Propozycje pracy

Artbook
31.10.2017
Witajcie :-) Coraz częściej można zauważyć zainteresowanie pracą publicystów, pisarzy oraz felietonistów w czasopismach drukowanych i online. Czasami wydawnictwa pytają o autora, a bywa, że autor pyta o wydawnictwa. Potrzeba pisarzy, autorów, copywriterów oraz ludzi w zakresie reportażu i publicystyki. Warto poszukać w internecie takie ogłoszenia. Jeśli ten wątek mógłby pomóc zarobić twórcom i przynieść zadowolenie potencjalnym pracodawcom, to może warto się jakoś zareklamować na opowi.pl, oczywiście jeśli administrator tego wątku na to pozwoli ;-) Pozdrawiam
Arysto
31.10.2017
No hej,

jako copywriter, publicysta i nawet raz redaktor z doświadczenia powiem, że fora literackie to ostatnie miejsce, gdzie szukałbym pracowników do magazynu, felietonisty albo pisarzy pod regułkę. Z prostego powodu - myśl kreatywna jest tutaj znacznie dziksza i nieukierunkowana niż tego się wymaga od copywritera albo kogoś piszącego dla określonego targetu.

Copywriting wymaga innego rodzaju kreatywności i jest to kreatywność przekazywania informacji pod konkretne założenia, zrozumienie potrzeb klienta i umiejętność analizy danego środowiska pod kątem językowym. Większość pisarzy raczej pisze pod swoje widzimisię i jest zbyt pod tym kątem przyzwyczajona, by wychodzić z butów, więc nawet przeciętny copywriter z Pracuj.pl albo innego portalu pracowniczo-copywriterskiego będzie lepszy niż nawet najlepszy poeta Opowi (a kim on jest - to mam w dupce).

Jeśli kogoś jednak sprowadzi na te drogi zawodowe, to ostrzegam, że jeśli ktoś przyjmie stawkę 5zł/1000 zzs innego tekstu niż precla albo SEO to zabiję własnymi piórami za niszczenie mi rynku.

P.S Jedyna opcja, kiedy potrzebowałbym "pisarzy" z forów literackich to taka, kiedy szukałbym jeleni do pracy pod ideę i za frajer :)
Zaciekawiony
31.10.2017
Jedyne przypadki gdy udało mi się sprzedać teksty do czasopism wynikały stąd, że redaktor sam się zgłosił z propozycją, bo mu się na blogu coś spodobało. Ostatnio dwa teksty poszły do "Przekroju", może uda się z jeszcze jednym. Ale wiem że to generalnie rzadkość, chyba że komuś udało się zdobyć swoimi działaniami już jakiś zasięg bo na przykład prowadzi popularny profil na FB czy coś w tym rodzaju.
Arysto
31.10.2017
Blog to co innego. Do mnie też trafili ludzie przez bloga (mimo że prowadzę go dopiero 2 tygodnie), ale dlatego, że mam profile na FB o sporym zasięgu.

Blogiem można spokojnie sprzedawać, bo jest uznawany za objaw profesjonalizmu. Fora literackie - niespecjalnie. Więc to nie wyklucza mojej opinii.
Siwy
01.11.2017
Jeśli można to się wypowiedzieć. Moim zdaniem taki wątek jak najbardziej przydatny( pytanie czy nie umrze szybko). Sam swego czasu szukałem jakiegoś zajęcia związanego z pisarstwem, ale niczego nie znalazłem. Czekam na dalszy rozwój tego tworu
Felicjanna
01.11.2017
Aż strach się odezwać... Arysto. władco rynku, heh. A "za frajer", to za ile...?
Nuncjusz
01.11.2017
"Za frajer" to Ty jeszcze musisz dopłacić
Felicjanna
01.11.2017
Miłe i czytelne, ale nie Ciebie pytam
Nuncjusz
01.11.2017
Wiem, ale to nie znaczy,że nie mogę się w tej kwestii wypowiedzieć, hamaku
Felicjanna
01.11.2017
Wypowiadaj się ile sobie chcesz, lecz "Ty jeszcze musisz dopłacić" było osobowe, buraku
Nuncjusz
01.11.2017
no i co z tego, że osobowe? Można wiedzieć, o co masz do mnie srakę?
Felicjanna
01.11.2017
poczytaj sam siebie, bez odbioru
Nuncjusz
01.11.2017
Jestem doskonale świadomy co napisałem, w przeciwieństwie do ciebie, skoro żarcik odebrałąś jako personalny atak
BAJ
Felicjanna
01.11.2017
nie byłby personalny, gdybyś napisał; "ty", a nie "Ty''- baj
Nuncjusz
01.11.2017
Jezu babo, skierowane to było do ciebie, ale nie jako atak, weź się ogarnij!
Siwy
01.11.2017
Nie siejecie fermentu. Proszę.
Arysto
01.11.2017
Za frajer to za ekspozycję, ideologię, "do portfolio", "bo lubisz". ;)
Nie nazwałbym siebie Władcą Rynku, ale funkcjonuję jako copywriter już tyle, że znam haczyki tego biznesu. Jak również innych związanych z pisaniem.

Ależ proszę, podzielcie się opinią. Mam nadzieję, że popartą - jakimkolwiek - doświadczeniem.
Arysto
01.11.2017
Felicjanna - jak masz ze mną problem, to też śmiało ;) Oczekuję jedynie czegoś bardziej konstruktywnego niż niewyszukanych, hm, pseudo-nalepek.
Felicjanna
01.11.2017
Pytałam pół żartem pół serio, jak wyceniać, ewentualnie, teksty? Ja, doświadczenia nie posiadam.
Arysto
01.11.2017
To zależy. Ogólnie główne zależności są trzy:

Szybko
Tanio
Dobrze

W miarę uniwersalne.

Szybko i tanio - nie jest dobrze.
Szybko i dobrze - nie jest tanio.
Tanio i dobrze - nie jest szybko.

Wyjściowa stawka w Polsce za tekst niespecjalistyczny (artykuł) z zachowaniem poprawności językowej i przyzwoitym poziomie - czyli taki, który pisze się w godzinę (doświadczeni copywriterzy są w stanie napisać 1000 zzs w 8-15 minut, artykuł to zazwyczaj 2000-4000 zzs), to 20 zł/1000 zzs (BEZ PORTFOLIO).

Niżej stoją precle - czyli najgorszego sortu opisówki, których nikt nie czyta, są jedynie zczytywane przez boty Google do SEO. One mogą lecieć 5 zł/1000 zzs, bo to się pisze jak robot - siadasz, wbijasz byle jaki tekst, byleby byłyby frazy kluczowe. To leci z automatu. W godzinę powinno tworzyć się z 8-10 precli 1000 zzs. Łącznie - 50 zł. Opisówka produktowa również może stać 5zł/1000zzs, ale tylko jeśli niewymagany jest research (np. uniwersalny opis kategorii pralek itd. Za research uważamy tutaj poświęcenie więcej niż 5-10 minut na przeczytanie o garnkach albo patelniach w danym sklepie).

W zależności od portfolio i poziomu tekstów (nie literackich, ale copywriterskich) stawki mogą wzrastać.

Inaczej liczy się pracę kreatywną w stylu:
- wymyślanie sloganów reklamowych i haseł reklamowych
- wymyślanie storytellingu
- tworzenie storyboardów
- kreatywny copywriting (wymyślanie idei kreatywnych, parasolowych, pomysłów na kampanie reklamowe, tematów przewodnich kampanii)
- pisanie tekstów specjalistycznych (z terminologią, proofreadingiem itd)
- scenariusze

Slogany reklamowe i hasła to tylko dla doświadczonych copywriterów, które nawet krótkie "Diamonds are forever" potrafią umotywować językowo, ideologicznie i znaczeniowo. Stawki to 300-500 zł/3 hasła z możliwością do 3 poprawek - każda kolejna płatna 100zł.

Storytelling to np 300 zł/2 historie z możliwością 1 poprawki - każda kolejna płatna. To już zależy samemu, jak się wycenić. Można popatrzeć na blogi copywriterów, jak sie cenią.

Teksty specjalistyczne to takie 100zł/artykuł.

Oczywiście cenniki można liczyć od znaku (np 20 groszy od znaku), znaki bez spacji, od artykułu bezpośrednio itd.

Dodam, że nie zdradzam moich cenników, więc nie powiem, ile ja biorę.
Zaciekawiony
01.11.2017
Wierszówka zależy od typu tekstu i rodzaju miejsca do którego jest potrzebna. Czy to ma być tekst dziennikarski, felieton na jakiś określony temat, czy tekst o charakterze reklamowym (czyli tzw. "artykuł płatny)
Ozar
01.11.2017
Arysto. Czytam to co napisałeś i nie kumam 90 % tekstu. Storytelling, precle, boty Google do SEO, "Diamonds are forever", wymyślanie storytellingu, z terminologią, proofreadingiem itd. To jakis slang ????? A może tak po polsku żebym mógł skumac o co leci!!!! Bo na razie to czytam to jak jakiś bełkot obcego !!!!
Felicjanna
01.11.2017
Tak, jak i ja- ale akurat tych informacji potrzebowałam do pewnej historii-:) Być może dopytam o coś jeszcze. Mam nadzieję, że odpowiesz? I nie mam tu na myśli tajemnic zawodowych. Chodzi mi raczej o slang copy, jakiego mogliby używać rozmawiając w swoim gronie...? Ale, jak mówiłam, być może, o to poproszę-:)
Pisałem "precle" (Ozar - jak nie wiesz, co to jest, poszukaj informacji o Presell pages), ale wiele lat temu, po stawkach, może sprzed pięciu lat, to było w firmie i pisałem zdalnie za 2 zł brutto od 1000 zzs.

Jeśli teraz jest 5 zł to całkiem dobra stawka. Chyba bardziej wzrosła stawka za precla, niż inflacja. Szczerze mówiąc jestem zaskoczony stawką...
Nełron
Arysto
01.11.2017
Zacznę od końca - Neuro - 5 zł obecnie to standard. Za 2 zł to ludzie wyśmiewają ofertę. Obecnie jednak copywriting jest znacznie potrzebniejszy (głównie ze względu na pozycjonowanie stron pod SEO).

Felicjanna - spoko, mogę odpowiedzieć. Tak długo, jak nie jest mi to sprzeczne z niczym ;) Co do slangu - zwyczajowa rozmowa wygląda tak:

- Kuba, jest tekst do napisania, 1000 zetzetes, SEO friendly pod pressa 3.4, tematyka AGD, brief masz na mailu.
- Spoko, dam znać.

Ozar - "po polsku" obecnie w tematyce pisania copywritingu, a nawet czysto polskich scenariuszy, nie istnieje. Jeśli chce się zarabiać na pisaniu, to niestety, ale terminologia jak SEO, precle, storytelling i język angielski - na poziomie podstawowym albo terminologii marketingowej - obowiązkowy. Poratuję na szybko:

SEO - Search Engine Optimazation - optymalizowanie strony pod wyszukiwarkę Google (pozycjonowanie)
Precle - teksty pisane czysto pod SEO, frazy kluczowe i najczęściej wordpressa
Storytelling - umiejętność tworzenia historii pod określony brief
Brief - wymagania, misja, ideologia klienta itd.
Proofreading - przeczytanie tekstu przed wysłaniem czy nie ma w nim bzdur, czasem mylony z researchem. Potwierdzenie wiedzy.

To nie jest slang - to terminologia fachowa. Tego się używa codziennie w pracy :P
Neurotyk
01.11.2017
Dobra więc ta stawka.
Pisałem pięć, sześć lat temu, zaznaczam.

Precle polecam każdemu, prosta praca, dla typowego idioty.
Mając umiejętność lania wody na każdy temat, stukałem po kilkadziesiąt precli dziennie – jeśli były zlecenia. Przychodziły też blokady, czyli kryzys, gdy się już nie chce tego gówna, za przeproszeniem pisać.
Arysto
02.11.2017
Nie dziwię się, sam miałem moment, gdzie rzygałem preclami. Po pewnym czasie to już masochizm.

A no, lepsza niż kiedyś - jak piszesz. Chociaż złota era copywriterów, mam wrażenie, dopiero nadejdzie ;)
Siwy
02.11.2017
Arysto weź mnie ty powiedz nieco o tym stortellingu. Brzmi to ciekawe.
Arysto
02.11.2017
Storytelling występuje w postaci:

- krótkiej historii wzbudzającej emocje (Cola się w tym specjalizuje). Ma być możliwie uniwersalny, opierać się na archetypach i stereotypach, jednocześnie wprowadzając element zaskakujący i budować ciepły/pożądany wizerunek marki. Przykład dobrego storytellingu:


- krótkiej historii przekazującej informacje - np. reklamy z Chajzerem i Pepsi

- historii firmy (jaka historia stoi za firmą, jaka jest jej misja, cel, wartości)

- krótkiej historyjki wspierającej daną ideę (np. robisz przetarg marketingowy dla firmy mięsnej. Hasło ideologiczne to: Stół. Tworzysz historię o rodzinie, która zbiera się przy stole, o przyjaciołach i trendzie wspólnego gotowania, o świętach i wolnych dniach, które zbiera grupy, o podróżniku, który zajął wolne miejsce przy Bożonarodzeniowym stole. Stół to miejsce, które zbiera ludzi i jest centralnym punktem kuchni - stół zastawiony towarami firmy XYZ PYSZNE MIĘCHO)

- scenariuszy do kampanii reklamowych (Eventy, happeningi, ambienty, czyli akcje offline'owe)

- scenariuszy do show na potrzeby kampanii reklamowych

Oprócz tego storytelling to umiejętność opowiadania historii (nie mylić z umiejętnością mówienia i wypowiadania się, erystyką) - także w filmach, grach, serialach.
Siwy
02.11.2017
A mógłbyś mi dać jakieś wskazówki gdzie szukać takich zleceń na gry, filmy tego typu rzeczy.
Arysto
02.11.2017
Eee... Google byłoby tutaj bardziej pomocne.

Są strony dla copywriterów - https://oferia.pl/zlecenia/marketing-reklama/copywriting, https://useme.eu/pl/jobs/category/teksty-tlumaczenia-seo,4/copywriting-teksty,11/, http://www.freelanceria.pl/ogloszenia/prace-edytorskie/copywriting - trzy przykładowe, coś tam o nich słyszałem, dla początkujących w sam raz. Nie polecam jednak na nich opierać trzonu kariery.

Chcesz pisać scenariusze do gier? Bez portfolio nie ma co zaczynać - musisz mieć doświadczenie. Jeśli chodzi o scenariusze, to po prostu tworzysz jeden i wysyłasz np. do HBO albo Canal+ albo nie wiem, Netflixa, jak potrafisz po angielsku. Jak będą zainteresowani, to się odezwą. Możesz się też rozejrzeć za agencjami clusterowymi (ze zbudowaną siatką specjalistów) w stylu Bunny United (w tej dziedzinie nie jestem aż tak doświadczony, nie pomogę za bardzo).


Jeśli chcesz być copywriterem/scenarzystą/story designerem w jakiejś firmie, to szukasz roboty jak wszędzie indziej - wbijasz na stronę studia robiącego gry, firmy, korporacji. Cokolwiek. CDP ma wywieszone ogłoszenia na stronie. Techland też. City Interactive też. People Can Fly też. Ale to większe ryby, bez doświadczenia nie biorą.

Co do copywritingu, to zlecenia na Facebooku często się pojawiają - wystarczy poszukać grup freelancerskich, copywriterskich, designerskich z opcją szukania pracy.
Siwy
02.11.2017
Dzięki wielkie :)
Ozar
02.11.2017
Arysto. Dzięki. Żem jest stary dziado to i nie kumaty zbytnio. Ale tera cosik tam zaświtało w starym łepie.
Arysto
02.11.2017
Spoko, nie ma za co ;)
Daniel
07.11.2017
A ja mam pytanie trochę odmiennej natury. Taki freelancer potrzebuje działalności gospodarczej, czy po prostu podpisuje umowę ze zleceniodawcą i tyle formalności? I teraz głupie, ale nie mogę tego znaleźć w necie i piszę tutaj... Biorąc np. jednorazowe zlecenie za 300 zł muszę od tego odprowadzić podatek? xD
Arysto
07.11.2017
Jak nie zarabiasz więcej niż 2000 zł miesięcznie od stałych klientów, biorąc regularne zlecenia, to nie potrzebujesz działalności gospodarczej*

*chyba że od 2015 coś się zmieniło w tej kwestii
Arysto
07.11.2017
Działalność gospodarcza freelancera musi być:

zorganizowana
stała
zarobkowa

Na ludzki:
Dostajesz zlecenia regularnie, wypłatę - regularnie i zazwyczaj powyżej 2000 zł, co miesiąc od tych samych osób/firm/marek.
Arysto
07.11.2017
I bierz umowę o dzieło. Nie na zlecenie.
Daniel
07.11.2017
Bardzo spoko sposób, żeby dorobić do etatu. ;P
Arysto
07.11.2017
Bardzo spoko *patrzy na Assassin's Creed Origins* bardzo :D
Canulas
07.11.2017
Assasin’s, hmm, kupię, tak do kolekcji, ale mega fanem nie jestem.
Resident na Vr, bardzo spoko
Arysto
07.11.2017
Nowa część wymiata ;) Ezio może pocałować Bayeka w dupę.

Residenta nigdy nie trawiłem, chociaż miałem kilka podejść.
Canulas
07.11.2017
VII to inny model. Restart serii. Kurde, to chyba kupię szybciej, bo to kolejna dobra opinia.
No zobaczymy.
Jeszce dodatek do Horizon Zero Dawn, dodatek do Darkest Dungeon. Jezu...
Arysto
07.11.2017
A czasu nie ma :( Znam ten ból. A Wolfenstein też czeka nowy...
Daniel
07.11.2017
Jakie szczęście, że ja gram tylko w wowa...
Arysto
07.11.2017
Żadne szczęście :P
Arysto
10.11.2017
Odnośnie:
http://stayfly.pl/2017/11/sprzedalem-567-sztuk-powiesci-zanim-w-ogole-sie-ukazala-to-wybitnie-czy-tragicznie/
Okropny
10.11.2017
Arysto od teles czy Arysto od kracji?
Daniel
10.11.2017
Zadziwia mnie, że ludzie potrafią sobie w życiu poradzić...
Arysto
10.11.2017
Arysto od Arystoteles i Arystokracji
:P
Okropny
10.11.2017
Arysto taki dwuznaczny
Daniel
16.11.2017
Artykuły zapleczowe to to samo co precle?
Arysto
16.11.2017
Nie. To artykuły SEO, wystawiane na stronach, by zwiększyć wykrywalność frazy/strony.
Daniel
16.11.2017
Czyli istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś to czyta? xD
Ant
15.06.2020
Ciekawa oferta pracy w Warszawie: https://jobs.smartrecruiters.com/CDPROJEKTRED/743999712976300-copywriter-polish-
fanthomas
15.06.2020
Normalnie praca dla mnie
fanthomas
15.06.2020
Gdybym miał dwa lata doświadczenia jako copywriter

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji