Plagiat.

Marethyux
09.07.2016
Tak wiem, zaśmiecam forum, ale chcę by ktoś mi dał odpowiedź na pewną kwestię, która od dwóch dni nie daje mi spokoju. A mianowicie chodzi mi o serie Khartusa p.t "Summoner - Zaklinacz"... Nie umiem nigdzie znaleźć wzmianki o tym czy jest to tekst jego autorstwa, ale ostatnio zetknęłam się w Empiku na książkę pod tym samym tytułem i jak się okazało autor na pewno nie jest polakiem. Przejrzałam rozdziały z wattpad'a ( gdzie znajduje się to, co zostało wydane ) i pierwsze rozdziały Khartusa. Prócz pozmienianych imion i języka to wciąż to samo. Dlatego pytam czy ktoś wie o co tu chodzi?
KarolaKorman
09.07.2016
Intrygujące i bardzo celne pytanie :) Nie czytałam tej serii i nie mogę się wypowiedzieć. Może ktoś, kto to czytał, będzie mógł powiedzieć coś więcej.
Marethyux
09.07.2016
Sama nie czytałam, ale jednak sam tytuł zapadł mi w pamięć. Gdy po raz pierwszy ujrzałam książkę na półce Empiku pomyślałam, że mu się udało. Ale na samej górze okładki pisało "ponad 7mln czytelników na Wattpadzie!" No i imię jakieś takie dziwne, chociaż nie wiem jak Khartus się nazywa. Jednak wiem, że był dosyć lubiany i może szanowany na opowi, dlatego sama nie wiem czy to plagiat czy po prostu "zabawa" w tłumaczenie tekstu.
KarolaKorman
09.07.2016
Myślę, że nawet tłumaczenie tekstu bez powiadomienia czyj jest też nie jest w porządku.
KarolaKorman
09.07.2016
Taran Matharu
Summoner. Księga Pierwsza: Początek
Seria: Summoner
Data wydania: październik 2015
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Tytuł oryginału: The Summoner
ISBN: 978-83-7686-307-8
Oprawa: twarda
Liczba stron: ok. 400
Wymiary: A5
Kategoria: dla młodzieży, fantasy
Cena: 39,90 zł

Znalazłam coś takiego, ale nie wiem czy o tej książce mowa :(
Marethyux
09.07.2016
Właśnie o tej.
Teraz już jest nawet druga część... Więc to chyba plagiat.
KarolaKorman
09.07.2016
A jesteś pewna, że treść jest taka sama?
Marethyux
09.07.2016
Dokładnie nie sprawdzałam, ale spojrzałam na początek i koniec niektórych rozdziałów, które okazały się być takie same nie licząc imion, no i języka. Bo na wattpadzie jest jedynie wersja angielska.
KarolaKorman
09.07.2016
Przykra sprawa :(
Marethyux
09.07.2016
Bardzo mnie to dziwi, bo nie spodziewałam się czegoś takiego po kimś tak aktywnym na opowi. Przynajmniej jakiś czas temu.
Okropny
09.07.2016
Czuli albo to on, albo plagiat. Trzeba się dowiedzieć.
Łowczyni
09.07.2016
:c
Jared
09.07.2016
Z tego, co widzę, pierwszy summoner pojawił się na opowi w 2016...
Marethyux
09.07.2016
O ile wiem było to pisane wcześniej. Jednak nie sądzicie, że gdyby udało mu się to wydać... Pochwaliłby się gdziekolwiek na opowi?
Jared
09.07.2016
Wydawnictwo komercyjne, jakim jest bez wątpienia Jaguar, dostałoby ataku apopleksji, gdyby autor, w którego zainwestowali, publikował za darmo w necie całą książkę :v
Marethyux
09.07.2016
cała to to chyba nie jest Na wattpadzie także jest opublikowana część rozdziałów pierwszej książki. Ale to trylogia, więc te 20 rozdziałów chyba może być.
Jared
09.07.2016
10 rozdziałów to i tak w cholerę...
Jared
09.07.2016
Poza tym, chyba Khartus sukcesywnie je dodaje, tylko coś go dawno nie widziałem
Marethyux
09.07.2016
O ile wiem 20% książki może być dostępne na internecie, ale nie więcej. Mimo to... Nie wiem. Książka została dawno wydana, a na necie jest dostępne jedynie te 20 rozdziałów w wersji angielskiej. Gdyby to miało być po prostu tłumaczenie, to po co zmieniać imiona? Bo w oryginale bohater nazywa się Fletcher, a nie Connor.
MrJ
09.07.2016
Moze zeby faktycznie ukryc plagiat, albo to przypadek. Ale jesli podobienstwo jest tak duze, to watpie w przypadki

Część postów została ukryta (42)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Jared
10.07.2016
W internecie nic nie ginie :v
elenawest
10.07.2016
I dobrze... Jego poprzednie konto tez wlasciwie zostalo oproznione.
Arysto
10.07.2016
Nie pamiętam, czy czytałem, ale sprawa budzi we mnie obrzydzenie. Zwyczajnie nie potrafię tolerować plagiatów.
Jared - dobra decyzja. Pełne poparcie.
Marethyux - dziękujemy za wykrycie :)

Arysto
10.07.2016
I absolutnie nie zaśmieciłaś forum.
Ech, chyba śmieciowe wątki idą w złą stronę...
Jared
10.07.2016
Powiem Ci, Arysto, że mógł ukraść lepsze ;( Czytałem teraz kawałek tego Summonera i jest zwyczajnie przeciętny. Ale co się dziwić, takie czasy, że w top10 Empiku jest "Szklany Tron"...
Marethyux
10.07.2016
Kto co lubi tak naprawdę. Wykryłam przez przypadek, bo szukałam sobie czegoś ciekawego do czytania, a ten tytuł przykuł moją uwagę...
elenawest
10.07.2016
Marethyux chwała ci za to ;-) miło, że to wykryłaś ;-)
Sileth
10.07.2016
Ale wiesz, Marerhyux (jak to skracać O.o), ja zauważyłam, że tytuły są te same, ale uznałam, że to przypadek. A tobie chciało się to sprawdzić i nas o tym powiadomić.
Plagiaty to najgorsze, co może być i trzeba je tępić.
Żadne bajeczki o współprscy, wypadku albo śpiączce. Tu się nie ma co zastanawiać, tylko to zgłosić i dobrze Jared zrobiłeś.
Jak przyjdzie mail zwrotny, to nas powiadom, proszę.
elenawest
10.07.2016
W tym momencie być może będę wyjątkowo wredna, ale wiem, jak Khartus się nazywa i mam jego email... Bo Khartus i Karthus to jedna i ta sama osoba, no nie?...
Jared
10.07.2016
Wątpię, że dzisiaj przyjdzie odpowiedź, w końcu niedziela :P Ale, kurna, tytuł Summoner Zaklinacz, no nie wierzę xD Jak można nie zmienić TAKIEGO tytułu??
alfonsyna
10.07.2016
Ja tak tylko do końca nie wiem, po co mu to było, bo chyba nic tym tak naprawdę nie osiągnął, a wiadomo, że jakby nie kombinować - takie rzeczy prędzej czy później na jaw wychodzą. Tym bardziej, że on słabo z tym pokombinował tak naprawdę - ten plagiat jest zwyczajnie bezczelny i chamski. (Nawet tytułu nie zmienić? XD)
Ściemniać zresztą również trzeba umieć - jak już nie chciał się otwarcie do niczego przyznać. Ja bym prędzej uwierzyła, że np. zleciał ze schodów, rozwalił sobie głowę i leży w jakimś zatęchłym polskim szpitalu, a nie w jakiegoś pseudo-superbohatera z Madrytu. Zresztą, niczego złego mu nie życzę, naprawdę mam nadzieję, że ta historia z Madrytem to tylko taka kiepska ściema, a Khartusowi tak na przyszłość życzę zdrowia i uczciwości. :D
Jared
10.07.2016
Właśnie :D Mógł Madryt zmienić na Kędzierzyn :D A tak w ogóle, to summoner to raczej przywoływacz, o ile mnie angielski nie myli
Nuncjusz
10.07.2016
Jak już wróci do "zdrowia" niech opisze swoje madryckie przypadki, chętnie przeczytam
elenawest
10.07.2016
Jared, tak, to przywoływacz, zwłaszcza, że jest też taka gra...
Marethyux
10.07.2016
No ja sprawdziłam, bo jednak "Summoner -Zaklinacz" to nie jest jakiś... Często używany tytuł. A nienawidzę plagiatu i gdy tylko podejrzewam, to sprawdzam. Tak samo jak było z pewną panią, która na opowi wiersze plagiatowała.
No nic. Teraz tylko czekać i zobaczyć jak sprawa się zakończy.
A wiadomość tej " dziewczyny" chyba jedynie pogorszyła całą sprawę... :<
elenawest
10.07.2016
No, tez mi sie tak wydaje, bo bylo to az tak nieprawdopodobne, ze szok. Nawet gdyby byla to prawda, to taka informacje jakby cos to wstawia sie od razu, by czytelnicy sie nie denerwowali, ze nie ma nowych rozdzialow, a nie w momencie jak plagiat wychodzi na jaw...
Marethyux
10.07.2016
Szczególnie, że to trwa już "2 tygodnie", więc ten zbieg okoliczności jest jeszcze bardziej nieprawdopodobny niż ta cała historia.
Jared
10.07.2016
Okaże się teraz, jakim wydawnictwem jest Jaguar. Czy to kolejna firma wydaj i zapomnij, czy jednak dbają o swoich autorów i coś zrobią w tym kierunku.
Daniel
10.07.2016
Po tym epizodzie opowi widziało już chyba wszystko, co tylko może być związane ze światem literatury.
Literackie getto i szkoła życia w jednym.
KAMIEN
10.07.2016
sciagniety z gry nick i nazwa tekstu to wiadomo od razu przeciez ze to jakis fanatyk lola jest i wgl historia sztywna jak moje gacie mokre na wietrze rozwiane wiec gowno prawda i tyle
//majonez
Jared
10.07.2016
Propos - sporo imion tej książki jest zerżniętaa z Gothica - Kharim koło areny w Starym Obozie, Fletcher strażnik itd.
elenawest
10.07.2016
W orginale czy tym tutaj?
Marethyux
10.07.2016
Fletcher to imię bohatera w oryginale.
Jared
10.07.2016
Ale i tu jest sporo gothicowych, teraz nie zajrzę, bo usunął
Marethyux
10.07.2016
Nie znam się, bo nie grałam. :<
elenawest
10.07.2016
Ja tez niestety nie gralam w to
the_endrju
12.07.2016
Czytam cały wątek i się dziwię...
Jakim idiotą trzeba być, by coś kopiować i nawet tytułu nie zmienić?!
Tym bardziej, że imiona zostały zmienione :/
Jared
12.07.2016
By the way... Jaguar, jak się okazało, ma w dupie swoich autorów i nie zaszczycili mnie nawet odpowiedzią. Kolejne burkowe wydawnictwo wydaj-zapomnij. A ceny mają astronomiczne. Za ten szrot skopiowany przez Khartusa, liczą sobie 39.99. 4 dychy za średniaka-debiutanta, ha ha.
Szaqu
12.07.2016
4 dychy to za "Metro" można dać, ale nie za takiego średniaka jak mówisz Jared (nie czytałem tego więc nie wiem z czym ta książka się je :p)
60secondsToDie
12.07.2016
Naszła mnie taka absurdalna myśl, że to może ten zagraniczny autor skopiował od Khartusa XD Ale to raczej niemożliwe i tylko tak sobie luźno spekuluję.
Neurotyk
12.07.2016
Zagraniczny autor miał wcześniej wstawione rozdziały na Wattpad, aniżeli Pan K. ma Opowi.
60secondsToDie
12.07.2016
Przecież wiem.
Neurotyk
12.07.2016
No ja nie wiem, tylko tak słyszałem, to znaczy czytałem tutaj.
MrJ
12.07.2016
Akurat 4 dychy za ksiazke, to nie taka znowu fortuna. Ksiazki teraz sa zwyczajnie drogie(chociaz Hearne'a najnowszego dostalem za niecale 3 dychy, a koles jednak ma renome)
60secondsToDie
12.07.2016
Co słyszałeś?
Jared
12.07.2016
No, ale Sezon Burz zgarnąłem za 36 zł, a ci wołają 40 za kompletnego noname, wypromowanego na Wattpadzie i strasznego średniaka. No, kurna, jak czytam kolejne imię zapierdzielone z gothica, fabuła prostacko-awanturnicza, krasnoludy, elfiaki, kreatywność = zero.
Arysto
12.07.2016
Cena książki powinna być jak za połówkę.
Bo to kwestia wyboru.
Niepasteryzowany
12.07.2016
Raczej rzadko kto kupi średnio jedną książkę na miesiąc. Ja korzystam z biblioteki lub kupuję używki za grosze, następnie oddaję do pobliskiej wypożyczalni. Mina bibliotekarki cenniejsza niż te kilka złociszy.
MrJ
13.07.2016
ej, ksiazka za polowke bylaby dobra. Moze bym odstawil w koncu alkohol. Trzeba zalozyc taki program spoleczny,
Okropny
13.07.2016
Ekhem
Antykwariat
Allegro
Ekhekhem
MrJ
13.07.2016
Nie chodzilo mi dokladnie o to.
Arysto
13.07.2016
Antykwariat i Allegro spoko, ale co mają wspólnego z tym, że książka zamiast połówki?
Tu musi zadziałać wizualizacja, psychologia, bodziec.
Intelektualizowanie społeczeństwa po procentach :D
Szaqu
13.07.2016
Procent za procent to świetny pomysł :D Niektórzy alkoholicy zaczęliby robić coś bardziej rozwijającego niż upijanie się do nieprzytomności :D
Jared
13.07.2016
Ja POLECAM, wykupić pakiet internetu i iść ze smartfonem do Matrasu na dział promocje. Można dostać niezły towar nawet za 3-4 zł, a najlepiej na miejscu spojrzeć do opinii w internecie.Ja tak odkryłem Joel Shepperd - "Próba krwi i stali - tom I - 4 zł, tom II - 4 zł, tom III - 8 zł, tom IV 28,99 zł. A więc cała saga za 44,99.
Arysto
13.07.2016
Też można.
Promocje spod Wydawnictwa Znak też się przydadzą :)
Nowa książka Mike'a Careya za 24 zł <3
Jared
13.07.2016
A jeszcze chodzi urban legenda, że w Matrasie dają jakąś kartę VIP ze zniżkami :v
Arysto
13.07.2016
Hm.
Czas się przejść na Maltę.
Szalokapel
14.07.2016
Kurcze Khartus usunął Zaklinacza, a chciałam przeczytać. :/
Neurotyk
14.07.2016
W Empiku leży :) Innego autora :)
detektyw prawdy
16.09.2016