Ploteczki

Margerita
29.10.2017
Ploteczki o książkach i facetach zapraszam wszystkie panie, bo ten wątek jest przeznaczony dla nich
Szudracz
29.10.2017
:)
Margerita
29.10.2017
witaj
Canulas
29.10.2017
O kur... A nie. Panią nie jestem. Asios.
refluks
29.10.2017
A gdzie gender?
To jakaś dyskryminacja.
Ja jeszcze nie określiłem czy jestem kobietą czy mężczyzną.
I się tu będę wypowiadało.'

Pan Buczybór
29.10.2017
Podobno Nuncjusz spał z Piotrem!!!!!! u, plotka, plotka, uuuu!!!!
Pan Buczybór
29.10.2017
A plotkują tylko stare baby pod blokiem...
Margerita
29.10.2017
Jaką książkę ostatnio czytałeś
Pan Buczybór
29.10.2017
Ale zmieniasz temat...

Nigdziebądz Neila Gaimana, a obecnie K-PAX autorstwa Gena Brewera...
Nuncjusz
29.10.2017
Srałem z Piotrem
Pan Buczybór
29.10.2017
Cudny avatar Nuncjuszu
Joker
29.10.2017
Nun, ale to Halloween nie walentynki ;)
refluks
29.10.2017
Ciekawe czy Canulas ma włosy na przedramionach.
Canulas
29.10.2017
Sprawdzałem. Posiada, ale nie w nadmiarze.
Ciekawe czy da się z Twojej czapki zrobić okręt, Tyle teraz deszczu.
Drżączka
29.10.2017
Co to za wątek, ja się pytam.
marok
29.10.2017
Plotki, ploteczki ja to kupuję
Margerita
29.10.2017
bo ja czytam Legendarna posiadłość Heather Graham
refluks
29.10.2017
Margeritttta, czytałaś kiedyś Putramenta?
Margerita
29.10.2017
Różne książki już czytałam ale tej nie
refluks
29.10.2017
Putrament to nie książka.
To autor.
Jerzy Putrament.
Polecam ci "Odyńca".
Autorstwa Jerzego Putramenta.

Część postów została ukryta (28)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Margerita
28.11.2017
Co co nie rozumiesz co napisałam nuncjusz mi ukradł tekst piosenki W głowie mi zawróciłaś Marok ty mnie nie uspokajają jestem wściekła i jego wykonanie wcale mi się nie podoba
Nuncjusz
28.11.2017
To jest bardzo dobre wykonanie tylko tekst do bani :)
Dobra, dobra, nie podniecaj się, bez żalu to wypierdolę w kosmos XD
ale w sumie, możesz zgosić jutubowi, że to Twoje dzieło i se rościsz pretensje XD
marok
28.11.2017
Tu nawet meliska nie pomorze
marok
28.11.2017
*pomoże
Margerita
28.11.2017
No ja myślę i żeby mi się to więcej nie powtórzyło
Pan Buczybór
28.11.2017
uuu, jaka stanowcza
Margerita
28.11.2017
Bo do publikacji ja mam tylko prawo gdyż jestem autorem
Nuncjusz
28.11.2017
Zgadza się, nawet gówno autora jest chronione prawnie. To jego dzieło, jego wydalina, jego kał!
Pan Buczybór
28.11.2017
no w sumie nikt toalet nie penetruje...
marok
28.11.2017
Czy z tego wynika że zamieszczenie jakiejkolwiek informacji w tym wątku jest możliwe tylko dla jego autora?
Margerita
28.11.2017
nie bo jest co innego ale zabranie komuś tekst bez pytania to też co innego to tak jak tobie by ktoś zabrał opowiadanie i wydał z niego książkę czy byś się nie wściekł
marok
28.11.2017
Zależy. Jakby to był ktoś sławny i zaproponował mi choć część zysku to może nie było by tak źle ale z radości to bym nie skakał
Nuncjusz
28.11.2017
Wydanie ksiązki a opublikowanie durnego filmiku to zasadnicza różnica. ja nie opublikowałem to w celach komercyjnych, więc trochę zważaj na słowa "autorko"
Margerita
28.11.2017
Masz to zaraz usunąć i koniec
marok
28.11.2017
zaraz nastąpi erupcja
Canulas
28.11.2017
Nie no, Marg. Sławna będziesz. Tylko niech przypis zrobi, że to Twoje
Nuncjusz
28.11.2017
USUNĄŁEM JUŻ DAWNO
Poza tym, na wstępie powiedziałem czyje to gówno
Nuncjusz
28.11.2017
Margerita, idź do kibla i tam zrób ujście swym emocjom
Margerita
28.11.2017
już dawno nastąpiła a teraz przez nuncjusza boję się publikować swoje teksty że znów mi jakiś ukradnie a wiem że robi to złośliwie bo mnie nie lubi
Nuncjusz
28.11.2017
własnie, że cię lubię! :)
Margerita
28.11.2017
To nie rób tego więcej bo ja teraz boję się opublikować jaki kol wiek tekst piosenki że znów mi wywiniesz taki numer
fanthomas
28.11.2017
Nuncjusz tylko pożyczył na chwilę.
Canulas
28.11.2017
Marg, będziesz sławna.
Coś jak: Dzień Pamięci Ofiar Pierwszego Użycia Worków Do Odkurzacza.
Margerita
02.12.2017
Poezja: Rym Częstochowski
Co to jest rym częstochowski? Najpopularniejsza odpowiedź to: nieudolny, oklepany rym, prymitywny, czy wręcz prostacki, kojarzący się bardziej z reklamującą pączki rymowanką w witrynie sklepu niż z poważną poezją. Takie wyjaśnienie to jednak trochę mało, zwłaszcza że to co jest proste i oklepane dla jednej osoby, może robić uzasadnione wrażenie na innej osobie, która uzna rym za świeży i oryginalny. Więc obok tego, co "wydaje się" proste i brzydkie, postaram się wymienić parę przykładów rymów częstochowskich opartych na kwestiach gramatycznych niż estetycznych.

Zacznijmy jednak od najpopularniejszej definicji:

1. Rym częstochowski to "rodzaj połączenia rymowego wyrazów w wierszu, rymowance, piosence będący zestawieniem banalnym, powszechnie znanym, zbyt często stosowanym"(Wikipedia)

Jako przykłady mamy podane:

blizna - ojczyzna
wiosną - rosną
krew - śpiew
dal – żal

Jak widać, wszystkie te rymy są dokładne, co nie oznacza, że używanie rymów dokładnych świadczy o niskim kunszcie autora - często spotykana błędna interpretacja prze którą cierpią niewinne, nieraz całkiem dobre utwory.

Na pewno nie będzie rymem częstochowskim:

biorą - podporą
śniadanie - Azerbejdżanie
smutek - kogutek

Co więc znaczy "rym banalny"? Myślę, że chodzi tu o słowa które uniwersalnie każdemu cisną się do głowy, gdy pisze wiersz o określonej tematyce. Poniższe, zaimprowizowane wiersze będą składaył się tylko z rymów częstochowskich, czyli rymów które w tym kontekście każdemu przyszłyby do głowy jako pierwsze - stąd wiemy, że są banalne - proszę nie spodziewać się wysokiego poziomu :)

Nareszcie przyszła wiosna,
Pora roku to radosna.
Na niebie świeci słońce,
Przyjazne i gorące.
Na ziemi są kałuże,
Niewielkie oraz duże,
Szczęśliwe wszystkie dzieci,
Że słonko na nie świeci.

kolejny gatunek grzeszący nieprzeciętną ilością wciąż powtarzanych banałów - pieśń patriotyczna:

Gdy trąb bojowych słyszysz zew,
Który w twych żyłach gotuje krew,
Ruszaj do walki! Ruszaj do boju!
Broń swego kraju wśród bólu i znoju!

I oczywiście mój ulubiony gatunek - pieśń kościelna:

Jezu Chryste, Boże Panie
Daj nam dzisiaj zmiłowanie,
Niech ta światłość twojej łaski
Ześle na nas boskie blaski
Cierpisz za nas ciężkie rany,
Panie Jezu ukochany.

I tak dalej, i tak dalej...

Jak uniknąć tego typu "Częstochowy"? Nigdy nie używać pierwszego skojarzenia, które przyjdzie do głowy - to, że jest proste i oczywiste, znaczy również że każdy, kto je przeczyta, pomyśli sobie: Phi! I ja bym to samo napisał! To właśnie banał.

Inny sposób na wykrycie rymu częstochowskiego: gdy po przeczytaniu wersu pierwszego, już znamy rymujące się słowo w kolejnym, takie jest oczywiste i narzucające się:

Uwielbiam patrzeć na ogród wiosną,
Jak kwiaty...

Już znamy to słowo, prawda?

Idzie, już idzie Mikołaj Święty,
Rozdaje...

Po co czytać do końca?

2. Należy także unikać wykorzystywania rymów z powszechnie znanych utworów (Wikipedia)

Innymi słowy, nie kopiować oryginalnych zwrotów użytych przez innych autorów, w utworach które wszyscy znają:

Polak mały - orzeł biały,
przewodem - narodem,
chwałą - niemało...

świadczy to o braku oryginalności, i mimo, że niekoniecznie banalne, każdemu skojarzy się z czymś co już kiedyś słyszał, a więc - rym już oklepany.

3. Rażące są również takie same formy części mowy zestawione w rym - "rymy gramatyczne" (Wikipedia)

Tu nie można przyczepić się do niczego - jest to niezawodny i w 100% dokładny czujnik rymów częstochowskich. Rymy gramatyczne zawsze, zawsze wyglądają kiepsko. Nieważne, jak trudnych słów użyjemy i jak oryginalne zestawienie to będzie, nawet rym "niepunktualności - przewidywalności" jest rymem częstochowskim i brzydkim.

O co dokładnie chodzi? O to, że język polski, jako język fleksyjny, w którym o osobie, przypadku, czasie, trybie decydują końcówki, posiada mnóstwo słów, które w tym samym przypadku, czasie etc. będą miały identyczne zakończenia. I o tym każdy poeta powinien pamiętać. To, że wyrazy:

mamy-zapominamy
wiedzieliście-zrobiliście
obejrzano-wykonano
pudełeczko-okieneczko

mają takie same końcówki, nie znaczy, że powinniśmy tworzyć z nich rymy. Nie są to bowiem wyrazy rymujące się ze względu na brzmienie (to sztuka znaleźć i dobrać takie wyrazy), są to wyrazy na tyle zbliżone gramatycznie, że dzięki jednakowej odmianie nie mają innego wyboru, jak kończyć się w taki sam sposób (to żadna sztuka znaleźć i dobrać takie wyrazy) - a więc: prostactwo.

Głównymi winowajcami są tu rymowanki sklepowe, używane przez sprzedawców by uatrakcyjnić klientom zakupy. W utworach tych nieraz co drugi wers, brocząc krwią, potykając się o uporczywie mnożące się sylaby, doczołguje się wreszcie do końca strofy, z dumą umieszczając tam wyraz gramatycznie identyczny co poprzedni (brak poszanowania rytmu w rymujących się wierszach również świadczy o słabym warsztacie i braku kontroli nad tekstem)

Zaimprowizowany przykład:

Wszystkich klientów zapraszamy,
Do wyboru, do koloru pysznych ciasteczek mamy.
Bardzo się staraliśmy,
Całą noc świeże pączki smażyliśmy.

Czemu są to rymy częstochowskie? A to z tego powodu, że czasowniki "zapraszać" oraz "mieć" w pierwszej osobie liczby mnogiej czasu teraźniejszego zawsze będą miały końcówkę "-amy", podobnie jak kilka tysięcy innych czasowników. Zaś końcówka -liśmy dla czasownika w pierwszej osobie liczby mnogiej czasu przeszłego...Czy trudno znaleźć taki rym? Trzeba wręcz się pomęczyć, żeby znaleźć inną możliwość!

Jak tego uniknąć? Sprawdzać, czy nie rymujemy tej samej części mowy w tym samym czasie i formie, i powinno być dobrze - bo na przykład nie będzie rymem częstochowskim:

zapraszamy - jak u mamy

(czasownik - rzeczownik)

smażyliśmy - zachwyt istny

(czasownik - przymiotnik)

Na koniec pragnę przytoczyć pewną krótką dyskusję na forum KAFETERIA.pl. Autorka postu zapytuje, czym właściwie są rymy częstochowskie, i dostaje kilka przykładów. Jednak ciężko jej zrozumieć, co w tych przykładach jest nie tak, odnosząc mylne wrażenie że "częstochowskie" to to samo, co "dokładne". Prezentuje też kawałek swojej poezji, zatem ja pozwolę sobie szybko wymienić co dokładnie jest w niej częstochowskie.

Orzeł Biały ma sandały...i dlatego jest wspaniały...bardzo go kochamy i radosne nowiny dla niego mamy...
Orle Biały!!! Czy wiesz ze Polska Rzeczpospolita ma budowę niejednolitą ?!

Biały - sandały: nie ma nic złego w tym rymie. Jest dokładny, ale nie powiela znanych standardów ani nie jest powtórzeniem formy gramatycznej.

Biały - wspaniały jednak, to inna historia: Raz, że "orzeł biały - wspaniały" to pierwsze skojarzenie, jakie przyjdzie każdemu do głowy (przychodzi jeszcze do głowy "orzeł biały" - "pełen chwały"), a poza tym biały - wspaniały to identyczne odmiany tego samego typu przymiotników. Te same części mowy w tej samej formie = rym częstochowski.

kochamy - mamy: to co wyżej. "mieć" i "kochać" w 1 osobie liczby mnogiej czasu teraźniejszego ma identyczną odmianę, a tych samych części mowy w identycznej odmianie nie można uznać za ładne rymy.

Rzeczpospolita - niejednolitą: na pewno nie rym częstochowski. Jest to rym niedokładny, i tzw.konsonansowy, czyli oparty bardziej na podobieństwie spółgłosek niż samogłosek. Nie przejmuj się zatem, droga autorko, jak widzisz rymy częstochowskie są proste do wyłapania i łatwe do poprawienia!

beti zapraszam tu przeniosłam twój wątek do siebie
Nuncjusz
02.12.2017
Margerita, weź opanuj się idiotko!
Margerita
02.12.2017
O co ci chodzi i weź nie wyzywaj mnie od idiotek
Nuncjusz
02.12.2017
Bo po co odstawiasz ten cyrk?
Tego typu post, merytoryczny, powinien być umieszczony w wątku poradniczym a nie dla debili
Niemampojecia96
02.12.2017
"Wątek dla debili" xdd.

Jak tak dalej pojdzie, to wloska zrobi specjalizacje w temacie haiku.

Hurtem splywaja rozne "moje haiku", a gdzie pojawia sie to slowo, tam zaczyna sie wielopoziomowy dym.

To sie raczej nie wyspokoi do Sylwestra xd.
Zaciekawiony
02.12.2017
Margerita traktuje ten wątek jak opowiadanie - jeśli w temacie robi się ruch to cieszy się, że jest jakieś zainteresowanie, że jej "dzieła" kogoś obchodzą.
Nuncjusz
02.12.2017
Robię eksperyment kulinarny. Do mięsnego gulaszu dodałem czipsy czosnkowe. Tak są srogo doprawione, że traktuję je jako przyprawę.
Margerita
02.12.2017
Tylko się nie zatruj
Nuncjusz
02.12.2017
Czym? Czipsami?
Margerita
02.12.2017
lepiej uważaj bo od tych chipsów jeszcze będziesz ogniem ział jak smok wawelski hi hi
Nuncjusz
02.12.2017
raczej pierdział czosnkiem
żałuj, że nie poczujesz
Margerita
02.12.2017
bez komentarza
Truskawa
03.12.2017
Lubię eksperymenty! :D dobrze jest próbować czegoś nowego bądź niekonwencjonalnego ;)
Margerita
16.12.2017
Ja tam nie lubię chipsów
Margerita
03.02.2018
DO USUNIĘCIA
Magda1906
07.09.2020
zapraszam tu można piltolić
Pan Buczybór
07.09.2020
Nie, nie można. Jak ktoś zacznie tu spamić, to zgłaszam do usunięcia. Od luźnych rozmów jest pitolenie - nie trzeba więcej wątków
Magda1906
07.09.2020
to zgłoś bez tego po to wykopałam to z czeluści forum
Magda1906
07.09.2020
ludziska nie bójcie się chodźcie tu
Magda1906
07.09.2020
tralalala
Magda1906
07.09.2020
jest tu kto?
Onyx
07.09.2020
Nie ma tu nikogo jak widać
Berkas
07.09.2020
Tylko przeciągi
Magda1906
08.09.2020
witaj Berkas
Dariusz
08.09.2020
?????
Magda1906
11.09.2020
witaj Dariusz
Dariusz
11.09.2020
Witamy

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji