Do wszystkich,którzy tak naprawdę nie wiedzą kto to jest troll w internecie ?

Misiek
23.11.2019
Fragment artykułu z : https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/trollowanie-czyli-jak-nie-zachowywac-sie-w-internecie

Co to jest trollowanie?
(…)
Kto to jest troll internetowy? To właśnie człowiek, który publikuje mocny, kontrowersyjny przekaz, niekoniecznie prawdziwy. Chce przede wszystkim przykuć uwagę innych poprzez wzbudzenie w nich silnych emocji, najczęściej gniewu czy irytacji. Zarzuca w ten sposób haczyk. Nie boi się kwestionować wartości wyznawanych przez członków danej społeczności czy pytać o oczywiste dla nich sprawy. To tylko przynęta, a celem trollowania jest złapanie ofiary, wytrącenie kogoś z równowagi. Im bardziej wkręcisz się w dyskusję z internetowym trollem – tym większy odnosi on sukces. Trollowanie dezorganizuje życie w sieci i odciąga uwagę dyskutujących od głównego tematu. Jest pod każdym względem sprzeczne z zasadami netykiety.
Trollowanie – przykłady
Troll internetowy wykorzysta wszystkie chwyty, które zbiją Cię z pantałyku. Będzie dominował, stawiał tezy sprzeczne z dominującymi w grupie tylko po to, by wykazać Ci nieumiejętność argumentowania. Sprowokuje i będzie manifestował pogardliwy stosunek do innych. Będzie szokował, np. linkując do strony ze screamerem, czyli filmem z łagodnym obrazem i cichą muzyką, który jest nagle przerwany wyskakującym znienacka przerażającym obrazem i dźwiękiem wrzasku – czy czymkolwiek, co ma przestraszyć widza.
Inną metodą trollowania, będąca specyficzną wizualną formą cyberprzemocy, jest linkowanie do stron szokujących - otwiera się w nowym oknie. Zawierają one ohydne obrazy, np. prezentujące fekalia, ciała zmarłych ludzi czy osoby prezentujące w wulgarny i odrażający sposób swoje części intymne. Troll internetowy użyje do tego skracacza linków, żebyś nie domyślał się, w co klikasz.
Internetowy trolling jest bliski hejtowi, często polega na ośmieszaniu czy poniżaniu innych. Chociaż, jak podkreśla jeden z trolli w wywiadzie dla serwisu kobieta.onet.pl - otwiera się w nowym oknie, nawet niektórzy trolle miewają w swojej bezczelnej działalności jakieś opory i nie atakują bezbronnych i najsłabszych.
(…)
betti
23.11.2019
Art.190a Kodeks karny
„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
refluks
23.11.2019
od razu mnie mój zwój mózgowy przykojarzył twój utwór 'O pisarczyku'.
Pan Buczybór
23.11.2019
Wątek bezsensowny, czyli do usunięcia
Tjeri
23.11.2019
Spoko, Misiek już na siebie doniósł do admina.
Za trollowanie pod cudzymi utworami, może za "pisarczyka" też. Nie wiem.
AlaOlaUla
23.11.2019
Misió ma śliczny, słodki różowy avek. Do schrupania?
Misiu M
23.11.2019
do betti :

Art.144.w/w kodeksu

Kto przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne zabiegi podstępne skierowuje przeciw określonej osobie ściganie o czyn karany w drodze sądowej, administracyjnej lub dyscyplinarnej, albo w toku ścigania czynności takie przedsiębierze,

podlega karze więzienia do lat 5 lub aresztu.
Misiu M
23.11.2019
tak było jeszcze w kk przed wojną a dzisiaj ?

Art.235.Kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie oprzestępstwo, wtym iprzestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo wtoku postępowania zabiegi takie przedsiębierze,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
betti
23.11.2019
Art.212

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Misiek
23.11.2019
Art.156.§1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu wpostaci:1)pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,2)innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy wzawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
betti
23.11.2019
Chcesz kogoś pobić i spr ile za to możesz dostać? xd
Misiek
23.11.2019
raczej ktoś mnie chce doprowadzić do rozstroju nerwowego
bo myśli ,że to nie jest karalne
Misiek
23.11.2019
za pobicie w obronie koniecznej kary nie ma betti
AlaOlaUla
23.11.2019
Niekoniecznie Misió.
Nie wiem, czy zdarza ci się oglądać Państwo w Państwie. Tam była spr, o której piszesz. Facet siedzi od roku, bo sąd stwierdził, że sprowokował.

Prawo nie zawsze jest jednoznaczne.
Jest, jak poezja do indywidualnej interpretacji
?
betti
23.11.2019
Każdy uczestnik portalu literackiego powinien mieć na uwadze, że nikt nie będzie go głaskał, bo to w domowych pieleszach, tylko oceniał wg tego, co wstawia. Jeżeli ktoś zbyt mocno przeżywa krytykę, to jaki sens wstawiania swoich prac? Wstawiając zgadzasz się tym samym na poddanie krytyce. Proste chyba.
Misiu M
23.11.2019
Tyle razy mówilaś o krytyce i zawsze to samo.
A czy pamiętasz co napisała na ten temat Hal ?
Czy amator ma prawo krytykować innego amatora w taki sposób ?
A ja powtarzam raz jeszcze dwa moje przemyślenia w tym temacie :
1. krytyka nie może być krytykanctwem bo wtedy przestaje być mądrą krytyką
2. portale literackie są przede wszystkim do prezentowania swoich utworów anie do wylewania swoich osobistych niepowodzeń w postaci pomyj na innych uczesstników ,, zabawy,,
Wiersze betti wstawiamy przede wszystkim dla czytelników i to co się tobie nie podoba może wprawić w zachwyt kogoś innego i odwrotnie.
Dlatego nigdy już nie pisz w rodzaju ,, wszyscy ci piszą ,że nie umiesz pisać ,,
bo po pierwsze to nie musi być prawda a po drugie ty to nie wszyscy
nie sugeruj zatem innym wypowiedzi i oceny.
Czy myślisz,że moje wiersze znalazłyby się w tamtej antologii poezji mrocznej
gdyby to były kiepskie teksty ?
Zostały ocenione przez profesjonalne osoby...
i takie do dziś oceniają moje utwory.
Co piszą nie napiszę bo jestem skromnym miłośnikiem pisania i nie będę się przechwalal jak dobrzebardzo dobrze potrafię pisać bo ocenę zawsze zostawiam fachowcom.
Nie mylić z amatorami...
betti
23.11.2019
Ty żadnej krytyki nie potrafisz przyjąć. Wypisze ci się błędy, wypunktuje, a ty to nazywasz krytykanctwem, bo nie jest to zgodne z twoimi oczekiwaniami. Myślisz, że jak napiszesz o fachowcach, to wtedy nikt błędów nie będzie widział, skoro u fachowców przechodzą. Tylko nazwisk tych fachowców podać nie potrafisz. To tak jak byś na gwiazdy się powoływał.

Zaimkoza wali po oczach, nie trzeba być fachowcem, żeby to zobaczyć. Zwraca ci się uwagę, a ty wtedy szajby dostajesz i zaczynasz jazdy. Jakby święty pisał wiersze i nikt nie miał prawa ich tknąć. Z takim nastawieniem zawsze będziesz pisał źle i zawsze będziesz toczył wojny. To chyba kwestia charakteru i narcyzmu.
Enchanteuse
23.11.2019
Jeśli naprawdę zostały one ocenione przez profesjonalne osoby, to ja się nie dziwię, że Miisiu nie chce podawać ich nazwisk. To by niewątpliwie podkopało ich autorytety.
Enchanteuse
23.11.2019
*autorytet
betti
23.11.2019
Te ''autorytety'' to pewnie tak samo piszące jak Misiek, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie pochwali zaimkozy i dosłowności, zapychaczy itd.

Część postów została ukryta (21)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Misiu M
23.11.2019
Kocha się nie za to jak pisze tylko za to jakim jest człowiekiem.
Gdybym był kobietą na pewno na swoje opki by mnie nie poderwał.
Misiu M
23.11.2019
A kto ci broni pisać ? Pisz i jeszcze raz pisz.
Tylko szanuj więcej innych piszących.
betti
23.11.2019
Nawet gdybyś był kobietą, to nie sądzę, że by na ciebie poleciał... nie masz smaku, taktu, klasy.

Nikt tak jak ty nie reaguje histerycznie na zwrócenie uwagi.
Misiu M
23.11.2019
A czy wiesz co znaczy słowo histeria ?
Nie wmawiaj mi babskich przypadłości,OK ?
betti
23.11.2019
Kiedy ty gorzej od kobiet reagujesz, to co ja na to poradzę?
Misiu M
23.11.2019
widziałaś na wlasne oczy ?
na podstawie kilku słów wyciągasz wnioski
weż ty się betti łaskawie ode mnie odp....
że tak powiem w twoim ulubionym slangu
betti
23.11.2019
W sumie, gdyby nie Hal, to bym na niego uwagi nie zwróciła. Podziękuj jej ode mnie, jeśli możesz.

No widzisz już się gotujesz i to w brzydki sposób. Zero opanowania.
Misiu M
23.11.2019
gotuję to ja sobie teraz obiad na jutro
nawet nie masz pojęcia jaki ja jestem cierpliwy i opanowany
i pewnie nigdy się nie dowiesz
a szkoda bo byłaś zdziwiona

Hal podziękuję ale czy przyjmie -zobaczymy
swoją drogą
masz wielki gust jak mój biust
betti
23.11.2019
Co ma przyjąć? Podziękowanie? Przeprosiny dla barteczkam przyjęła i nawet konto na jego okoliczność utworzyła, więc da radę, ja w nią wierzę... xd

Rozbawiłeś mnie Misiek tym spokojem i opanowaniem. Dobre. XD
AlaOlaUla
23.11.2019
Zakochać się w kimś, bo dobrze pisze?
Nawet, jak zwraca się do obcej babki per podłogo?
Nigdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Misiu M
23.11.2019
Dobre i to...
śmiech przedłuża życie ty mnie dzisiaj też rozśmieszyłaś
idę do kuchni bo mi zupa wykipi.
AlaOlaUla
23.11.2019
Chyba za mało tych wykrzykników dałam?
Misiu M
23.11.2019
AlaOla Ula - są gusta i guściki
tonący brzytwy się chwyta
betti
23.11.2019
Ta to nawet ironii nie rozumie... ale wpaść i szczekać - pierwsza!
Misiu M
23.11.2019
betti a było całkiem nawet miło
a ty znów dostajesz duszności macicznej
AlaOlaUla
23.11.2019
Siad. Podaj łapę. Aport. Aport.
No, co za...
xD
Misiu M
23.11.2019
ech
idę sobie dziewczyny
nic tu po mnie
betti
23.11.2019
''Duszności macicznej'' - a co to za określenie w ustach niby mężczyzny?
AlaOlaUla
23.11.2019
Misió, masz cycki?
betti
23.11.2019
Misiek a ty poza zupą to coś innego potrafisz ugotować? Zupa na niedzielę? Hmmm...
Misiu M
23.11.2019
duszność maciczna to dawna nazwa histerii
i nie mówi się cycki tylko piersi
misie też je mają

Nie będę się chwalił ale gotować umiem
Zupka, drugie danie,salatka i sok do popicia.

cześć !
AlaOlaUla
23.11.2019
A jaki rozmiar?
?
betti
23.11.2019
To chyba z minionej epoki... ale ty znać możesz. xd
AlaOlaUla
23.11.2019
Sok, czy kompot?
A zaprosisz na obiad?
?
refluks
23.11.2019
Kocham się we Mirku
Ten jak pożongluje słowem i we słowa ubierze zdarzenia, to mnie tchu brakuje, aby śnieg w usta pchać i z niego tlen do organizmu wtłaczać.
No i ta klata...
Dariusz
23.11.2019
Misiek pewnie też się kocha
Misiek
23.11.2019
Dariusz - żarty żartami ale nie przeginaj bo ci d...skopię za głupie gadanie
Misiek
23.11.2019
refluks - masz na myśli klatkę schodową w jego bloku ?
betti
23.11.2019
Następna się w nim kocha... kolejka się zrobiła. Dobrze, że nie pisze erotyków, bo byśmy piszczały jak małolaty albo jak Hal.
AlaOlaUla
23.11.2019
Misiek ma cycki i kocha się w mirku?
???????????????
Czy leci z nami zespół specjalistów?
Hahaha Hahahaha Hahahaha Hahahaha Hahahaha Hahahaha Hahahaha Hahahaha
Misiek
23.11.2019
Alu - dedykacja jeszcze jest ...
Misiek
23.11.2019
betti - ty chyba masz obsesję na punkcie Hal
nie ma dnia żebyś jednego zdania o niej nie napisała
ale żeby to było jeszcze życzliwe to jeszcze...
Misiu M
23.11.2019
dziewczyny,które kochacie się w Mirku
swój swojego zawsze znajdzie
tylko nie wiem, co na to mąż refluksównej ?
refluks
23.11.2019
misiowaty jest róznica między refluksową a refklusówną, tak jak profesorową a profesorówną
AlaOlaUla
23.11.2019
Misió, ech Misió
Chcesz mnie szantażem zamknąć usta...
?
AlaOlaUla
23.11.2019
A ile zostało dziewczyn (?!), które kochają się w mirku?
?
betti
23.11.2019
Nie mam, Misiu, jedynie pamiętam jak piszczała i porównałam. XD
refluks
23.11.2019
Mirek to dla każdej kobiety mokry sen.
Wbic paznokcie w jego pierś i zapatrzyć się w jego obezwładniające błękitem oczy.
Przyciągnać tak, że bliżej się nie da i w tym zespoleniu wciąż patrzyć w jego oczy...
refluks
23.11.2019
Chętnie bym Mirka trzasła prawą dłonią w pośladek i przygarła do się.
I zagryzła jego wargę, a potem zakleszczyła udami i nie puściła.
betti
23.11.2019
O rany julek, mam nadzieję, że Hal tego nie czyta...
refluks
23.11.2019
Ja mam nadzieję, ze Mirosław się po tym czymś zdezynfekowal, bo mam na niego apetyt.
betti
23.11.2019
Widzę właśnie i szczerze mówiąc zatkało mnie, a to nieczęsto się zdarza...
refluks
23.11.2019
zawsze miałam słabosc do dobrze zdudownych blondynów.

A i schudłam 27 kilo.

I jestem nad wyraz gibka.
betti
23.11.2019
Ja mam słabość do brunetów, chociaż łysi też mnie kręcą, no i tatuaże.
AlaOlaUla
23.11.2019
??????
AlaOlaUla
23.11.2019
Przecież mirek nie jest blondynem?

Czy to wątek chwalący mirka? Jego walory fizyczne?
Po co te kłamstwa?
Gópi wontek ?
Misiek
23.11.2019
AlaOlaUla - wątek miał być prewencyjny o trollowaniu i trollach a przerodził się w randkowy.
To też jest jedna z metod trolli. Zmienianie tematu,odwracanie uwagi -skupianie na sobie i pisanie w temacie wymyślonym na poczekaniu przez siebie.Dopuszczalne są wszelakie fałszerstwa i kłamstwa. W ten sposób temat zasadniczy posta idzie do kosza...czyli w zapomnienie czytaj : odstawkę.
Wniosek jest jeden - obudziłem tym tematem ale tylko na moment. Dziewczyy się wyśpią i jutro będzie wszystko po staremu. A miało być lepiej...
Ech...
AlaOlaUla
24.11.2019
Fragment artykułu z : https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/trollowanie-czyli-jak-nie-zachowywac-sie-w-internecie

Co to jest trollowanie?
(…)
Kto to jest troll internetowy? To właśnie człowiek, który publikuje mocny, kontrowersyjny przekaz, niekoniecznie prawdziwy. Chce przede wszystkim przykuć uwagę innych poprzez wzbudzenie w nich silnych emocji, najczęściej gniewu czy irytacji. Zarzuca w ten sposób haczyk. Nie boi się kwestionować wartości wyznawanych przez członków danej społeczności czy pytać o oczywiste dla nich sprawy. To tylko przynęta, a celem trollowania jest złapanie ofiary, wytrącenie kogoś z równowagi. Im bardziej wkręcisz się w dyskusję z internetowym trollem – tym większy odnosi on sukces. Trollowanie dezorganizuje życie w sieci i odciąga uwagę dyskutujących od głównego tematu. Jest pod każdym względem sprzeczne z zasadami netykiety.
Trollowanie – przykłady
Troll internetowy wykorzysta wszystkie chwyty, które zbiją Cię z pantałyku. Będzie dominował, stawiał tezy sprzeczne z dominującymi w grupie tylko po to, by wykazać Ci nieumiejętność argumentowania. Sprowokuje i będzie manifestował pogardliwy stosunek do innych. Będzie szokował, np. linkując do strony ze screamerem, czyli filmem z łagodnym obrazem i cichą muzyką, który jest nagle przerwany wyskakującym znienacka przerażającym obrazem i dźwiękiem wrzasku – czy czymkolwiek, co ma przestraszyć widza.
Inną metodą trollowania, będąca specyficzną wizualną formą cyberprzemocy, jest linkowanie do stron szokujących - otwiera się w nowym oknie. Zawierają one ohydne obrazy, np. prezentujące fekalia, ciała zmarłych ludzi czy osoby prezentujące w wulgarny i odrażający sposób swoje części intymne. Troll internetowy użyje do tego skracacza linków, żebyś nie domyślał się, w co klikasz.
Internetowy trolling jest bliski hejtowi, często polega na ośmieszaniu czy poniżaniu innych. Chociaż, jak podkreśla jeden z trolli w wywiadzie dla serwisu kobieta.onet.pl - otwiera się w nowym oknie, nawet niektórzy trolle miewają w swojej bezczelnej działalności jakieś opory i nie atakują bezbronnych i najsłabszych.
(…)
AlaOlaUla
24.11.2019
Fragment artykułu z : https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/trollowanie-czyli-jak-nie-zachowywac-sie-w-internecie

Co to jest trollowanie?
(…)
Kto to jest troll internetowy? To właśnie człowiek, który publikuje mocny, kontrowersyjny przekaz, niekoniecznie prawdziwy. Chce przede wszystkim przykuć uwagę innych poprzez wzbudzenie w nich silnych emocji, najczęściej gniewu czy irytacji. Zarzuca w ten sposób haczyk. Nie boi się kwestionować wartości wyznawanych przez członków danej społeczności czy pytać o oczywiste dla nich sprawy. To tylko przynęta, a celem trollowania jest złapanie ofiary, wytrącenie kogoś z równowagi. Im bardziej wkręcisz się w dyskusję z internetowym trollem – tym większy odnosi on sukces. Trollowanie dezorganizuje życie w sieci i odciąga uwagę dyskutujących od głównego tematu. Jest pod każdym względem sprzeczne z zasadami netykiety.
Trollowanie – przykłady
Troll internetowy wykorzysta wszystkie chwyty, które zbiją Cię z pantałyku. Będzie dominował, stawiał tezy sprzeczne z dominującymi w grupie tylko po to, by wykazać Ci nieumiejętność argumentowania. Sprowokuje i będzie manifestował pogardliwy stosunek do innych. Będzie szokował, np. linkując do strony ze screamerem, czyli filmem z łagodnym obrazem i cichą muzyką, który jest nagle przerwany wyskakującym znienacka przerażającym obrazem i dźwiękiem wrzasku – czy czymkolwiek, co ma przestraszyć widza.
Inną metodą trollowania, będąca specyficzną wizualną formą cyberprzemocy, jest linkowanie do stron szokujących - otwiera się w nowym oknie. Zawierają one ohydne obrazy, np. prezentujące fekalia, ciała zmarłych ludzi czy osoby prezentujące w wulgarny i odrażający sposób swoje części intymne. Troll internetowy użyje do tego skracacza linków, żebyś nie domyślał się, w co klikasz.
Internetowy trolling jest bliski hejtowi, często polega na ośmieszaniu czy poniżaniu innych. Chociaż, jak podkreśla jeden z trolli w wywiadzie dla serwisu kobieta.onet.pl - otwiera się w nowym oknie, nawet niektórzy trolle miewają w swojej bezczelnej działalności jakieś opory i nie atakują bezbronnych i najsłabszych.
(…)
AlaOlaUla
24.11.2019
Fragment artykułu z : https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/trollowanie-czyli-jak-nie-zachowywac-sie-w-internecie

Co to jest trollowanie?
(…)
Kto to jest troll internetowy? To właśnie człowiek, który publikuje mocny, kontrowersyjny przekaz, niekoniecznie prawdziwy. Chce przede wszystkim przykuć uwagę innych poprzez wzbudzenie w nich silnych emocji, najczęściej gniewu czy irytacji. Zarzuca w ten sposób haczyk. Nie boi się kwestionować wartości wyznawanych przez członków danej społeczności czy pytać o oczywiste dla nich sprawy. To tylko przynęta, a celem trollowania jest złapanie ofiary, wytrącenie kogoś z równowagi. Im bardziej wkręcisz się w dyskusję z internetowym trollem – tym większy odnosi on sukces. Trollowanie dezorganizuje życie w sieci i odciąga uwagę dyskutujących od głównego tematu. Jest pod każdym względem sprzeczne z zasadami netykiety.
Trollowanie – przykłady
Troll internetowy wykorzysta wszystkie chwyty, które zbiją Cię z pantałyku. Będzie dominował, stawiał tezy sprzeczne z dominującymi w grupie tylko po to, by wykazać Ci nieumiejętność argumentowania. Sprowokuje i będzie manifestował pogardliwy stosunek do innych. Będzie szokował, np. linkując do strony ze screamerem, czyli filmem z łagodnym obrazem i cichą muzyką, który jest nagle przerwany wyskakującym znienacka przerażającym obrazem i dźwiękiem wrzasku – czy czymkolwiek, co ma przestraszyć widza.
Inną metodą trollowania, będąca specyficzną wizualną formą cyberprzemocy, jest linkowanie do stron szokujących - otwiera się w nowym oknie. Zawierają one ohydne obrazy, np. prezentujące fekalia, ciała zmarłych ludzi czy osoby prezentujące w wulgarny i odrażający sposób swoje części intymne. Troll internetowy użyje do tego skracacza linków, żebyś nie domyślał się, w co klikasz.
Internetowy trolling jest bliski hejtowi, często polega na ośmieszaniu czy poniżaniu innych. Chociaż, jak podkreśla jeden z trolli w wywiadzie dla serwisu kobieta.onet.pl - otwiera się w nowym oknie, nawet niektórzy trolle miewają w swojej bezczelnej działalności jakieś opory i nie atakują bezbronnych i najsłabszych.
(…)

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji