Pomysł na system oceniania BITEW

Numizmat
04.10.2015
Założyłem nowy wątek, żeby nie brudzić już więcej w starym.
Wpadłem na dosyć ciekawy system i myślę, że może okazać się skuteczniejszy od obecnego. Przedstawię go szybko, a wy powiecie, co o nim sądzicie.
1. Obecny system punktowy jest do wywalenia. SlugaLegionu zarzekając się o swojej subiektywności ocenił wszystkich chyba najbardziej obiektywnie :) Szczerze i bezwzględnie, według tego co sądził o danym tekście. Wszyscy pozostali oceniali siebie wzajemnie bardzo podobnie i gdyby Sluga nie wykonał dobrej roboty, to nasze oceny nie różniłyby się o więcej niż 3-5pkt co przy ok 200pkt skali jest niczym.
2. Załóżmy, że w bitwie bierze udział X uczestników, a więc jest również X oceniających. Każdy uczestnik czyta opki wszystkich innych zawodników i ustala sobie prywatnie listę hierarchiczną wedle własnych odczuć. Które opowiadanie podobało się najbardziej, a które najmniej. Reszta oczywiście też musi znaleźć się w odpowiedniej kolejności. Tak, jest to subiektywne, ale ustaliliśmy już, że każde z nas ocenia tylko subiektywnie. Inaczej po prostu nie potrafimy. Wydaje mi się jednak, że przy ocenianiu opowiadań nie jest to niczym złym. Podoba się, średnio, albo nie. Takie podejście nie jest niczym złym i wiele mówi o danym tekście. Oczywiście gusta są różne, ale liczba oceniających jest w stanie to zniwelować.
3. Pozycja na liście odpowiada punktom. Przykładowo z listy danego oceniającego przy X uczestników punktacja wyglądałaby następująco:
1) Osoba A X-1pkt
2) Osoba B X-2pkt
3) Osoba C X-3pkt
...
X-2) Osoba Y 2pkt
X-1) Osoba Z 1pkt
Liczba osób na liście oraz x-1 punktów na pierwszej pozycji wynika z tego, iż siebie oczywiście do tej listy nie wrzucamy :)
4. Anonimowość. Według mnie to bardzo ważne, a przynajmniej do ogłoszenia wyników. Dzięki temu nikt nie będzie sugerował się ocenami innych, ani obniżał ich komuś specjalnie, bo "za dobrze mu idzie" Każdy uczestnik po przeczytaniu wszystkich opowiadań i zrobieniu listy prześle ją jednej osobie nie biorącej udział w bitwie (najlepiej osobie rzucającej temat), która po otrzymaniu wszystkich list podliczy punkty i poda ostateczne wyniki. Potem oczywiście każdy jeśli chce może powiedzieć, jak głosował i co sądzi o jakimś opowiadaniu. Myślę, że fajnym pomysłem będzie pisanie takich komów odnośnie opowiadań innych, co zwykle, ale udostępnienie ich dopiero po wynikach bitwy.
5.System oczywiście sprawdzi się dla ok. 10 uczestników. Nikt nie bęzie układał żadnych list, gdy znajdzie się ich 25.

Czekam na wszelkie uwagi i przemyślenia. Pewnie znajdzie się mnóstwo rzeczy, których nie przewidziałem, ale podzielcie się proszę swoją opinią.
Jeśli komuś ten system skojarzył się z eurowizją, to się nie dziwię. Na podobnych zasadach odbywają się również wybory w niektórych państwach :)
Numizmat
04.10.2015
6. Nie dajemy nikomu taryfy ulgowej. Oceniamy opowiadania, nie ludzi. Wobec tekstów możemy być subiektywni, ale wobec autorów obiektywni. To jest nie sadzamy nikogo na liście wyżej, bo go lubimy, albo nie wrzucamy kogoś na szary koniec, bo go nie lubimy. Myślę, że każdy z nas jest w stanie przemóc się i zdobyć choćby na taką uczciwość. Pozdrawiam was :)
Slugalegionu
04.10.2015
Emmm... Jestem na nie. Celem ocen jest bycie tak obiektywnymi, jak to tylko możliwe, a ciężko mi sobie wyobrazić bardziej subiektywny system niż ten. Chyba tylko poprzez wywalenie anonimowości byłoby to możliwe.
Amy
04.10.2015
Nie da się ocenić opowiadania obiektywnie! To nie możliwe, bo to, co innym się spodoba, czyli na przykład kreacja bohatera czy opisy, dla kogoś innego mogą okazać się wręcz nie do przebrnięcia! I nie możemy napisać, że "opisy są nie najlepsze, ale dałem/am Ci 10 pkt, bo nie ma w nich żadnych błędów technicznych". Jeżeli coś się komuś nie podoba, to niech to napisze! O to w tym wszystkim chodzi. Może osoba oceniana się z tym nie zgodzić, inni oceniający również, ale jeśli coś mi się nie podoba, to tego nie przemilczę tylko dlatego, że inni uważają inaczej. Proszę bardzo, mają do tego prawo.

Tak naprawdę obiektywni możemy być tylko i wyłącznie w kwestii błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i językowych, a jeśli ktoś ich nie widzi, to niech też się tego nie wstydzi. Nie ma niczego złego w tym, że ktoś nie wie czy przed "czy" powinien być przecinek, czy też nie albo jaka forma "tą książkę" czy "tę książkę" jest poprawna. Złe jest tylko to, że nie wszyscy próbują robić postępy. Nawet jeśli ktoś się pomyli przy wypisywaniu błędów i wyłuszczy coś, co jest jak najbardziej poprawne, to przecież też świat się nie zawali. Zawsze przyjdzie ktoś wiedzący więcej w danej dziedzinie, kto skoryguje niewłaściwe wytykanie błędów. Ostateczna decyzja czy błąd zostanie poprawiony czy też nie i tak należy do autora.

Aha i jeszcze te "drobne błędy". Nie chcę znowu wszczynać wojny, bo to nie o to chodzi, po prostu wyrażę swoje zdanie. Tekst zawierający te "drobne błędy" nie może być dobry, bo jeżeli brakuje komuś kilku przecinków, to znaczy, że musi jeszcze trochę popracować i nie dam takiej osobie dziesięciu punktów za błędy tylko po to, by nie obniżać jej oceny. O literówkach już nie wspomnę, bo moim zdaniem zbyt duża ich ilość jest brakiem szacunku dla czytelnika albo po prostu lenistwem autora, któremu nie chciało się przeczytać tekstu jeszcze raz. Pomysł jest bardzo, bardzo ważny, ale błędy i estetyka tekstu również.

Co do systemu - wątpię czy wypali.
Majeczuunia
04.10.2015
Sędziowie, qrwa goddammit!
Slugalegionu
04.10.2015
NIe qrwa, tylko porządny system.
Anonim
04.10.2015
Pomijając fakt, że żaden sędzia się nie zgłosi, a daj i było ich nawet trzech, to co? To każdy z uczestników otrzyma, AŻ trzy pewne komentarze, podczas gdy na obecnym systemie było to nawet 7-8.
Ronja
04.10.2015
Ja mam mieszane uczucia co do tego pomysłu, bo owszem, jest to całkiem niegłupie, ale tylko jeśli sklasyfikowanie pod jakiś numer poparte byłoby solidną argumentacją. Jak już pisałam, ja uważam, że jednym z największych plusów bitwy jest właśnie wzajemne czytanie prac i otrzymywanie porządnych opinii na ich temat, nieważne, czy będą one obiektywne, czy subiektywne, o ile autor komentarza to zaznaczy... Jasne, że lepiej, jeśli oceny wystawiałyby osoby postronne, a biorące udział w bitwie czytały i komentowały, aczkolwiek jest to mocno ciężkie do zrobienia.
Obawiam się także, że taki system prowadzi do promocji pomysłów i tekstów nakierowanych wyłącznie na szerokie grono odbiorców, co niekoniecznie wiąże się z rozwojem osobistym autora...
Arysto
04.10.2015
a nie można po prostu zrobić konta, które obsługiwałyby 2-3 osoby i do nich wysyłać opowiadania bitewne, a to potem byłoby wstawiane z tego konta z pełną anonimowością? uczestnicy dalej musieliby przeczytać w wyznaczonym czasie inne opowiadania, a jeśli ktoś punktowałby swoje, to sędzia raczej by to wiedział
nicki mozna zdradzić po

pomysł pewnie ma luki np. "Przecież można poznać po stylu", ale to chyba najbliższe, co daje pozorną obiektywność w ocenianiu
a jak widziałem są na opowi ludzie, którzy obiektywni przy ocenianiu byli, moim zdaniem.
Ronja
04.10.2015
Ale jeśli nie punktujesz jednego opowiadania na siedem, to wiadomo, że jest ono twoje ;))
Slugalegionu
04.10.2015
Nope. Jak już parę razy mówiłem, tabelka. Przynajmnije na podstawy. Z jasnym oraz przejżystym systemem może oceniać kto chce. Zresztą zarówno ta propozycja jak i aktualny system mają jeden, ogromny problem. Takie osoby jak ja, łatwo fochające się, robiące innym na złość oraz nie znające się na błędach, mają zbyt duży wpływ na wyniki.
Arysto
04.10.2015
a serio ludzie graliby tak nisko, że czekaliby tylko na innych, bo dowiedzieć się czyje jest czyje?
Arysto
04.10.2015
czuję urazoną dumę
Niemampojecia96
04.10.2015
ZOSTAWMY TAK JAK BYŁO. Było super, zyskiwaliśmy z 7 czytelników i 7 rożnorodnych, pełnowartościowych opinii. Nikt przecież nie jest tak zjebany, by obniżać komuś złośliwie.

Było super, poznałam różne aspekty mego tekstu i zrozumiałam, że nikt go nie zrozumiał :3.

Arysto
04.10.2015
gloria victis ;)

może wyprzedzasz epokę

Niemampojecia96
04.10.2015
Jak Norwid : D?

Nie. Już wiem, co ja mam. Przerost pomysłu nad wykonaniem.
Arysto
04.10.2015
może potrzebujesz czasu, by dobrze opisać pomysł
nic w tym złego
każdy lubi pisać inaczej
Arysto
04.10.2015
ale przynajmniej problem zdiagnozowany

czemu tu nie ma edycji tekstów ;F
Slugalegionu
04.10.2015
Tekstów, w sensie opowiadań? Jest.
Ronja
04.10.2015
Nie mówię o jakimś szpiegowaniu tekstów, ale myślę, że większość z nas czyta komentarze, a nie trzeba być Sherlokiem, by zauważyć kogo brak, więc równie dobrze można wrzucać pod własnym nickiem ;). Zresztą ja mam wrażenie, że każdy stara się być sprawiedliwy, w miarę swoich możliwości, więc jest ok ^^. Tylko, czy chcemy zostawić punktację tak jak była? A może jakieś zmiany w tym zakresie?

Część postów została ukryta (55)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Anonim
04.10.2015
Sakal kurwo, przymknij ryja chuju
Anonim
04.10.2015
i już ożesz wypierdalac stąd chamaku pierdolonym
Niemampojecia96
04.10.2015
Zdarzało się, że i ja w swym życiu próbowałam coś powiedzieć, a ginęło to w niezrozumiałej masie.

Nie zachowuj się jak dzieciaczek. Nie bycz się o to, że ktoś ma inne zdanie, Sługo. Nie lubisz mnie i tego jak piszę a ja się na ciebie nie byczę.
Niemampojecia96
04.10.2015
Krzysztof, uspokójże się : ). Po co klniesz brzydko na niego? Nie rozumiem.
DeadHuman
04.10.2015
Dlaczego niektórzy użytkownicy zachowują się jak dzieci? Ubolewam nad tym strasznie... Dlaczego niektórzy po prostu obrażają się za byle co?
FilipzKonopii Najadł, oj, najadł, i ma przesyt.
Anonim
04.10.2015
nie będzie mi tenn gnój z przerośniętym ego pisał mi żebym spadał
DeadHuman
04.10.2015
Herbatka z miętą pomaga ;)
Anonim
04.10.2015
komu? Nie życze sobie by mnie ten mączniak obrażał bez powodu
DeadHuman
04.10.2015
Dlatego nie warto strzępić sobie nerwów. Co to da? Zwyzywasz, a on pójdzie, na jeden dzień się zamknie, a potem zrobi to samo.
Nikogo tutaj nie obrażam, ale spróbujcie się uspokoić :)
Anonim
04.10.2015
na chamskie odzywy reaguję jeszcze wiekszym chamstwem, jestem ciecem kurwa i potrafię mietłą przypierdolić jak bedzie trza :)i
Niemampojecia96
04.10.2015
Mi nigdy nie pomagała, ale silniejsze substancje mi mega pomagały/ją w uspokojeniu się, POTWIERDZONE INFO, polecam xanax, alprę, diazepan, ale z mocniejszymi i z innej grupy kombinować nie radzę, bo potem troche lipa przestać ;c
Anonim
04.10.2015
do Ciebie nic nie ma Human :)
Anonim
04.10.2015
Legion, zrobisz co uznasz za stosowne. Chcesz odejść to odejdź, poniekąd rozumiem. Ale, w sumie to kogoś mi przypominasz, wielkie jebnięcie na koniec i bum schodzisz ze sceny :> Wiesz kogo, prawda? No cóż, powodzenia.

Tymczasem spadam, bo znowu robi się syf, admin temu winien i po raz wtóry powtórzę, że dopóki będzie przyzwalał na to, to opowi upadnie zanim się odrodzi. (znowu)
Niemampojecia96
04.10.2015
Hm. Ja nie uważam, by poniosły mnie tu nerwy : ).
Slugalegionu
04.10.2015
No proszę, ktoś tu ma w końcu jaja! Szkoda, że dopiero teraz kurwa. Jebany fandom.
Niemampojecia96
04.10.2015
Ja spadam, bo zaczynasz przeczyć sam sobie mój Uniżony. Tego akurat nigdy nie rozumiałam, przed chwilą chciałeś stąd spadać bo ci uprzejmie tłumaczyłam mój pogląd na ocenianie bitew.

Trzeba na ciebie klnąć, wtedy jesteś kontent? Dobrze, jebany dziecinny chuju. Cieszysz się : )?
Slugalegionu
04.10.2015
Ja spadam zajżyj na mój profil, kasowanie tylu opek potrwa.
DeadHuman
04.10.2015
Sługalegionu
Ile ty masz lat? Nie spodziewam się po tobie więcej niż piętnastu, nie tylko po sposobie pisania, ale również po błędach w tak prostych słowach jak zajrzyj.
Slugalegionu
04.10.2015
17 lat. Miło mi, że jeszcze ktoś widzi me błędy.
DeadHuman
04.10.2015
Daruj sobie ten sarkazm. Nie wierzę w twój wiek, zachowujesz się jak uczeń gimnazjum.
Slugalegionu
04.10.2015
Uwierz, bo to prawda. Zachowuję się jak gimbaza? Nie miałem takiego zamiaru, więc przepraszam.
Slugalegionu
04.10.2015
Co do błędów, wybacz. Kiedy szybko piszę nie widzę ich.
Niemampojecia96
04.10.2015
I przyp***sz się do mnie, bo byłam dla ciebie miła? Bo podoba mi się twoja praca nad sobą? Bo było mi wstyd, że oceniłam cię początkowo pochopnie i niesprawiedliwe?

To aluzja, że przestałam dostrzegać twoje błędy, dalej ta dycha...? Ona była MIŁA. Kurwa ;c.
Slugalegionu
04.10.2015
Miła dla Ciebie, ale dla mnie to była obraza. Subiektywizm się kłania.
Niemampojecia96
04.10.2015
Tak, Sługo. Wiem.

Ale skoro jakieś 10 razy wytłumaczyłam ci motywy swe, intencję swą uczyniłam klarowną, pisałam z czego to wynikało, że to miał być wyraz podziwu nad determinacją i pracą nad sobą.

Nie mógłbyś wziąć tego pod uwagę? Tak, widzisz, czasem niektóre rzeczy wychodzą mi kulawo. Lecz to wcale nie znaczy, że chcę źle. Nie bierzesz tego wcale pod uwagę. Jesteś dla mnie non stop wredny od jakiegoś czasu, chociaż ja jestem dla ciebie uprzejma jak dywersant z Czasu Honoru.
Slugalegionu
04.10.2015
Coś Ci to przypomina?
Slugalegionu
04.10.2015
No, ale spoko. Niech będzie. Byleby nigdy więcej się coś takiego nie wydażyło.
Niemampojecia96
04.10.2015
Tak, k***. Przypomina mi to wypowiedź o mężczyznach, szpileczkach i ranach. Pokajałam się. Przeprosiłam cię jakieś 5 razy. Naprawiam swój błąd codziennie. A ty dalej o początkach. Jest mi przykro, że nieładnie cię traktowałam. Od dni traktuję cię bardzo ładnie. A ty dalej swoje. Można cię zwyzywać od chujów i gnoi, to na tobie nie robi wrażenia. Sam się lubisz pobiczować. A mi nie możesz wybaczyć, chociaż to ja cię przeprosiłam i to ja się staram naprawiać swój wobec ciebie błąd.
Arysto
04.10.2015
Przypomina mi to zazdrosnego faceta, który nie może przeżyć, że jego kobieta miała przed nim więcej kochanków niż on.
Slugalegionu
04.10.2015
Może i tak, ale słodzenie mi co chwila to nie sposób na to, abym kogoś polubił.
Slugalegionu
04.10.2015
Przypomina mi to zazdrosnego faceta, który nie może przeżyć, że jego kobieta miała przed nim więcej kochanków niż on. ~ No, ja kochanków nie miałemXD
Niemampojecia96
04.10.2015
Mężczyźni są zazdrośni o takie rzeczy o: xd?
Slugalegionu
04.10.2015
Może i tak, ale słodzenie mi co chwila to nie sposób na to, abym kogoś polubił. ~ To było oczywiście do Niemampojęcia.
Slugalegionu
04.10.2015
Czasami. To taki nasz honor, a kiedy go się zrani to... no, mieliście tego pokaz. Drobny.
Arysto
04.10.2015
No pewnie. Jak to tak, że kobieta miała więcej kochanków niż facet kochanek?! Toż to skandal. Dziwka z niej, bo jak tak mo(sz)na. Faceci mają bardziej pojebany fochy od kobiet, serio.
Arysto
04.10.2015
Honor mężczyzny a urojenia o honorze nastolatków (w tym mnie) to dwie inne rzeczy.
Niemampojecia96
04.10.2015
Bardziej jak ''wynagrodzenie krzywd'' niż puste słodzenie, bo ja naprawdę myślę to, co pisałam, jeśli cię chwaliłam. Nieważne, i tak zupełnie nie wyszło i odniosło odwrotny skutek.

Oh, co za nowość, Wiera :333.
Slugalegionu
04.10.2015
Honor mężczyzny a urojenia o honorze nastolatków [...] to dwie inne rzeczy. ~ Niech więc będzie. To, co odstawiłem, to coś podobnego, ale jednocześnie zupełnie innego.
Niemampojecia96
04.10.2015
''to coś podobnego, ale jednocześnie zupełnie innego.'' brzmisz mi wspaniale bo kogoś mi przypominasz.

Ariwederczi, idę się umyć ^.^
Slugalegionu
04.10.2015
Dobra. Przywróćmy temat. Mój pomysł jest następujący:

Każdy z nas sędziuje, spoko, ale jeśli ktoś wybitnie jest subiektywny to niech jego oceny (pod każdym z opek) nie będą brane pod uwagę.
Numizmat
04.10.2015
A kto to stwierdzi? NO bo w końcu ocenienie czy jakaś ocena jest subiektywna, też jest subiektywne. Nie uciekniesz przed tym Legion. A mi się nie widzi wyliczanie w długich jak ja pierdolę opowiadaniach przecinka co do jednego, a potem punktowanie tego według tabelki. Przecież to żyły można sobie pochlastać.
Autor Anonimowy
04.10.2015
Boszzz... po co się tyle kłócić? I tak umrzemy.
Anonim
04.10.2015
Gdybym wiedział... to w życiu bym nie założył drugiego wątku o bitwach...
Numizmat
04.10.2015
"I tak umrzemy" :DD
Niemampojecia96
04.10.2015
Nie no, ale przecież dyskusja jest rzeczą naturalną, nie uważam, żeby trzeba było jakoś ubolewać nad tym, że wywiązała się dyskusja. Dotyczyła ona pierwotnie oceniania bitwy. Ja jestem za tym, bo zostało jak jest. Naprawdę podobało mi się, że zyskujemy tyle punktów widzenia. Przecież, jeśli nie zgadzamy się z czyjąś oceną to świat się nie wali, a możemy zawsze to zasygnalizować, wytłumaczyć, o co nam chodziło, dowiedzieć się, iż jesteśmy do dupy... :3
Niemampojecia96
04.10.2015
*by zostało jak jest
Slugalegionu
05.10.2015
No dobra, niech wam będzie. Widzę, że nic w tej kwestii nie zdziałam.
Przejrzałem najnowsze posty tego tematu i nie mogę wyjść ze zdumienia, sądziłem bowiem - patrząc na logo u góry strony - iż czytam temat na forum serwisu literackiego, a okazało się - wnioskując z merytoryki całego tematu - że trafiłem na obrady sejmu. Najpierw kłótnia Niemampojecia z Slugalegionu, którzy zamiast skorzystać z jakiegoś innego komunikatora zmusili mnie do przescrollowania ich prywatnej dysputy, potem wzbudzenie FilipazKonopii, który "odpowiedział chamstwem na chamstwo", co również przewinąłem, aż wreszcie dotarłem na koniec wątku i co widzę? Gówno! Będąc więc adekwatnym do pierwszego porównania, powiadam: Szanowny Panie Marszałku, Wysoka Izbo, DOŚĆ.
Jeżeli nie macie żadnej konstruktywnej propozycji do przekazania, lepiej nie wciskajcie przycisku "Dodaj".
Slugalegionu
05.10.2015
Tu nie ma sensu niczego dodawać. I tak każdy powie, żeby było jak jest, bo ocena i tak jest subiektywna, więc po co się starać? Zacznę tak robić z błędami.
Slugalegionu
05.10.2015
Najpierw kłótnia Niemampojecia z Slugalegionu, którzy zamiast skorzystać z jakiegoś innego komunikatora zmusili mnie do przescrollowania ich prywatnej dysputy, ~ Gdybym miał jej fejsa, był tu czat czy cokolwiek, to byśmy tak zrobili.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji