Spartiaci i oszczep w skale

Podniósł dzidę niby patyk. Zamachnął się raz, drugi. Rzucił w stronę zachodnią. Wiatr jednak zawiał mocniej i oszczep zwrócił się na północ. Uderzył zatem w wielką skałę. Z powodu dużej prędkości lotu wbił się w skałę na wzór słynnego miecza. Hoplita spostrzegając to podbiegł do głazu. Użył całej swej tężyzny i spróbował wyciągnąć swój oręż z skały. Mimo to oszczep ani drgnął. Zawiedzony i zirytowanym spartiata zwołał towarzyszy broni. Przywiązali linę konopną do broni i razem ciągnęli z całych swych sił. Gruchnęło i grzmotnęło. Włócznia jak była wbita tak została, jednak to głaz zaczął się przesuwać. Hoplici widząc to zaprzestali ciągnięcia. Ustali przy kamieniu i zaczęli rozmyślać. Jak wyciągnąć broń z skały wapiennej? Zastanawiali się równą godzinę. Nagle przyszedł im do głowy pomysł takowy:

- Ażeby wyjąć oszczep ze skały trzeba dodać sobie sił i wypić dwa browary - powiedział chętnie Apedoseles. Spartiaci zachwyceni pomysłem zgodzili się bez wahania. Zebrali swe tarcze i ruszyli równym krokiem do Sparty. Dnia następnego za świtu wrócili do miejsca nieszczęsnego. Byli naładowani energią chmielową. Wzięli sznur w swe dłonie i pociągnęli równo. Oszczep wyszedł ze skały, a razem z nim pół kamienia. Widząc to, z przerażenia, linę puścili. Zbierali się do ucieczki jednak głaz był szybszy. Spadł na nich niczym meteor i swym ciężarem zmiażdżył ich kości oraz przygniótł ich do ziemi. Jęczeli, krzyczeli i po dniu drugim umarli wszyscy. A oszczep jak był w skale tak jest do dziś.

Średnia ocena: 4.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Nuncjusz dwa lata temu
  Już lepiej jakby nasikali na ten głaz. Był z wapienia? Mocz ma odczyn kwaśny - roztworzyłby wapień.
 • Pan Buczybór dwa lata temu
  Być może, ale widocznie nie byli zbytnio inteligentni
 • Nuncjusz dwa lata temu
  Pan Buczybór to raczej brak wiedzy :)
 • Pan Buczybór dwa lata temu
  Prawdopodobnie.
 • Zdzisław B. dwa lata temu
  ... i tak, drogie dzieci, kończy się występowanie przeciw bogom ;)))
  Za pomysł, browara i Spartiatę (a nie Spartanina) - 5. Za niedoróbki w tekście (jak niżej) - 4. Razem 4,5 = 5 (lekko naciągane).

  *Zamachnął się raz, drugi. Rzucił - Zamachnął się i rzucił (spróbuj "zamachnąć się" dwukrotnie' włócznią. To nie starożytna proca bojowa)
  * Hoplita spostrzegając to podbiegł - Hoplita, spostrzegłszy to, podbiegł
  *Zawiedzony i zirytowanym - Zawiedziony i zirytowany
  *Ustali - Ustanęli
 • Pan Buczybór dwa lata temu
  Jak zwykle dziękuję za rady.
 • detektyw prawdy dwa lata temu
  hehehe 5
 • Pan Buczybór dwa lata temu
  Dzięki?
 • NataliaO dwa lata temu
  Świetny pomysł. Dobre to było i fajnie, lekko przekazane ; 5 :)
 • Pan Buczybór dwa lata temu
  dziękuję

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania