Przygoda ogoniastego

Szarość wymieszana z białymi płatkami śniegu, kołysała się w delikatnym tańcu blisko nad powierzchnią gruntu. Puchowa lekka kołderka przykrywała ziemię. Mrówczy kopiec wyglądał jak idealnie równa górka. Przypominał teraz bardziej wulkan, który na wiosnę wybuchnie z życiem w postaci swoich małych obywateli.

Krajobraz zmieniał się z każda chwilą. Gruba warstwa pokryła już stare liście. Skaliste urwiska wypiętrzyły się teraz bardziej z pomiędzy nagich drzew, tworząc nowy bardziej wyraźny krajobraz. Potężne sosny na swoich igłach utrzymują delikatne gwiazdeczki.

Ciepłe buty i rzeczy były już przygotowane.

Tego poranka chłopiec nie spodziewał się takiej ilości śniegu. Szczur wyszedł ze swojego drewnianego domku zaspany. Przeciągnął się leniwie, wyciągając przednie łapki do przodu. Otworzył szeroko pyszczek, który pokazał jego cztery żółtawe zęby i ziewnął przymykając oczy.

-Ogoniasty chodź, zobacz! - krzyknął i z radości podskoczył w miejscu.

Chwycił zwierzątko i podszedł z nim do okna. Ogoniasty pierwszy raz w życiu zobaczył świat pokryty cały prawie jednolitą barwą. Kontrastowały z nim tylko czarno brunatne drzewa, oraz drewniany płot stojący w oddali. Patrzył swoimi bystrymi błyszczącymi koralikami. Jego wąsy poruszały się szybciej niż zwykle. Był zachwycony tą nowa zmianą. Szyba dzieliła ich od poczucia zimna na skórze, tego czystego białe szaleństwa. Chłopiec rozmarzył się wspominając poprzednią zimę. Było bardzo dużo śniegu, pod górkami leżały zaspy. Przedzierał się po nich, żeby na plastikowy worku po nawozach wypchanym słomą, albo sianem jeździć, po wyślizganej spadzistej powierzchni.

Nie miał rodzeństwa, ale pomysłów mu nie brakowało. Nigdy się nie nudził w swoim towarzystwie i psów. Było zawsze bardzo ciekawie.

Ogoniasty znudził się staniem w jednym miejscu; zapiszczał. Spojrzał na niego z uśmiechem. Jeszcze przed nami nie jedna przygoda. Zobaczysz musimy ci tylko jakieś mini ubranko znaleźć. Położył go na kanapie, a on zeskoczył, pobiegł do swoich kryjówek. Komoda z bielizną była idealnym miejscem na odpoczynek, ale nie tym razem. Wskoczył do jednej uchylonej szuflady. Pogrzebał łapkami w skarpetkach i wsunął się do jednej wełnianej. Miała już dziurę w miejscu palca. Przegryzł ją bardziej, wsadził do niej głowę.

Szamotał się przez chwilę, nie mógł się w niej za bardzo poruszać. Chłopiec wysunął bardziej szufladę i go wyciągnął. Pomogę ci z tym ubrankiem, wytniemy dziury na łapki. Wyglądał zabawnie, ale przynajmniej miał dodatkową ochronę przed zimnem.

Będziesz siedział przy mojej szyi pod szalikiem i możemy pozjeżdżać na worku razem. Stanął na dwóch łapkach. Czekał, aż chłopiec się ubierze.

Zanim wyszli skubnął kilka ziarenek, które leżały rozsypane na podłodze.

Kiedy wyszli z domu, pierwsze płatki śniegu spadły ogoniastemu na nos. Zlizywał je językiem. Następne spadały mu na głowę, a on mrużył oczy dotykane zimnymi cząsteczkami. Oddychał teraz tym rześkim powietrzem. Ciągnęli za sobą worek pulchny jeszcze, nie ubity od ciężaru siedzącego na nim właściciela. Psy zostały w domu, ogoniasty musiał być teraz bardzo ostrożny. Sam był szaro biały i mógł się łatwo na tym jednolitym szlaku zgubić. Przeszli spory kawałek mijając domy, w tym starą kuźnię z której dochodziły często dźwięki wykuwanego metalu. Kowal podkuwał konie, które stały spokojnie, czekając na zmianę szczęśliwych podkówek. W strumieniu, który przepływał wzdłuż asfaltowej ulicy woda przelewała się pomiędzy kamieniami i starymi psującymi się liśćmi. Na zboczach wystawały jeszcze końcówki wysokiej zielonej trawy.

Następnym razem pójdziemy nad staw. Może będzie już pokryty lodem. Spojrzał na szczurka, był teraz pochłonięty obserwowaniem każdego szczegółu, który widział.

Jeszcze tylko przejdą przez pole. Muszą być ostrożni, żeby się nie potknąć na kopcach kretów, które były słabo widoczne.

Udało im się dotrzeć na szczyt dosyć stromej górki. To idealne miejsce do tego typu zabawy. To będzie niesamowita chwila. Obok normalnego zjazdu była ubita skarpa z ziemi, przygotowana do skoków na nartach. Ruszyli odpychając się nogami. Worek szybko nabierał prędkości. Chłopiec trzymał sznurek mocno i w momencie wjechania na maleńki stok. Zahaczył się o wystającą grudę w ziemi i utknął. Chłopiec z ogoniastym polecieli dalej spadając w dół. Rozdzielili się w powietrzu, chłopiec spadł po zboczu i się pokulał, oblepiając śniegiem, a szczur z impetem wpadł w głęboką zaspę. Chłopiec usiadł i ścierał z twarzy resztki topniejącej białej warstwy. Dotknął tego miejsca, w którym był jego mały przyjaciel. Rozglądał się niecierpliwie. Zaczął go wołać, bez odzewu. Nic się nie poruszyło, ślady były mało widoczne. Jedno mocne wgłębienie wskazywało, że może to tam. Podbiegł do niego i go zobaczył. Trząsł się z zimna z wąsami osypanymi płatkami białego puchu. Daleko poleciałeś ogoniasty i miałeś przynajmniej miękkie lądowanie - powiedział chłopiec.

Otrzepał go z resztek śniegu i wsunął do rękawa kurtki. Musimy wracać, bo jesteś już mocno wyziębiony. W domu się rozgrzejemy.

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • KarolaKorman 5 miesięcy temu
  ,,płatkami śniegu. Kołysała się '' - połącz w jedno zdanie, bo w pierwszym nie ma orzeczenia
  ,,nagich drzew. Tworząc nowy '' - połącz w jedno zdanie po przecinku
  ,,Ogoniasty chodź zobacz! Krzyknął i z radości '' - tu powinna być pauza dialogowa, ale jeżeli chcesz to zapisać w taki sposób musisz dopisać słowo: chłopiec, ponieważ całość jest od akapitu i nie wiadomo kto do kogo to mówi.
  ,,Ogoniasta pierwszy raz'' - ogoniasty. Nie wiem czy to imię szczurka, ale tak czy inaczej jeżeli jest płci męskiej, odmieniamy ogoniasty lub napisz na przykład: ogoniasta istoto
  ,, tego czystego białe szaleństwa.'' - białego
  ,,pod górkami leżały zaspy. '' - u stóp górek
  ,,..., żeby na plastikowy worku po nawozach wypchanym słomą, albo sianem jeździć, po wyślizganej spadzistej powierzchni górki.'' -
  żeby na plastikowy worku po nawozach, wypchanym słomą albo sianem, jeździć po wyślizganej, spadzistej powierzchni. - bez ,,górki'', bo już wiemy, o co chodzi
  ,,Ogoniasta znudził się'' - ogoniasty
  ,, a on zeskoczył pobiegł do swoich kryjówek. '' - a on zeskoczył, pobiegł do swoich kryjówek.
  ,,Przegryzł ją bardziej wsadził do niej głowę.'' - Przegryzł ją bardziej, wsadził do niej głowę.
  ,, Pomogę ci z ty ubrankiem,'' - tym
  ,, Zlizał go językiem. ''- zlizał je
  ,, a on wróżył oczy dotykane ''- mrużył
  ,,się łatwo w na tym jednolitym szlaku zgubić. '' - bez ,,w''
  ,, w tym stara kuźnię'' - starą
  ,, asfaltowej ulicy. Woda przelewała się '' - tu bez kropki, tylko pociągnij dalszą część zdania
  ,, Jeszcze tylko przejdziemy przez pole. Muszą być ostrożni, '' - tu są dwie różne narracje. W pierwszym zdaniu: przejdą
  ,, normalnego zjazdu, był ubita '' - bez przecinka
  ,, Worek szybko nabierał prędkości. Chłopiec trzymał sznurek mocno i w momencie wjechania na maleńki stok. Worek nabierał prędkości. Zahaczył się o wystającą grudę w ziemi i został. '' - tu jest 2x to samo zdanie i cały sens wypowiedzi się poplątał. może lepiej było by tak:
  Worek szybko nabierał prędkości. Chłopiec mocno trzymał sznurek, ale w momencie wjechania na maleńki stok worek zahaczył się o wystającą grudę w ziemi i utknął (lub się zatrzymał).
  ,, z zimna, z wąsami '' - bez przecinka
  ,,Daleko poleciałeś ogoniasty i miałeś przynajmniej miękkie lądowanie. '' - tu też inna narracja. Jeżeli miałaś zamysł, że to słowa chłopca powinnaś dodać po przecinku: powiedział chłopiec.
  Są też pomieszane czasy: teraźniejszy ,,Krajobraz zmienia się z każda chwilą.'' z przeszłym ,, Gruba warstwa pokryła już stare liście. ''
  Mogłam coś przeoczyć, za co przepraszam :)
  Przepatrz sobie wszystko jeszcze raz i popraw. Opowiadanie jest ciekawe i zabawne, idealne do czytanie dzieciom na dobranoc :) Nie oceniam, pozdrawiam :)
 • Szudracz 5 miesięcy temu
  Dziękuję bardzo za wszystkie uwagi.
  Cieszę się, że chociaż temat jest dobry.
  Długa przede mną jeszcze droga, zanim napisze poprawnie coś w całości.
  Pozdrawiam serdecznie:)
 • KarolaKorman 5 miesięcy temu
  Szudracz, wcale się tym nie przejmuj :) Każdy miał takie początki. Może nie każdy, ale moje wyglądały podobnie jak nie tak samo :) Z czasem samo przyjdzie. Pisz, pisz :)
 • Szudracz 5 miesięcy temu
  KarolaKorman Dziękuję za pocieszenie:) Najwyżej będą mnie omijać szerokim łukiem:)
 • KarolaKorman 5 miesięcy temu
  Ooo! Jeszcze szyk w zdaniu. Są zdania, gdzie szyk jest zaburzony i ciężko się domyślić, o co chodzi, ale teraz nie mogę znależć przykładu :(
  ,,które stały spokojnie czekając '' - przecinek przed czekając

Napisz komentarz