Uwaga, utwór może zawierać treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Bracia Wilcy - Za sławę! cz.1

Słońce od tygodni grzało tak, jakby chciało upiec świat, jak kuropatwę na ognisku. Starzy gadali, że to Świętowit żarem goni ze swej ziemi wyznawców Białego Chrysta, młodzi za to, że to Boska pomsta na tych, co wciąż kłaniają się wielu bogom. Nawet w gródku Bydlisko, zatopionym w dębowej puszczy i utopionym w cieniu, nieopodal miejsca, gdzie spotykają się Odra, Warta i Noteć, gorąc dawał się wszystkim we znaki. Trawa dla bydła usychała na pastwiskach, plon piekł się wraz ze wszystkim innym i ludziom nic się nie chciało, ale też nie mogli nic przecież na gniew bogów zaradzić. Siedzieli więc tylko, chowając się w cieniu chałup i palisady, uszczuplając zapasy wina i miodu. Nie wszyscy jednak.

Miestwin przedzierał się przez ostępy pośrodku prastarego boru. Stąpał ostrożnie i cicho, bosymi stopami omijając uschłe liście i drobne gałązki, które, gdyby na nie nadepnął, niechybnie spłoszyłyby zwierzynę. Chłopak ściskał w ręku sznurki prostej pasterskiej procy, jego jedynej broni, nie licząc małego żelaznego nożyka – największego skarbu, jaki posiadał. Coś zaszeleściło w leśnym poszyciu i młody myśliwiec zamarł w pół kroku, tocząc dokoła spojrzeniem, mając nadzieję ujrzeć kolejnego szaraka. Przy pasie, związane rzemieniem wisiały mu już dwa dorodne gachy, ale trzeci na pewno by nie zaszkodził. Zamiast tego zza drzew wyłoniła się postać mężczyzny odzianego w skórzaną zbroję, dzierżącego w ręku łuk. Miestwin wolno opadł na brzuch i przywarł do ziemi, ostrężyny i młode krzewy zapewniały mu doskonałe schronienie przed wzrokiem obcego. Patrzył i czekał. Mężczyzna szedł wolno i rozglądał się uważnie, po kilku chwilach za nim pojawił się następny, z toporem w jednej ręce i tarczą w drugiej. Chłopak poznał znaki na tarczy woja i przycisnął ręce do ust, by nie wydać z siebie żadnego dźwięku. „Wieleci!” przemknęło mu przez głowę i jego małe serduszko zaczęło trzepotać w piersi jak spłoszony ptak. Miestwin zachował jednak rozsądek i nie zerwał do ucieczki, zamiast tego wolno zaczął wycofywać się rakiem. Powstał na nogi dopiero, gdy usłyszał w oddali stłumione głosy wielu gardeł. Wspiął się wtedy na pobliskie drzewo, pokonując strach i drżenie rąk, i spojrzał w kierunku, z którego przybyli zbrojni. Przez leśną gęstwę, w dużym oddaleniu, przebijała się bezładna kolumna wojów i, co do tego nie miał wątpliwości, zmierzali wprost na Bydlisko.

***

– Wieleci! Wieleci idą! – Miestwin krzyczał ile sił w płucach, zbliżając się do grodu.

Strażnik zadął w róg, ludzie rozbiegli się między chałupami. Chłopak przebiegł już przez bramę, widział kobiety ciągnące do domów małe dzieci i wojów wybiegających z koszar, w pośpiechu dociągających pasy z orężem i poprawiających zbroje. Pośród nich biegli też Namir i Ostrobod – starszy brat i ojciec Miestwina. Gdy tylko ujrzeli, że to on wszczął alarm, natychmiast przypadli do niego. Namir, wysoki i barczysty, musiał zgiąć się głęboko, by spojrzeć bratu w oczy. Podczas gdy ich krępy ojciec zatrzymał się pół kroku dalej, świdrując bramę ciemnymi oczami, ledwo widocznymi spod czarnych, krzaczastych brwi.

–Widziałeś ich?! Wieletów? Gdzie oni?

Przerażony chłopak rozbieganym wzrokiem wodził jeno z ojca na brata i z powrotem – z brata na ojca – dysząc ciężko po przebytym biegu. Trudno było mu dobyć głosu gdyż usta i gardło wyschły mu bardziej niż spieczona skwarem ziemia. Przydarzało mu się to zawsze gdy czymś się mocno denerwował.

– Mówże dziecko! – warknął w końcu Ostrobod. – Gdzieś ich widział?

– Za jeziorem w kotlince, niedaleko uroczyska. Jakem ich zoczył, zaraz pognałem na okrętkę, obok psiej skały.

– A oni gdzie?

– Szli borem na wprost. Nie mogą być dalej jak dziesięć stajań.

– Ilu?

– Siła!

– Ilu?! – huknął Ostrobod.

– Gros. Może półtorej.

– Namir! Zamelduj dowódcy, a ty smyku słuchaj.

Ojciec chłopaków nie należał do wielkich chłopów, był trochę ponad dłoń wyższy od swego trzynastoletniego syna. Zbliżył się do niego i złapał ręką za jego głowę. Mówił nerwowo, szybko wypluwając słowa.

– Ruszysz po pomoc! Tyłem grodu przez bagna, znasz drogę, a teraz z tą pieruńską suszą i tak przedrzesz się łatwo. Dalej idź do Odry, a potem w górę jej biegu. Jutro w nocy zajdziesz do wsi Deć, zaczekasz na wchód słońca i ruszysz dalej wzdłuż rzeki. Gdy minie południe, skręcisz w ląd, idź cały czas za słońcem, ono cię doprowadzi do grodu w Lubuszu – to potężna warownia. Powiedz im, kto ty i skąd. Każ się prowadzić do dowódcy, wojewody albo i samego księcia nawet, jeśli tam jest. Padniesz na kolana i będziesz błagał o pomoc. Pojąłeś?

– Pojąłem! – Miestwin głośno przełknął ślinę, próbując powstrzymać łzy.

– Zuch! Pędź, z Bogiem!

Chłopcu nie trzeba było powtarzać dwa razy. Nim jeszcze brama się domknęła, a wszyscy wojowie stanęli na swych stanowiskach, on już pędził wąską dróżką pośród trzęsawisk, głucho klaskając gołymi stopami o groblę.

Średnia ocena: 3.8  Głosów: 12

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Ozar rok temu
  Dzięki wielkie za powrót do Braci Wilków. Jak wiesz, ja uwielbiam takie klimaty. Ten odcinek tak samo dobry, jak ostatnie które czytałem. Wielki szacunek za pomysł i za klimat. Rzadko kto teraz pisze w takich staropolskich klimatach. Bedę czekał z utęsknieniem na następne części. Dla mnie 6 + co najmniej.
 • Nazareth rok temu
  To ja dziękuję, że czytasz i komentujesz. Cieszę się, że puki co trzyma poziom. Zobaczymy co będzie dalej, tym razem "zmyślam" na gorąco :)
 • Ozar rok temu
  Nazareth Kiedy czytam twoje teksty poprzypominają mi się podobne starych asów takich jak Korkozowicz, Strumski itd., a to jest oznaka tego, że twoje teksty czyta się z równym zaciekawieniem i wcale od tamtych nie odbiegają jakością.
 • Raagin rok temu
  Niezłe opowiadanie, takie klimaty właśnie lubię
 • Nazareth rok temu
  Miło mi.
 • Raagin rok temu
  Możesz się ze mną skontaktować na gg lub Skype, bo miałbym dla ciebie pewną ofertę współpracy;)
 • Nazareth rok temu
  Nie mogę... nie mam gg, ani Twojego skypa ;) Napisz mi maila, adres jest u mnie na profilu.
 • solly souk rok temu
  Bardzo mi się podoba ;) Mam wrażenie, że jest bardziej obrazowe niż ostatnio, widziałam oczyma wyobraźni całą akcję. Szkoda, że za krótkie, ale dobrze zostawić niedosyt. Gadzie.
 • Agnieszka Gu rok temu
  Witam,
  Świetny tekst, napisany fajnym stylem z użyciem ciekawego, pasującego do opisywanych czasów, słownictwem. Super.
  W wolnej chwili przelecę pozostałe części.
  Pozdr
 • Nazareth rok temu
  Dzięki, miło mi. Jeśli masz ochotę czytać, to polecam te wcześniejsze, skończone już części.
 • Agnieszka Gu rok temu
  Nazareth a propos wcześniejszych części: nie ma jednoznacznej kolejności który jest początkiem i cd...
  Od której cz. zacząć, żeby było - "od początku" i potem w jakiej kolejności czytać, żeby było "po kolei"?
  Bracia Wilcy - Pieniacz cz.1
  Bracia Wilcy rozdział 1 (Fikcja Historyczna)
  a może jeszcze któryś inny?
 • Nazareth rok temu
  Agnieszka Gu to są dwa autonomiczne opowiadania. Jeśli tylko zaczniesz od części pierwszej lub rozdziału pierwszego to będzie dobrze ;) nie ważne czy to będzie "pieniacz" czy opowiadanie bez tytułu.
 • Agnieszka Gu rok temu
  Nazareth ok dzięki
 • Bardzo lubię takie klimaty, bardzo mi pasuje to opowiadanie.
 • Nazareth rok temu
  Miło mi.
 • KarolaKorman rok temu
  ostrężyna :) - Ja też tak mówię, co często spotyka się z protestem lub pytaniem: co to?
  ,,Miestwin zachował jednak rozsądek '' - tutaj wywaliłabym imię chłopaka, bo cały czas o nim jest mowa, a tym samym pozbyłabym się powtórzenia
  Trudna misja dla młodego chłopaka i daleka droga. Ja, będąc na jego miejscu, już zaczęłabym powtarzać te miary i odległości i na sto % martwiłabym się, czy aby na pewno jutro będzie słoneczna pogoda :(
  Klimat i fabuła - super :) Idę dalej :) 5 :)
 • Nazareth rok temu
  Dzięki za komentarz i radę. Uśmiechnąłem się czytając komentarz, bo miałaś absolutną rację, że Miestwin powinien jak najszybciej zacząć powtarzać sobie wytyczne ojca :D
 • Kim 8 miesięcy temu
  Przybywam z odmętów pitolenia, haha.
  "„Wieleci!” przemknęło mu przez głowę i jego małe serduszko zaczęło trzepotać w piersi jak spłoszony ptak." - to ładne. Proste, ale ładne.
  "Chłopak przebiegł już przez bramę, widział kobiety ciągnące do domów małe dzieci i wojów wybiegających z koszar, w pośpiechu dociągających pasy z orężem i poprawiających zbroje." - świetne. Proste zdane, ale tak strasznie działa na wyobraźnię. Aż ma się przed oczami całą atmosferę panującą w całym grodzie.
  "Gdy tylko ujrzeli, że to on wszczął alarm, natychmiast przypadli do niego. " - tu tak pomyślałam, że można by jakoś spróbować sie pozbyć drugiego zaimka, może? Bo pierwszy jest niezbędny i dobrze leży. Niestety trzeba zmienić nieco konstrukcję zdania, bo się tego drugiego pana pozbyć. Nie wiem, czy warto w sumie.
  "Trudno było mu dobyć głosu gdyż usta i gardło wyschły mu bardziej niż spieczona skwarem ziemia. Przydarzało mu się to zawsze gdy czymś się mocno denerwował." - tu bym się jednego 'mu' pozbyła, bo jest powtórzenie
  No i w sumie się skończyło. Fajny fragment, zaczynasz widzę z grubej rury. Pierwszy rozdział i od razu napastnicy nacierają. Wartka akcja, a młody poleciał po pomoc. Ach, no i podobał mi się opis panującego skwaru. Robi fajny klimat na wstępie.
  To tyle chyba. Rozdzialik krótki, więc ciężko coś powiedzieć więcej. Rzucę okiem dalej ;)
 • Nazareth 8 miesięcy temu
  Dziękuję Ci za te niespodziewane odwiedziny, Kim. To są wszystko, króciutkie rozdziały i wersja również, na poły robocza, tak mi to jakoś ostatnimi czasy wychodzi. Tym bardziej, wdzięczny jestem za zmiany jakie zaproponowałaś. Ciężko jest czasem takie niuanse wypatrzyć samemu :)
 • Kim 8 miesięcy temu
  Wiem, Naz. To okropne, ale nasze mózg czasem są takie tępe. Ja ciągle robię jakieś kretyńskie błędy, a jak ludzie mi to pokazują w komentarzach, to aż się za głowę łapię. :) Spoko, polecam się. Pozdrówka.
 • NataliaO 5 miesięcy temu
  Czytało się przyjemnie. Zaciekawiło mnie, jest klimat. 4 :) Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania