Recenzyjki

Majeczuunia
21.06.2015
Wpadłam na pomysł robienia recenzji opowiadań z tego portalu. Skupiałyby się na czterech punktach:
-Fabuły
-Bohaterów
-Całokształtu (jak romans, to czy nie za słodki, jak horror, to czy straszny, itd.)
-Końcowej opinii
A potem kończylibyśmy "recenzyjkę" cytatem z opowiadania.
Ktokolwiek chętny?
UWAGA: Dotyczy to tylko skończonych opowiadań. Nie takich, które ciągle wychodzą.
Slugalegionu
21.06.2015
Funkcjonje już coś podobnego. Nazywa się UWAGA SPOILER. Nie miej jednak tam jest krytyka, a nie recenzja więc jestem za: )
xnobodyperfectx
21.06.2015
UWAGA SPOILER to jest recenzja... Jak widać nie przeczytałeś wszystkich, poza tym w recenzji tkwi jak i krytyka jak i pochwała.
Slugalegionu
21.06.2015
Kto by to recenzował? Ty czy może wszyscy chętni?
Vasto Lorde
21.06.2015
Zgadzam się. Nie zabieraj pomysłu Eklerowi, w UWAGA SPOILER umieszcza krótki opis, krytykę, pochwałę i swoją opinie.
Majeczuunia
21.06.2015
Takie coś jak UWAGA SPOILER ale bez spoilerów. Ma to za zadanie zachęcić czytelnika do przeczytania tego a nie innego opowiadania. I tylko skończone serie by wchodziły w grę, bo o tych ciągle wychodzących trudno jest się wypowiedzieć, bo opinia się może zmienić
xnobodyperfectx
21.06.2015
Jak może nie zawierać spoilera skoro oceniasz je od podstaw?
Slugalegionu
21.06.2015
Recenzja wymusza spoilery, zresztą oceniasz fabułę.
xnobodyperfectx
21.06.2015
I bohaterów, więc to sam spoiler, przykładowo:" bohater dużo płakał, był nadęty i ciągle przeszkadzał głównej bohaterce"- wszystko masz podane jak na tacy.
Anonim
21.06.2015
skoro jest odczuwany brak recenzji to by znaczyło, że są potrzebne, a Ekler zanadto nas nie rozpieszcza ilością Spoilerów
wspomóżmy Go więc swoimi recenzjami, inny punkt widzenia niż jego, też jest nie do pogardzenia :)
Daniel
21.06.2015
A UWAGA SPOILER w ogóle jeszcze żyje? :P
Zacznijmy od tego :P
Majeczuunia
21.06.2015
Zamiast pisać na przykład:
-Pod koniec mama misia umiera
To w recenzji bez spoilera (istnieją takie)
-Pod koniec wkraczają wzruszające chwile związane z mamą misia
xnobodyperfectx
21.06.2015
Żyje i ma się dobrze. ;) Teraz to zabrzmiało jakbyście odbili mu fuchę.
Slugalegionu
21.06.2015
Tak, ale dalej pozostaje pytanie kto to będzie robił. Majeczuunia, czy może wszyscy chętni?
Majeczuunia
21.06.2015
Zresztą czy nie każdy chciałby wyrazić swoją opinię o swoim ulubionym (lub nie) opowiadaniu? Mieć osobne pole do rozpisania się niż w komie pod spoilerem?
Majeczuunia
21.06.2015
Właśnie chodzi, żeby wszyscy chętni
Slugalegionu
21.06.2015
To byłoby interesujące... wchodzę w to: ) Może wprowadzimy zasadę że można oceniać opowiadania tylko tych którzy biorą udział w zabawie?
xnobodyperfectx
21.06.2015
Wątpię by ktokolwiek, aż tyle chciał się rozpisywać, poza tym ja nie czytam tu żadnego opowiadania i nie zamierzam. ;)
Majeczuunia
21.06.2015
Sluga (takie zdrobnienie, bo nick masz trudny :P) ciekawa zasada. Tyle że najpierw trzeba zebrać więcej uczestników, bo jak będą tylko ty i ja to trochę blado wyjdzie XD
Slugalegionu
21.06.2015
Jak byłyby wybierane opowiadania do recenzji? Jakieś głosowanie czy może jakie kto chce?

Część postów została ukryta (2)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Daniel
21.06.2015
@xnobodyperfecx nie obraź się, ale twój udział w tej dyskusji wyglądał mniej więcej tak: Bronię Elkera, wynocha od recenzji to jego pomysł i tylko on to będzie robił. Sio mi stąd chamy wy jedne. Już, już wynocha, a dobra nie dało rady. To foch. :P
Senezaki
21.06.2015
A jak ktoś przeczyta najpierw komy, a potem opowiadanie? Tóż to SPOILER :O
Slugalegionu
21.06.2015
Bywa: ) W każdym razie ja już nie mam więcej pytań.
Majeczuunia
21.06.2015
To zakaz pisania spoilerów do opowiadań w komach. Bo jest naprawdę tyle dobrych opowiadań na tej stronie, wartych większych ilości przeczytań i komentarzy.
Slugalegionu
21.06.2015
To może podsumuję zasady. Jeśli można.
xnobodyperfectx
21.06.2015
@Daniel każdy odbiera to inaczej. Ja tylko stwierdziłam fakt, że nikogo tu nie czytam. :D Poza tym nie tylko "broniłam Eklera", ale wyraziłam swoje dogłębne zdanie. Bądź co bądź był to pomysł Eklera, może jednak zamiast od recenzji lepiej zacząć od wyczerpujących komentarzy, na których brak się wszyscy żalą? ;) Od razu gór przenosić nie będziesz.
Majeczuunia
21.06.2015
Sluga, możesz podsumowywać :D
Slugalegionu
21.06.2015
Więc podsumuję.

Oceniamy wybrane przez nas opowiadania według czterech punktów:
1) Fabuła.
2) Bohaterowie.
3) Całokształt.
4) Końcowa opinia.

Każdy chętny może wystawić swoją recenzję.
Zakaz używania spoilerów w pracy i komentarzach. (tak jak mówiła Majeczuunia, zamiast pisać "pod koniec mama misia umiera" piszemy "pod koniec wkraczają wzruszające chwile związane z mamą misia")
Recenzujemy tylko kompletne opowiadania.

Jest równierz pomysł na to żeby można było recenzować tylko opowiadania ocsób biorących udział w zabawie.
Daniel
21.06.2015
Wątpię, żeby ktoś tu kiedyś dogłębnie weryfikował opowiadania i wysilił się na bogaty komentarz. Ślepiec, chyba tylko to robi. Ja kiedyś próbowałem, ale mi się odechciało, za małe mam umiejętności i za wielki leń jestem.
Większość opinii ogranicza się do dania 5 albo 4 i powiedzenia, że jest fajne.
Dziwne, że nikt jeszcze nigdzie nie napisał: "Dużo błędów, nie rozumiem nic. Każde zdanie powinno być inaczej złożone, ale wstawiam dzisiaj swoje opowiadanie i daje Ci 5, żebyś mógł się odwdzięczyć. Bożka :*"
Daniel
21.06.2015
PS. Popieram pomysł z recenzjami, ale może niech mają formę komentarza, pod opowiadaniem, które jest w niej omawiane?
Slugalegionu
21.06.2015
Właśnie Ślepiec! Musimy go koniecznie jakoś zainteresować.
Slugalegionu
21.06.2015
Twój pomysł Daniel jest dobry, ale jeśli będzie osobna praca to będzie się można o niej wypowiadać bez śmiecenia pod recenzowaną pracą.
NataliaO
21.06.2015
Zacznę od tego, że ja nie jestem fanką czy też obrońcą Eklera. Ale uważam, że wprowadzenia takiego czegoś byłoby nie potrzebne. Bezsensu.

To jest identyczne jak spoiler, który zrobił Ekler.

Powinno się to zostawić tak jak jest. Może często nie pisze spoilerów ale każdy ma inne możliwości czasowe.
Daniel
21.06.2015
Recenzja w komentarzu będzie bardziej dla autora tekstu, wydaje mi się, że to lepsze niż pisanie dla mas. A oddzielny tekst skończy się komentarzami typu: "Bardzo dobrze napisana i wnikliwa recenzja."
Slugalegionu
21.06.2015
Słuszna uwaga. Może pójdziemy na kompromis? Recenzje będą dwuczęściowe. Jedna część będzie osobną pracą, a druga komentarzem? Tylko jak je podzielimy?
Anonim
21.06.2015
Krytyka w komentarzu, pean pochwalny pro publico bono ;p
Anonim
21.06.2015
Jak dla mnie też jest to bezsensowne (żeby nie było nie bronię Eklera). Przecież zrobi się z tego jeden wielki burdel. Poza tym Ślepiec nie da rady czytać wszystkich historii umieszczonych na opowi, a pewnie większość wolałaby usłyszeć opinię kogoś, kto wkrótce wydaje swoją książkę. Poza tym ludzie mają tendencje do słodzenia komuś kogo lubią, a krytykują kogoś za kim nie przepadają.
Vasto Lorde
21.06.2015
"Poza tym ludzie mają tendencje do słodzenia komuś kogo lubią, a krytykują kogoś za kim nie przepadają."

Dobrze powiedziane, pozwolę sobie zacytować jeszcze Daniela

Dziwne, że nikt jeszcze nigdzie nie napisał: "Dużo błędów, nie rozumiem nic. Każde zdanie powinno być inaczej złożone, ale wstawiam dzisiaj swoje opowiadanie i daje Ci 5, żebyś mógł się odwdzięczyć. Bożka :*"

Tu jest psiapsiółstwo bo jeden da drugiemu 3 i powie że słabo go wciągnęło, to on w odzewie też da mu 3 nie czytając tekstu. Tak działa rasa ludzka, lubimy się zemścić, nie umiemy docenić :P
Anonim
21.06.2015
Dokładnie Vasto ;) Ludzie tacy są, a nie o to chodzi w recenzjach dlatego dla mnie owe recenzyjki nie mają większego sensu. Poza tym każdy ma inny gust i jednemu może się spodobać tematyka, a innemu nie XD
Slugalegionu
21.06.2015
Co tu powiedzieć żeby się nie powtarzać...Shiroi dzięki temu że będzie wielu recenzentów ograniczymy tą subiektywność. Co się tyczy Vasto... tą logiką możnaby zrezygnować z komentarzy. W życiu trzeba mieć czasem jaja i wystawić komuś słaby stopień.
Ekler
21.06.2015
UWAGA SPOILER przestał trochę funkcjonować, bo i ludzie przestali czytać :D ale jeśli domagacie się ich więcej to zalatwoine!
Tylko poznie nie płakać za niepochlebne opinię, jak co to niektórzy :D
LinOleUm
21.06.2015
Nie mam ani jednego skończonego opo - nie muszę się martwić. *yaaaay*
Slugalegionu
21.06.2015
To jak wznawiasz działalność to może ocenisz coś mojego? Jeśli się nada.
Slugalegionu
21.06.2015
Masz jednostrzałowiec.
Daniel
21.06.2015
Popieram UWAGA SPOILER, ale co do recenzji też jestem za. Tylko niech one będą w komentarzach, a nie oddzielnych tekstach i skupiają się na sprawach technicznych. Popełnionych błędach, źle złożonych zdaniach, logice tekstu, lub jej braku itp. itd. ;-;
Anonim
21.06.2015
Róbcie co chcecie, ale ja podobnie jak Aga i Nat uważam tę zabawę za bezsensowną i nie będę brała w niej udziału. Wolę zostawić to w rękach Eklera, skoro zajmował się tym wcześniej niż powstał ten wątek. Sorka XD
Anonim
21.06.2015
Ekler właśnie się uruchomił więc już nie ma co biadolić, i tak uważąm że nikt niż on by nie napisał recenzji, z jajem i biglem i ze szpilą :)
Slugalegionu
21.06.2015
Hej... główna zainteresowana nam znikneła.
Anonim
21.06.2015
Ekler - może Cię pocieszę, ale ja czytałem każdy odcinek Uwaga Spoiler. Fakt, zapomniałem skomentować, ale zawsze ocena 4+ była.

Co do mnie - ja dopiero wróciłem z wesela, trochę zmęczony. Poza tym pracuję, piszę, książka itd. Nie daję rady wystawiać takich komentarzy, jakich bym chciał. Jeśli ktoś chce mi zarzucić subiektywność, to daleko mi do tego - oceny, które wystawiam drabble'om się nie liczą, bo w drabblach chodzi o zabawę i rozwój poprzez ściskanie fabuły do krótkiej formy. Niech nikt się nie obraża :)

Oczywiście staram się wyłapywać niektóre opowiadania i dawać z siebie wszystko i być obiektywnym przy ocenie - tak samo za błędy mogę zrugać dajmy na to FilipaZKonopii (przykładowo), którego lubię a osobą kompletnie mi obcą (np. DzikaKuna3000 - teoretyczna postać, która nie istnieje jeszcze na opowi.pl). Oceniam tekst, nie osobę. I bywam przy tym złośliwy i sarkastyczny, muszę przyznać. Postaram się więc, ludziska, ale jak w ostatnich recenzjach dodaję - jeśli ktoś pisze dla samej pasji pisania i samej radochy, a niekoniecznie zależy mu na krytycznym komentarzy i rozwoju, to ja też się nie pcham, gdzie mnie nie chcą ;D
Anonim
21.06.2015
Ucięło mi posta, uj wie czemu.

Popieram przy tym Shiri i resztę, że Ekler robił to naprawdę dobrze, może z większymi lub mniejszymi przerwami (jak sam przyznał - jest leniem. I to nas łączy w sumie :D), a ja i tak robiłem to nieco "na doskok" pojawiając się znienacka tu i ówdzie, bo regularnych rund literackich nie dam rady zwyczajnie na tym etapie życia prowadzić. Więc potraktujcie ten post jako "Spoko, obserwuję sytuację, ale dalej będę nieco poza systemem, robił swoje".

Jeśli uda wam się zebrać ekipę recenzentów, która nie rozpadnie się po tygodniu - spoko, mogę coś tam pomóc. Jeśli nie - to bez obaw, są tutaj osoby, które potrafią naprawdę zostawić solidny i konstruktywny komentarz (Kijanka, Tynina, Prue, Ekler przychodza mi pierwsi do głowy, ale widziałem też solidne komentarze od innych użytkowników, wiec w gruncie rzeczy - KAŻDY tutaj może się znaleźć).

Nie chciałem postem nikogo urazić czy znieważyć lub zganić, jestem nieco zmęczony, jakbym napisał coś nie tak - bierzcie poprawkę.
Anonim
21.06.2015
Jak chcesz Ślepiec, to mnie możesz zjechać od góry do dołu XD Może nie myślę o pisaniu na poważnie, ale chcę się w tym kierunku rozwijać ^^
Anonim
21.06.2015
Shiri, błagam, nie dzisiaj, ja tańczyłem, piłem i żarłem ponad 10h, sił nie mam xD
Anonim
21.06.2015
Spoczko, kiedyś w przyszłości ^^
Ronaldinho
25.06.2015
Ślepiec wymienił tutaj kilka nicków dobrych komentatorów. Poszukałem ich komentarzy żeby rzucić okiem ,,jak to się robi'' ;) Faktycznie są dobre, mają liczne podpowiedzi, sugestie i krytykę, a przede wszystkim. I zauważyłem, parę rzeczy. Po pierwsze są to ludzie dorośli ale młodzi - przynajmniej tak wynika z ich profili, więc mają za sobą kilka lat nauki, ale albo wciąż się uczą, albo opuścili szkołę niedawno, więc jeszcze pamiętają co ocenia się na lekcjach języka polskiego.
Ale zauważyłem też że ich opowiadania mają o wiele niższą średnią niż na to zasługują. Kręcą się w okolicach słabej 4. Gdzie opowiadania o wiele słabsze mają średnią 5.0.
Dlaczego nie trawicie osób, które chcą wam jakoś pomóc? Wiadomo, że ludzie chcą zobaczyć pod swoim opowiadaniem przede wszystkim pochwałę, bo w własnych oczach wszystko co zrobiliśmy jest ,,naj'' ale trzeba się zdecydować, czy chcemy krytyki, czy głaskania po główce.

Opinie, którego z komentatorów są waszym zdaniem najlepsze, chociaż czasem dotkliwe?
Ronaldinho
25.06.2015
http://oi58.tinypic.com/14ctsoi.jpg
Anonim
25.06.2015
Imo, durna Filozofia Prue zasługuje na znacznie więcej. To raz.
dwa - język polski - z tego przedmiotu akurat miałem max 4, zawsze kłóciłem się z nauczycielami, zawsze ja cisnąłem im, oni mi, ja kluczowi, oni mi, ja systemowi, oni ma. Lekcje polskiego pomagają tylko w szlifie kulturowym, wiedzy itd. Tutaj jestem wdzięczny.
Jeśli chodzi o pisanie - nie dałem się ugiąć. Dla mnie ludzie, którzy piszą pod klucz i byli w tym dobrzy, to dziennikarze. Ludzie, którzy nie zgadzają się z kluczem i piszą po swojemu to pisarze.

Tyle.
Ronaldinho
25.06.2015
Ale pod klucz piszesz tylko w wypracowaniach (rozprawkach, analizie porównawczej ect.) gdy masz jakiś konkretny temat i GDY TEN KLUCZ ISTNIEJE, a jakby nie było na lekcji uczą Cię, że każdy tekst powinien mieć jakiś wstęp, rozwinięcie, zakończenie i każdy z tych elementów jest istotny...
No i pisanie pod klucz to już przeszło do lamusa - jest nowa podstawa hello! Wszyscy poniżej 95' nawet nie powinni wiedzieć, co to jest pisanie pod klucz...
Więc nie mów, że na lekcjach nie uczą jak pisać, bo coś tam uczą ;)
I jeśli ktoś uczęszczał na takie lekcje przez 12 lat, na pewno ogarnia więcej, niż ten co ma za sobą 6 lat. Z wiekiem człowiek nabiera doświadczenia i nie ma co tego kwestionować.
Anonim
25.06.2015
A co mnie nowa podstawa, czniam na to, ja uczyłem się na starej, jestem '93.

Poza tym wstęp, rozwinięcie, zakończenie to są takie truzimy, że pisałbym pewnie na te trzy części nawet bez wiedzy, że taki (jakże aksjomatyczny) podział istnieje. A istotne jest wszystko, co człowiek pisze - niezależnie jaką część, gdyż to współistnieje jako całość, nie osobne segmenty.

Podtrzymuję co powiedziałem - lekcje pisania polskiego dadzą może jakiekolwiek ogólne pojęcie, ale nie nauczą pisania lepiej, niż robi to osoba, która zwyczajnie czyta i pisze. A to, że na lekcji czasem się podrzuci jakiś fajny pomysł, to już inna kwestia - kwestia przypadku w systemie.

Anonim
25.06.2015
Zgodzę się jednak co do doświadczenia - w tym tego z języka polskiego.
Anonim
25.06.2015
W sumie czekaj, zweryfikuję się - nie czniam na to, cieszy mnie to.
xnobodyperfectx
25.06.2015
Ślepiec ma rację, kiedy zaczynałam pisać w 1 klasie gimnazjum jak na mój gust było to na poziomie miernej podstawówki. Zawsze miałam problem z słowem pisanym, a jak zaczęłam to w rok przeszłam "metamorfozę" i to nie przez rozprawki w szkole. :D Tutaj prztoczę mój przypadek: przez bite trzy lata pisaliśmy jedynie ROZPRAWKI, grunt, że większość nie ogarnia zaproszenia/kartki z pamiętnika/dziennika/listu/opowiadania. Tak więc ka bum na teście dostaliśmy opowiadanko, większość fakt faktem była przerażona, bowiem pisali je ostatnio w podstawówce. Później pięknym wytłumaczeniem było: "ale ja z wami to zrobiłam raz w pierwszej klasie! To znaczy, że powtórzyliśmy. (Grunt, że to kłamstwo)"- szkoła powinna nam dać podstawy i je do chociaż przeciętnego poziomu rozwinąć. :D
Slugalegionu
25.06.2015
Rozprawki, rozprawki, rozprawki... Przynajmniej na językach obcych są listy, ale to nie to samo.
Ronaldinho
25.06.2015
No dobra, dobra ;) dużo też zależy od nauczyciela i zaangażowania ucznia, ale chyba nikt nie przeczytał mojego pierwszego postu :D i każdy podjął dyskusję o lekcjach języka polskiego - a to było jedynie moje luźne spostrzeżenie, że ,,To komentatorzy'' Są świeżo po maturze (do paru lat) i mają wszystkie ,,obowiązkowe'' lekcje za sobą.
xnobodyperfectx
25.06.2015
Po prostu poruszyliśmy już temat nauczycieli. :D Moja ma w dupie czy coś piszę czy nie. xD
Sługa powiem ci, że pisaliśmy ciągle listy, a na próbnych walnęli nam ogłoszenie, wszyscy mieli WTF na twarzach. :D
Slugalegionu
25.06.2015
Ajajaj. Ja ostatnio pisałem ogłoszenie w czwartej klasie podstawówki.
Slugalegionu
25.06.2015
Mam nadzieję że na normalnych trafi ci się coś łatwego.
xnobodyperfectx
25.06.2015
Ale jakoś dałam radę chyba jednego punkta brakło do max. XD
Slugalegionu
25.06.2015
Nieźle: D
xnobodyperfectx
25.06.2015
Już miałam testy. :D Dali nam napisać list o przebiegu zawodów. Dobrze, że rozszerzony angielski się nie liczy. :D
Slugalegionu
25.06.2015
Nom. Swoją drogą to trochę dziwne, nikt nie patrzy na rozszerzony, a i tak każdy musi pisać.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji