Bitwy poetyckie. Co myślicie, czy jest sens?

Neurotyk
17.02.2016
Czytałem recenzje sędziów w obecnej Bitwie Literackiej i pomyślałem, że bardzo miło jest czytać na temat swojej twórczości, szczególnie miło - słuchać głosów wprawionych i doświadczonych twórców.

Jako że piszę również poezję, a i jest nas, poetów bez liku na opowi, pomyślałem, że byłoby miło czytać profesjonalne oceny i recenzje naszych wierszy :)

Co myślicie na temat bitw stricte poetyckich?

Z doświadczenia powiem, że poezja jest bardzo subiektywna, a nie każdy wiersz to poezja, nie każda poezja to wiersz. Byłoby ciężko i ogółem nie znajduję tutaj na opowi w obecnej chwili, włącznie z sobą, osoby, którą uznałbym za odpowiednią do oceniania wierszy i poezji.

Poezja to coś więcej jednak, niż tylko wiersz - wiele wierszy z opowi świadczy o tym, że poezji wielu po prostu nie rozumie.

_______________
Ślepiec.
Anonim
17.02.2016
Popieram Slepca
kolejny bezsensowny wątek
można to pytanie zadać w innym miejscu
Neurotyk
17.02.2016
Jeżeli jest bezsensowny, to napisz do admina i niech mi go usunie.
Anonim
17.02.2016
taaa no rzeczywiście, nie mam nic lepszego do roboty
To Wy się raczej zastanówcie jak zakładacie kolejne wątki czy warto to czynic dla jednego pytania
Jared
17.02.2016
Admin rzadko coś usuwa. Wątek zostanie pewnie aż się przedawni.
Neurotyk
17.02.2016
Ślepiec, ja również na dzień dzisiejszy nie znam tu nikogo (włącznie z sobą), kto mógłby profesjonalnie oceniać poezję - co nie znaczy, że takie osoby nie mogą się pojawić w przyszłości.

Co do twojej wątpliwości, czym jest poezja a czym nie jest, oraz jakości poezji na opowi (wyciągnąłem wniosek, że nie jesteś z niej zadowolony) - mamy na opowi taką poezje, takie wiersze, jakie mamy. Dlaczego nie możemy szlifować swojego warsztatu, biorąc udział w bitwach, które byłby świetną motywacją do podnoszenia umiejętności pisania?

Nie trafia do mnie argument, że niska jakość poezji tutaj, wyklucza możliwość konkursów z ocenami. Tak samo mogę powiedzieć, że autorzy opowiadań na opowi są raczej amatorami i ich opowiadania nie zasługują, aby je w ogole oceniać...
Jared
17.02.2016
Ale ten squad trybunału po prostu nie ma obycia, kategorii do oceny poezji, żadnych kryteriów. Ja osobiście miałbyn wielki problem. Musielibyście własny trybunał powołać
Neurotyk
17.02.2016
Jeśli znajdę osoby, które chociażby półprofesjonalnie zajmują się poezją i mają na jej temat dużo do powiedzenia, to z chęcią namówię je do stworzenia czegoś na wzór trybunału ocen.
Neurotyk - owszem, jednak po prostu poezja to nie tylko możliwość umiejętnego łączenia słów w poezji. Wybacz, ale poezja, przynajmniej według mnie, wymaga wiedzy o życiu, wymaga pewnego sposobu myślenia, który naprawdę niewielu reprezentuje. Owszem, można to zrobić, czemu nie - sam przecież publikuję poezję, bo taką staram się pisać, ale poezja zazwyczaj spotyka się z niechętnym odbiorem, bo jest ciężka, trudna i trzeba naprawdę nad nią pokminić. (I tak, autorowi naprawdę o coś w niej chodzi, a nie po prostu machnie sobie dziwnie brzmiące zdanka). Poezja to nie jest kwestia warsztatu, raczej życia, doświadczeń i wiedzy. Życie pisze najlepszą poezję - po prostu robi to prozaicznie.

Również zestawienie ze sobą prozy i poezji jest dla mnie mocno nie na miejscu - prozę pisać znacznie prościej niż poezję.

W porządku, możemy spróbować. Nie widzę powodu, dla którego nie moglibyśmy - wymienione przez mnie powyżej są jedynie punktem widzenia, nie absolutem.

Neurotyk
17.02.2016
Abstrahując od argumentu, iż poezja wymaga doświadczeń życiowych i przemyśleń (opowiadanie tak samo, czyż nie?), wyżej podany punkt widzenia zawarł wątpliwość, JAK ocenić coś, co jest kilkoma "dziwnie brzmiącymi zdankami", skoro autor będzie (tak rozumiem wątpliwość) upierał się, ze miał coś ważnego na myśli, a gawędź powie, że równie dobrze takie zdania można wylosować z maszynki losującej i powiedzieć, że to poezja.. otóż - nie KONIECZNIE.

Można otóż w tematach bitew poetyckich zawierać ścisłe wymagania np." strata bliskiej osoby, trzynastozgłoskowiec, rymy dokładne" i co przemieli wszystkich tych, którzy "GRAFOMANIĄ" sobie.
No i tu już właśnie wkraczamy na grunt subiektywności - jak odróżnić poezję od grafomanii? Opowiadanie można jednak oprzeć całkowicie na własnej wyobraźni, wartościową poezję - przynajmniej dla mnie, już nie. Tutaj w grę wchodzi już kwestia proporcji.

Na zakończenie rzeknę tedy: można spróbować.
Neurotyk
17.02.2016
Wszystko jest do dyskusji. Zgadzam się. Dodam tylko, że nie trzeba silić się od razu na wiersze wolne, ale wyznaczać pewne zadania odnośnie tematu i budowy wiersza. Da się obiektywnie powiedzieć, że ten wiersz ma średniówki wymagane w temacie albo rymy okalające ABBA, albo krzyżowe ABAB (bo taki był wymóg tematu), tudzież czy zostało wypełnione zadanie napisania jedenastozgłoskowca - wszystko to jest obiektywnie mierzalne, nawet bardziej niż niektóre kryteria opowiadania :).

Nie musimy od razu mierzyć się z trudnymi wymaganiami rożnych rodzai wierszy sylabotonicznych, bo nie każdy wie o co chodzi.

Zdając sobie sprawę z poziomu reprezentowanego przez wierszokletów na opowi (łącznie z mną), sugeruje po prostu stawiać niskie poprzeczki w doborze tematów oraz obwarować owe tematy wymaganiami, gdzie można potem obiektywnie i w sposób miarodajny oceniać wywiązanie się tychże.
Neurotyk
17.02.2016
* z tychże.
Sky300
17.02.2016
Jestem za, bo ja też o tym myślałam. Jednak muszę przyznać, że to nie wypali. Tak naprawdę, to jak poprawisz wiersz? W wierszu nie można nic poprawiać, bo zaraz autor powie, że taki był zamysł. I jakie byłyby kategorie? Tylko pomysł.
Poza tym ja chętnie oceniałabym wiersze tylko, tak jak mówiłam wcześniej, komentarz sprowadzałby się do: "Wspaniały wiersz! Miałeś świetny pomysł."
Sky300
17.02.2016
Chyba że stawialibyśmy poprzeczki wyżej, dawali wyzwania. Np. "W tym tygodniu napiszmy wiersz bez porównań" albo "W tym tygodniu napiszmy trzy wiersze o tym samym tytule, jednak całkiem innym przesłaniu".
Moni
17.02.2016
Ja jestem z kolei za, a kategorie poza pomysłem, to:
Ilość spełnionych zadań, bo te nie byłyby obowiązkowe. (Ale jedno minimum musiałoby być).
Sens. Jak go mierzyć? Ano tym, ile trzeba pomyśleć, aby stworzyć interpretację i jakie mamy wobec tego odczucia. Jest ciężko, ale z jakiegoś powodu jest to pozytyw? Bo to nie bełkot, a skłanianie do refleksji? No to wysoka nota, a może niska, bo za ciężko? Wasz wybór. C:
Neurotyk
17.02.2016
Sky, Twoje pomysły są bardzo dobre. Stawiasz wymóg BEZ ANI JEDNEGO PORÓWNANIA dodatkowo dajesz wymóg rymów ABBA oraz to, aby wiersz miał w każdym wersie po 11 sylab, a tematem było ROZLANE MLEKO, i można OBIEKTYWNIE ocenić formalne wymogi (rymy etc) oraz SUBIEKTYWNIE jak ktoś sobie poradził z tematem, jak był kreatywny, czy nas to jego ROZLANE MLEKO zaskoczyło, poniosło:)
Neurotyk
17.02.2016
Moni, zgadzam się.
ausek
17.02.2016
Ja także uważam, że trudną sztuką jest ocenianie czyichś wierszy. Kiedy to robię mam wrażenie, że rozmijam się z przesłaniem autora. Swoich zlepków słownych nawet bym nie nazwała wierszami. W iluś tam wyrazach, zdaniach zawieram swoje odczucia, przeżycia, myśli, które mogą być kompletnie niezrozumiałe dla czytelnika. Odbiorca i tak zinterpretuje tekst według swoich kryteriów i nie zawsze będzie to zgodne z obrazem autora. Ramki wyznaczane na formę wiersza nie mają dla mnie sensu. Każdy kto tworzy z serca, łapie za ołówek i pisze... Takie jest moje zdanie :)

Część postów została ukryta (94)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Neurotyk
18.02.2016
Będziesz dla nas wyzwaniem :)
Neurotyk
18.02.2016
Naprawdę piszesz fajne wiersze, mają błysk i są śmieszne, mógłbyś nas wesprzeć, biorąc udział:)
Neurotyk
18.02.2016
No mi zależy na tym aby było całe spektrum rodzai (rodzajów?) pisania, a Twoje jest oryginalne:)
Anonim
18.02.2016
czuje się zgwałcony :(((
ale ja mam czas tylko w weekendy
Neurotyk
18.02.2016
Kiedy będziesz chciał, wtedy będziesz startował. Zgwałcony? Nie wiem skąd w Tobie to odczucie?:) Wspomnienia?
Neurotyk
18.02.2016
Kiedy będziesz chciał, wtedy będziesz startował. Zgwałcony? Nie wiem skąd w Tobie to odczucie?:) Wspomnienia?
Neurotyk
18.02.2016
sorry, podwójny klik, myszka do złomu
Neurotyk
18.02.2016
Dobra, nie ma na razie osób zainteresowanych z góry, więc nie ma z kim podejmować decyzji. Idę pisać opo na bitwę.
little girl
18.02.2016
Moni jest chętna i ja w sumie też ;)
Anonim
18.02.2016
Ja zobacze jak to sie bedzie kręciło
Jeśli jak perpetuum mobile to może wskoczę w te karuzelę ;p
Neurotyk
18.02.2016
Filip będzie się kręciło jak zardzewiała karuzela :) Ale im gorzej, tym lepiej, bo wtedy się przekonamy czy wszystko , co piszemy to kitem o ścianę :)
Neurotyk
18.02.2016
litte, jest jeszcze Sky300, ona była bardzo zainteresowana
little girl
18.02.2016
To mamy już 4 osoby i ewentualnie Filip, jeśli się zdecyduje :)
Ichigo-chan
18.02.2016
Alo alo podsumuje mi ktoś tak szybko co jak i do kiedy, bo czytam i się doczytać nie mogęXD
tytuł konsekwencje? i kto w końcu może głosować XD
Neurotyk
18.02.2016
Ok, więc od technicznej strony jak to robimy? Jakiś wątek na forum? Gdzie oceniamy?
Neurotyk
18.02.2016
głosować mogą uczestnicy bitwy, ale nie na siebie rzecz jasna ha ha:)
Neurotyk
18.02.2016
Chyba nie ma tutaj odpowiedzialnych, neutralnych sędziów, więc każdy z uczestników będzie miał jeden głos do oddania na któregoś z przeciwników plus uzasadnienie, plus krytyka innych, biorących udział, ale już bez punktów.
little girl
18.02.2016
Oceniać chyba najlepiej pod pracami, a wyniki najwyżej tu można dodać, chyba że wolicie oddzielny? :)
Anonim
18.02.2016
Dobra
Zakładaj wątek
napisz reguły, kto co jak i dlaczego
Temat, termin itd
z recami i innymi odnóżami żeby to było
Neurotyk
18.02.2016
Założymy oddzielny wątek, aby nie mieszało nam się? Tutaj to tylko dyskusje chciałem zainicjować :)
Sky300
18.02.2016
To znaczy.... trochę nie mój temat, jednakże jeśli wena mnie obdarzy to napiszę :P Jak na razie, to popatrzę, pooceniam i zobaczę co los przyniesie.
little girl
18.02.2016
okey, to kto zakłada?
Sky300
18.02.2016
,,Wierszowane podboje'' xD

Tylko napisz tam, jakie jest wyzwanie na tą Bitwę i resztę szczegółów.
Neurotyk
18.02.2016
łokej Filip, ale zapytać trzeba: ja myślę, że trzeba dać termin pierwszej Bitwy, chętni dają w wątku bitewnym linki do swoich wierszy
Neurotyk
18.02.2016
Co myslicie???
Anonim
18.02.2016
Literkowa Bitwa na Rymy
kierwa
Anonim
18.02.2016
Metodyka niech będzie taka sama jak w innych Bitwach, nie ma co kombinowac zbyt wiele
Neurotyk
18.02.2016
pasuje mi taka nazwa Filipa, kto się nie zgadza?
Neurotyk
18.02.2016
Literkowa Bitwa na Rymy . Kto się nie zgadza? Mi pasuje
little girl
18.02.2016
spoko
Neurotyk
18.02.2016
Sky, little?
Neurotyk
18.02.2016
Dobra, napisze na brudno najpierw zasady, ale dawajcie jak macie pomysły swoje zasady
Neurotyk
18.02.2016
Wg. mnie:

-termin
-dowolność tematu tylko w PIERWSZEJ bitwie
Neurotyk
18.02.2016
- każdy z uczestników ma jeden głos, który może przekazać na jednego z rywali
little girl
18.02.2016
to chyba te najbardziej potrzebne, a jeśli wynikną jakieś problemy, to możemy później dodać ;)
Neurotyk
18.02.2016
ok, wiec zaraz spisze i założę wątek.
Neurotyk
18.02.2016
Dajcie trochę czasu, chcę aby to miało ręce i nogi, jak powiadał Filip
Sky300
18.02.2016
Mi odpowiada.
Neurotyk
18.02.2016
Ok, zrobię na brudno zasady, założę wątek i ocenimy wspólnie, czy się zgadzamy na takie zasady, a jeżeli coś nie tak będzie to zmienimy:)
Anonim
18.02.2016
Tylko nie na zasadzie, że powstanie dziesięc kolejnych wątków ze zmienionymi regułami, bo nie da się edytowac
Do każdej bitwy JEDEN wątek
Sky300
18.02.2016
Czyli temat dowolny?
Moni
18.02.2016
Poczekajmy z pytaniami na wątek.
Neurotyk
18.02.2016
Tak, do każdej bitwy , będzie jeden wątek. I na początku każdego wątku nowej bitwy proponuje na początek kopiować regulamin i potem temat ( robi to zwycięzca poprzednie bitwy)

Na razie, na naszą PIERWSZĄ bitwę temat dowolny, bo nie ma zwycięscy, który narzuciłby temat.
Neurotyk
18.02.2016
poczekajcie 10 minut
Sky300
18.02.2016
Ok, ale nie róbmy na każdą bitwę osobnego wątku na forum, po co?
Anonim
18.02.2016
Jak w danym wątku bitewnym nie będzie dużo postów, to faktycznie , jeden wątek styknie na początek, a później sie obaczy :)
Neurotyk
18.02.2016
ok, więc na początek styknie jeden wątek:)
Neurotyk
18.02.2016
ok, więc na początek styknie jeden wątek:)
Neurotyk
18.02.2016
piszę właśnie, spokojnie:)
Sky300
18.02.2016
To tam zakładaj :P

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji