Dorośli ludzie dziecinnieją

Dorośli ludzie dziecinnieją,

i nawet dzieci się z nich śmieją.

Bo zamiast trzymać sznyt godności

cyrk odprawiają, jak w młodości.

 

Niestety powagi utrzymać nie mogę,

gdy sąsiad śmiga na hulajnodze.

Myślę też co jej strzeliło do głowy,

gdy ciotka biega z kijkiem trekingowym.

 

Zdziwko mnie też bierze niestety,

gdy stary na rolkach kręci piruety.

A siora, co winna już mieć męża

gdzieś w małpim gaju się odpręża.

 

Bradak co winien mieć już żonę

uprawia skoki ze spadochronem.

A babcia, którą bolą kości

skacze na bandżo z wysokości.

 

Sąsiad co zawsze chciał być eko

biega co rano gdzieś nad rzeką.

A pani co na wszystkim zna się

biceps trenuje na atlasie.

 

Cóż, ludzie dzisiaj dziecinnieją.

Dorosłe byki baranieją.

I żadna siła im tego nie wybije z głowy,

chyba, że ….. kijkiem bilardowym.

Średnia ocena: 2.9  Głosów: 16

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Kapelusznik 5 dni temu
  Mimo że się częściowo nie zgadzam
  Bo uważam że jest pewne piękno, w porzuceniu tradycji i obyczajów, tylko by spełnić swoje marzenia - nawet dziecinne
  Jest to zabawny i piękny bunt równocześnie
  Dowód na to, że może świat jest trochę... spokojniejszym miejscem niż w poprzednich stuleciach
  Ale widzę twój punkt
  Wiersz dobrze ułożony
  i końcówka - pięknie humorystyczna
  zostawiam 4
  Pozdrawiam
 • Bogumił 5 dni temu
  Tu raczej dorośli wracają do czasów dzieciństwa, czyli do tradycji, co w tym wypadku jest nieco groteskowe. A stary cap popisujących się na hulajnodze w Paryżu czy Brukseli to już kompletna żenada.
 • betti 5 dni temu
  Rym dokładny, jakiego nie lubię, bo zalatuje częstochową, jakieś śladowe ilości niedokładnego nie wystarczy by uratować ten twór. . Treść nieco dziwna, dlaczego ludzie mają się ograniczać, kiedy dobrze się czują choćby na hulajnodze... czy rolkach? Czy starość musi być identyfikowana tylko z dewocją?
  Jakoś mnie ten tekst nie śmieszy, a jeśli już to bardziej irytuje. Podziwiam ludzi, kiedy ''na starość'' jeszcze czegoś im się chce, gdy nie gnuśnieją w domu tylko aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Wyobrażam sobie, że kiedyś nie mieli czasu na pasje więc dlaczego pod koniec życia nie mają mieć szansy na odrobinę szaleństwa, a już wzrusza mnie na maksa, kiedy widzę dwoje staruszków trzymających się za ręce. To jest piękne.
  Starość wg mnie, to stan umysłu, niektórzy w młodości są już dziadkami i to jest tragiczne.
 • Bogumił 5 dni temu
  Celem było raczej rozbawienie czytelnika a nie surowa ocena ludzkich przywar i atawistycznych popędów.
 • betti 5 dni temu
  Bogumił może jakieś prymitywne jednostki będą się nawet śmiać, czego z całego serca Ci życzę, bo jeżeli tylko tyle chcesz od życia, to nie żałuj sobie...
 • Bogumił 5 dni temu
  betti no masz, dlaczego akurat prymitywne? To nie jest mój target. Myślę że prymitywne jednostki omijają moje bohomazy szerokim łukiem.
 • Bogumił 5 dni temu
  betti nie mów że się nie uśmiechnęlaś choćby przy wersach o bracie i siostrze.
 • betti 5 dni temu
  Bogumił nawet przez chwilę uśmiech nie zagościł na mojej twarzy przy lekturze tego pseudo wiersza. Uważam, że kto chce niech się bawi, kto może niech używa... Ograniczenia są tylko dla ludzi bez wyobraźni.
 • Bogumił 5 dni temu
  betti ja krytykuję życzliwie, nikomu nie zabraniam. Mimo wszystko uważam to za pewien objaw bezradności.
 • betti 5 dni temu
  Bogumił ja zawsze krytykuję szczerze, rozumiem, że nie każdemu to się podoba, ale dla nikogo nie będę kłamać, bez względu na poglądy i takie tam. Jak chcesz możesz to wyśmiać...
 • Agresivo 5 dni temu
  Sorka, że się wtrącam. Betti jak dla mnie nie ma tu czego krytykować. Konstruktywna krytyka jest jak najbardziej wskazana. Dzięki niej można dużo się nauczyć moim zdaniem.
 • Agresivo 5 dni temu
  Nie ma tu czego wyśmiewać* konstruktywna krytyka jest jak najbardziej wskazana* ( sorry autokorekta)
 • Agresivo 5 dni temu
  Jak dla mnie wiek to tylko liczba. I mamy tyle lat na ile się czujemy. Betti ma trochę racji. Jeżeli coś nam sprawia przyjemność to dlaczego mamy się ograniczać pomimo mijających nieubłaganie lat. Czas jest niemiłosierny więc żyjmy jakby jutra miało nie być i cieszmy się każdą chwilą. Mimo wszystko tekst mi się podoba także zostawiam 4 i czekam na następne dzieła :)
 • Bogumił 5 dni temu
  Zgoda ale robienie z siebie młodzieniaszków na siłę też budzi jakiś niesmak. Tu nie chodzi mi akurat p realizację jakichś pasji ale pewne zachowania. Coś w tym klimacie może jeszcze napiszę. Pozdr.
 • Agresivo 5 dni temu
  Bogumił w pewnym sensie rozumiem co chciałeś przekazać pisząc te dzieło dlatego oceniłem pozytywne.
 • Bogumił 5 dni temu
  Agresivo dzięki za przeczytanie.
 • Agresivo 5 dni temu
  Bogumił zostawiam followka i czekam na więcej.
 • yanko wojownik 5 dni temu
  „Dorośli ludzie dziecinnieją
  I śmieją się z nich dzieci nawet
  Miast godności trzymać sznyt
  Odprawiają jak w młodości - cyrk”

  Poradztwo grafomana na mniej częstochowy - nie wiem czy poprawnie, by było tak, ale Betti wie.

  Zjawisko wybijać z głowy? Łatwiej tak starość znosić. Starzy ludzie chyba zawsze trochę stają (stawali) się dziecinni, bo może zrucają maski nałożone z okazji zaistnienia dorosłości na papierze.
 • Bogumił 4 dni temu
  Bardziej tolerowałem już te uniwerki trzeciego wieku, gdy starsi ludzie zapełniali sobie zwoje mózgowe tym, czego nie wtłoczyli tam w odpowiednim szczenięcym czasie. Ale akurat mój wiersz nie dotyczy jakichś staruszków poruszających się na wózkach i drabinkach. To zjawisko zdziecinnienia dotyczy raczej pokolenia wieku średniego między 35 lat a 50.
 • yanko wojownik 4 dni temu
  Bogumił, "To zjawisko zdziecinnienia dotyczy raczej pokolenia wieku średniego między 35 lat a 50."

  Czyli większość aktywnych użytkowników tego portalu tak ma, nie wiem jak mają starsi - pewnie z nimi, to gorzej.
  Istnieje "subkultura" (nadużyłem słowa), wyśmiewaczy starców i niedołęgów (także 35 - 50), właśnie oni będąc w grupie; dorośli, zwykle po studiach, już niezależni tak poniżej 35 wiosen, to ci. Też będą starzy - chyba, że niektórzy zostaną wcześniej bohaterami. Ci co kojarzę, to się nie garną z trzy lata temu z daleka coś w siedmiu i jeszcze jakieś laski z nimi, to ja w ich kierunku - myślę dopierdolą mi, albo zapierdolą, ale z jednemu złamię szczękę - zobaczyli, że idę na nich nie na tzw. żarty, to chodu - nie dałem rady dogonić żadnego, ale nie mieli kijków - znaczy kijów, bo na bilard chyba nie chodzili.
 • Canulas 5 dni temu
  Ooo. Z reguły nie odnosiłem się do treści, tylko formy. Tutaj mogę, gdyż nie jest tak silnie nacechowana polityką.
  Otoż tak bardzo, ale to naprawdę bardzo, bardzo się nie zgadzam.
  To znaczy zgadzam się ze zjawiskiem jako takim, ale nie zgadzam się na podaniu tego w zapisie pejoratywnym. Manipulacja w zapisie idzie w kierunku lekkiego obśmiania tych wszystkich odejść od (właśnie, kto to ustala i dlaczego on/oni) norm. Przedstawione przez Ciebie przykłady są społecznie nie groźne. Twoi bohaterowie nie czynią zła. Ot, znajdują sobie odskocznie, coś co ich uszczęśliwia, pozwala na chwilę zapomnieć o stresie. Czemu ma służyć puenta, sugerująca wpędzanie ich z powrotem do (jedynej i słusznej kolejki poprawności) kijem?
  Kto to ustala?
  Kto ma do tego prawa?
  Nie, nie i jeszcze raz nie.
  I tak, ja wiem, że to na poły żartobliwe. Że wszystko śmiesznie podane, przejaskrawione i w ogóle, ale jednak o wydźwięku dla tych odskoczni pejoratywnym. Tak więc nie. Sam nie zachowuję się "adekwatnie" do wieku i bardzo mi z tym ok, tak więc póki jeden nie czyni drugiemu krzywdy, ganienie i wysmiewanie, czy też ingerowanie w formy spędzania wolnego czasu i hobby będzie przeze mnie postrzegane negatywnie.

  Co do samego zapisu: nierówny i na jedno kopyto.

  Tak więc tym razem double - nie
 • Bogumił 4 dni temu
  Dziękuję za przeczytanie, recenzję (cenną) i ocenę. Nie obiecuję poprawy, co do treści. W tym zakresie może być tylko gorzej;)))
 • Pan Buczybór 5 dni temu
  I o co chodzi w tym "dziele"?
  O bezpodstawną nienawiść do ludzi, czy jest jeszcze jakiś sens?
 • Bogumił 4 dni temu
  Szanowny Panie Buczybórzy, na takie zjawiska patrzę szerzej, głębiej, dalej niż tylko poprzez pryzmat chwilowych korzyści. Nie ulegam chwilowym modom, oceniam kto je propaguje, jakimi kanałami się rozprzestrzeniają, fascynuję się jak spece od kształtowania masowej wyobraźni z łatwością kształtują ludzkie gusty i upodobania, a nawet narzucają milionom ich hobby, fascynuje mnie i poraża jednocześnie jak łatwo milionom ludziom wmówić każdą głupotę, choćby pięknotę spodni z dziurami. I zastanawiam się często czy dorośli ludzie mają jakiekolwiek mózgi większe, niż ich własne dzieci.
 • sensol 4 dni temu
  najlepiej jakby wszyscy maszerowali. równo. i przepisowo. w rytm wojskowego marsza. z kościoła na strzelnicę. ze strzelnicy do kościoła.
 • Bogumił 3 dni temu
  Tak było w zmilitaryzowanych Prusach przez wieki i stały się potęgą, a na ich bazie późniejsze Niemcy. W pewnych sprawach lepiej gdy naród maszeruje w jednym szeregu. Chyba że bawi cię, gdy twoi rodacy indywidualiści pracują później zgodnie pod batem jakiegoś Niemca, albo Rosjanina. Wtedy już byś pewnie nie narzekał.
 • Wrotycz wczoraj o 22:45
  Jest tu oczywiście drugie dno - uleganie trendom, ale... gdyby tak pielęgnować zachowania bez żadnej ewolucji, to na iskaniu można poprzestać. Albo gotowości do bycia zrzucanym ze skały, albo zgody na zostawionym pod drzewem, na skale, lub w igloo - tyle w temacie kultywowania cech bycia w strasznej starości.
  Będziesz stary, optyka Ci się zmieni :)
 • Bogumił wczoraj o 14:32
  Tu raczej chodzi Wrotuś o krytykę ślepego naśladownictwa, czyli zwykłem głupoty ludzkiej, wykorzystywanej do bólu w jakichkolwiek działaniach marketingowych. Przecież hulajnoga znana jest w Polsce od X lat, i zawsze był to sprzęt typowo dla dzieci. Jakiś dureń wylanosował to teraz jako sprzęt niezbędny dla starych czterdziestoletnich pryków z dużych miast. Nawet elektryczną trzeba po jednej trasie ładować, co czyni ją bezużyteczną i porzucają ją po dwóch czy trzech użyciach.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania