Czy mozna umieszczac nie swoje?

Dandon
31.05.2016
Witam , chcialbym sie zapytac czy mozna na przyklad wstawiac tutaj przetlumaczone ksiazki przez siebie z np angielskiego na polski? Wiecie bo chcialvym pocwiczyc, a lepiej zeby ro potem ktos przeczytal, nie?
MrJ
31.05.2016
W internecie wszystko wolno, ale ogólnie jest to plagiat, wiec prawnie nawet nie wolno. Nawet jeśli tlumaczysz nie przetlumaczone w polsce ksiazki, lamiesz prawo o nieuprawnionym udostepnianiu.

Tl;dr nie wolno
Okropny
31.05.2016
Dandon, załóż bloga
Arysto
31.05.2016
Ogółem tak długo, jak nie czerpiesz z tego korzyści materialnych i komercyjnych, to możesz.
Sęk w tym, że nieco mija się to z celem tutaj - musiałbyś dla porównania udostępnić fragment oryginału, bo inaczej będziemy musieli wierzyć, że przetłumaczyłeś prawidłowo "na słowo".
Akwus
31.05.2016
A to w ramach ciekawostki dopowiem, że nie do końca tak jest z prawem autorskim :) Nawet jeśli nie czerpię korzyści materialnych z udostępniania cudzej pracy, to nadal autor może udowadniać, że on traci przez nasze udostępnianie, lub że mamy inne niematerialne korzyści: zyskujemy sławę, uznanie, rozgłos... Oczywiście są to kwestie mega trudne do udowodnienia i zazwyczaj kończą się prośbą o usunięcie treści naruszających prawo autorskie, dopiero po odmowie dokonania tej czynności zaczyna się prawdziwe postępowanie.

W pierwotnym pytaniu z tego wątku pojawia się kwestia czy wolno, chyba bardziej zasadne jest jednak pytanie które pada dalej: Po co? Nie jesteśmy filologami, nie docenimy piękna przekładu bez pełnego zrozumienia oryginału. Myślę, że są lepsze ku temu portale :)
Okropny
31.05.2016
Akwus, mów za siebie
Dandon
31.05.2016
Przemyślawszy sprawę po powrocie ze szkoły , mogę umieszczać na stronach , które specjalizują się w tłumaczeniach. A co do pytania po co to, to po to żeby podszkolić sobie zarówno angielski jak i cierpliwość. ;)
Arysto
31.05.2016
Akurat ja jestem filologiem/tłumaczem :D
Ale dla mnie jednego nie ma sensu tutaj wstawiać. Po co pewnie nie tyczyło się samego zamysłu, lecz idei wstawiania tego akurat tutaj.
MrJ
31.05.2016
chodzisz do szkoły, więc dam ci radę. Jak chcesz poćwiczyć teksty, znajdź sobie angola, amerykanina i australa do rozmowy na Skypie. Moment się nauczysz

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji