.

.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (14)

  • Pasja 17.05.2019
    Witam
    Kapsuła czasu i zielony koktajl Chlorella i kapiszony. Świetna uczta dla umysłu.
    Japończycy na tym punkcie zdrowia i naturalnych metod leczenia mają prawdziwego fioła. NASA rozważało też włączenie mikroalgi do jadłospisu kosmonautów ze względu na silne właściwości regenerujące. Jest to roślina o najprostszej budowie na całym świecie. Pomimo tego potrafi zdziałać cuda. Chlorella może rozwiązać szereg problemów ze zdrowiem. Od słabej odporności aż po terapię poważnych chorób, takich jak zapalenie tarczycy Hashimoto - plaga XXI wieku.
    Daniel C. Dennett: Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle, kontrowersyjny filozof umysłu, nauki i biologii. Chcę ci się przyznać, że dwa lata temu uczestniczyłam w jego wykładzie na jagielońskim na temat „Od bakterii do Bacha i z powrotem”. Intelektualista w swoim rodzaju i w przeciwieństwie do innych kładzie nacisk na utrzymanie związku jego dziedziny z rzeczywistością. Jego sceptycyzm i otwartość na kompetencję bez zrozumienia czyni go filozofem klasycznym.
    Dennett pisze zabawnie i porywająco, a w jego środowisku traktowane jest to jako grzech śmiertelny.
    Kompetencja bez rozumienia to pewne zachowania, które wydają się inteligentne, lecz nie są rezultatem myślenia. Takie zachowania są bardzo częste w naszym środowisku naturalnym począwszy od mikroorganizmów a skończywszy na naczelnych.
    Nawet bakterie posiadają zdolność do odróżniania bodźców i reagowania na nie. Twierdzi , że największe osiągnięcia człowieka są w znacznym stopniu skutkiem bezmyślnej selekcji, a nie dziełem myśli ludzkiej.
    Świetnie w dialogu to podkreślasz. Używasz słowa replika – powtórne wykonanie dzieła z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Tylko pomyśl, że Replikę wykonuje twórca oryginału i powstaje w jego pracowni. Czy możemy zostać duplikatami?
    Prowadzisz nas do Biblii, do postaci z Apokalipsy św. Jana. Mają wyruszyć na koniach przed Sądem Ostatecznym. Według jednej tradycji imiona czterech jeźdźców to: Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć.
    Potem znajdujemy się w waszyngtońskim mieszkaniu Christophera Hitchensa gdzie odbyła się długa rozmowa, w której oprócz gospodarza biorą udział Richard Dawkins, Sam Harris i Daniel Dennett. Ta dyskusja „Czterech Jeźdźców Apokalipsy”, jak już wówczas nazywali dziennikarze, została udokumentowana.
    Ich spotkanie było przetłumaczone na dziesiątki języków i wydawane w milionowych nakładach książki stały się zaczątkiem nowego ateizmu, rewolucji o tym, że religii nie powinno się jedynie tolerować, lecz powinno się jej przeciwstawiać, krytykować i poddawać argumentacji.
    Poruszasz myśli, czy świat i istnienie jakie znamy, wygląda tak jakby został zaprojektowany przez Boga? Czy przeciwnie wygląda tak, jakby nie był zaprojektowany w ogóle przez nikogo.
    Współcześnie nauka wymaga mniej przyzwalającej postawy wobec religii, a zwłaszcza religijnego fanatyzmu niż do tej pory bywało.
    Słuchasz też Bacha, bo wszystko, co Dennett chciał powiedzieć o umyśle, zawarł właśnie w tej książce. Wybiera przyziemne, które wytworzyły najpierw bakterie, ale też mówią o tym skąd wzięło się piękno muzyki Bacha.
    I wreszcie ADHD zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, z brakiem koncentracji uwagi, zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych ze znacznymi problemami funkcji wykonawczej. Osoby dotknięte zaburzeniami z grupy ADHD często wykazują się brakiem wytrwałości.
    Tak do końca nie znamy przyczyny większości przypadków ADHD. Zidentyfikowano jednak szereg czynników genetycznych i środowiskowych. W niektórych wypadkach powiązane jest z wcześniejszymi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, w szczególności urazami lub infekcjami mózgu, niedotlenieniem lub asfiksją okołoporodową. Czyli czynnik ludzki, czy Boski?

    Znakomita rozkładówka w czasie i przestrzeni, zawoalowana tajemnica ludzkiego umysłu i ludzkiej wiary. Apokalipsa i Raj. Filozofia w rozbujanym świecie. W krótkim tekście zawarłaś szereg odkryć naukowych i jak bardzo kontrowersyjnych, a zarazem nasuwających ogrom pytań, na które nie znamy odpowiedzi.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • kalaallisut 17.05.2019
    Pasja, wrócę. Zadziwiasz mnie!!!!! Teraz trochę flak ze mnie, i powiem tyle, nikomu nie wierzę:) by nie powiedzieć w "nic" to by było za dużo. Drażnią mnie fanatycy religijni na równo z antyreligijnymi. Nic nie wiemy... Nawet nie wierzę w ewolucję, czy tam wszechświat się rozszerza czy kurczy, ewolucji nie można zaobserwować, zostaliśmy postawieni w jakimś tam punkcie, i gdybamy, równie dobrze może to być nie ewolucja a regres powrót do jaskiń, a z tamtad nie wiem do gwiazd, a może do Bogów sterujących i manipulujących genami którzy się unicestwili.
  • kalaallisut 17.05.2019
    Ok. Prostuję, zanim się ktoś przyczepi. Z tym, że nie wierzę w ewolucję, może inaczej, bardziej zadaje sobie pytanie czy i gdzie jest kres "ewolucji", najpierw rozpęd potem stagnacja, słaba selekcja naturalna a potem pewnie rozpad, życie rozpad zmęczonego kryształu? Czy taki proces od do i na nowo w innych kombinacjach można nazwać ewolucją? Czy ewolucja może być wsteczna? Raczej to oksymoron. paradoks życia układu o malejącej entropii. Co do chlorelli - tak, tak. Po cichu powiem ci że przeczytałam tę książkę. I chociaż bardzo fajnie piszę, mam wątpliwości nadal. Przypadek/konieczność, ślepe strzały, ślepy zegarmistrz. Tak czterech jeźdźców ateizmu :)) hmm a może te od do w dalszym ciągu ewolucja? Czy człowiek ją zahamował? I dywersyfikację ludzkiej populacji w nowy gatunek? Człowiek błąd i cel ewolucji/Boga?
  • kalaallisut 17.05.2019
    „Uważamy zatem, że celem ruchu nieba jest dopełnienie liczby wybranych (…) celem ruchu nieba jest określona liczba dusz rozumnych. A zatem po jej osiągnięciu ruch nieba ustanie”?
  • Mruk 17.05.2019
    Pasja fajny wykład. W większości z wikipedii skopiowany i Prasy czy coś tam i nauka. uj. edu coś tam. To był wykład czy książka? Bo cytaty jakieś znajomo brzmiące, książowe. Napracowałaś się, no, no.
  • Pasja 18.05.2019
    Mruk dzięki kalce tak wiele zyskałam, bo ciągle uczymy się od tych lepszych. Nawet kiedy posługujemy się wikipedią. To był wykład po książce na temat ewolucji umysłu. Po latach wiele umyka, ale pamiętam jego wykrzywiony " żywy" kij którym się podpierał kiedy wchodził do auli.
    pozdrawiam Mruka
  • kalaallisut 20.05.2019
    Mruk Nie ma co się czepiać. Jak to ktoś słusznie kiedyś napisał że nawet Michel Houellebecq w któreś ze swojej powieści bodajże skopiował z Wiki opis jakiegoś owad i miał wytyczoną sprawę za plagiat, niby słusznie bo na tym zarabia. Ja z Wiki czy ogólnie z google korzystam do odczytania różnych symboli, nie wszystko pamiętam.
  • Pan Buczybór 17.05.2019
    ciekawy tekst, zdecydowanie do interpretacji
  • kalaallisut 17.05.2019
    Dziękuję Bucz za wpad/ślad.
  • pkropka 18.05.2019
    Super dialogi, lekkie i zabawne. Czytało się sympatycznie, ale po komentarzu Pasji mam szczękę na ziemi, ile można zawrzeć w krótkiej formie. Gratuluję.
  • kalaallisut 20.05.2019
    Dziękuję kropeczko, cieszę się że Ci się spodobało:) pozdrawiam serdecznie
  • Wrotycz 20.05.2019
    Nie ma przypadku, zawsze jest przyczyna, Kalaa:)
    Mnóstwo w Rozkładowce smaczków, naprawdę bogaty folder zachęcający do pobycia w tym Raju:), ale najbardziej mi podeszło puszczane oko narratora do czytelników. Naprawdę, ukryta ironia spełnia swoje zadanie:)))
    Cóż mogą ci czterej jeźdźcy nowego ateizmu wobec intuicji?
    Pozdrawiam, 5! :)
    (Męczę się od dłuższego z lekturą Świadomości - Dennetta. Jak dla mnie badanie własnej świadomości jest skazane na porażkę.)
  • kalaallisut 20.05.2019
    Tak szybciutko bo uciekam już wpadnę wieczorem. A wiesz że zamiast słowa przypadek była przyczyna ;)) ale to to moje a miało to co innego przedstawić, nie mogę stanowisko tylko jak to słusznie nazwałaś ukryta ironia:)) dziękuję Ci i też super że jesteś :))
  • Wrotycz 20.05.2019
    Kalaallisut, no ba, na podobnych falach... :)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania