Egzekucja dezertera

Wyprowadzono mnie związanego na dziedziniec. Spętanego, przestraszonego, w moim mniemaniu niewinnego. Sąd postawił wyrok: Śmierć poprzez ścięcie. Jakże prymitywne. Zginąć w ten sposób jest rzeczą haniebną. Pozbawionym został prawa do życia, do tożsamości, przyszłości, nawet przeszłość została mi zabrana. Państwo prawa. Państwo dbające o potrzeby obywateli. Wolność słowa… Pewnie parsknął bym… gdybym nie czuł bezsilnego strachu, ściskającego mych trzewi. Długa kolejka skazańców czeka na kres swego życia. Pierwszy zawinił tym, że narzekał na zbyt duże podatki. Drugi nie chciał oddać wojakom dorobku życia. Trzeci pisał na murach slogany o bezsensowności wojen… jest ich jeszcze trzech, nie wiem w czym zawinili. Ja natomiast zdezerterowałem z armii, po pierwszej bitwie, gdy uznałem, że wojny nie mają sensu, że nie będę zdychał za terytoria władcy… teraz zdechnę za moje postanowienie… Chciałbym wrzeszczeć, ale nie przystoi szlachcicowi drzeć mordy. Zresztą to i tak by nic nie dało… Chociaż… przyniosło by mi ulgę… Mając w dupie to co przystoi szlachcicowi, krzyczę tak głośno, jak tylko mogę… Urywanie kończę gdy żołdak uderza mnie w twarz okutą rękawicą… To takie niesprawiedliwe… Miliony muszą zginąć, by żyć mógł ktoś…

Nadchodzi moja kolej. W pętach wprowadzono mnie na podwyższenie i położono głowę na pieńku… Chwila napięcia, świst topora, krótkotrwały ból i… wszystko się skończyło, opuszczam ciało

z poczuciem radości i lekkości…

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 1

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (18)

  • Okropny 06.05.2017
    Po co tyle tych wielokropków?
  • Northern Light 06.05.2017
    Może świadczą o pytaniach wewnętrznych bohatera np. "Ale mnie pojebało...". Ale nie, chyba nie o to tu chodziło.
  • Nieznajomy 06.05.2017
    Interpunkcja xD
  • Nieznajomy 06.05.2017
    Takie piękne, polskie słowo.
  • Northern Light 06.05.2017
    Nieznajomy Piękne? Nie, nigdy
  • Nieznajomy 06.05.2017
    Northern Light No niewiem, niewiem, dla patrioty każde słowo w języku polskim powinno być piękne.
  • Northern Light 06.05.2017
    Nieznajomy Chodziło mi o to, że wiele osób podobnie jak ja nienawidzi interpunkcji ;)
  • Nieznajomy 07.05.2017
    Northern Light Tak, zrozumiałem, ja też za nią nie przepadam, ale gdy jej nie używamy tekstom brakuje ,,tego czegoś"
  • Enchanteuse 06.05.2017
    Z tego co wiem, ścięcie było zarezerwowane dla królów i szlachty. Wieszanie - dla "plebsu" . Ale prymitywne - no, może , wziąwszy pod uwagę ,że podobnie się teraz zabija zwierzęta...
  • Nieznajomy 06.05.2017
    Rozumiem, lecz w tym opowiadaniu chodzi o głębszy sens, nie o takie szczegòły.
  • Okropny 06.05.2017
    Nieznajomy no to jeśli tak, to nie oceniam, bo głębszy sens trzeba umieć przekazać
  • Pan Buczybór 06.05.2017
    Śmierć nieszlachetna szlachetnego człeka. Krótka, acz dobra scena. 5
  • motomrówka 07.05.2017
    Nie wiem dlaczego wymyśliłeś szlachcica, bo tu widzę zwykłego żołnierza, bez honoru, który spierdzielił z wojska, bo mu się znudziło nadstawianie karku za innych - postawa godna współczesnego chłopaka, którego odciąga się od nowych gier i znajomych, bo "władca" każe bronić terenów państwa. Tak to odbieram. Oglądałeś film ( bodajże) Ogniomistrz Kaleń? Jest tam scena ścinania, akcja dzieje się w czasach II Wojny. Jeśli nie widziałeś - polecam. Może da ci do myślenia. Poczytaj o historii szlachty, skoro o szlachcicu piszesz. Dla mnie jesteś dyletantem.
  • Nieznajomy 07.05.2017
    Możliwe, lecz polecam przyjżeć się sprawie z tej strony: piszę o rycerzu, jak wiadomo szlachta wywodzi się ze stanu rycerskiego. A co najważniejsze to trzeba zadać sobie pytanie: czy honorem jest umrzeć na wojnie, którą wielcy tego świata wywołują, jak wiadomo, dla zaspokajania chorych ambicji, dla zagarniania terytoriów, którymi mogliby władać, wreszcie dla pieniędzy, ponieważ jak wiadomo PIENIĄDZ rządzi światem.
    Utwór ten ma charakter symboliczny. Może i jestem ignorantem, nie mnie oceniać.
  • Okropny 07.05.2017
    Nieznajomy jakby co zależało, to lepiej byś to napisał
  • Okropny 07.05.2017
    Nieznajomy ci*
  • motomrówka 07.05.2017
    Nieznajomy, no dobra, a gdzie napisałeś, że to rycerz? Widzę tylko szlachcica, który zdezerterował z jakiegoś tam wojska. Dla mne to żaden symbol, bo były czasy, kiedy nawet zwierzęta skazywano na śmierć. Taka, jak ci napisałam, podobna egzekucja mogła wydarzyć się niezależnie od czasów historycznych, nie rozumiem więc, czemu to akurat bardzo dziwny szlachcic. Czy szlachtę powoływano do armii na siłę?
  • Nieznajomy 07.05.2017
    motomrówka Nie chciałbym nikogo obrażać, ale wiadomym jest ze rycerz podlegał seniorowi. W zamian za nadane mu ziemie musiał robić to, co mu nakazano. Senior zaś podlegał innemu seniorowi, nad nim był inny senior i tak aż do króla. Tak więc jeżeli król potrzebował większej ilości ziemii, którą mógłby ofiarować kolejnym lennikom, lub pieniędzy wywoływał wojnę i kazał swym lennikom zwerbować do armii ich lenników itd.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania