Tajemnice Góry Giedymina

22 listopada 2019 roku w Wilnie doszło do niecodziennego wydarzenia z udziałem kompanii honorowych polskiego i litewskiego wojska. W obecności prezydentów Polski i Litwy, polskiego premiera, wysokich rangą dyplomatów z Białorusi, Łotwy i Ukrainy, przy udziale hierarchów kościelnych oraz licznie zgromadzonych obywateli oddano hołd dwudziestu bohaterom 1863 roku, których ciała odnaleziono na początku 2017 roku na stokach Góry Giedymina (Góry Zamkowej).

Średnia ocena: 3.5  Głosów: 17

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (12)

  • Keraj 23.04.2020
    Takich lekcji historii potrzeba w szkole. Nowego pokolenia nauczycieli. Bardzo ciekawe opracowanie 5
  • bogumil1 23.04.2020
    Dzięki za przeczytanie Jarku. Pozdrawiam.
  • LeeaThorelli 23.04.2020
    Taką historię lubię - przystępną, a do tego ciekawą. :)
  • bogumil1 23.04.2020
    Dziękuję Leo za wizytę i przeczytanie. Mam nadzieję, że tymi informacjami nieco przyczyniłem się do poszerzenia Twoich informacji na temat powstania styczniowego. Niestety, wielu powstańców, którzy dostali się do niewoli wojsk rosyjskich zostało potraktowanych w ten sam sposób i do dziś nie są znane ich groby. Jednego z nich zamordowano na przykład pod Włocławkiem, mimo że wiadomo było że z Petersburga przyjedzie carska depesza z ułaskawieniem i zamianą kary na katorgę syberyjską. Oczywiście, tradycyjnie zwłoki zakopano w nieznanym miejscu, a miejsce pochówku stratowali konni kozacy.
  • LeeaThorelli 23.04.2020
    bogumil1 oczywiście, poszerzyłeś. Od lat nie mam styczności z historią, więc takie wpisy są dla mnie mocno edukacyjne. :)
  • bogumil1 23.04.2020
    Leo to się cieszę, pozdrawiam.
  • Brawo Bogumile, znów znalazłeś jakoś zapomnianą informację historyczną. Masz rację historia nie jest zamknięta karta. 5
  • bogumil1 23.04.2020
    Nie jest i chyba nigdy nie będzie Marku. Niektóre te historie wyświetlają się przypadkiem, jak ta na Górze Zamkowej przy okazji prac budowlanych stabilizujących grunt wzgórza przed osuwiskami, inne wyszukują najczęściej historycy hobbyści, rzadko zawodowi historycy, którzy te studia kończą nie wiadomo po co, chyba tylko żeby nienawidzić historii. Ostatnio w Kwidzynie odnaleziono tunel z zamku krzyżackiego prowadzący w kierunku zamku w Gniewie leżącego po drugiej stronie Wisły, co potwierdzałoby, że te dwa zamki miały wspólny system obronny. Niestety badacz amator który wszedł do tego tunelu został przysypany obsuwającą się ziemią, że ledwo udało się go uratować. Zawodowi historycy siedzą na posadkach, piszą jakieś rozprawki do biuletynów dla zamkniętego kręgu odbiorców, zamiast edukować społeczeństwo, uprawiać publicystykę historyczną czy inne tego typu działania. A szkoda, że tak nie robią.
  • bogumil1 Ciekawa informacja z tymi zamkami. Dzięki!
  • bogumil1 23.04.2020
    Marku w jutubie jest nawet fajny film relacja z tej wyprawy, znaleziono tam deskę z napisem Meve, co jest starą krzyżacką (niemiecką) nazwa Gniewu wywodzącą się od jakiegoś narzecza pruskiego, jakby drogowskaz, że ten tunel prowadził pod Wisłą do Gniewu właśnie. Nie słyszałem, żeby jakieś zawodowe instytucje podjęły się dalszych badań na ten temat.
  • Targówek 25.04.2020
    Bogumił, zapraszam cię do wsparcia tej akcji: https://www.pah.org.pl/wplac/
  • Targówek 25.04.2020
    Przeżarci konsumpcjonizmem Hopy i tym podobne oczywiście zignorowali inicjatywę, choć Owsiakowi pewnie z rozkoszą dawali.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania