Początek wojny

1 września 1939 III Rzesza, na mocy paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego w sierpniu 1939, przewidującego podział Polski pomiędzy agresorów na linii rzek Narew, Wisła i San, atakuje Polskę na lądzie, morzu i w powietrzu. Kolejna wojna światowa staje się faktem.

3 września Francja i Wielka Brytania, realizując układy sojusznicze z Polską, wypowiadają wojnę Niemcom, nie podejmując wszakże działań zbrojnych. Mimo zaciętego oporu przeważające siły niemieckie posuwają się szybko naprzód, rozbijając polskie oddziały. 6 września dowództwo wydaje rozkaz wycofania wojsk za linię Wisły i Sanu, zaś dzień później Niemcy docierają do Warszawy.

17 września 1939 do Niemiec dołącza Związek Sowiecki, ignorując istniejące do tej pory umowy zawarte z Polską: ,,Jeśli w Polsce nie ma już rządu, to nie ma również żadnego paktu o nieagresji" - słyszy w Moskwie polski ambasador Wacław Grzybowski.

Po agresji sowieckiej padają kolejne punkty oporu: Oksywie (19 września), Warszawa (28 września), Modlin (29 września), Hel (2 października). Ostatni regularny oddział Wojska Polskiego gen. Franciszka Kleeberga kapituluje pod Kockiem 5 października 1939. Rozpoczyna się okupacja przekraczająca swym okrucieństwem wszystko, czego Polacy doświadczyli w minionych wiekach pruskiej i rosyjskiej niewoli. Na mocy traktatu podpisanego 28 września obaj okupanci dzielą się polskim terytorium niemal równo po połowie. 12 października Niemcy tworzą ,,Generalne Gubernatorstwo dla zajętych obszarów polskich", zajmujące 98 tys. km2 i składające się z czterech dystryktów: krakowskiego, radomskiego, lubelskiego i warszawskiego. Sowieci wcielają zagarnięte tereny do Ukraińskiej i Białoruskiej Republik Sowieckich. Wileńszczyznę otrzymuje Litwa, skrawek Karpat - Słowacja.

Obaj okupanci realizują politykę eksterminacji polskich elit. Od pierwszych dni mnożą się precyzyjnie zaplanowane deportacje, wysiedlenia, różnego rodzaju prześladowania i szykany administracyjne oraz egzekucje. Na porządku dziennym jest rekwizycja mienia. Pojawiają się dramatyczne trudności aprowizacyjne, które zagrażają biologicznej egzystencji narodu. Za najmniejsze przewinienia grozi kara śmierci, więzienie lub obóz koncentracyjny. Pierwszy obóz - Stutthof - powstaje już w 1939, następne to: Auschwitz-Birkenau (1940), Majdanek (1941), Płaszów (1944) i inne.

Załamuje się dotychczasowy porządek społeczny i moralny. W szkołach zakazane jest nauczanie według polskich programów, a na terenie zajętym przez Niemców ogranicza się naukę do minimum. Sowiecie starają się zachowywać pozory, pozostawiając początkowo język polski jako wykładowy - istnieje za to nieprawdopodobna indoktrynacja komunistyczna. Szerzy się donosicielstwo.

Na terenach zajętych przez Niemców szczególnie prześladowani są Żydzi. Okupant umieszcza ich w gettach: pierwsze utworzono w październiku 1939 w Piotrkowie Trybunalskim, następnie w Łodzi w 1940, w październiku tego samego roku - w Warszawie. Od grudnia 1941 Niemcy mordują Żydów w obozach masowej zagłady w Chełmnie, Sobiborze, Bełżcu, Treblince, Auschwitz-Birkenau.

Na terenach Rzeczpospolitej zajętych przez Związek Sowiecki agresor prowadzi politykę antagonizowania zamieszkujących je narodowości, umiejętnie prowokując konflikty pomiędzy Ukraińcami, Żydami i Białorusinami a Polakami, traktowanymi jako wrogi ideologicznie element.

 

skryma

Średnia ocena: 4.8  Głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (22)

  • Canulas 10.07.2018
    Bardzo ciekawe, Skryma, choć na razie taki zalążek w pigułce.
    Ozarelly pewnie się wypowie szerzej.

    Ozarellli, wzywam Cię.
  • Karawan 10.07.2018
    Pewnie mecz ogląda albo szuka w kajecie ;)
  • Karawan 10.07.2018
    Proszę wybaczyć, że wtrącę trzy grosze;
    na mocy paktu Ribbentrop - Mołotow ?? Z tego com czytał to pakt ten nie miał żadnego wpływu na datę ataku, a tylko miał zabezpieczyć Hitlerowi brak rosyjskiej reakcji na działania w kraju graniczącym z ZSRR.

    17 września 1939 do Niemiec dołącza Związek Sowiecki, - po wcześniejszych (od pierwszego września) rozmowach z MSZ Polski i bezpłodnych przekonywania ministra Becka by zawarł z Rosją układ. Odpowiedź Becka - słynna; "Niemcy to nasz wróg odwieczny i wiemy czego się po nim spodziewać możemy, a z Rosją duszę narodu stracimy bezpowrotnie"

    Auschwitz-Birkenau to Oświęcim - Brzezinka
    Dziękuję za tekst czytelny, bez zbędnych przemyśleń Autora. Szacunek!! Dziękuję - oczywiście 5 !!
  • Ozar 10.07.2018
    Jestem właśnie pisze obszerny komentarz.
  • Canulas 10.07.2018
    Nooo, Twoja stajnia. Zakładaj kapelusza i ogień.
  • Ozar 10.07.2018
    Canulas hahahahahaah mnie cieszy każdy taki tekst.
  • Agnieszka Gu 10.07.2018
    Witam, Tekst ciekawy. Historia w pigułce.
    "Sowiecie starają się zachowywać pozory" - literówka - Sowieci
    Pozdrawiam
    PS. Ozar, żeby nie było, ja też czekam na twoją opinię ;)
  • Ozar 10.07.2018
    Witam nowego członka opowi (sorka zakładam że jak wojna to chłop). Jestem tu na tym portalu czymś w rodzaju historyka (ze specjalnością II wś). Cieszy mnie twój tekst, bo takich tu bardzo mało. Powiem tak. Jesli masz lat naście, lub dwadzieścia kilka to masz u mnie rozgrzeszenie za wszelkie błędy.
    Dlaczego?
    Dlatego, że ja uczyłem sie pisać artykuły 20 lat i dobrze pamiętam jak pisałem mając dwadzieścia kilka lat. To tak tytułem wstępu. Temat początku wojny jest trudny (ja napisałem o armii Poznań artykuł na 22 strony) i równie trudno go opisać w kilku słowach. To co piszesz, jest takim powiedzmy bardzo, bardzo dużym skrótem.
    Początek jest dobry, ale raczej Narew i San, nie Wisła.
    Piszesz 6 września – wycofanie za Wisłę i San – brakuje uzasadnienia. Armia Poznań dalej jest po zachodniej stronie Wisły idzie na Warszawę, ale nie walczy.
    Piszesz 3 września Francja i WB realizując układy sojusznicze wypowiadają wojnę Niemcom – tu bym dał coś o dziwnej wojnie, ulotkach i braku chęci do wojny. A także o tym jak Francuzi chowają się za Linią Maginota.
    Tu bym napisał dlaczego akurat 17 września i dałbym rozkaz Marszałka Rydza-Śmigłego:
    Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadania Warszawy i miast które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii. Polskie władze przekroczyły granicę 18 września.
    Piszesz, że ostatni oddział wojska polskiego kapituluje pod Kockiem. Rzeczywiście SGO Polesie poddaje się, ale nie dlatego, że przegrywa. Wygrywa, ale kończy sie amunicja, środki opatrunkowe i żywność. Jednak nadal walczy Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
    No z tym równo to nie tak do końca, ale ok, to szczegół.
    Co do republik Sowieckich to poczytaj bo najpierw ZSRR anektował te tereny, a dopiero później powstały Republiki USRR.
    Tu bym wrzucił choćby operację Tannenberg (czyli likwidacje polskiej elity – 20 tys. Zamordowanych).
    Napisałeś - Pierwszy obóz - Stutthof - powstaje już w 1939. Niestety to nieprawda. Pierwszy obóz koncentracyjny został założony w Poznaniu w forcie VII tzw. Koncentration Lager Posen, już w połowie października 1939 roku, drugi w Chełmie. Stutthof później.
    To nie tak. Do chyba 1940 roku byli nauczycieli polscy, później już tylko niemieccy i językiem nauczania był niemiecki. A w 1944 roku zlikwidowano szkoły i choćby uczniowie najstarszych klas dostali nakaz pracy dla Rzeszy.
    Tematyka żydowska to całkiem odrębny temat.
    To tak na gorąco mój komentarz.
    Ogólnie wrzuciłeś garść informacji w bardzo, bardzo skróconej wersji. Dla mnie 4 za pomysł i temat.
  • Canulas 10.07.2018
    O to mnie chodziło. Batman 39-45
  • Karawan 10.07.2018
    Canulas O cztery? ;)
  • Ozar 10.07.2018
    Karawan Czyżbyś coś sugerował?
  • Agnieszka Gu 10.07.2018
    Dzięki Ozar :) Tego mi było tra :)
  • Agnieszka Gu 10.07.2018
    *trza
  • Canulas 10.07.2018
    Karawan, nie. Ogólnie. Oto że się angażuje. Ozar ma wiedzę, niech pomaga
  • Ozar 10.07.2018
    Canulas Ten gość czyta moje teksty i sie czepia jak tylko może!
  • Ozar 10.07.2018
    Agnieszka Gu Nie ma sprawy, to moje klimaty.
  • Canulas 10.07.2018
    A Ty mi też w kiecke nie płacz. Co mam zrobić? Dać mu karę na tv?
    Bawta się i ganiajta sami.
    Skompletowałem Twój rozwlekły entuzjazm, bo widzę, że masz smykałkę.
    Wasze wzajemne podszczypywania mam we siusiaku
  • Karawan 10.07.2018
    Ozar Pisałem zdaje się wyraźnie do Canu a nie do Pana Panie O!
  • Karawan 10.07.2018
    Canulas Amen!!
  • skryma 11.07.2018
    Generalnie to mam lat 16 (w październiku skończę) tekst wiem, że jest jednym wielkim skrótem, bo tak miało być. Jest dość uprpszczony. Jest napisany tak, żeby każdy go zrozumiał.
  • Ozar 12.07.2018
    Jeśli masz 16 lat to tekst jest dobry. Nie gniewaj się o takie sformułowanie, ale sam wiem jak zaczynałem i wierz mi pisałem gorsze teksty.
    Mam propozycję. Może potraktujesz ten tekst jako spis tematów do opisania, bo idealnie się do tego nadaje.
    Zacznij od wybuchu II wojny, czyli ataku Hitlera na Polskę. Napisz dlaczego to zrobił i nie bój się wtrącać swojego komentarza.
    Karawan napisał "bez zbędnych komentarzy autora". To bzdura. Moim zdaniem właśnie powinieneś pisać swoje komentarze, bo one pokażą jaki masz pogląd na dany temat, a jeśli nawet nie masz w tym wieku swojego poglądu, to zawsze możesz napisać że popierasz pogląd, czy tezę kogoś innego (możesz podać autora). Kiedy tak zrobisz, to ktoś taki jak ja mający większe doświadczenie, może pod twoim tekstem napisać co o tym sądzi i czy zgadza się z tym co pisze ten gość, którego cytujesz.
    Przykładowo: napiszesz że Pan X, czy prof. X napisał tak i tak i ty go cytujesz. Wtedy ja mam możliwość oceny tego wg. mojej wiedzy, czy moich poglądów. Oczywiście nie jestem jakimś geniuszem który będzie poprawiał profesorów, ale te większość tych co bardziej ekstremalnych poglądów znam i mam na ich temat swoją opinie.
    Reasumując, czekam na kolejne teksty. Jak byś chciał, to mogę polecić jakieś książki, czy artykuły, dotyczące II wś. Ale napisz czego mają dotyczyć, bo cała wojna to tysiące pozycji. Aha i jeszcze jedno. Wrzucaj takie teksty do działu historyczne, bo wtedy ułatwisz szukanie, wg. tematów.
  • skryma 12.07.2018
    Dzięki za podpowiedzi :) Planuję teraz napisać coś w niedzielę. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania