie. Zacytuję kogoś stąd „ Ktoś przecież musi być ostatni” , aby oszczędzić innym tej przyjemności, tak sobie mysle że jednak coś sklece :) życie pokaże tylko czy będę miał kilka chwil aby poskładać myśli.
Temat Pasji: "Śmiech" i t. dodatkowy: "Złudzenie jak gorzkie łzy, gorzkie jak cyjankali".

Niech nam wypłynie coś spod piór na ten/te temat/tematy.

Neurotyk
Nuncjusz
09.11.2017
Jak KCN
Pasja
11.11.2017
Dziękuję i proszę więcej śmiechu
Każdy, kto posiada KONTO na Opowi.pl, może wziąć BIERNY udział w Literkowej Bitwie na Rymy, zgłaszając swój wiersz.

Każdy, kto posiada KONTO na Opowi.pl, może wziąć CZYNNY udział w Literkowej Bitwie na Rymy, głosując na wiersze.

Udział BIERNY nie wyklucza udziału CZYNNEGO i na odwrót, czyli: osoby zgłaszające swoje wiersze MOGĄ GŁOSOWAĆ na wiersze konkurentów (przy czym nie mogą głosować na własne wiersze).

§

1 Według mnie brakuje w regulaminie zobligowana biorących udział w bitwie do głosowania

2 Udział bierny:
Powinien to być użytkownik posiadający swoje konto na opowi, nie wystawiający wiersza do konkursu, ale biorący czynny udział przez głosowanie.

3 Udział czynny:
Powinien to być użytkownik mający swoje konto na opowi, który wystawił tekst do konkursu, przez co (to bardzo ważne) jest zobligowany do wzięcia udziału w głosowaniu.

Sorry, że tu ale to, takie zmiany nasunęły mi się po przeczytaniu regulaminu. W tym stanie jaki jest teraz, wręcz zachęca, lub usprawiedliwia do nie głosowania bez podania żadnego powodu. Co jest oczywiście nie fer w stosunku do innych biorących udział i głosujących. Uważam, że należy odpowiednio dostosować regulamin. Zmiany niewielkie, ale bardzo moim zdaniem użyteczne. Pozdrawiam
Jeszcze do północy można pisać wiersze i wrzucać do LBnR
Zapraszamy Opowijczyków

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji