Nawiązując do tego "kolesiostwa"

Karino
18.07.2015
Nawiązując do tego "kolesiostwa"...
Od jakiegoś czasu mam na opowi.pl konto, ale czytam opowiadania już od jakiegoś czasu i faktycznie zauważyłam, że teksty średnie, niekiedy słabe, dostają piątki, czwórki, bo... pomysł fajny. Wszyscy piszą, że są błędy blablabla, ale nie będą na nie zwracać uwagi, bo im się podoba kogoś opowiadanie. Natomiast w tych dużo poprawniejszych opowiadaniach pod wieloma względami, ludzie wystawiają, np. 3, bo do nich niekoniecznie tekst przemówił itd.
Jeśli ten portal, ta strona jest dla młodych, początkujących, to - wybaczcie - ale jeśli będziecie im wystawiać 5, bo mają super pomysł, to niczego nie poprawią. A chyba właśnie po to jest ta strona - żeby doskonalić swój warsztat pisarski.
Moje pytanie: do jakiej grupy muszę się dołączyć, z kim zakolegować, żeby mój tekst został oceniony ze względu na to, jaki jest, a nie "bo ktoś mnie lubi"?
Slugalegionu
18.07.2015
Ja osobiście oceniam teksty co do których widzę, że coś odstaje od reszty tak

Opis
Estetyka
Orto

I tak dalej. Każdy punkt w skali 1/5, a wystawiam średnią. W ten sposób już się zdażyło, że np. z powodu kolesiostwa dałbym 5, a wyszło 4. To może przy okazji obiecuję, że będę tak robił z każdym tekstem.
Anonim
18.07.2015
Gadanie. Ocena to sprawa subiektywna i każdy niech wystawia, co mu w duszy gra. Ja zawsze staram się zostawić jakieś komenty-przemyślenia, ale kto mówił, że komentarz musi być racjonalny?
Czasem spodoba mi się jakieś zdanie i mimo słabego tekstu i tak daję dobrą ocenę. I teraz pytanie klucz: lepszy jest dobry tekst z błędami, czy beznadziejny bez? Poza tym każdego autora można oceniać inną miarą (ja tak robię) na podstawie tego, co robi by się rozwinąć. Natomiast danie komuś 1 za błędy, w opowiadaniu, które jest dobre to dla mnie jakiś kiepski żart. (no chyba, że błędy są tak drakońskie, że aż wali po oczach, ale tu zbyt wielu takich się nie doszukałem u nikogo)
Slugalegionu
18.07.2015
Tak, ale tekst z dużą ilością błędów, ale jeszcze bz tigeo eheltu, można ocenić na trzy.
Majeczuunia
18.07.2015
Do jakiej grupy się dołączyć, z kim się kolegować? U nas nie ma czegoś takiego, chyba że o czymś nie wiem.
Tynina
18.07.2015
Karinko, po co te nerwy? Na pewno pod twoimi tekstami znajdzie się kilka bardziej profesjonalnych opini, ale też parę zupełnie zielonych, bo w sumie zande z nas nie jest koneserę ą ę przez bibulkę.
Jest grupa ,,krytyków'' (że tak pozwolę sobie użyć takiego poważnego słowa) która stara się oceniać w miarę obiektywnie i uzasadniać swoją ocenę. Dlatego ludzie ich nie lubią i dają im anonimowe banie :D dlatego na ich komentarze warto zwracać uwagę, ale należy też pamiętać, że nie z każda opinia musisz się zgodzić :) ale też nie każda negować i mówić, że "ludzie się uwzieli". Tutaj i nie tylko tutaj ciężko znaleźć złoty środek.
no i co najważniejsze! Każdy z nas ma jakieś swoje zainteresowania, upodobania. Jedni lubią horrory, no to wiadomo, że horror im się bardziej spodoba, niż np. Romans. I dla Ciebie jakiś romans może zaslugiwac na 5, a dla fana horrorów na 4, bo nie jego klimat + styl mu nie podpadl i już z 5 robi się 3 :) bardzo dobrze, że sama starasz się oceniać obiektywnie, ale trzeba też uszanować innych gusta :)
no i! Jak parę razy ktoś wspomniał, ocena ocenie nie jest równa, bo od 13latki nie można wymagać na 5 tego samego co od 30 latka.
Tynina
18.07.2015
W sumie istnieją 2 grupy. Wzajemnej adoracji i neutralni. Będąc w tej 2 możesz liczyć na szczersza opinię, ale z kolei jeśli kogoś zrazisz to też możesz liczyć z kilkoma anonimowymi baniakami. ,,bo jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"
dlatego warto nie wychodzić jakoś szczególnie przed szereg, może będziesz miała wtedy mniej ... Fololersow* ale w miarę szczerych. Nie wiem co jeszcze mogę Ci poradzić :D rób swoje a będzie dobrze!
Anonim
18.07.2015
Ps. Karino wstaw kilka opo, pojawią się komentarze to drogą naturalnej selekcji się dowiesz, jak to tu wygląda :p
Marinaaa8
18.07.2015
Karino , nie zgadzam się z robą , owszem sa grupy które oceniają ''swojich" pozytywnie ,ale nie wszyscy . Oceny nie są najważniejsze , bardziej chyba liczą sie np komentarze bo tam mamy napisane biało na czarnym , co i jak . Zawsze możesz się odwołać i na nie odpowiedzieć . Dobrze wiesz ze oceny są anonimowe , więc każdy lażdemu może obniżyć lub podwyższyć ocenę. A jeżeli uważasz że jest tu ci zle i w jakiś sposób , niewiem jaki ktoś cię uraził , to wiesz zawsze możesz założyć konto gdzie indziej . Wkońcu tyle ich pełno.
Ps Wkażdym razie , nie chce zebys pomyślała zecię atakuje .
Jednym postem świata niestety nie zmienisz , więc dostosuj się
:)
Marinaaa8
18.07.2015
*Każdemu
Anonim
18.07.2015
Karino, po prostu bądź sobą, niczego więcej od Ciebie nie wymagamy :)
Vasto Lorde
18.07.2015
Każdy ocenia jak uważa, od tego jest w końcu skala 1-5. Nie sądzisz jednak, że zamiast patrzeć na oceny, lepiej będzie zerknąć na komentarze, w których to ludzie wypowiedzą się, co ich razi, a co podoba? Osobiście robię sporo błędów, więc staram się ich nie wytykać, lecz jeśli już jakiś widzę i jestem pewny, to wtedy piszę. Ogólnie oceniam od pomysłu, przez rozwój akcji, aż do zakończenia. Na końcu biorę pod uwagę gatunek, czy to horror czy romans. Potem zazwyczaj wystawiam ocenę :)
Anonim
18.07.2015
Karina, wrzuć opowiadanie.
Ostrzę ślepia :)

Slugalegionu
18.07.2015
Kari, czekamy: ) *rozgrzewa palce w celu napisania ultra koma*
Anonim
18.07.2015
W sumie przeczytałem wątek i niewiele więcej ma do dodania - nie każdy chce w ogóle profesjonalnej recenzji, dlatego niektórzy też ani jej nie dają, ani jej nie oczekują, pisząc hobbystycznie. Zwracają uwagę na co innego niż jeno błędy, mogą się skupić na fabule, stylu, nawet pomyśle. Ludzie oceniają subiektywnie, gdyż ludzie to stworzenia z gruntu emocjonalne - sam przyznaję się, że obiektywizm czasem mi nie wychodzi (Staram się jak mogę), bo wiem, na co osobę stać i na co mogę od niej liczyć, dlatego np. za średni obiektywnie tekst dam jej 3, gdzie komuś innemu dałbym 4 - bo tę osobę też znam i wiem, że tutaj starała się jak mogła. Nie, do nikogo nie pije, to nie są konkretne przykłady, nawet nawiązania w głowie nie mam ani aluzji.

W sumie do tematu nie nie dodałem, mistrz lania wody bez celu xD

Ekler
18.07.2015
Dawać mnie tą Karinę! Zaraz wujcio Ekler się nią zajmie...
if you know what i mean 3:->
Anonim
18.07.2015
Lodołamacz niewieścich serc ;p
Ekler
18.07.2015
Gdybym był Indianinem, właśnie tak bym się nazywał!
Wena
18.07.2015
Mądre słowa Karino, mądre słowa.
Drassen Prime
18.07.2015
Mhm, daję okejkę
MrJ
21.07.2015
Cóż, nie chciałem się udzielać w tej dyskusji ale chyba muszę. Teraz już sprawa nie dotyczy tylko oceniania. Widzicie opowi mialo byc portalem dla kazdego amatora, dlatego tu przyszedlem. Ale ostatnio nic nie sprzyja tu amatorstwu. Ludzie w Kółko Wzajemnej Adoracji(KWA) mają poczytalność rzędu 5 minut od publikacji, podczas gdy część nowych tekstów widziałem oczekujących przez dzień czy dwa. Tera zwróciło to moją uwagę gdy sam puściłem publikację wczoraj i nie doczekałem się nic(rozumiem nie każdy lubi fantasy) ale jednocześnie członek KWA który opublikował kilka minut później zebrał kilka komentarzy i 5 w chwilę. Teraz wszyscy sobie pewnie myślą "O nowy frajer ma ból dupy". Myślcie sobie. Ja po prostu chcę zwrócić wam uwagę, że co raz więcej tu mijania się z celem portalu a co raz więcej wzajemnego łechtania ego.
Wena
21.07.2015
Masz rację MrJ, coraz więcej tu mijania się z celem portalu.
Jan Potfforny
23.07.2015
Ja stawiał wszystkim 5 i to z prostego powodu. Chodzi mi o dowartościowanie autora a nie jego krytykowanie, to lepsze!
Człowieka należy dowartościowywać. Mając do wyboru coś dobrego a złego w sprawach nawet tak zwykłych jak te teksty na "opowi" wybieram coś życzliwego. Pozytywne myślenie pomaga, leczy i czyni świat lepszym, nawet dzięki tak niewielkim czynom jak dowartościowywanie człowieka tu na "opowi".
Akwus
23.07.2015
Nie było mnie tu kilka ładnych miesięcy i widzę, że nadal wałkujemy te same kwestie :)

Dajcie mi jeszcze ze dwa tygodnie urlopu i z przyjemnością coś skomentuję - nikogo nie znam, mało kogo lubię, to mam szansę na mało słodkie komentarze :D
Tynina
23.07.2015
Cześć Akwus :D
Akwus
23.07.2015
Widzę, że pojawiła się opcja edytowania opowiadań - mały krok dla administracji a jak wielka ulga dla użytkowników! Rozumiem, że nadal nie ma opcji prywatnych pogawędek by nie zaśmiecać forum? Ani kontroli Moderatorów by połączyć trzydziesty piąty temat o kreatywnej krytyce/wartościowych komentarzach/obiektywnej punktacji? Nikt też nie zareaguje, że piszę byle co w zupełnie innym wątku ;p - czyli nadal jest o co walczyć!

Jak pisałem dajcie jeszcze troszkę czasu i wrócę do hobby, które sprawia mi najwięcej radości w życiu :)
detektyw prawdy
31.12.2016
Opowi zamiast byc konstruktywnym portalem pisarskim, niestety zamienia sie juz wielkimi krokami, w opisane wyzej ,,kolesiostwo". Czasem piatki sa dawane w ogole bez sensu, nawet, gdy czlowiek nie czytal tekstu. Wiem, ze nie takie bylo zamierzenie administratora, tylko uzytkownikow. Tak naprawde to wszystko przez to, ze opowi to duzy portal, a wiadomo, ze przychodza tu wielkiej ilosci ludzie, tylko po to, zeby skopiowac sobie znaki do nicku, i ,,przy okazji" zajrza do forum. Beda nawalac sie roznymi ilosciami emotikonami, dawac sobie nawzajem piatki, a innym po jeden. Przykladem owym jest np. ÓsmyKolor. Swoim ,,kolesiom" dawala po 5, a innym (np. mnie, u pana buczybora) zazwyczaj 2 albo 1. Nawet nie pisala, dlaczego dala taka ocene - zacytuje jej komentarz:
,,Ujdzie 2" , ,,Czytałam ale mi się nie podobało". dobrym przykladem jest Sluga, ktory przynajmniej pisze w czym rzecz, co trzeba poprawic, wypisuje bledy itp. Przynajmniej nie pisze typowego komentarza: ,,Piec fajne opowiadanie".
Szkoda, ze na powazne konstruktywne portale pisarskie prawie nikt nie zaglada. A wiecie dlaczego? Bo prawie wszyscy opowijczycy przyszli tu tylko po te cholerne znaczki do nickow... Gdyby nie to, bylby to normalny portal pisarski z kilkonastoma osobami. Mysle, ze byloby wtedy lepiej; luzne forum, bez zadnych spinek, jak np. napisal mi w pewnym watku niejaki GonciarzEU, ktorego nie zacytuje. Opowiadania ciekawe, powazna krytyka, wypisane bledy... Marzenie. Niestety, to, co sie z tym portalem dzieje, jest smutne. Z kazdego dnia na dzien jest coraz gorzej. Jeszcze sie okaze, ze dostane bana od niejakiego Jareda. Jakby ktos mi przyslal jakis fajny portal pisarski, i linka do niego, bylbym wdzieczny.
Nuncjusz
31.12.2016
Detektywie, ależ to co tu się dzieje jest zjawiskiem normalnym i powszechnym; na każdym portalu z większą liczbą użytkowników. Będzie kolesiostwo i TWA i z tym nawet nie ma sensu walczyć - taka jest natura ludzka. I nie mają tu nic do rzeczy znaczki przy nickach.
Nuncjusz
31.12.2016
Co do konstruktywnych komentarzy - do tego potrzeba wysiłku, nie każdemu się chce, i wiedzy, nie każdy ją posiada. Przywołany przez ciebie Sługa,, miał chęci ale raczej nie posiadał wiedzy, tak że jego komentarze były pseudo konstruktywne.
Mało jest takich ludzi, którzy posiadają i wiedzę i chęci
Pan Buczybór
31.12.2016
Detektywie współczuję bólu dupy.
Chiri Ho Go
31.12.2016
Byli tacy, ale poszli w dal :( nawet do nich zawsze było coś nie tak, zawsze jakiś błąd i zawsze zwrównanie w krawędzią. Zawsze niepotrafią akceptować drugiego, a przyswajając mu usilnie swój sposób bycia, aby zrozumiał i nauczył się ciężkiej lekcji, że trzeba się dostować i milczeć, by nie zostać pożartym i zniszczonym, bo tak przynajmniej będzie czerpał radość, radość ze zwykłego pisania, a nie strach.
Chiri Ho Go
31.12.2016
Niepotrafiąc*
Nazareth
31.12.2016
Chyba troszkę demonizujesz. Były tu osoby które lubiły dowalić dla samego dowalenia, ale odeszły. Jeszcze pół roku temu powiedziałbym, że jest tu więcej konstruktywnej, pomocnej krytyki niż czegokolwiek innego, dziś nie wiem, za mało mnie tu, zbyt nie wiele czytam, obserwuję. Ale właśnie przecież, niedawno odeszły te osoby którym zależało, które starały się pomóc, międzyinnymi dlatego, że były notorycznie posądzane o złośliwość.
Jared
31.12.2016
Zacznijmy od tego, że mało kto tutaj chce krytykę jakąkolwiek. Nie chce nikogo tu obrazić, ale większość wierszy na opowi to bardziej wyżalenie się, czy dość pokraczne wyrażenie myśli autora i ostatnią rzeczą, jakiej chcą ci autorzy to krytyka. Wolą "cudowne, 5", dziękuję, dobranoc. Z prozą podobnie, widać po frekwencji w bitwach, że każdy woli usłyszeć potwierdzenie swoich umiejętności, niźli wskazówki jak stać się lepszym.

Opowi nie jest serwisem, w którym ceni się krytykę. Bardziej przeczytanie i "tak, fajne". Jesteśmy bliżej Lol24 niż Nowej Fantastyki (choć i tam samoobsługowy serwis pielęgnacji rowa...). Ale mi się tu podoba :3
Jared
31.12.2016
Przepraszam za błędy, piłem xD
Karawan
31.12.2016
Z całym szacunkiem Jared - proszę mnie z tego wyłączyć. Ja tu jestem po naukę. Rozróżniam dwie postawy: 1. "Twój tekst jest do doopy." - To w moim mniemaniu wizytówka frustrata lepiej wiedzącego nie wnosząca kompletnie niczego.
2. "To mi się podoba, bo... , a tamto masz źle, bo... Sam jednak czasem przy wierszach tylko zwyczajnie dziękuję, bo wiersz mnie poruszył. Oczywiście można każdą uwagę interpretować jako złośliwość - pytanie tylko czy przyszło się na opowi po naukę, czy po to, aby zaistnieć i móc pochwalić się " publikują mnie".
A poza wszystkim to Szczęśliwego Nowego Roku!
Jared
31.12.2016
Ciebie wyłączam i wiele innych osób też, ale i tak większość nie chciałaby objechania od góry do dołu (ale merytorycznego), tylko masturbacji radości nad "jakością" tekstu :3
Nazareth
31.12.2016
Ej, chopacy starczy dziś tego. Napijmy się za spokojny nowy rok ;) Wasze zdrowie.
Ritha
31.12.2016
Zdrowie!
Karawan
31.12.2016
Zdrowia i całej reszty!
Jared
31.12.2016
Yo, zdrowia :P Życzę dużo HP xD
Nuncjusz
31.12.2016
zdrowia! ja piję kawę, życzcie mi powodzenia :)
Pan Buczybór
31.12.2016
Kawowego powodzenia
Nuncjusz
31.12.2016
kałowego? :)
Pan Buczybór
31.12.2016
Wszystko z kałem... Kawę też?
Nuncjusz
31.12.2016
Kał po kawie najlepszy
Pan Buczybór
31.12.2016
Ciemniejszy jest wtedy. Lepsza jakość

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji