Zielony Żoliborz

Tym, co tak pociągające w kinie iberoamerykańskim, jest skłonność do wzbudzenia w widzu wrażenia śnienia. O tym chyba myślałem nasączony nią, będąc od zawsze zresztą pomiętą chusteczką, najlepiej wchłaniającą miłość z domieszką AIDS. Czerwono. Czerwono było mi tamtymi popołudniami, gdy każdy zaułek nosił w sobie pociągającą możliwość jatki. Oboje mieliśmy noże i dobrze wykalibrowane zdolności prowokacji. Ja i moja wspólniczka w obrażaniu się na świat, roztrzaskiwaniu bogom rolexów.

Jej włosy pachniały popcornem, gdy wychodziliśmy rozchełstani z seansu ,,Anioł’’, na aksamitno czerwonych siedzeniach kameralnego kina pozostawiając jej tłumione jęki i zwiastun nadchodzących śladów zsinień od moich podduszeń. Powietrze najbardziej smakowało jej, gdy prawie nie mogła go dobyć. A ja lubiłem aksamitną łabędziość, poddającą się tej bezwzględności, którą miałem we krwi. Są mężczyźni-ratlerki, którzy nagle tracą kontrolę, i - uwięzieni na co dzień w schematach - na aksamitno czerwonych siedzeniach przeistaczają się w niechlujne dobermany. Rozrywają łabędzie, trzeba przerywać seans. Dla mnie to nieprofesjonalne, to taki różowy knebelek, który zdejmują i pokazują kły, a kobiety mdleją, panowie drakule-ratlerki. Ale żeby brać kogoś na smycz, najpierw na smycz trzeba wziąć siebie, taka prawda, taka gorzka czekolada z kawałkami pomarańczy. Bardzo dobra, bardzo droga.

Zawsze dostawała ją ode mnie w prezencie, jeśli zasłużyła.

 

*

 

Wpadłem. Przestało być sterylnie; smycze, obroże, baty, ustalenia. Wkradła się domieszka ohydnej czułości. I wirowałem w ulewie jej nieumiejętnie pofarbowanych loków, nasiąkając krwią, wyrzynała mnie śmieszna miłość tak, że krople z gorzkiej ekstrakcji zmieniły się w wielki deszcz. Ja poskręcany. Ja bezkrwisty. Ja zużyty. Zdolny tylko do roli Skurwysyna, a tu nagle...

Taki zmokły, głodny pies, co pozbierałby skrawki jej paznokci i zjadł, zrobił bransoletki z jej włosów, zostawionych na motelowych poduszkach i zabił każdego, kto by ich musnął, w nadgarstkowych wojnach zamkniętych podwórek.

To był jeszcze ten Paryż, którego już nie ma, zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz, wiosna się budziła do życia. Pokoje na godziny i jej paranoidalne zbrodnie poubierane w mundury codzienności. Moro spojrzeń i ciasno spięte paski, bo skrępowanie jest delikatne, ulotne, pociągające. Wolność to niewola, czy jak to tam było, panie Orwell.

 

,,Zabij mnie. Zanim wszystko spowszednieje. Zanim zdążę powiedzieć bezpieczne słowo. Uduś.” Szeptała w pomiętej, wilgotnej pożądaniem pościeli, a zasłony wpuszczały najzimniejsze ze słońc w kamienie moich oczu.

 

I zapomniałem jak brzmiało nasze bezpieczne słowo.

 

Zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz.

Wychylała się z okna w dniach tamtych, próbując uchwycić w usta zatrute deszczu krople, a mnie już dzieliła najwęższa z wężowych granic - rozrywany przez tę nienawiść, której tak blisko do najgorętszej miłości, co już ktoś powiedział, a później ktoś inny wydzierał z Idioty kartki i rozpalał w zimnym kominku, rozgrzewając martwe flaki. Błazen morderca.

Dzień dobry, jestem żartem. Oświadczę ci się jego głową. Przyjmiesz?

 

*

 

I walczył we mnie obcy skurwiel, walczył z tym, co niby jest mną, a może za mnie się podaje tylko, poddaje bezwiednie pod naporem jej warg miękkich i mięsistych, nie potrafił oprzeć się kaprysom Lolitki. Pokrwawionym wstążeczkom na złocistych lokach. ,,Zabij, zabij dla mnie.’’

Pchnąć ją w przepaść okna, uwolnić od siebie, ode mnie, od smutnych twarzy ludzi w metrze i mętnych wieczorów, w których nie wystarczymy. Tacy śmieszni, wpisani w formę, która nijak nie może pomieścić groźnych wybuchów jej oczu. Cherubinowa zagłada była blisko. Barokowy przepych moich w nią pchnięć.

A na języku deszczokrew, martwo-żywo wyciągnięte ręce. Tak blisko, by dosięgnąć gałęzi i zwieszając się z niej, puścić.

Rozluźnić napięte palce, spaść, spaść. Rozpleść. Wyrzucić wstążeczki w kałuże, co nabierają magii dzięki benzynowym kolorom.

 

Wystarczyła zapalniczka.

I ta, którą kochałem ułomnie, kalekim sercem bez części odpowiedzialnej za niekrzywdzenie, ta co błądziła zbyt zimnym i zbyt długim palcem po wypukłościach szczęki i wzgórzach zła, mówiła: istoto dumna i honorowa, istoto bestialska i diabelska, skrojona na miarę Anioła, przechadzającego się po naszym zawszonym Buenos Aires, ty wiesz, kiedy wybuchnie bomba. Ty wiesz, które kabelki we mnie przeciąć.

,,I jeszcze tak skażona młodością miernoto, co kijem bejsbolowym usiłowała potłuc mi serce, pożałujesz”, powiedziała pewnego dnia, gdy wszystko miało jeszcze smak trupa polanego miodem, rozkładała nogi i pachniało rozkładem z różowego pączka, który, kurwa, miał kolce.

Pożałowałem.

 

*

 

Żałuję, gdy leży, już tylko workiem mięsa będąc, a z jej pustych oczu nic nie wyziera. Nie wyzierają już kolce narosłe w bidulu musem przetrwania. Watą miękkiej śmierci obrosły macanki opiekunów, owijające się wokół bezbronnego dziecięcego ciałka, jakim kiedyś była.

Niezauważalna jest już transformacja w Różowowłosą Pannę Bez Noża Nie Podchodź, przed zgaśnięciem spod różu wypełzł jeszcze naturalny, anielski, skurwiony światem blond i blado błękitne spojrzenie. Bo w końcu starłem palcami smokey eye, którejś nocy przy fontannie i czymś rzewnym, co pozwoliło jej zmienić się w moich poprzypalanych traumami dłoniach w białego, drżącego króliczka.

Trząsł się, trzęsła się i ja się trząsłem, a wszystkie taksówki odjechały. Z nimi płacz i złość na tych, co mieli się nią zaopiekować, a nie wpychać w dziecko za duże na tak małe dziurki przedmioty.

A z kącików ust, co jako jedyne potrafiły ułożyć się w moją nadzieję, płynie teraz wąska stróżka krwi, czy może deszczu. Pożałowałem.

Jej ręce pod tak dziwnymi kątami wykręciły się, gdy ból przestał przebierać się w uśmiech i skoczyła z dachu, na którym kiedyś rozdarłem jej rajstopy.

A mieliśmy tylko bawić się w pana i sukę tamtej pieprzonej wiosny.

Żałuję, gdy mi nadzieję nakrywają czarnym workiem, a zielony Żoliborz śmieje się ze mnie każdym rozkwitającym krzewem i kwiatem, którego nie zmiażdżą już jej zbyt długie i zimne palce.

 

*

 

To ten moment, gdy wszystko odjeżdża. I nie dogonię. I już tylko obrazy dawnych mistrzów, wspomnienia.

Gdy z naszych ust lał się miód, a satynowe spojrzenia otulały blokowiska jedwabiem.

Chciałem ci to dać. Ale to nie istniało.

I jasna sukienka wychylająca się zza ram okiennych – nie znała mnie. Chciałem cię chronić przed sobą, ale jedwab jest za delikatny by owinąć ciężkie, postsowieckie, więzienne wieże, które rosły we mnie tak długo.

Ja te wszystkie kwiaty zmiażdżę dla ciebie, Żoliborz uczynię szarym. Bo ciebie już nie ma i kwitnąć ma prawo tylko śmierć.

 

A ty śpij, malutka, śpij. Otulona satyną, jeśli istnieje jakaś sprawiedliwość.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 7

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Marek Adam Grabowski tydzień temu
  Bardzo mi przykro, ale nie mogę pochwalić tego utworu. Jest celowa napisany w chaotyczny sposób. To jakaś forma dadaizmu. To nie mój gust.
 • Lamb tydzień temu
  Czy on jest tak chaotyczny.. Oczywiście absolutnie nie kłócę się z Twoją opinią, ma prawo się nie podobać, pokornie przyjmuję. Dla mnie historia jest opowiedziana dość linearnie, o relacji stopniowo przeradzającej się ze ściśle sterylnego i specyficznego układu seksualnego, w jakieś uczucie, które się wkrada. Dwie trudne osobowości, i zakończenie samobójstwem dziewczyny. Wydawało mi się, że historia jest dość klarownie podana, ale jako autor - nie mogę być obiektywna.
  Utwór bardzo ''tak nagle'' do mnie przyszedł, nie męczyłam się z nim. Gdzieś przypadkiem wpadła mi w drodze w ucho ta znana wszystkim piosenka, i choć z tą częścią Warszawy akurat nigdy związana nie byłam - stąd inspiracja.

  Doceniam Twoją opinię i dziękuję za nią. Prześledzę jeszcze tekst, może ujmę coś jaśniej.
  Ja nie lubię tak prosto z mostu, dużo u mnie zawoalowane i nie każdy to trawi.

  Pozdrawiam Cię.
 • Marek Adam Grabowski tydzień temu
  Bardzo mi przykro, ale nie mogę pochwalić tego utworu. Jest celowa napisany w chaotyczny sposób. To jakaś forma dadaizmu. To nie mój gust.
 • Lamb tydzień temu
  I niech Ci nie będzie przykro!
  Szczerość jest w opiniach o sztuce najważniejsza.
 • Light tydzień temu
  Kurcze, a według mnie jeden z lepszych Twoich tekstów. Ale szerszy komentarz może innym razem. Teraz tylko zaznaczam obecność.
 • Lamb tydzień temu
  O, bardzo dziękuję. Naprawdę mi miło. Pisało mi się ten tekst zrywem, jednym ruchem, czysta przyjemność, bo czasem męczę się i dłubię, i póki nie wyrzygam opowiadania - noszę je w sobie i ciężko mi. A to tak do mnie samo przyszło w słońcu, skrawkach wspomnień.
  Aktualnie muszę kombinować, bo nie mam chwilowo własnych tragedii, by z nich czerpać, a nie chcę być powtarzalna.

  Ale dobrze mi się to pisało.
  I jakże się cieszę, że Tobie dobrz się czytało.
 • Adelajda tydzień temu
  Miałam momentalnie takie pauzy w trakcie czytania, bo musiałam na chwilę przystanąć. Jeden z tych tekstów, który rozwala od środka, miałam podobnie z którymś Twoim tekstem, napisałam wtedy, że jest jak retrowirus. Tu mam podobne odczucia.
  Nie staram się zrozumieć, po prostu czuje.
  Pozdrawiam.
 • Lamb tydzień temu
  U, mocny komentarz.
  No tak, historia jest gorzka a układ pary - trochę podpatrywałam pary w Canowych noirach, i choć mi do tych mistrzostw bardzo daleko, to chcialam w tę parę wnieść choć gram tego noirowatego uroku.
  Chociaż to bardzo moje, i narracja męska u mnie zawsze będzie mniej twarda, niż np u Cana. Bo jednak jestem kobietą, choć w formie męskiej pisać bardzo lubię.

  Tu rozumieć można po śladach, po poszlakach, więc to że czujesz - to bardzo trafne określenie.
  Nic nie jest powiedziane wprost o przeszłości dziewczyny i niechęci bohatera do więzi, to wszystko rodzi się międzi nimi mimowolnie i wbrew im, a jej - i tak nie da się uratować. Tak to widziałam.

  Strasznie się cieszę, że byłaś, że ruszyło Cię.
  A co śmieszniejsze - ta piosenka jest przecież pozytywna i radosna, nie wiem więc czamu posłużyła mi pod tło, może przewrotność, może kontrast.

  Tulę.
 • Wrotycz tydzień temu
  Czytam Twój komentarz powyżej i no... nie dałaś szansy, aby odkrytą Canulasową inspiracją się wykazać w interpretacji:))
  No dobra, więc tak: EMOCJE!! Masz ten dar ich niestandardowego, energetycznego po krzyk, wpisywania w tekst.
  Wielka miłość.
  Testosteron w co rusz pękających okowach poezji. Pragnienie dominacji i bycia zdominowanym, wymiennie, częściej on jako macho (jemu łatwiej) w związku, ale ona też pokazuje kolce, jakby niewinność była mega bronią.
  Lęk u niego przed trwaniem w czułości, jej lęk bycia zniewoloną. Ale chęci na wymianę ról (podskórne) są i następują. Szybko przeczytałam, ale ten taniec uzależnień sadomasochizmu rzucił się w oczy.
  I obopólna deprecha światem, w którym tkwią. Kończy się paskudnie, więc śmierć ma dotknąć wszystkiego na zielonym Żoliborzu (bardzo fajna muza btw ) - fajnie też wykorzystujesz inne inspiracje, w tym (ale tytułowo) Idiotę Fiodora.
  Tak więc - brawa Lamb!
  5.

  "Zawsze dawałem jej ją w prezencie, jeśli zasłużyła." - jej ją - sama oceń.
 • Lamb tydzień temu
  ,,Czytam Twój komentarz powyżej i no... nie dałaś szansy, aby odkrytą Canulasową inspiracją się wykazać w interpretacji:))'' - ale to wspaniałe dla mnie, że ją wyczułaś, że mi się choć troszkę udało. Bo chciałam bardzo, by napięcie między bohaterami nosiło w sobie coś z tej canulasowej magii, już ostatniej części jego ,,Baletu" jestem tak urzeczona jego konstrukcją par, że - wpłynęło to na mnie.
  Choć on jest w tym zdecydowanie niedościgniony, a u mnie - tylko lekka inspiracja, podpatrzenie geniuszu.

  Emocje, tak. Przy czym nie lubię podawać emocji na tacy, by to nie było kiczowate, kiedyś miałam po temu skłonność, teraz - staram się tonować, lawirować.

  Tak, bdsm zmieniło się w coś więcej niż układ u bohaterów, doszła troska i te emocje, których oboje nie chcieli, na które oboje nie byli gotowi, i ten fragmencik o tym pewnym ,,zrzuceniu mask'' i zmienieniu się w bezbronnego króliczka w jego dłoniach - miał być taką kulminacją, już nie było ucieczki przed ,,zależy mi'. Tak to widziałam.

  ,,Ale chęci na wymianę ról (podskórne) są i następują. Szybko przeczytałam, ale ten taniec uzależnień sadomasochizmu rzucił się w oczy. '' - zawsze niesamowicie trafnie wyczuwasz moje intencje i to jest o tyle dziwne i piękne, że ja bardzo długo czułam, że moje teksty (poza paroma wyjątkami w czytelnikach) bywają dla ludzi niezrozumiałym bełkotem, tym samym są może bezwartościowe, czy też ja nie umiem przekazać.
  Ale coraz częściej spotykam się ze zrozumieniem, rozszyfrowaniem, odczuciem - więc może cośtam umiem *powiedziała niepewnie i nieśmiało*.

  ,,I obopólna deprecha światem, w którym tkwią. Kończy się paskudnie, więc śmierć ma dotknąć wszystkiego na zielonym Żoliborzu'' - znów, dokładnie! Przy tym on, bohater, ma takie wrażenie, że nie ma odpowiedniej formy na uczucie, że wszystko coś traci i staje się śmieszne w realiach, to mi się kojarzy z jakimś cytatem Lema, może odnajdę. W każdym razie - wpisani w formę mogą być tylko nieco śmieszni, jakby miłość łamano przez brak dla niej idealnej formy. I to go kurewsko boli.

  ,,fajnie też wykorzystujesz inne inspiracje, w tym (ale tytułowo) Idiotę Fiodora.'' - Dostojewski jest chyba moim ulubionym pisarzem, jak i samą jego osobą jestem wielce zaintrygowana. Więc to gdzieś wyłazi.


  Pięknie, pięknie Ci dziękuję.
 • Wrotycz tydzień temu
  "W każdym razie - wpisani w formę mogą być tylko nieco śmieszni, jakby miłość łamano przez brak dla niej idealnej formy. I to go kurewsko boli."
  TAK!
  I najlepiej się nad tym nie zastanawiać. Jest albo jej nie ma. Formy są wtórne.
  Czułość potrafi być mocniejsza od pięści.

  Dzięki za obszerne odniesienie się, Lamb.
 • Lamb tydzień temu
  Może potrafi. To optymistyczna wersja. To ja dziękuję za tak wrażliwy, trafny odbiór.
 • nimfetka tydzień temu
  Pojawie się dzisiaj być może
 • Lamb tydzień temu
  Na Ciebie zawsze czekam z niecierpliwością, a Twoje spostrzeżenia zawsze zadziwiają :*.
 • jagodolas tydzień temu
  "Moro spojrzeń" - to super. Relacja mocna jak za dużo wódki za mało soku. Nie dało się czytać płynnie, bo co chwilę wracanie do jakiegoś fragmentu i czytanie go parę razy. Dla mnie czytelne w stosunku do poprzedniego i bardzo dobre. A i ta muza, t. Love, b. fajne wspomnienia przywołuje mnie :)
 • Lamb tydzień temu
  O, kto zawitał :).
  Ciesze sie, ze udalo sie oddac "mocność" relacji. Ze bardzo dobre, to z Twoich ust dla mnie wielki komplement, nie z lizusostwa mowie, a z glebokiego zachwytu nad Twoja tworczoscia, tak inną od wszystkiego.
  Ten kawalek lecial gdzies w radio akurat, stal sie mimowolnie podkladem.

  Bardzo dziekuje, ze byles.
 • Okropny tydzień temu
  Veni, vidi, jak zwykle inaczej niż komentatorsko podchodzę, więc tylko rzeknę, że bycze.
 • Lamb tydzień temu
  No, jesli bycze - to pozostaje mi ulozyc usteczka w usmiech.
  Dzieki.
 • Freya tydzień temu
  Czytałem rankiem ten tekst i tak nie za bardzo wiedziałem jak to zgrupować, ponieważ przeczuwam że może mieć wiele osobistych odniesień, w każdym razie w/g mnie jest bardzo teges szczególnie jeśli pisałaś tak z marszu, z buta :) Pzdr
 • Lamb tydzień temu
  Tak, natchnelo mnie nagle i poszlo jak z płatka zatrutego kwiatka.
  Czy wiele osobistych odniesien - tu akurat niekoniecznie, nie odwzorowanie autopsyjne. Ale akcenty osobiste są, moze gesciej niz sądzę. Przeciez najgorzej widac z bliska, wiec moze slabiej dostrzegam ze srodka.

  Sama historia jest niemoją, ale jest mi bliska. Do kina na tego ,,Anioła" mielismy sie wybrac, ale rozlozyla mnie wtedy choroba.
  Jako ze sie na ten film nastawilam, zapachnialo mordercą z Buenos Aires i cherubinowe loki wplotły się w klawiaturę.

  Taki typ relacji jest czestym u mnie motywem, a syndrom sztokholmski wciaz sie przebija w mym pisaniu gdziestam. Kafka mial ojca, kazdy ma jakis swoj scigajacy go motyw.

  Ciesze sie przeogromnie, ze wyszlo cos bardzo teges, merci, merci Freya.
 • nimfetka tydzień temu
  Obraz miłości wyniszczającej i toksycznej. Osoba z traumami, nieprzystosowana do życia w społeczeństwie poznaje drugą, której umysł jest spaczony w ten sam sposób. Uzależniają się od masochistycznych fantazji, stają własnymi zakładnikami. Nabyte bruzdy w głowie wspomagają bruzdy na ciele.
  Gęsto bardzo. Staram się teraz rezygnować z wypisywania czegokolwiek po przecinkach, ale może przy prozie poetyckiej inaczej to wygląda. Albo taki był zamysł.
  Też już zdążyłam przeczytać interpretację pod komentarzykiem, ale w sumie dla mnie to ubogaca, bo mogę zastanowić się nad sensem tekstu jeszcze bardziej, z tą wiedzą, bo mniej mi się mętli w głowie. A dla mojej głowy myślenie o tej porze to spore wyzwanie.

  Psychologię bohaterów rozpruwasz ich własną psychopatią. Nie mogli liczyć na miłość zdrową, jeżeli oboje nie byli w stanie funkcjonować z własnymi umysłami. Nie było mowy o szczęściu drugiego człowieka. Jest tylko „ja lubiłem“, „moja satysfakcja“, „moja nadzieja“. Bez długotrwałej pomocy psychiatrycznej, same podwaliny zdrowej relacji nie były możliwe.
  Nie wykształcili tej empatii, a przede wszystkim, nie wykształcili wiedzy o nadrzędności zdrowia psychicznego i sposobach leczenia jej załamaniań przy wykfalifikowanych osobach trzecich. Fetyszyzm i niezrozumienie, blokowanie własnych emocji. Runujące poczucie wstydu, tylko ze względu na zauroczenie się drugim człowiekiem. Ukazanie tej wrażliwszej natury. Jakby była ona gorsza, przynosząca hańbę i obnażająca słabość.
  Momentami jest patetyzm, ale w Twoim wykonaniu patetyzm jest na miarę złota. I pewnie też gdzieś sobie go uknułaś w głowiźnie tak naprawdę, więc nie jest on wynikiem żadnego błędu.
  Bardzo, bardzo ładny utwór.
 • Lamb tydzień temu
  Obraz milosci, ktorej wgl nie mialo byc, bo uklad miedzy bohaterami mial byc sterylno erotyczny i uczucie wyklulo sie jak na zlosc.
  Taka byla moja wizja, tak to bylo w mojej glowce.

  Osoba ze straumatyzowanym dziecinstwem, udająca silną i nie pozwalająca się nikomu do siebie zblizyc i mezczyzna, ktoremu nijak jego zdaniem do amanta, jemu i jej tylko do gry dominacja - uleglosc.

  I nagle cos niespodziewanie sie rodzi, w sensie uczucie, ten moment z kroliczkiem. I juz nie ma odwrotu, ale przez to jak trafnie opisalas ich spaczenia i psychikę - nie ma tez szansy powodzenia. Nie w tej strukturze, nie w tej formie, nie w tym momencie.

  "Staram się teraz rezygnować z wypisywania czegokolwiek po przecinkach, ale może przy prozie poetyckiej inaczej to wygląda. Albo taki był zamysł." - kurcze, ko pletnie nie załapalam o co Ci w tym zdaniu chodzi. Wez mi to, prosze, jakos innymi slowami, bo jie rozumiem ni w zab tej uwagi, a jestem ciekawa. Przepraszam.

  ,,Też już zdążyłam przeczytać interpretację pod komentarzykiem, ale w sumie dla mnie to ubogaca, bo mogę zastanowić się nad sensem tekstu jeszcze bardziej," - mnie bardzo cieplo na serduszku, ze Ciebie to autentycznie ciekawi i chce Ci sie nad tym zastanawiac, jest to dla mnie wielką nagrodą i...no sensem pisania. Czuje sie taka rozpieszczona Twoim zainteresowaniem, naprawde.
  Zwlaszcza, ze masz wspanialy, nieskonczony tekst, miliar razy lepszy niz ten, i to powinno wypelniac Twoją główkę.
  Ja na finał Ekwadoru Bezpaństwowców czekam bardziej niz na moje leki ;))).

  Strasznie bogate i piekne sa te Twoje komentarze.
 • nimfetka 5 dni temu
  Chodzi mi o to okreslanie jednego wyrazu wiecej niz dwoma przymiotnikami.
 • Lamb 5 dni temu
  nimfetka, aaa. Wybacz, nie zalapalam.
  Nie no, ja lubie. Mnogosc.

  Z tym ze Ty uzywasz czesto przymiotnikow nieprostych, rzadkich, dziwnych. Dlatego taki jeden u Ciebie niesie za soba juz spory ladunek. Trzy moje - to jak jeden Twoj, ciezkoscią. Tak mysle :).
 • nimfetka 5 dni temu
  XD, no mozeeeeee
 • Canulas tydzień temu
  "Oboje mieliśmy noże i dobrze wykalibrowane zdolności prowokacji. Ja i moja wspólniczka w obrażaniu się na świat, roztrzaskiwaniu bogom rolexów." - osz ja Cię pierdolę. Noo, zwiastun już na początku.

  " Ale żeby brać kogoś na smycz, najpierw na smycz trzeba wziąć siebie" - tak jest w istocie

  Dobra, wyjąć można pół tekstu. Nie ma sensu.

  Na pewno motyw w pewien sposób zbieżny z innymi Twoimi, choć jednak - tak mi się tylko wydaje - jest maleńki klosz emocjonalny. W sensie, na pewnoe to utkałąś z bliskich Ci klocków, ale jakoś osobistości wielkiej nie znajduję.
  No chyba, żem niedotleniony bardziej niż myślę.
  Historia wspomnieniowa i co nie tak znowu częste - kompletna w treści. Się zaczyna i kończy. Rzeczy oczywiste, ale w dobie epatowania skrawkami niekoniecznie.

  Stylistyka brudu bardzo mi bliska, jednak trochę zachowawcza. Wszystkie rotwailery nie zostały wypuszczone z rąk.

  Całkiem zacne. 5-5
  Komentatorskiej jakości nie uświadczono.
 • Lamb tydzień temu
  Tak jest w istocie, a choc prawda to prosta, wielu nie pojmuje.

  Osobistosci wielkiej nie znajdujesz, bo wielkiej nie ma, w odczuciu wiec jak prawie zawsze - nie mylisz sie.

  Dzieki wielkie za slad, mister Can.
 • pkropka tydzień temu
  "na aksamitno czerwonych siedzeniach kameralnego kina pozostawiając jej tłumione jęki i zwiastun nadchodzących śladów zsinień od moich podduszeń" - <3 podoba mi się bardzo.
  Generalnie cudowny tekst, ale zabrakło mi czegoś mocniejszego. Opisujesz bardzo subtelnie, troche kojarzy mi się to z zapachem wspaniałego dania. Wiesz jak smakuje, ślinka ci cieknie, ale nie dostajesz kęsa. Ale to już kwestia gustu, nie zmienia to faktu, że tekst jest pierwsza klasa. Pieciogwiazkowy ;)
 • Lamb tydzień temu
  Oo, milo Cie goscic, bo Ty u mnie raczej nowy czytelnik, zawsze mnie zdumiewa i nieco oniesmiela, ze kogos przyciągnelam.
  Tez lubie fragment, ktory zacytowalas i wgl - poczatek tekstu widzi mi sie.

  Fakt, subtelnie, nie wprost. Moze pewne dania są dla mnie za ostre, zeby je podawac w pelnej krasie. Moze juz przywyklam do tej maniery mowienia nieco naokoło, rzeczywistosc jest tak toporna i wszystko wali po mordzie, a ja wole chyba estetyke siniakow, po nich sie uderzen mozna domyslac, ja sie lubie domyslac i kocham niedopowiedzenia.

  Niemniej masz pewnie racje co do zbytniej subtelnosci i zawoalowania, choc to jest, jak wszystko, rzeczą gustu.

  Bardzo milo mi, ze przeczytalas, i ze mimo ze zabrakło tego soczystego kęsa - spodobalo Ci sie.
 • pkropka tydzień temu
  Gust gustem, ale napisane cudownie, więc nie mogło się nie spodobać ;)
  Subtelność też ma swój urok i dobrze sobie z nią poradziłaś.
  Przy okazji faktycznie, witam pięknie i pozdrawiam.
 • Florian Konrad tydzień temu
  A mi Żoliborz kojarzy się tylko z jednym, podpowiem: pewną osobą. Zgadniecie, jaką?
 • Freya tydzień temu
  Znaczy ja mam odwagę, a Żoliborz znam, zresztą całe miasto... :)
 • Lamb tydzień temu
  Chyba nie zgadniemy, bo Muniek bylby zbyt niedorzecznie prostym skojarzeniem, jak na osobistosc wymiaru Florian Konrad ;).

  Ja Zoliborz znam slabo, inne tego miasta rejony byly mi blizsze.
 • Florian Konrad tydzień temu
  Nie znam Żoliborza, ale wielu osobom, tak jak mnie, kojarzy się z pewnym arcyznanym człowiekiem...
 • Freya tydzień temu
  Się ocknęłaś, ja Saska Kępa ale znam całość tego miasta topograficznie, nawet na piechotę przełaziłem wzdłuż i wstecz zakamarki. A Muńka nie poznałem choć był w zasięgu, jednak dla mnie nieciekawy :)
 • Lamb tydzień temu
  Freya, dla mnie tez nie, ten caly motyw jest przypadkiem. Czasem cos w tle uslyszysz w radio i przywola Ci to i owo, i podwalina pomyslu juz kiełkuje..
 • Florian Konrad tydzień temu
  Brat Zdradzonego O Świcie mi się nieodłącznie kojarzy z Żoliborzem :)))))))))))
 • Hypokryta tydzień temu
  Mi tam się kojarzy z innym bardzo znanym kurduplem, a nawet z kurduplem i z równie popularnym góralem...
  a wszystko za sprawą piosenki, gdzie Mi się kojarzy nawet z dwoma bardzo znanymi ludźmi... Zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz stał bardzo blisko tychże dwóch jaśnie-celebrytów, co zrobili co swoje...
 • Canulas tydzień temu
  Tu chyba chodzi o władcę kotów
 • Florian Konrad tydzień temu
  Canulas tak, Fiony i Feliksa, niegdyś - śp Alika

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania