Jak rozpocząć opowiadanie?

Początek opowiadania jest kluczowy, bowiem jego zadaniem jest zainteresowanie czytelnika treścią, rozwojem akcji opowiadania. Zbyt długi, rozwlekły bądź zagmatwany początek sprawia, że czytelnik czuje się już na wstępie znudzony, tym samym porzuca lekturę nie doczytując do końca. Niestety za krótki początek również nie jest korzystny dla opowiadania, gdyż każda sytuacja, postać występująca w opowiadaniu wymaga wprowadzenia, informacji.

Początek opowiadania powinien wprowadzić czytelnika w późniejszą akcję, dzięki rozpoczęciu czytelnik winien umieć się odnaleźć w opisywanym wydarzeniu, mieć pewne wyobrażenie o czasie i miejscu akcji oraz jej bohaterach, również w przypadku kiedy narrator jest głównym bohaterem.

Bez wątpienia rozpoczęcie opowiadania winno być chwytliwe, niczym hasło reklamowe. Do standardowych zwrotów rozpoczynających opowiadania należą między innymi „ Pewnego dnia..”, „Wszystko zaczęło się od..”, „Nigdy nie zapomnę dnia, o którym... „. Wielu autorów na wstępie zadaje pytanie, na które odpowiedź ostateczna pojawia się dopiero w zakończeniu.

Jeśli decydujesz się na niekonwencjonalny wstęp pamiętaj, iż dalsza część opowiadania musi być równie niekonwencjonalna. Częstym początkiem opowiadania jest opis, który piętrzy ciekawość czytelnika co do rozwinięcia akcji. Konstruując opowiadanie szczególną uwagę i staranność należy skierować na jego początek. Już w pierwszym zdaniu opowiadania istotna jest przyjęta forma narracyjna, czas oraz osoba, liczba w jakiej wypowiada się autor. Co istotne, forma ta nie może być zmienna aż do zakończenia opowieści, by nie zaburzała początku i czytelności opowiadania.

Zastanawiając się jak zacząć opowiadanie:

  • przemyśl dalszy ciąg opowiadania
  • pisząc pierwsze zdanie staraj się operować ciekawym słownictwem, jednocześnie dbając o zwięzłość wypowiedzi
  • wyobraź sobie czytelnika i to, co by Ciebie zainteresowało na tyle, by przeczytać całe opowiadanie
  • jeśli chcesz zaskoczyć czytelnika wprowadź element retrospekcji-zacznij od końca
  • jeżeli lubisz wyzwania obiecaj czytelnikowi doskonałą lekturę, jednak nie zapomnij wywiązać się z obietnicy

Przeczytaj również artykuł Gdzie zamieścić swoje opowiadanie?

Ostatnie komentarze