Granice słowa

Liv12365
2 tygodnie temu
Myślę, że temat bardzo ważny i godny przedyskutowania.
Do refleksji na ten temat popchnęła mnie "Granica" Nałkowskiej. Autorka stawia w swojej pracy pytanie o to, czy możemy poznać się wystarczająco dobrze, aby określić swoje granice.

Gdzie postawimy te granice? Czy łatwo jest je postawić? Jak łatwo jest je... przekroczyć?
Czy w ogóle powinniśmy mieć granice? Jeśli tak, to jakie? Czy przekroczenie jednej granicy, może nas z łatwością popchnąć do przekroczenia pozostałych?

Aż w końcu...

Gdzie postawić granicę w twórczości? Czy są jakiekolwiek granice w słowie pisanym?
Czy internet uprawnia nas do porzucenia granic, czy też wręcz przeciwnie?
Czy to, że słowa pisanego można używać swobodnie, uprawnia nas do hejtu, trollowania i sprawiania ludziom przykrości, czy może na odwrót?

Czy granice, które przekraczamy w słowie pisanym - jesteśmy w stanie je przekroczyć na żywo, w rozmowie z drugim człowiekiem?

Czy to, co napiszemy, jesteśmy w stanie powiedzieć na głos, w obecności innych osób?
Czy odwaga i śmiałość w przekraczaniu granicy, nadchodzi tylko wtedy, gdy używamy słowa pisanego, przez internet - bo nikt nas nie widzi?

Czy uważamy się za bezkarnych, ponieważ jesteśmy autorami i czujemy się mistrzami w słowie - uprawnia nas to do przekraczania granic?

Zapraszam do... uwaga !!! kulturalnej dyskusji ;)
Liczę na to, że w jej trakcie każdy z nas po cichu się zastanowi sam nad sobą i może dowie się czegoś ciekawego od drugiego człowieka - pozna jego punkt widzenia. Im więcej wiemy, tym bogatszym zakresem argumentacji dysponujemy.

Uważam, że jedną z granic, której nie powinniśmy przekraczać, to narzucanie komuś własnego punktu widzenia.

To, że ktoś ma inne zdanie niż Ty, nie oznacza, że nie ma racji.

Zauważyłam, że podobny temat był poruszany z 2016 roku oraz trzy tygodnie temu przez pewnego użytkownika. O ile ten pierwszy temat był bardziej uniwersalny, o tyle ten drugi tyczył się konkretnego zdarzenia.

Chodzi mi przede wszystkim o rzetelną dyskusję na temat - nie włączając w to przykładów z forum i wskazywania palcem przykładów.

Zapraszam! :)
betti
2 tygodnie temu
Wątek do usunięcia, można o tym rozmawiać na pitoleniu, na dodatek jak Autorka zauważyła był ten problem już poruszany, więc trzeba było w tym samym go pociągnąć.
Akwadar
2 tygodnie temu
Ho, ho betta awansowała na ciecia opowi hi, hi, hi
betti
2 tygodnie temu
Tak myślałam, że to ''robota'' kogoś ze starych, ''nowych'' użytkowników, wystarczyło w stół uderzyć...
Liv12365
2 tygodnie temu
Cóż, gdybyś droga Betti miała administratora tutaj, to, z całym szacunkiem, mogłabyś decydować o tym, który wątek jest do usunięcia, a który nie ;)

Po za tym poprzednie wątki, które wymieniałam, nie poruszają i nie wyczerpują tematu w sposób, w który ja chciałabym to zrobić ;)

Po za tym - to, że nowy użytkownik nie oznacza, że można nim sobie do woli pomiatać - tu możemy porozmawiać o kolejnej granicy - szacunek do drugiego człowieka w zależności od tego, jaką zajmuje pozycję w danej społeczności ;) Czy powinny takie być?

Jak to głosi pewien popularny cyctat: "Wychowano mnie tak, aby okazywać taki szacunek sprzątaczce, co właścicielowi wielkiej firmy" :)
betti
2 tygodnie temu
Taki z Ciebie nowy użytkownik, że lepiej nie mówić. Bawcie się dobrze!
Liv12365
2 tygodnie temu
Ależ dziękuję - uznam to za komplement ;p :))
betti
2 tygodnie temu
Aha. po za tym - poza tym - uważaj na błędy, to też ważne na portalu literackim.
Liv12365
2 tygodnie temu
Owszem - racja, dziękuję za zwrócenie uwagi ;)
Akwadar
2 tygodnie temu
Betta, po kropce zdanie zaczynamy z wielkiej litery. To ważne na portalu literackim hi, hi
betti
2 tygodnie temu
A już szczególnie uważaj na ''z tond'' i ''puki''.

Miłej zabawy... xd
Akwadar
2 tygodnie temu
Przyganiał kocioł garnkowi ;)
Liv12365
2 tygodnie temu
"z tond" i "puki", to z niższej półki :)
indri
2 tygodnie temu
Halo, halo, co tu się dzieje? Proszę o spokój. Mnie się tam ten temat podoba, i rezerwuję sobie prawo wypowiedzenia się w nim na temat w terminie późniejszym, jak przemyślę.
betti
2 tygodnie temu
Koniecznie...xd
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
Ojej. W sumie, to możemy tu przenieść pitolenie😇
indri
2 tygodnie temu
A dlaczego tutaj? To wątek tematyczny. Załóżta se nową wersję XXD ... .
Neurotyk
2 tygodnie temu
Dajcie spokój z tym ciągłym "wątek do usunięcia".

Temat ciekawy. Obszerny. Na wątek.

Kropka.

To jest forum.
Neurotyk
2 tygodnie temu
(forum od dawna jest już jakimś Waszym fetyszem – pilnujecie go jak pies budy)
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
😯

Część postów została ukryta (68)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

AlaOlaUla
2 tygodnie temu
😇😇😇
indri
2 tygodnie temu
Zgasić światło?
indri
2 tygodnie temu
I nie trzaskać mi drzwiami. Cisza nocna.
indri
2 tygodnie temu
Będę robił tu za nocnego stróża, wszyscy wybyli.
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
O maj bób! Zjadłam słowo. Przez bół głowy nie idzie mi pisanie, ale poprawię:
Aisak, chyba zrobiłam BŁĄD, czy...
:/
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
indri napisz coś o sobie w swoim profilu
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
Liv napisała 😇
indri
2 tygodnie temu
Urodziłem się, byłem, jestem, będę, błąkam się po portalach, wstawiam bzdety, pierdolety. I tyle.
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
Aaaaa.
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
To trochę nudą wieje XD
indri
2 tygodnie temu
Iiii, ja tu pilnuję żeby nic nie ukradli.
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
Ok.
Zostawię przed drzwiami 👮, żeby pilnował porządku☺
indri
2 tygodnie temu
Kończę zmianę. W nocy nic nie zniknęło. Zaraz przyjdą damulki i będą pić kawę zamiast pracować. A tu na pińcet plus brakuje, system emerytalny się wali. Nic to.
AlaOlaUla
2 tygodnie temu
☕🍪
Topinambur
2 tygodnie temu
"minasmortis wczoraj o 19:47
ale wiecie co, to jest forum literackie, zarejestrowałem się tutaj bo chciałem coś popisać, pierwszy raz od jakichś 15 lat, na ten moment nie spotkałem się z hejtem mimo iż nie jestem nawet ćwierć pisarzem amatorem. Więc może tu wchodzą też jakieś osobiste sympatie i antypatie"

Minasmortis, mnie się wydaje, że zależy jak kto na krytykę reaguje. Jeśli nawet na mało konstruktywną reaguje się spokojnie, to nie daje się pożywki pod złośliwości.
minasmortis
2 tygodnie temu
Bardzo możliwe, kurde jest tak wiele czynników że chyba ciężko jednoznacznie powiedzieć co jest paliwem dla trolla. Dzięki za podzielenie się zdaniem :)
Tjeri
2 tygodnie temu
Zgadzam się z przedprzedpiścą.
Tjeri
2 tygodnie temu
A co tematu ogólnie, to uważam, że w sztuce nie powinno być granic (poza tymi naturalnymi, czy prawnymi - znaczy np. jak sobie jakiś psychopat zechce w ramach sztuki zrobić instalację z powieszonych kotów...).
minasmortis
2 tygodnie temu
albo co gorsza, z sów :D
Tjeri
2 tygodnie temu
O to to... :D
A kontynuując:
Czyli obsceniczne, czy wulgarne obrazy, czy teksty są dla mnie ok. Ok w sensie takim, że jak nam nie pasuje, możemy nie iść na wystawę, czy nie czytać tekstu.
Natomiast granice powinny być w komentarzach.
minasmortis
2 tygodnie temu
Pełna zgoda, nie podoba ci się nie czytaj, a komentować negatywnie i prowokować tylko dlatego że treść godzi w nasz smak, każda sztuka znajdzie swoich odbiorców nawet ta najbardziej wulgarna więc ciężko wyznaczyć jakieś sztywne granice. Najlepiej kierować się własnym rozumem i odczuciami. Był gdzieś nawet taki slogan: Hejt rodzi hejt
Tjeri
2 tygodnie temu
Ale ja bym powiedziała, że komentować negatywnie co nam się nie podoba można. Tyle że bez hejtu.
Tjeri
2 tygodnie temu
Za to argumenty typu: zamknąć wystawę, ściągnąć tekst nie powinny mieć miejsca.
minasmortis
2 tygodnie temu
Kurde tylko widzisz, negatywny komentarz to dla niektórych iskra na prochu w gównobombie :/
Tjeri
2 tygodnie temu
Tu wracamy do wpisu Topinambura.
minasmortis
2 tygodnie temu
Tylko że Topinambur opisał idealną sytuację - troll vs kulturalny user. A co w sytuacji kiedy troll gównotwórca zaczyna dyskusje, kulturalny user wychodzi ale za to do dyskusji zasiada troll - obrońca uciśnionych - który zaczyna najazd na wcześniejszego trolla, po nim dołączają inne trolle z magicznego królestwa i każdy z nich ma coś do powiedzenia, jeden najeżdża, drugi wyśmiewa, trzeci broni itd. A żaden z nich nie odnosi się do głównego tematu czyli do merytorycznego skomentowania danej sztuki. Taka sytuacja, może wyssana z palca może nie :)
Tjeri
2 tygodnie temu
To sytuacja możliwa tylko na niemoderowanych forach.
Popatrz w drugą skrajność. Wchodzimy tylko pod teksty, które nam się podobają, w związku z tym, jako autorzy dostajemy tylko pozytywne komentarze. Jaką informację zwrotną dostaje ktoś wystawiający swój tekst? Same ochy i achy. Oki, są tacy którzy to lubią i tak chcą. Ale sporo autorów uczy się na forach. Co z nimi?
Tjeri
2 tygodnie temu
Wszyscy powinni być świadomi, że wystawiając utwór w przestrzeń publiczną spotkają się z różnym odbiorem.
Mam już całkiem niezłe portalowe stażowe, a krytyka moich tekstów wciąż mnie boli :). Ale sto razy bardziej wolę szczerą krytykę, niż fałszywe ochy i achy.
minasmortis
2 tygodnie temu
Ale ja nie mówię że pod tekstem każdy ma ciumkać ze szczęścia :) Ważna jest krytyka ale taka która może coś wnieść dla rozwoju autora :)
Tjeri
2 tygodnie temu
Na taką nie każdego stać.
No i wyklucza to komentarze typu "nie w moim guście, niestety niczego dla siebie tu nie znalazłam".
Grzecznie i na temat o odbiorze własnym. Jak ktoś ma umiejętności, może dodać dlaczego tak się stało.
minasmortis
2 tygodnie temu
Kurde mam wrażenie że opisujemy utopijny świat kulturalnego internetu który nie jest możliwy do osiągnięcia :D
Tjeri
2 tygodnie temu
Raczej nie jest do osiągnięcia tu :D
minasmortis
2 tygodnie temu
heh :)
jagodolas
2 tygodnie temu
Nie każdy ma też łatwość komentowania, ciężko jest czasem pokonać mur wzniesiony przez wewnętrznego krytyka
Tjeri
2 tygodnie temu
Ano. Szczególnie jak kto zaczyna.
Zaciekawiony
2 tygodnie temu
Mamy pewną ilość ograniczeń zewnętrznych - prawne w kwestii rozpowszechniania pewnych treści, w jakimś stopniu obyczajowe, na co przecież wielu autorów też zwraca uwagę. W praktyce tematyka i rozwój fabuły są ograniczone charakterem i umiejętnościami autora. Jedni są technicznie dobrymi "odcinaczami kuponów" inni grafomanami wychodzącymi z nawet niezłych pomysłów początkowych (Lem twierdził, że Markiz de Sade to "genialny grafoman").

Co do komentowania na portalach - zawsze należy pamiętać, że w zasadzie nie jesteśmy u siebie. Ideałem jest sytuacja, gdy przeważają komentarze dotyczące treści i wyrażające ocenę, ale najczęściej jest tak, że taka dyskusja jacy jej uczestnicy - jeśli trafi się kilka osób trzymających ton i zarazem aktywnych, to całemu portalowi może się udzielić pewna atmosfera dyskusji (co może stanowić wartość pozytywną jak i negatywną).
Sytuacja dyskusji internetowej jest nieco inna niż dyskusji w życiu, bo tutaj kontakt jest ograniczony, możliwa jest też kreacja pewnych postaci.
indri
ponad tydzień temu
Dzień dobry. Ja tu tylko sprzątam i pilnuję. Czemu nikogo nie ma?
betti
ponad tydzień temu
Bo słowa nie mają granic i wszyscy zdali sobie z tego sprawę.
Gregorianin
ponad tydzień temu
Bo wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Prawda betti, znowu siebie wybielasz
betti
ponad tydzień temu
Uwaga... troll wydał głos! Wszyscy milczeć!
Akwadar
ponad tydzień temu
O i opowijski cieć betta sie ozwała hi, hi i czata zabiła ha, ha
betti
ponad tydzień temu
O! Tekstura nas sprawdza... xd
AlaOlaUla
ponad tydzień temu
Użytkownicy, którzy nie zagłosują na prace, zostaną wydaleni przez opowijską pupę😠
Akwadar
ponad tydzień temu
betta coś ci sie stało?
Akwadar
ponad tydzień temu
AOU na co mam zagłosować? To już lecę...
AlaOlaUla
ponad tydzień temu
Literkowa Bitwa na Prozę - Głosowanie
Proszę przeczytać prace z podanych linków i zapunktować.

To chyba nie jest trudne?
indri
ponad tydzień temu
Co tu wchodzicie z innymi tematami, ja tu pilnuję tego wątku.
fanthomas
ponad tydzień temu
A co to za wątek. Bo mi uciekł wątek
indri
ponad tydzień temu
Granice słowa, a nie żadne rymowańce zasrańce
fanthomas
ponad tydzień temu
A granice nie istnieją tak przeważnie, choć podobno nawet wyobraźnia ma granice

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji