Historia dla ciekawskich Teorie, hipotezy, ciekawostki Pytania, odpowiedzi, przemyślenia

Ozar
rok temu
Historia dla ciekawskich. Teorie, hipotezy, ciekawostki. Pytania, odpowiedzi, ciekawostki.

Witam serdecznie
Postanowiłem założyć nowy watek, ponieważ nie znalazłem tu takiego.
Można tu wrzucać wszystko związane z historią, polityką czy tematami pokrewnymi.
Chciałbym w tym wątku poruszać tematy interesujące wszystkich, albo choć jednego z was.
Zapraszam do pisania, ale proszę bez wyzwisk, chamstwa, obrażania itd. Jak wiecie, ja staram się zawsze odpowiadać spokojnie bez inwektyw itd. I proszę innych o to samo. Jeśli będziemy się różnić w podejściu do danego tematu albo będziemy mieli inne zdanie, to jak mi się wydaje, zawsze możemy zostać na swoich pozycjach bez wzajemnego się obrażania.

Na pytanie, jakie okresy historyczne znam lepiej, a jakie gorzej, albo jakie pojęcia znam lepiej lub gorzej poniżej wypisze w kolejności od tych, które znam najlepiej do znanych mi gorzej.

II wojna światowa
I wojna światowa
Czasy RON – Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Epoka napoleońska
Starożytny Rzym

Nazizm
Komunizm
Faszyzm

Okres zimniej wojny
PRL
ZSRR (Czeka, NKWD, KGB)

Oczywiście można tutaj poruszać tematy z każdego dowolnego okresu historycznego.

Zapraszam wszystkich chętnych do wrzucania tutaj swoich tematów, przemyśleń, wypowiedzi itd.
Aisak
rok temu
Dzień dobry,

Mam pierwsze pytanie, które mi wykiełkowało teraz. A mianowicie:
Dlaczego nie odebrano Wałęsie wszelkich odznaczeń i medali i nie zmniejszono emerytury, kiedy wyszło na jaw, że to Bolek i działał na rzecz nieprzyjaciela?

Dziękuję.
Aisak
rok temu
Uważam, że powinien zostać zdegradowany, a nawet wygnany z kraju.
Kiedyś tak robili, i było dobrze.
Nuncjusz
rok temu
Wałęsa zdergradowany? Z czego? Przecież on ma tylko szeregowca, (góra kaprala, w co wątpię)
Ozar
rok temu
Na początek mała uwaga. Jak nie odpowiem od razu, to nie znaczy, że nie chce, ale pisze w pracy jak jestem sam , tak żeby nikt nie widział. jak nie mogę w pracy, to odpowiem zawsze po 18 z domu.
Kurdę dobre pytanie i nie łatwo na nie odpowiedzieć tak prosto, ale postaram się. Po pierwsze też tak uważam, ale niestety mimo tylu dowodów, które załatwiłyby każdego, on dalej chodzi w glorii wielkiego człowieka. A jego słowa "Ja obaliłem komunę" to jawna szydera z ludzi, którzy wiedzieli kim był. śp. Anna Walentynowicz mówiła przez wiele lat" Lechu ty nie skakałeś przez płot, tylko przypłynąłeś motorówką z oficerami SB i marynarki" Moim zdaniem zaważyło tu wielkie (niestety) poparcie dla Lecha zagranicom. On tam nadal jest uważany za ikonę Solidarności. Wielu ludzi szczególnie w stanach nadal ma go za bohatera (choć powoli się z tego wycofują). Druga sprawą jest też to, że nikt tak naprawdę nie złożył oficjalnie zawiadomienia o tym, że Lech był TW (mam na myśli państwo, a nie ludzi prywatnych). To powinien zrobić IPN, ale z tego co się orientuje nie zrobił. To tez taki temat tabu, wszyscy wiedzą, ale nikt poza prywatnymi wypowiedziami mu tego zarzutu nie rzucił w twarz. Mnie to dziwi, ale tak to juz u nas jest.
Okropny
rok temu
Ozar, a dlaczego nagle tak narodowo czcimy żołnierzy wyklętych?
Dlaczego tak nagle promuje się patriotyzm w wersji kibolskiej: Bluzy, szaliki, koszulki z PW?
Ozar, a dlaczego odrzuca się w Polszy różnorodność? Wszak RP zawsze była różnorodna, zamieszkana przez spolecznosci różne etnicznie, religijnie... To czemu nagle nie?
Ozar
rok temu
Jeszcze mała uwaga. Taki proces z zdradę, współpracę z SB itd. byłby hitem światowym i pewnie zaraz znalazłoby się wielu którzy nazwaliby to procesem politycznym (na pewno opozycja).
Aisak
rok temu
Pisząc Zdegradować, nie miałam na myśli st wojskowego.
Tylko wszelkie prxywileje. To oburzające, że kapuś jest ex prezydentem i żyje w luksusach.
Czyżby jednak bolszewicy dalej działali w Polsce?
Ozar
rok temu
Dobre pytanie. I masz rację u nas zawsze było pełno odmieńców (Żydzi, Tatarzy, Ormianie, itd) i zawsze żyliśmy w zgodzie. Co do wyklętych, to samo hasło jest dla mnie jakieś sztuczne, zresztą powstało całkiem niedawno bo w 1993 roku. Teraz wrzuca się do jednego kotła wszystkich: AK, NSZ, WIN i inne, a przecież choćby NSZ dość mocno różnił się od AK. Tak prawdę mówiąc, to mi wygląda na przegięcie pały w drugą stronę. Kiedyś ideologicznie słuszne były AL, GL, no może jeszcze Bataliony Chłopskie, a teraz wajcha w drugą stronę na maxa i mamy innych bohaterów słusznych ideowo. Taka zagrywka przypominająca czasy Bieruta, ale w druga stronę. Dla mnie to jest bez sensu, bo byli zarówno bohaterowie, jak i bandyci i trzeba ich rozróżniać.
Aisak
rok temu
Jednak optuję za formą wygnania z K-raju, na Syberię, kóva, niech gania miśki.
Ozar
rok temu
Aisak - to może być odpowiedź. Tak są nadal i może boją się takiej sprawy jako precedensu.
Aisak
rok temu
Dobra, Panie Ozar, a teraz...PIS :]
Co się stanie, jak kaczka kaput?
Okropny
rok temu
Ozar: kim są lewacy? czym jest lewactwo?
Co rozumiesz przez: "lewacy chcą zniszczyć stary świat, tradycyjne wartości i normy. Atakują patriotyzm, Kościół, religię, patriotyzm, moralność. Chcą zniszczyć wartości narodowe, tradycję, rodzinę."?

Jak? Kto? W jaki sposób?

Zostawiam to i tu.
Ozar
rok temu
Odpowiem najpierw kobiecie, a tobie Okropny z domu bo to dłuższy temat a ja pracuje do 17.
Aisak
rok temu
To ja jeszcze później z takim pytaniem, czy Ateiści to lewacy, bo przecież nie klęczą przed grzybem Rydzem.
Hę?

Ok. Poczekam spokojnie, jest kolejka, nie pali się, jest zakaz.

Ale jednak bym zapaliła.
Ozar
rok temu
Aisak to będzie chyba koniec PiS. Dlaczego? Bo kaczorek wyciął wszystkich ludzi z jajami ze swojego otoczenia i zostali tylko głupawi przydupcy, albo fanatyczni dziadkowie, jak Macierewicz. Oczywiście będą sie gryźli o koryto jak psy, ale nie widzę godnego następcy. A ci co zostali pewnie podzielą sie na obozy: Gowina, Macierewicza, Ziobry, może jeszcze kilku innych, a sama wiesz co się dzieje, kiedy partia ma 3/4/5 przywódców... Pada na pysk.
Ozar
rok temu
Sorka reszta po 18 .
Aisak
rok temu
Chciałam tylko potwierdzenia oczywistości.
Kaczuszek podupada na zdrowiu, ile będą mogli, to będą to ciągle, ale ile można trzymać trupa w tapczanie, co nie?

To paaaa.
Nuncjusz
rok temu
Nie jestem lewakiem, jestem ateistą.
Aisak
rok temu
Papug!

Część postów została ukryta (1018)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Ozar
2 miesiące temu
NUN w czym problem? Nie chcesz posłuchać człowieka który uczy jak mówić? A do tego mówi bardzo ciekawie, czasami rzuca żarty itd.?
Ozar
2 miesiące temu
NS ale ten gość właśnie o tym mówi...
Nuncjusz
2 miesiące temu
Ozar, już kolejny raz zwracam ci uwagę na te twoje zjebane wykrzykniki. Bralczyka znam, podobnie jak Miodka
NihiluśSmurf
2 miesiące temu
Ozar, czy Bralczyk i Miodek zachęcają do CAPSOWANIA i !!!!!!!!!!!!! ?
Ozar
2 miesiące temu
Jak widzę Nuncjusz twoje zainteresowanie moimi tekstami ogranicza się do liczenia wykrzykników. Cóż tak żebyś się nie nudził !!!!!!!!!!!!!!
Canulas
2 miesiące temu
Ozarku, uspokój "dżemiuncego" w środku rozrabiakę ;)
Ozar
2 miesiące temu
Canulas nie mam nastroju do żartów bo moja córka ma zdawać od jutra egzamin gimnazjalny i chuj wie czy będzie. Co do Nuncjusza to ok. przestałem dodawać wykrzykniki w tekstach, ale tu to moje podwórko. Wiesz co się robiło za czasów mojej młodości z kimś kto wszedł na nasze podwórko i zaczął się mądrzyć? Dostawał bęcki i spadał puki jeszcze mógł.
Canulas
2 miesiące temu
Puki to były jak trzy razy źle wkleiłeś pin. Ale ok, Ozarelli. Ciaaooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ozar
2 miesiące temu
Can kurdę nie kummam trzy razy źle wkleiłeś pin ? Kufa jaki pin jaśniej bo nie mam głowy do zagadek?
Ozar
2 miesiące temu
Cam mam łeb zryty przez strajk nauczycieli który biję w moją córkę i nie mam głowy do psychologicznych tekstów. Napisz o co biega i wsio!
Canulas
2 miesiące temu
Czółko. Wszystko git.
Ozar
2 miesiące temu
oki
Light
2 miesiące temu
Ponoć egzaminy się odbędą, mają być powołane jakieś osoby z zewnątrz ;)
Ozar
2 miesiące temu
no taką dostałem wiadomość ze szkoły, oby to sie udało
Nuncjusz
2 miesiące temu
Na Opowi nie ma prywatnych podwórek, to raz, a dwa, jak byłem dzieciakiem tu lubiłem bić po mordzie. Teraz mi to już przeszło, więc może lepiej nie wracajmy do dziecinnych czasów :)
Ozar
2 miesiące temu
OK Nuncjusz, zgoda przestanę wrzucać te wykrzykniki, choć kurde serce boli bo tak to lubię. W sumie masz racje, to portal pisarski i powinno sie pilnować przyzwoitości w pisaniu także w komentarzach.
Maurycy Lesniewski
2 miesiące temu
Ozar znasz na pewno temat wojny (niedoszłej) polsko-czeskiej po 2 światowej. Masz o tym jakiś tekst? Chętnie bym się zapoznał.
Okropny
2 miesiące temu
"Historia Czechosłowacji"
Ozar
2 miesiące temu
Ml znam i jutro napiszę coś o tym
Maurycy Lesniewski
2 miesiące temu
Na pewno tam zajrzę
Ozar
miesiąc temu
Zapraszam do ciekawostek gdzie napisałem kilka słów o katedrze Notre-Dame i tragicznym pożarze. To, co widziałem wczoraj było bardzo, bardzo smutne, bo ogień w kilka godzin zniszczył to, co budowano 200 lat .
Ozar
miesiąc temu
Dla wszystkich opowijczyków moc życzeń związanych ze świętami. Życzę wszystkim spokoju, wypoczynku, veny i dobrych pomysłów na nadchodzące święta. Niech wam wszystko wyjdzie tak, jak sobie zamarzycie!!!
Ozar
miesiąc temu
Zapraszam wszystkich do przeczytania odcinków Mur kolego krajew34. To bardzo ciekawe teksty, choć przydała by sie ocena mądrzejszych ode mnie ludzi pod kątem typowo technicznym, czy polonistycznym.
Ozar
3 tygodnie temu
Zapraszam wszystkich do zaciekawionego i jego bardzo pomocnego dla wszystkich artykułu"

Idąc do zamku umarł mu sens [Artykuł]. Na pewno wielu z nas to pomoże przy pisaniu.
Nuncjusz
3 tygodnie temu
Nikt nie jest ślepy. Kto chciał to przeczytał. Nie ma obowiązku potwierdzać tego komentarzem
Ja byłem, przeczytałem i przyjąłem do wiadomości
Maurycy Lesniewski
ponad tydzień temu
Siema Ozar!
Mam taki pomysł na artykuł dla ciebie (chyba, że już o tym pisałeś), chodzi mi o sojuszników Hitlera, tak po kropce fajnie by było scharakteryzować co skłoniło ich i jakie mieli motywy do współpracy z nazistowskimi Niemcami.
Natrafiłem w necie na ciekawy fragment, może Cię zainspiruje do nieco szerszego spojrzenia nie tę sprawę.

Wycinek z neta:

„Gdy w czerwcu 1920 roku narzucono Węgrom traktat, na mocy którego straciły dwie trzecie swojego terytorium, ludzie płakali na ulicach, deklarując: „Wierzę w dawnych Węgier zmartwychwstanie!”. I choć modlili się o to do Boga, pomocy w odzyskaniu utraconych ziem szukali zupełnie gdzie indziej…

Znana anegdota głosi, że kiedy pod naciskiem III Rzeszy wszyscy jej sojusznicy wypowiadali wojnę USA, doszło do następującego dialogu między ambasadorem Węgier, a urzędnikiem Departamentu Stanu:

– Czy mógłby Wasza Ekscelencja jeszcze raz przypomnieć jaki kraj reprezentuje?
– Królestwo Węgier – odpowiedział ambasador.
– A kto jest tam królem? – zapytał urzędnik.
– Nie mamy króla. Głową państwa jest regent, admirał Horthy.
– W takim razie, do jakiego morza macie dostęp?
– Nie mamy dostępu do morza.
– Hmm… – zastanowił się biurokrata – … a czy w takim razie macie jakieś pretensje terytorialne do Stanów Zjednoczonych?
– Nie.
– A do sojuszników USA?
– Nie.
– A do jakiś innych państw?
– Tak… – rzekł dyplomata – … mamy roszczenia terytorialne do Rumunii, Słowacji i Niemiec.
– To dlaczego im nie wypowiecie wojny? – zapytał zadziwiony urzędnik.
– Na Boga! Nie możemy! Przecież to są nasi sojusznicy! – wykrzyknął ambasador.”
Ozar
ponad tydzień temu
Hej. Temat jest mi znany, choć akurat tej wymiany zdań nie kojarzę. Napisze w tygodniu tekst o sojusznikach Adolfa. Co do Wegier to oni akurat zachowali się bardzo porządnie czy to w 1939 roku, czy w latach wojny choćby tym, że po pierwsze odmówili walki z Polakami podczas powstania warszawskiego, a po drugie sprzedali całkiem niezłą ilośc broni Armii Krajowej.
Dzięki za temat.
Bogumił
ponad tydzień temu
Aisak Uważam, że [Bolek] powinien zostać zdegradowany, a nawet wygnany z kraju.
Kiedyś tak robili, i było dobrze.

Aisak, napisałaś to rok temu, a ja dopiero teraz to zauważyłem. Jesteś wielka.
maga
tydzień temu
Hej ja pisze w sprawie tej rakiety z Norymbergi.
Jest możliwe, że w 1500 roku, rozbiło sie UFO pod Norymbergą. Wrak statku został ukryty i zabezpieczony przez ówczesnych włodarzy Frankoni. .
I właśnie stamtąd amerykanie wywieźli rakiety, dzięki którym wylądowali na księżycu.
Pozdr :)
Ozar
wczoraj o 22:05
Zapraszam do dyskusji. Czy warto iść do urn wyborczych? Czy Polacy nadal wierzą, że naród jest suwerenem?
Czy to nie ma sensy, bo politycy i tak maja nas w d.... a wybory to tylko takie opium dla mas?

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji