Wątek Regulaminu Literkowej Bitwy na Rymy

REGULAMIN Literkowa Bitwa na Rymy

§

„Literkowa Bitwa na Rymy” to nazwa własna konkursu i NIE oznacza, że wiersze muszą być „rymowane”.

§

Każdy, kto posiada KONTO na Opowi.pl, może wziąć BIERNY udział w „Literkowej Bitwie na Rymy”, zgłaszając swój wiersz.

Każdy, kto posiada KONTO na Opowi.pl, może wziąć CZYNNY udział w „Literkowej Bitwie na Rymy”, głosując na wiersze.

Udział BIERNY nie wyklucza udziału CZYNNEGO i na odwrót, czyli: osoby zgłaszające swoje wiersze MOGĄ GŁOSOWAĆ na wiersze konkurentów (nie mogą głosować na własne wiersze).

§

Zwycięzca poprzedniej „Literkowej Bitwy na Rymy”, zwanej dalej „Bitwą”, określa TEMAT następnej Bitwy.

Zwycięzca poprzedniej Bitwy może, ale nie musi, wyznaczyć DODATKOWE zadanie DLA CHĘTNYCH.

Zwycięzca poprzedniej Bitwy wyznacza TERMIN zgłaszania wierszy (sugeruje się – nie krótszy niż 5 dni i nie dłuższy niż 10 dni); może skonsultować go z zainteresowanymi i dobrać go tak, aby był optymalny.

Zwycięzca poprzedniej Bitwy tworzy WĄTEK na forum: Literkowa Bitwa na Rymy (nr) – (temat).

WZÓR WPISU w WĄTKU:

Temat: …

(kilka słów, wyjaśnienie, sugestie)

Zadanie dodatkowe (opcjonalnie): …

(kilka słów, wyjaśnienie, sugestie)

Ewentualne pytanie o optymalny termin etc.

§

Uczestnicy Bitwy zgłaszają swoje wiersze poprzez zamieszczenie linku do nich prowadzącego, w specjalnie do tego utworzonym wątku na forum: Literkowa Bitwa na Rymy – linki do wierszy.

WZÓR TYTUŁU WIERSZA:

Literkowa Bitwa na Rymy (nr) – (temat) – (tytuł właściwy)

§

ZASADY GŁOSOWANIA

Każdy, kto posiada KONTO na Opowi.pl, może zagłosować na wiersze w specjalnie utworzonym do tego WĄTKU na forum: GŁOSOWANIE – Literkowa Bitwa na Rymy.

Głosuje się, zamieszczając JEDEN wpis, w którym przyznaje się poszczególnym wierszom, bądź jednemu wierszowi, PUNKTY/PUNKT:

– głosujący posiada pulę 6 PUNKTÓW.

– głosujący może przyznać jednemu wierszowi MAKSYMALNIE 3 PUNKTY.

– głosujący nie musi wykorzystywać całej puli 6 PUNKTÓW.

PUNKTY można rozdysponować w DOWOLNY sposób, biorąc pod uwagę powyższe (można przyznać punkty/punkt kilku, bądź jednemu tylko wierszowi).

Głosujący UZASADNIA w kilku słowach, dlaczego przyznał daną ilość punktów poszczególnym wierszom, bądź wierszowi.

Głosujący głosuje RAZ i nie może zmieniać decyzji ani przyznawać niewykorzystane punkty po tym, jak już zagłosował.


WZÓR WPISU GŁOSOWANIA:

Tytuł wiersza – autor – punkty lub punkt – UZASADNIENIE

[…]


WYKLUCZENIA GŁOSUJĄCYCH

Jeżeli zachowanie głosującego przejawia cechy charakterystyczne dla „TROLLI” internetowych, czyli: spam, nieprzestrzeganie zasad REGULAMINU, łamanie dobrych obyczajów w serwisie Opowi.pl (Netykieta, https://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta) – osoba taka może zostać WYKLUCZONA z głosowania, a jeżeli już przyznała punkty, punkty te mogą zostać anulowane.

O wykluczeniu głosującego i anulowaniu jego punktów DECYDUJĄ WSPÓLNIE bierni uczestnicy Bitwy, czyli osoby, które ZGŁOSIŁY swoje wiersze.

§

LICZENIE PUNKTÓW I PODANIE WYNIKÓW

Punkty zlicza autor tematu Bitwy.

Autor tematu Bitwy podaje WYNIKI do publicznej wiadomości we WPISIE, w wątku aktualnej bitwy.

REMIS

Wynik REMISOWY oznacza, iż osoby z taką samą ilością punktów zostają uznane ZWYCIĘZCAMI; wspólnie ustalają temat kolejnej Bitwy; jeżeli nie dojdą do porozumienia w kwestii ustalenia tematu, zaprowadza się dodatkowe głosowanie (jego forma i zasady – do ustalenia).

§

INNE

Uczestnicy Bitwy są zobligowani do niepoprawiania wierszy, gdy już są one zgłoszone linkiem do konkursu.

Warto, aby prace zgłaszane na Bitwę były „świeże” i niepublikowane na Opowi, jednakże jeśli ktoś zgłosi pracę, która już „wisi” na Opowi, ale od momentu zamieszczenia linku zgłoszeniowego jej nie edytuje, nie będzie uważane to za złamanie zasad.

Regulamin jest 'otwarty' na zmiany oraz nowe propozycje.

Literkowa Bitwa na Rymy

All rights reserved
Moni
27.02.2016
Skoro regulamin jest w opisie, to nie widzę sensu tego wątku.:C
A gdzie będziemy zgłaszali uwagi, co do regulaminu? :)

__________

Neuro
Moni
27.02.2016
Ale ten miał być podobno ostateczny... w końcu czekaliśmy na uwagi...
Neurotyk
27.02.2016
Tutaj będzie można pytać, jeżeli ktoś coś nie rozumie w regulaminie, i tu będziemy odpowiadać na niejasności, a co, chcesz zaśmiecać wątek Bitwy tym?
Moni
27.02.2016
No nie, po prostu myślałam, że jak nie było skarg no to peszek. No nic. Narka.
Mając na uwadze ostatnie doświadczenia i "perypetie" związane z naszymi Literkowymi Bitwami, regulamin został uzupełniony o – moim zdaniem – skuteczne rozwiązania, które usprawnią przebieg Bitw oraz rozstrzygną nasze częste dylematy w kwestii TERMINÓW... (znacie sprawę).

NOWE zapisy REGULAMINU/wyciąg z REGULAMINU:

§

W przypadkach takich jak: brak zgłoszeń wierszy do Bitwy lub BARDZO niska frekwencja, zdarzenia losowe (prośby o przedłużenie terminu wstawiania wierszy, prośby o możliwość edycji wiersza po zgłoszeniu linkiem a przed rozpoczęciem głosowania oraz inne niewymienione) – opowijska społeczność ZAINTERESOWANA adekwatną do wyżej podanych przypadków Bitwą, wyraża do nich swój stosunek, zastrzegając sobie prawo do podjęcia kolegialnej decyzji rozstrzygającej w kwestii ich przedmiotu.

§

Głosowanie rozpoczyna się w po upłynięciu terminu zgłaszania wierszy, jeżeli został już stworzony WPIS w WĄTKU do głosowania.

Głosowanie TRWA DWIE DOBY od momentu UPŁYWU terminu zgłaszania wierszy.

§

Zwycięzca poprzedniej Bitwy lub inna, wyznaczona osoba, tworzy WPIS w WĄTKU do GŁOSOWANIA dopiero PO UPŁYWIE terminu zgłaszania wierszy; wpis zawiera listę wierszy biorących udział w aktualnej Bitwie, w formie linków przez które zostały zgłoszone, wraz z podaniem imion/nazw autorów prac.

——————
Czyli: to raczej uporządkowanie spraw, które wynikły z praktyki naszego konkursu, a nie – rewolucyjne zmiany :D

Neuro
Dodam jeszcze, że na przyszłość warto byłoby ustalać godzinę zakończenia terminu wstawiania wierszy wcześniejszą, aniżeli 23.59, jak jest teraz.

Ustalając godzinę na 21.00 i biorąc pod uwagę CZAS głosowania (dwie doby od tejże godziny) – podliczenie punktów oraz ogłoszenie wyników nastąpi o przyzwoitej porze, a nie w nocy, czy na drugi dzień :)
KarolaKorman
08.06.2016
Mnie trochę ciężko dodać coś przed 21.00, ale jeżeli ma to ułatwić czy umilić, będę wstawiać dzień wcześniej i też będzie :)
Okropny
08.06.2016
Ja może się ogarnę do LBnR #9
Neurotyk
10.06.2016
Nikt nie zmienia zasad, po pierwsze. Dlaczego? Bo do tej pory nie było stanowione, co można w obrębie wiersza zmieścić, na przykład – Nazowskie "Przedszkole" z obserwatorem.

Chomik, po to jest praktyka, abyśmy konkurs dopieszczali, fajnie wszystko idzie. Jeżeli są zmiany – to ku lepszemu :)
Chomik nr.7
10.06.2016
Nie, bo wiersz ma już definicję, więc zmieniłeś zasady. Czy na lepsze? Raczej nie sądzę, bo to miało być na wiersze, a już nie jest. Zmieniliśmy model, a to zawsze utrata ducha. :v Czy to źle? Nie wiem, przekonamy się.
Neurotyk
10.06.2016
Jakiego ducha?

Zresztą jesteś najaktywniejszą osoba, że poczułeś ducha, prawda.
Neurotyk
10.06.2016
PS

Okropny, Ren, Nuncjusz, ja, MY odpwoedzieliśmy na dylemat Naz. nie JA.

BAJ
Chomik nr.7
10.06.2016
No niby tak, ale to Ty je zmieniłeś. Duch duchem, nie muszę tu być codziennie.
Lepiej zjedz Snikersa.
KarolaKorman
10.06.2016
Nie rozumiem, o co jest ten spór :(

Zajrzyjcie do Wiki ile jest rodzajów wierszy. Tak naprawdę wszystko co napiszemy w formie wiersza jest wierszem. Nie do końca może wiemy jakim, ale wierszem. Wiersz nie musi mieć regularnych zwrotek i podmiotu lirycznego typu JA: ,,Lokomotywa'', ,,Ptasie radio'' Juliana Tuwima czyli ,,Przedszkole'' Nazareta to też wiersz.
KarolaKorman
10.06.2016
alfonsyny ,,O huldrze i trollu na sto wersów'' to też wiesz, a miała wątpliwości, że pisać nie umie :)
Chomik nr.7
10.06.2016
Lokomotywa ma podmiot liryczny, który opisuje lokomotywę, ale w historii są przecież narratorzy i bohaterowie. To nie są już podmioty liryczne.
A o co jest spór? O to, że w regulaminie miały być wiersze, a z tego co widzę nie ma wierszy, są wierszopodobne utwory.
KarolaKorman
10.06.2016
Skoro twierdzisz, że w Lokomotywie jest podmiot liryczny, który opisuje lokomotywę to analogicznie jest też w Przedszkolu Naza. Tam podmiot opisuje zdarzenia w tytułowym przedszkolu.
Neurotyk
10.06.2016
Chomik, sory, ale Ty sam piszesz, jak i ja, utwory wierszopodobne, więc konkurs jest dostosowany TERAZ do Twojego i mojego poziomu.

BAJ :)
KarolaKorman
11.06.2016
Kopiuję: ,,Wiersz Adam Mickiewicz: Świtezianka. Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jaka to obok dziewica? Brzegami sinej Świtezi wody Idą pr - Wiersze.kobieta.pl.''

Nie daje mi to spokoju i wróciłam do tego. W Świteziance narrator opowiada historię bohaterów czyli Świtezianki, chłopaka i dziewczyny, a ma miano wiersza. Tak jest też w ,,Rzepce'' Tuwima, wspomnianym już ,,Ptasim radiu'', ,,Na straganie'' Brzechwy i pewnie wielu innych, ale nic innego nie przychodzi mi teraz do głowy. To są wiersze czyli opowiastki rymowane mniej czy bardziej są wierszmi.
KarolaKorman
11.06.2016
*wierszami
Okropny
11.06.2016
Karola, nie warto, Chomik chce się kłócić o coś, o czym nie ma pojęcia.
KarolaKorman
11.06.2016
Ok, pasuję, bo chciałam jeszcze dodać, że wiem, że istnieją ballady, treny sonety i inne, ale to wszystko też wiersze.
Już nic nie mówię :)
KarolaKorman
11.06.2016
*treny, sonety
Nazareth
11.06.2016
Wiersz (także: mowa wiązana, oratio vincta) – sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.

Mało ambitnie, bo za wikipedią ale to chyba powinno położyć kres dyskusji. miło zobaczyć żywy odzew na pytanie, chociaż moim celem nie było wywołanie sporu a kulturalne zapytanie, co w tej bitwie wolno a czego nie. Wychodzi na to, że powinienem skorzystać z rad Okropnego i Nuncjusza i poprostu napierdalać.
Tak samo jak prowadzenie LBnR, sprawami regulaminowymi zajmuje się 60secondToDie :)

Rules is rules, pamiętajmy :)

__________

Neuro
detektyw prawdy
22.02.2017
mam pytanie
można wziąść udzial w bitwie tylko pod względem oceniającego?
tzn ,że nie będę pisał tekstu na bitwe, tylko oceniał teksty
mozliwe to?
jeśli odpowiedź na to jest w regulaminie to przepraszam
O-Ren Ishii
22.02.2017
Odpowiedź jest w regulaminie. I tak, można wziąć udział w ten sposób ;)

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji