Uwaga, utwór może zawierać treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Cmyk cz. 14

— Złapała się! Max! Normalnie się złapała! — Karl skakał wokół kupki traw i liści, skrywającej ich jeszcze surowe i wciąż żywe śniadanie.

— Taa... — Max odkopał się spod cuchnącego koca.

Każdej nocy przechodził jego smrodem coraz bardziej. Gdy emocje opadły, a logiczne myślenie zaczęło nieśmiało wracać, cofnęli się do chatki Baby Jagi, jak pieszczotliwie pozwolili sobie ją nazwać, po tę właśnie szmatę, a w zasadzie po jakąkolwiek szmatę, która mogłaby okazać się pomocna w walce z chłodem, jaki serwowało zachodzące słońce i bezkres mroźnych gwiazd. Śmierdział więc Babą Jagą, życiem bez wyłożonej kafelkami łazienki, miękkiego papieru toaletowego w słodkie kwiatuszki, i kostki, chociażby szarego, mydła. Czuł własny odór do tego stopnia, że gdyby odnaleziona teraz Cassie rzuciła mu się na szyję i nie zwymiotowała, byłby to znak najczystszej prawdziwej miłości. A przynajmniej tak twierdził Karl i nawet chciał się zakładać, że dziewczyna puści pawia na bank. Próbowali żartować, zająć czymś myśli na siłę. Czymś lżejszym, odciągającym uwagę od głównego problemu, gdyż nie ma nic bardziej zgubnego i osłabiającego, niż ukierunkowanie stu procent myśli w stronę głównego zmartwienia. Każdy problem da się rozwiązać, czasem trzeba tylko czasu lub sposobu. Póki co Max miał sposób na polowanie. Puszka po fasoli, którą nosił nie bez przyczyny, w odpowiedniej aranżacji okazała się całkiem niezłą pułapką. Skuteczność prowizorki bywa równie zdumiewająca, co jej trwałość. Wystarczyło wykopać dziurę w ziemi, wsadzić puszkę, wycięte wcześniej wieczko podeprzeć na umieszczonym wewnątrz patyku i voila. Całość lekko przysypana ziemią, zamaskowana liśćmi i trawą, wyglądała jak najnormalniejszy, zupełnie niegroźny dla małych futrzaków fragment ściółki. Świeża zielenina nadawała się na przynętę dla myszy, które pac!, wpadały do środka, gdzie uwięzione czekały na kostium szaszłyka. Ich małe łapki nijak nie mogły wspiąć się po gładkiej powierzchni puszki. Wystarczyło je dobić, upiec i zjeść. W ciągu dwóch nocy złapała się co prawda tylko jedna, ale Karl i tak był pełen podziwu. Max z kolei czuł niedosyt. Czuł go zawsze, gdy coś mu wyszło, jakby zawsze chciał być krok do przodu. Jakby sam więził się w pułapce z puszki własnego umysłu, podjudzającego do ciągłej rywalizacji z samym sobą. Gdyby bowiem miał większą puszkę i surowe mięso, które zachęcało ryjówki i łasice, mógłby zapolować na te ciut większe gryzonie. Większy gryzoń to więcej mięsa. Więcej niż mała myszka na dwóch dorosłych, głodnych mężczyzn.

 

Las krążył wokół nich przez kolejne trzy łaskawe dni. Im dalej w głąb, tym obdarowywał hojniej. Grzyby, jagody i mnóstwo robactwa, pieczonego przy wieczornych ogniskach. Nawet ślimaki — wykwintnie i po francusku. Pogoda również rozpieszczała przychylnymi, jak na tę porę roku, temperaturami. Zgodnie z prowizorycznymi kalkulacjami i dużym marginesem błędu byli mniej więcej w połowie drogi. Główny problem stanowiła woda, którą skrajnie oszczędzali. Max uwierzył, że dadzą radę — tydzień za nimi, tydzień przed nimi. Już widział urwane, umorusane błotem M w napisie C.M.Y.K. Już czuł znajomy zapach, jakby detergentu, mokrej sierści i siarki jednocześnie. Już w zasadzie tam był.

Tyle że jedynie w myślach.

Karl natomiast przedstawiał skrajnie opozycyjne stanowisko. Uważał, że skoro ostatnie trzy dni wiatry im sprzyjały, a los nie rzucał milowych kłód pod nogi, to znaczy, że już są martwi. Zły znak, zwiastun najgorszego, cisza przed burzą. I że teraz na pewno stanie się coś strasznego.

— Śniła mi się dzisiaj znowu.

— Cassie?

— Nie. Matka.

— Zawsze jak ci się śni matka, to dzieje się coś złego! — Karl uznał powyższe za potwierdzenie swoich obaw; klauzulę wykonalności wyimaginowanego wyroku. Pewność. — Wiedziałem... Wiedziałem! Za dobrze szło! Nikt nas nie chciał zeżreć ani porąbać. Ani psy, ani ludzie, ani... nikt. Ostatnio śniła ci się zeszłej zimy, dwa dni później zakopaliśmy się w śniegu do połowy wozu i trzeba było dwie mile iść po farmera, żeby nas wydarł ciągnikiem. Pamiętasz?

— Ja szedłem — podkreślił Max. — Pamiętam.

— No ty szedłeś. Ty, ty. Ale widzisz, zawsze jak ci się śni matka, są problemy.

— Ona mi się śni codziennie, Karl. Od tygodnia każdej nocy. I zawsze w taki sam sposób.

— W jaki... sposób?

— Mówi, żebym za nią nie szedł.

— Za matką?

— Za Cassie!

— Aha. To może nie idźmy! Mówiłem od początku, że to głupi, nieodpowiedzialny, z góry skazany na porażkę pomysł! Mówiłem? Mówiłem! Matki miewają intuicję!

— Taa, zwłaszcza martwe matki. Ona mówi w tym śnie, żebym za nią nie szedł, bo... eh.

— Bo co?

— Bo im jestem dalej, to Cassie...

— To co Cassie? — cisnął zaciekawiony Karl.

— To jest bezpieczniejsza.

 

Popołudnie ósmego dnia podróży, licząc od wypadku dodge'a, sprezentowało im powiew cywilizacji w postaci drogi. Być może była to ta sama szosa, którą jechali, a teraz przedzierając się przez las, przy jednoczesnym omijaniu zakrętów i serpentyn, dotarli do niej znów. Istniała też obawa, że była to zupełnie inna droga. Marzenie o mapie pozostało niespełnione, więc Max stracił orientację. Nowe możliwości polegały na tym, że mógł o tę właściwą zapytać towarzystwo w postaci grupki pikietujących osób. Maszerowali zawzięcie przed siebie, wykrzykując standardowe hasła oscylujące wokół szczytu hierarchii wartości, typu wolność, niezależność, tradycja i tym podobne. Mężczyźni stali jak wryci, nie mogąc uwierzyć, że widzą ludzi. Normalnych, lekko naćpanych, tudzież pijanych, ale jednak ludzi. W kolorowych, postrzępionych łachach, z oczami przepełnionymi buntem; w postawie sugerującej niedostrzeganie świata wokół. Kilkanaście osób, być może dwadzieścia pare.

— Zagadamy? — zasugerował oniemiały Karl.

— Zagaduj. — Max rzucił mu wyzywające spojrzenie.

Ludzie szli dalej, nie zwracając na nich najmniejszej uwagi.

— Eee, przepraszam bardzo... — spróbował niepewnie.

Nikt nawet nie spojrzał.

— Ludzie?! Halo!

Mieli plecaki. Wodę zapewne też.

— Przepraszam panią... Halo! Słyszy mnie pani?!

Jedna z kobiet zwróciła twarz w jego stronę, krzycząc, że nie pozwolą na bezczeszczenie konstytucyjnych praw jednostki.

— Eee... — Wiedział, że nie jest przekonujący, a siła przebicia to jedna z cech, z którymi rozmijał się od dziecka.

Max przyglądał się milcząco. Kobieta skandująca, że nie straszna im ani tułaczka, ani śmierć, dołączyła do wielobarwnej watahy, ślepo sunąc naprzód.

Karl próbował nadal, ludzie szli przed siebie, Max zobaczył rower. Prowadził go chłopak kończący pochód. Nie miał kolorowych ubrań i zdawał się nie pasować do pozostałych, jakby dołączył gdzieś po drodze. Mężczyzna złapał go za rękę, prezentując siekierę i minę sugerującą, że sprzeciw nie jest mile widziany.

— Oni uciekli i idą na południe — wyrzucił z siebie właściciel roweru. — Wyobrażacie sobie? Normalnie zwiali! Chodźcie z nami, tam skąd idą, nie ma czego szukać — przekonywał, a w jego oczach błyszczała wiara w powyższe słowa i coś jeszcze. Pod warstwą chwilowego entuzjazmu krył się stłumiony strach.

— Rower twój mi potrzebny, nie filozofia. — Max pewnie złapał za ramę.

— Potrzebny ci zdrowy rozsądek. Nie tędy droga! — Chłopak wskazał w kierunku, z którego przyszli. — Tam nic nie ma. Nic dla ludzi!

— Jak daleko jest to „nic”?

— Co?

— Miasto. Jak daleko?

— A ja wiem. Dwieście mil około.

— Dwieście mil? — powtórzył z niedowierzaniem Max. — Tylko dwieście mil... I rower.

— Zaraz, zaraz. Rower jest mój i nie zamierzam go oddać, choćby...

— Choćby co?! — Max wbił się w słowo. — Czymkolwiek zastąpisz słowo „choćby”, jestem w stanie to zrobić przy użyciu koleżanki — kolejny raz zaprezentował ostrze — i nie, negocjacje nie wchodzą w grę.

— Nie zabijesz mnie przy tych wszystkich ludziach! — wrzasnął tamten.

— Tych ludziach? — Max wskazał oddalającą się grupkę, nie odwracającą się i nie zaciekawioną, co dzieje się za ich plecami, czy gdziekolwiek indziej. Interesowało ich jedynie krzykliwe wygłaszanie żądań i parcie przed siebie. — Tych naćpanych ludziach, którzy po pierwsze, jak widać, mają cię w dupie. Po drugie wierzą w puste ideały, nie przekładając ich na realną ocenę sytuacji, strategie działania czy cokolwiek, dzięki czemu przeżyją kolejne dwa tygodnie. I po trzecie nim znajdą coś lepszego, niż mogli zdobyć w mieście, prowiant skończy się trzy razy, a jak zaliczą zjazd i napad głodu po gównie, które huczy im w żyłach i głowach, pozżerają się nawzajem. Tak. Odpowiedź brzmi tak. Przy tych ludziach! — wrzasnął.

 

Mieli rower i dwieście mil drogi.

Dziewięć mil na godzinę.

Doba do Cmyka.

Następne częściCmyk cz. 15  Cmyk cz. 16  Cmyk cz. 17  

Średnia ocena: 4.8  Głosów: 12

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Elorence 9 miesięcy temu
  MOJA PIĄTKA JEST PIERWSZA!
 • Elorence 9 miesięcy temu
  Dobra, a teraz już normalnieję i dorastam :D

  Komentarz będzie za chwilę!
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Elorence haha, ok. Tym razem trafiłaś na premierę ;))
 • Elorence 9 miesięcy temu
  "Czuł własny odór do tego stopnia, że jeśli znajdzie Cassie, a ona nie zwymiotuje, rzucając się mu na szyję, będzie to oznaczać najczystszą, prawdziwą miłość." - hahaha, dobre!

  "Wiedziałem... Wiedziałem! Za dobrze szło! Nikt nas nie chciał zeżreć ani porąbać. Ani psy, ani ludzie, ani... nikt." - no naprawdę, mieli powód do świętowania, bo nikt nie chciał zrobić z nich kolacji :D

  "— Mówi, żebym za nią nie szedł.
  — Za matką?
  — Za Cassie!
  — Aha. To może nie idźmy! Mówiłem od początku, że to głupi, nieodpowiedzialny, z góry skazany na porażkę pomysł! Mówiłem? Mówiłem! Matki miewają intuicję!
  — Taa, zwłaszcza martwe matki. Ona mówi w tym śnie, żebym za nią nie szedł, bo... eh.
  — Bo co?
  — Bo im jestem dalej, to Cassie...
  — To co Cassie? — cisnął zaciekawiony Karl.
  — To jest bezpieczniejsza." - przejaw uczuciowości Maxa. Normalnie, zaszkliły mi się oczy. Dobry to facet. Podświadomie wie, że powinien odpuścić, ale uczucie mu na to nie pozwala.

  "Czymkolwiek zastąpisz słowo „choćby”, jestem w stanie to zrobić przy użyciu koleżanki — kolejny raz zaprezentował ostrze — i nie, negocjacje nie wchodzą w grę." - ja już dawno rzuciłabym rower pod nogi Maxa i uciekła, gdzie pieprz rośnie! Co ten koleś, z choinki się urwał? Pokazują mu broń, a ten jeszcze pyskuje :D

  Determinacja Maxa wzrasta.
  Moja również.
  Czekam na Cassie i coraz bardziej się martwię, bo skoro matka Maxa zawsze przyciąga zło to co gorszego od kanibali, może ich spotkać?

  Pozdrawiam! :*
 • Ritha 9 miesięcy temu
  "— Mówi, żebym za nią nie szedł (...) To jest bezpieczniejsza" - to jest ino wstawka. Przypomnisz sobie ten dialog w przyszłości ;))
  "ja już dawno rzuciłabym rower pod nogi Maxa i uciekła, gdzie pieprz rośnie" - haha, facet nie wie, że Max przerąbał babie łeb trzy dni wcześniej :D

  Fajnie, że wpadłaś jak burza Elołapku :D Dziękuję za jak zawsze wnikliwą analizę :)))
  Pozdrawiam :*
 • Elorence 9 miesięcy temu
  Nie mogę się doczekać!
  Ritha, moja analiza to pikuś w porównaniu do analizy Cana :D
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Elorence ale spojrzenie kobiecym okiem, też ważne. Can językowo orze, Ty fabularnie, jest git.
 • Okropny 9 miesięcy temu
  Moja, druga jest.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Fantastycznie. Zero ruskich czołgów. ;)
 • Okropny 9 miesięcy temu
  Ritha jeszcze się poprzypieprzam do detali, chwilowo muszę dużo przemyśleć. To nie koniec.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Okropny poprzypieprzaj się.
  Pułapkę na myszy wziełam z Poradnika Przyrodnika, wiec pulapki sie nie czepiaj ;P
 • KarolaKorman 9 miesięcy temu
  mokrej sierść i siarki jednocześnie. - sierści
  — Dwieście mil... — powtórzył z niedowierzaniem - z niedowierzaniem to jakby pytająco, czyli powinien być pytajnik
  Rower jest mój i nie zamierzam i go oddać, - ci go oddać
  i nie zaciekawioną co dzieje się za ich - przed co przecinek
  i to na początku:

  — Taa... — Max odkopał się... - i ciągniesz opowieść, a ma być to tylko dopowiedzenie dialogowe i od słów: — wpadały do środka... dalej mówi Max - tak wygląda to w tej chwili.

  Lubię ich rozmówki. Jakby Max się przekomarzał z Karlem, grał na zwłokę i zawsze ma coś do ukrycia, co nakręca Karla :)
  Dobra część, bardzo dobra i mają rower. Mil też trochę mają, ale na rowerze łatwiej. Już ich widzę razem na tym rowerze :) Kto pedałuje? Kto siedzi na rurce ramy? A jest rurka? Jeden pedałuje na stojąco, drugi siedzi z nogami na boki? Komedia :D Nie ciągnę, bo się posikam :)
  5 wstawione, pozdrawiam :)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Haha Karola :D Mysle, ze Max bedzie pedalowal, a Karl na bagażniku :D Zalozmy, ze jest bagaznik, bo na ramie to eee... dziwnir. Szczerze - od poczatku ich wedrowki chcialam, zeby ostatnia prosta pokonali rowerem :D
  Bledy jutro rano poprawie, bo na komorke juz sie przerzucilam, zara lulu, i nie wygodnie.
  Dzieki Kochana, pozdrawiam :))
 • KarolaKorman 9 miesięcy temu
  OOOO! O bagażniku nie pomyślałam. Bardziej o takim, co to się dupę wystawia temu z tyłu, a nosem ryje ziemię - takich nie lubię, żadnych nie lubię. W ogóle nie lubię jeździć na rowerze :(
  Poczekam do następnej części na opis tego zdarzenia :)
  I nie ma za co :) *** Buziaki :)
 • pasja 9 miesięcy temu
  To już 184 godziny idą. Sny mają bardzo ważne znaczenie, a zwłaszcza kiedy śnią się bliskie osoby. Ponoć ostrzegają przed niebezpieczeństwem. W ich dialogami można się zagubić. Nieraz brzmią tak, jakby mówiły małe dzieci. Jednak Max dominuje. Karl sprawia wrażenie bardzo wierzącego w znaki.
  No i wreszcie twarze. Trochę polityki przemyciłaś Autorko.
  Już tylko, albo aż tylko piętnaście godzin do celu. Rower też ma swoje obciążenie. Dlatego niech się nie cieszą.
  Miłego dnia i ukłony dla Autorki
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Idą osiem dni, ostatnie trzy skrótem przez las, dlatego dystans zmniejszył się, w porównaniu do początkowych kalkulacji Maxa.
  Chyba deczko mniej godzin idą, biorąc pod uwagę sen i siedzenie w piwnicy. Polityki? Nieee. Nie oglądam wiadomości, nie czytam gazet, nie mam pojęcia co się aktualnie dzieje na scenie politycznej i w ogóle mnie to nie interesuje. Ale pikieta mi się jakoś z filmami postapo skojarzyła. Tam zawsze jacyś ludzie skandują z transparentami.
  Taa, prędkość na rowerze, początkowo napisałam 15 mil/h, zmieniłam na 13mil/h, ale w rezultacie może i tyle nie pociągną we dwóch i z siekierą w charakterze bagażu :)
  Co do dialogów - to co pepla Karl, zalecam dzielić na połowę ;)
  Dziękuję Pasjo, pozdrawiam :))
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Dziś troszkę później, ale jestem.

  " Czuł własny odór do tego stopnia, że jeśli znajdzie Cassie, a ona nie zwymiotuje, rzucając się mu na szyję, będzie to oznaczać najczystszą, prawdziwą miłość. " - Tyś jest fanka, by Się było zawsdze daklej niż bliżej, więc może: rzucając mu się na szyję? - nie wiem. Obadaj.

  "Czymś lżejszym, odciągającym uwagę od głównego problemu, gdyż nie ma nic bardziej zgubnego i osłabiającego, niż ukierunkowanie stu procent myśli w stronę głównego zmartwienia." - tu się zgodzę. ładnie wplatasz życiowe spotrzeżenia. Wszystko jest pełniejsze.

  "Każdy problem da się rozwiązać, czasem trzeba tylko czasu. Lub sposobu" - czemu tu są dwa zdania?

  Ok.Dalej jest zgrabny wypełniacz treści. DObry zabieg, bo wydłuża wędrówkę. Czytamy o tym i owym, czas płynie, a oni idą. Zawsze też tak podczas sesji travelingowych w RPG czy Larpach wypełniałem czas, by spotęgowac klimat. Dobry zabieg, ucieczka w myśli. Retrospekcje różne. Ot - zgrabne pierdzielenie.

  " Klauzulę wykonalności wyimaginowanego wyroku. " - no ale tu żeś wyjebała, że gdybym miał sandały, to... bym nie miał sandałów. Dla takich zdań właśnie kocham być chory na ten słowo i myślotwórczy detalizm. Tutaj, obcując z takim zapisem, moja choroba zbiera żniwo w proficie ukontentowania. Ooo... kurde, ale to ładnie ująłęm. Taki dumny z Ciebie. Taki dumny z siebie ;)

  "Ale widzisz, zawsze jak ci się śni matka, to są problemy." - "to" jest zbędne.

  I końcówka.
  ładna gadka z chłopakiem. Uczicwa ciekawa. Ludzie pikietujący równeiż ciekawy ozdobnik, jednak...
  Nie, Łita. 13 mil we dwóch na rowerku - jeszcze jakouśrednienie z godziny - nie. 9, może 10, ale jednak 9 moim zdaniem.
  Przemyśl.

  Część wędrówkowa, spokojna, fajna.

  Pozderro wielkie.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Witam :)
  "rzucając mu się na szyję" - ofkors (Się blisko jest be, u kogoś widzę więcej niż u siebie)
  "Lub sposobu" - czemu tu są dwa zdania?" - bo jestem idiotą :D Se ciachnęłam na oślep, ooooo ;) Reperacja.
  Wypełniacz treści - si, deczko travellingowo, se gaworzą, ot podróż.
  Taa, "klauzula..." mi wyszła :) Ale, ale! "obcując z takim zapisem, moja choroba zbiera żniwo w proficie ukontentowania" - no, Pan nawet w komciu zacnie w słowa ubiera (!)
  9 mil/h, tak żem myślała, że nie pociągną tyle com nawypisywała we dwóch z siekiero na jednym rowelku... Zmienię.
  Grazie Canulardo :)
 • Felicjanna 9 miesięcy temu
  nie będę nic cytować, bo to książka, niepotrzebująca korektora. A czepić jedynie mogę tych mil- teoretycznie nie bardzo nawet, dla dwóch na rowerze. Tak jakby, to nie kolarze
  Bardzo mi leżą myśli bohaterów i ogólnie charakterystyka. A ten sen matki, zaje - bo coś sugeruje i tworzy dylematy.
  Pozdrówka
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Wow, Fel, dziękuje za miłe słowa :)))
  Mile rowerowe zmienione ;)
  Pozdrawiam
 • Justyska 9 miesięcy temu
  No to jestem na bieżąco.Cóż mądrego mogę napisać. Przeczytałam wszystko dziś... jak dobrą książkę. :) Teraz czekam.
  Pozdrawiam serdecznie
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Justyska dziękuje Ci pięknie za całość, przeczesałaś jak burza i jeszcze tyle miłych słow, ze az sie chce pisac dalej :)
  Pozdrawiam cieplo
 • Margerita 9 miesięcy temu
  Fuj, jak Max w ogóle mógł pod czymś takim spać to do niego podobne i znów jakieś biedne zwierzątko straciło życie eh Niech ino mi ktoś spróbuje zabić Karla to kopnę go w dupę oo pięć
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Widze, ze są emocje. Git :)
 • Szudracz 9 miesięcy temu
  Zdarza mi się zastanawiać nad taką sytuacją, gdzie świat nagle wywraca się do góry nogami i nie ma nic w sklepach, ani w ogródku do jedzenia., bez prądu, gazu i wody. Koszmar, bez wody byłby najbardziej dotkliwy.
  Oni mają to szczęście, że są zaopatrzone jeszcze sklepy. Ciekawe, że Max zabija z zimną krwią. Rozwalił tej babie czaszkę bez skrupułów. W ekstremalnych warunkach, ludzie są skłonni do wszystkiego.
  Karl wycofany, ale jednak daje radę w tych sytuacjach. Sztuka przetrwania świadczy o ich inteligencji. :) Długo ukrywasz postać Cassie, tym bardziej chce się wiedzieć co dalej się wydarzy. :)
  Czekać będę aż się uzbiera kilka następnych części i znowu zajrzę do Cmyka. .
 • Ritha 9 miesięcy temu
  "Zdarza mi się zastanawiać nad taką sytuacją, gdzie świat nagle wywraca się do góry nogami i nie ma nic w sklepach, ani w ogródku do jedzenia., bez prądu, gazu i wody" - Szu pzeczytaj "Droge" Cormaca, wbije Cie w fotel, serio przeczytaj.

  Są zaopatrzone sklepy, bo to takie postapo w poczatkowej fazie, w sensie - no jeszcze nie wszystko spladrowane.

  "Ciekawe, że Max zabija z zimną krwią" - zawsze chcialam taka postac stworzyc, ale zeby przy tym byla protagonistą.

  Ok Szu, Tobie rowniez dziekuje za calaosc, wchlonelas Cmyka elegancko, 1-2 odcinki tyg. wypluwam, wiec zaprasz ;) Pozdrawiam :**
 • Ritha 9 miesięcy temu
  zapraszam*
 • Canulas 9 miesięcy temu
  "Zdarza mi się zastanawiać nad taką sytuacją, gdzie świat nagle wywraca się do góry nogami i nie ma nic w sklepach, ani w ogródku do jedzenia., bez prądu, gazu i wody" - Szu pzeczytaj "Droge" Cormaca, wbije Cie w fotel, serio przeczytaj." - ano wbije
 • Szudracz 9 miesięcy temu
  Może przeczytam w odległej przyszłości. Dzięki Wam za polecenie tej książki . :)
 • Agnieszka Gu 9 miesięcy temu
  Witam po krótkiej przerwie ;) Troszkę mnie nie było, a tu tyyyyyyleee zaległości ;))
  Czytamy:

  "Czuł własny odór do tego stopnia, że jeśli znajdzie Cassie, a ona nie zwymiotuje, rzucając mu się na szyję, będzie to oznaczać najczystszą, prawdziwą miłość. " — ot, i wykładnia najprawdziwszej miłości ;))

  "Zgodnie z prowizorycznymi kalkulacjami i dużym marginesem błędu byli mniej więcej w połowie drogi. " — ładne zdanie ;)

  "Klauzulę wykonalności wyimaginowanego wyroku." — to też świetne ;)

  "— Zagadamy? — zasugerował oniemiały Karl.
  — Zagaduj. " — krótko i na temat ;)

  Dobra, obaczymy co dalej się podzieje...
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Hej hej, witam z powrotem :) Śniłaś mi się! Powiedziałaś mi we śnie, że zepsułam Cmyka tym zagraniem w ostatniej czesci :D
 • Agnieszka Gu 9 miesięcy temu
  Taki sen, ze mną w roli głównej no to musiał być niezły koszmar ;))
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Agnieszka Gu powiedzialas mi, ze ten zwrot akcji z Cassie w ostatniej czesci to jest żenua :D
 • Agnieszka Gu 9 miesięcy temu
  Ritha hehehehe no nieźle ;) Ale ani mi się wasz go zmieniać, bo dodał swoistego posmaczku całości... Niby wydawało się że hura i w ogóle a jednak nie...
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Agnieszka Gu no to git.
  Sen świadczy jedynie o tym, że cenie sobie Twoje zdanie :)
 • Agnieszka Gu 9 miesięcy temu
  no proszę, wzajemnie kochana ;)
  Choć mnie się nie śniłaś (ja miewam ostatnio sny ... atomowe — potężne bomby latają mi nad domem, a ja w piwnicy, przyklejona do szybki spoglądam która i gdzie spadnie, lub której radioaktywny grzyb mnie dosięgnie... ehhh schiza na całego). Ciesz się, że cię tam nie ma — w tych moich snach znaczy ;))
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Agnieszka Gu rozumiem, pój dzieciństwa mi się śnił grzyb atomowy z terminatora, widziany z opustoszałego placu zabaw + skrzypiąca, zardzewiała huśtawka na tym placu, a drugie pół burza na horyzoncie, ja uwieziona w swoim pokoju (nie mogąca się ruszyć) i burza przed samym drzwiami balkonowymi zamieniała się w ścianę ognia. Takie sny przynajmniej się pamieta. Notuj, może opko bedzie kiedyś ;)
 • Ozar 9 miesięcy temu
  Hahahahahah dobra siekiera to dobry argument. Co prawda jeden rower na dwóch, to mało, ale szybciej niż pieszo. Czyli powoli zbiżamy się do CMYKa ciekawe... 5+ lecę dalej
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Jestes juz batdzo blisko Cmykusia i bycua na bieząco :) Jestem pod wrazeniem tempa :)
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Ritha, Ozar to je firma
 • Ritha 9 miesięcy temu
  No widze wlasnie!
 • Adam T 8 miesięcy temu
  Tech-aid i inni:
  „Śmierdział więc Babą Jagą, życiem bez wyłożonej kafelkami łazienki, miękkiego papieru toaletowego w słodkie kwiatuszki[,] i kostki, chociażby szarego, mydła.” – przecinek ten jest tu konieczny, ponieważ jego brak daje nam „papier toaletowy w słodkie kwiatuszki i kostki”, a nie o to przecie chodziło. Gramatycznie tego nie potrafię wyjaśnić. Nie wiem, czy są konieczne przecinki, ktore wydzielają „chociażby szarego”, ale tu sam się waham.

  „Czuł własny odór do tego stopnia, że jeśli znajdzie Cassie, a ona nie zwymiotuje, rzucając mu się na szyję, będzie to oznaczać najczystszą, prawdziwą miłość.” – pokłóciły się tu czasy. Bardzo. „Czuł” i natychmiast „znajdzie”. Potocznie mogłoby tak być, ale nie w takiej narracji. Skoro „czuł”, dałbym „że gdyby znalazł teraz Cassie...” albo nawet tak:
  „Czuł własny odór do tego stopnia, że gdyby odnaleziona teraz Cassie rzuciła mu się na szyję i nie zwymiotowała, byłby to znak najczystszej prawdziwej miłości”.

  „Świeża zielenina nadawała się na przynętę dla myszy, które pac — wpadały do środka, uwięzione i czekające na kostium szaszłyka.” – przede wszystkim zdanie mówi, że uwięzione i czekające na kostium szaszłyka myszy wpadały do środka, a nie o to tu chodzi. Ale najpierw zrezygnowałbym z tej pauzy po „pac”, a samo „pac” (nawet z wykrzyknikiem) wydzielibym przecinkami, bo jest to wtrącenie czyli:
  „...które, pac, wpadały do środka”, a dalej, żeby było z sensem: „...gdzie, uwięzione, czekały na kostium szaszłyka”.

  „Już czuł ich znajomy zapach, jakby detergentu, mokrej sierści i siarki jednocześnie.” – „ich” czyli konkretnie kogo zapach? Liter? Tu nie jarzę, albo czegoś nie pamiętam. Może chodziło o zapach znajomy dla Maxa i Karla? Wtedy spokojnie możesz wyrzucić „ich”.

  „...Karl uznał powyższe za potwierdzenie swoich obaw. Klauzulę wykonalności wyimaginowanego wyroku.” – tu sugerowałbym średnik, nie kropkę, żeby zaznaczyć, że jest to ciąg poprzedniego stwierdzenia o „obawach”.

  „W kolorowych, postrzępionych łachach, oczach przepełnionych buntem i ogólnej postawie sugerującej niedostrzeganie świata wokół.” – przed „oczach” nie może być przecinku. No, bo jak? W kolorowych łachach, oczach i ogólnej postawie? W kolorowych oczach? ;)) To już lepiej (po przecinku) „z oczami przepełnionymi buntem”, a potem po średniku: „w postawie sugerującej niedostrzeganie świata wokół”.

  „...być może dwadzieścia parę” – pare.

  To chyba tyle.
  Jest świetna rozmowa o snach i matce (bardzo mi się tu podobały kwestie Katrla), jest doskonała „opwieść” Maxa o „tych ludziach” na samym końcu. Jest ogólnie fajna scena zdobycia roweru, chociaż jazda nim przypomniała mi film „Głupi i głupszy” (gdzie bohaterowie jechali we dwóch do Aspen na maleńkiej motorynce ;))
  No, i jest jeszcze kuriozalna radość ze złapania myszy (jedna myszka na dwóch chłopów – od razu było mi ich żal).
  Czyta się pięknie.
  Pozdrawiaki ;)
 • Ritha 8 miesięcy temu
  Woow, ile żem błędów natłukła :D Dzięki wielkie, tyle włożonej pracy, serio docenia i zara będę reperować!
  Taa, fragmenty z rowerem są luźniejsze, odpoczywaj, bo śmiesznie nie bydzie wiecznie ;)
  Zakomunikuję, jak naprawię babole, wysiłek na marne nie pójdzie.
  Dziękuję raz jeszcze. No i cieszę się, ze się podoba :)
 • Ritha 8 miesięcy temu
  Oki, naprawione wszystko, faktycznie było pokracznie miejscami, jeszcze raz grazie signore za czujne oko ;))
 • Maurycy Lesniewski 5 miesięcy temu
  No to mają rower...
  Tak sobie pomyślałem, że tak mnie przegoniłes w tym opowiadaniu, ciagle ktoś, kogoś, czymś... Akcja, akcja, akcja... że zapomniałem o pytaniu, które nurtowało mnie na początku: Co się cholera stało, że jest tak jest na tym ich świecie?
  No dobra, zobaczymy dalej pewnie...
 • Ritha 5 miesięcy temu
  Taa, nieszczęsna fabuła, zamiast skupić się na fundamencie i czasem coś rozjaśnić to ja gonię, byle więcej zakrętów, aż czytelnikowi łeb odskakuje na boki. A potem wraca pytanie nurtujące - co się stało na świecie? To jest bardzo dobre pytanie Mauryc :D
 • Elorence 5 miesięcy temu
  Ritha, i ja się do tego pytania dołączę, bo tak się skupiłam na Maxie... :D Że całkowicie zapomniałam o najważniejszej sprawie :D
 • Maurycy Lesniewski 5 miesięcy temu
  Ritha tak mi to wyszło, że specjalnie do tego chcesz pózniej dojść. Bo chcesz? :)
 • Ritha 5 miesięcy temu
  Ten fundament (w sumie beton już tera xd) mnie zatrzymał. Od początku mam jakąś męetną wizję tego co się stało, ale jest zbyt mętna (już raz miałam mętną wizję - kto zabił w Lei, i się na tym deczko ślizgałam im dalej w las).

  To moje pierwsze postapo (czuję, że nie ostatnie) i musicie być wyrozumiali, oooo :D
 • e make i ka pololi 5 miesięcy temu
  Ja nie czytam Cmyka, bo wole Pustostanowe i refleksyjne klimaty spod Twojego piora, ale - jest bardzo wazne, zawsze, by wszystkie watki posuwaly sie naprzod, by wlasnie logicznie nie podupadalo, jakies zaczete watki nie obumieraly. Spisz se na kartce jakie watki rozpoczelas, i wracaj co jakis czas do myslenia, jak dalej jw rozegrac. Piszesz to juz dlugo, wiec powodzenia.
 • Ritha 5 miesięcy temu
  e make i ka pololi tu jest jeden wątek.
  Ich dwóch i kuniec świata. Między czasie laska do uratowania i druga kaput.
  Jeden wątek, który nie wiadomo gdzie prowadzi - i tu jest pies pogrzebany.

  Piszę długo, to prawda, skończę, choćby się miała zes... no.
  :)
 • Maurycy Lesniewski 5 miesięcy temu
  Ritha mętne wizje są najlepsze. Nikt nie musi wiedzieć na pewno co się stało. Zastosuj mix przypuszczeń, plotek i niepotwierdzonych faktów, ale jak to Ty potrafisz, tak wiesz... Moze nawet daj dwa lub trzy tory gdzie czytający bedzie mogl poleciec, żaden nie musi byc do końca tym właściwym. I bedzie gitara.
  Chyba się nakręciłem, bo ja już mam parę pomysłów :)
  Poczekam co będzie dalej jednak.
 • Ritha 5 miesięcy temu
  Maurycy Lesniewski "Zastosuj mix przypuszczeń, plotek i niepotwierdzonych faktów" - no właśnie, tak też myślę.
  Can mi polecił kiedyś świetne postapo, które wytargało mną jak pies gnatem i do końca nie było wiadomo co się stało, ani nawet jak bohaterowie mają na imię. A efekt był piorunujący.
 • Maurycy Lesniewski 5 miesięcy temu
  Ritha i o to chodzi. Jak podasz jasno na tacy przyczynę to choćby była najbardziej zajebista to to bedzie suchy fakt, tajemnica zawsze jest najlepsza. Zwłaszcza dobrze przyprawiona.
 • Ritha 5 miesięcy temu
  Też tak sadzę :)
 • Ritha 5 miesięcy temu
  Chociaż Ty masz jeszcze pare części, tam dalej trochę metnej wizji podsuwam :)
 • Maurycy Lesniewski 5 miesięcy temu
  Ritha jak dojdę, do wizji oczywiście, to dam znać co myśle.
  Za dużo to wiesz... niech ludziska kombinują i ja też :)
 • Ritha 5 miesięcy temu
  Maurycy Lesniewski si!

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania