-

 

Średnia ocena: 3.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (13)

  • Canulas 12.09.2018
    Cytując klasyka: to nie haiku
  • Freya 12.09.2018
    "Haiku to miniatura poetycka, której początki sięgają daleko w przeszłość i raczej umykają naszej klasyfikującej dociekliwości. Nie będzie też żadną przesadą stwierdzenie, iż haiku są jedną z najdrobniejszych form poetyckich w całej literaturze światowej. Zarówno ich forma, jak i treść podlegają precyzyjnie określonym i ściśle przestrzeganym regułom. Jeśli idzie o formę, to właściwie skonstruowane haiku winno składać się z trzech wersów, z których pierwszy jest pięcio-, drugi siedmio-, a trzeci znowu pięciosylabowy. W sumie jest więc haiku wierszem siedemnastozgłoskowym.

    Oprócz wyraźnie określonego metrum utworu, haiku winno spełniać trzy dalsze reguły. Po pierwsze, powinno czynić określoną aluzję do przyrody. W praktyce poeci najczęściej odnoszą się do tej pory roku, której dotyczy uchwycony przez nich okruch rzeczywistości, stąd więc poezja haiku bywa powszechnie nazywana poezją pór roku.. Po drugie, haiku musi opisywać jakieś konkretne wydarzenie, gdyż z pewnością nie jest to poezja poszukująca uogólnień. Po trzecie wreszcie, wydarzenie to koniecznie musi dziać się w teraźniejszości, a nie w czasie przeszłym. O haiku można powiedzieć i to, że jest ono bardzo szczególną kombinacją ascezy i sztuki, przy czym asceza wydaje się tutaj czynnikiem ważniejszym, gdyż - podobnie, jak w życiu - polega na świadomym samoograniczeniu (czyli powiedzmy dosadniej, wyrzeczeniu) i dlatego jest na ogół znacznie trudniejsza w realizacji. Podstawowym elementem ascezy jest w haiku jego siedemnastozgłoskowa zwięzłość, co sprawia, że nie ma w nim miejsca na żadną słowną wybujałość, a jedynie na pospieszny, z kilku najbardziej koniecznych kresek złożony szkic. Obowiązkowa w haiku obecność przyrody wydaje się wywodzić z taoizmu, a także ze starożytnych nurtów rdzennie japońskiej duchowości, razem ze stanowiącym ich ważną część składową animizmem, animizm ten jest zaś przeświadczeniem, iż każda na świecie rzecz żyje naprawdę i w dodatku posiada własną duszę, a człowiek to tylko jedna z nieskończenie wielu rozmaitych form egzystencji świadomej.świadomej" i ten teges w ciul :)
  • Margerita 12.09.2018
    dzięki za przeczytanie
  • Margerita 12.09.2018
    Can dzięki za komentarz
  • Tjeri 12.09.2018
    Ano nie haiku.
    Ale można nazwać miniaturą i będzie ok (choć wizja chodzącej brzozy może prześladować).
  • Freya 12.09.2018
    Istnieje apokryf brzozy inteligentnej i zbrodniczej oraz świadectwo prawdy :)
  • Tjeri 12.09.2018
    Freya - właśnie właśnie
  • Margerita 12.09.2018
    Tjeri
    dzięki za komentarz
  • Pan Buczybór 12.09.2018
    eh, i co tu pisać...
  • Pasja 12.09.2018
    Witam
    Brzoza zawsze była drzewem magicznym. Twoja brzoza już w jesiennej oprawie. W takiej miniaturce zawarłaś wiosnę czyli młodość i jesień.
    Baw się słowem i nie przejmuj się. Nikt z nas nie potrafił chodzić, mówić a jednak nauczył się.
    Mnie ten spacer zadziwia.
    Pozdrawiam cieplutko
  • Margerita 12.09.2018
    dzięki pasja
  • Keraj 12.09.2018
    Ranek i zmierzch życia 5
  • Margerita 12.09.2018
    dziękuję

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania