Historia dla ciekawskich Teorie, hipotezy, ciekawostki Pytania, odpowiedzi, przemyślenia

Ozar
9 miesięcy temu
Historia dla ciekawskich. Teorie, hipotezy, ciekawostki. Pytania, odpowiedzi, ciekawostki.

Witam serdecznie
Postanowiłem założyć nowy watek, ponieważ nie znalazłem tu takiego.
Można tu wrzucać wszystko związane z historią, polityką czy tematami pokrewnymi.
Chciałbym w tym wątku poruszać tematy interesujące wszystkich, albo choć jednego z was.
Zapraszam do pisania, ale proszę bez wyzwisk, chamstwa, obrażania itd. Jak wiecie, ja staram się zawsze odpowiadać spokojnie bez inwektyw itd. I proszę innych o to samo. Jeśli będziemy się różnić w podejściu do danego tematu albo będziemy mieli inne zdanie, to jak mi się wydaje, zawsze możemy zostać na swoich pozycjach bez wzajemnego się obrażania.

Na pytanie, jakie okresy historyczne znam lepiej, a jakie gorzej, albo jakie pojęcia znam lepiej lub gorzej poniżej wypisze w kolejności od tych, które znam najlepiej do znanych mi gorzej.

II wojna światowa
I wojna światowa
Czasy RON – Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Epoka napoleońska
Starożytny Rzym

Nazizm
Komunizm
Faszyzm

Okres zimniej wojny
PRL
ZSRR (Czeka, NKWD, KGB)

Oczywiście można tutaj poruszać tematy z każdego dowolnego okresu historycznego.

Zapraszam wszystkich chętnych do wrzucania tutaj swoich tematów, przemyśleń, wypowiedzi itd.
Aisak
9 miesięcy temu
Dzień dobry,

Mam pierwsze pytanie, które mi wykiełkowało teraz. A mianowicie:
Dlaczego nie odebrano Wałęsie wszelkich odznaczeń i medali i nie zmniejszono emerytury, kiedy wyszło na jaw, że to Bolek i działał na rzecz nieprzyjaciela?

Dziękuję.
Aisak
9 miesięcy temu
Uważam, że powinien zostać zdegradowany, a nawet wygnany z kraju.
Kiedyś tak robili, i było dobrze.
Nuncjusz
9 miesięcy temu
Wałęsa zdergradowany? Z czego? Przecież on ma tylko szeregowca, (góra kaprala, w co wątpię)
Ozar
9 miesięcy temu
Na początek mała uwaga. Jak nie odpowiem od razu, to nie znaczy, że nie chce, ale pisze w pracy jak jestem sam , tak żeby nikt nie widział. jak nie mogę w pracy, to odpowiem zawsze po 18 z domu.
Kurdę dobre pytanie i nie łatwo na nie odpowiedzieć tak prosto, ale postaram się. Po pierwsze też tak uważam, ale niestety mimo tylu dowodów, które załatwiłyby każdego, on dalej chodzi w glorii wielkiego człowieka. A jego słowa "Ja obaliłem komunę" to jawna szydera z ludzi, którzy wiedzieli kim był. śp. Anna Walentynowicz mówiła przez wiele lat" Lechu ty nie skakałeś przez płot, tylko przypłynąłeś motorówką z oficerami SB i marynarki" Moim zdaniem zaważyło tu wielkie (niestety) poparcie dla Lecha zagranicom. On tam nadal jest uważany za ikonę Solidarności. Wielu ludzi szczególnie w stanach nadal ma go za bohatera (choć powoli się z tego wycofują). Druga sprawą jest też to, że nikt tak naprawdę nie złożył oficjalnie zawiadomienia o tym, że Lech był TW (mam na myśli państwo, a nie ludzi prywatnych). To powinien zrobić IPN, ale z tego co się orientuje nie zrobił. To tez taki temat tabu, wszyscy wiedzą, ale nikt poza prywatnymi wypowiedziami mu tego zarzutu nie rzucił w twarz. Mnie to dziwi, ale tak to juz u nas jest.
Okropny
9 miesięcy temu
Ozar, a dlaczego nagle tak narodowo czcimy żołnierzy wyklętych?
Dlaczego tak nagle promuje się patriotyzm w wersji kibolskiej: Bluzy, szaliki, koszulki z PW?
Ozar, a dlaczego odrzuca się w Polszy różnorodność? Wszak RP zawsze była różnorodna, zamieszkana przez spolecznosci różne etnicznie, religijnie... To czemu nagle nie?
Ozar
9 miesięcy temu
Jeszcze mała uwaga. Taki proces z zdradę, współpracę z SB itd. byłby hitem światowym i pewnie zaraz znalazłoby się wielu którzy nazwaliby to procesem politycznym (na pewno opozycja).
Aisak
9 miesięcy temu
Pisząc Zdegradować, nie miałam na myśli st wojskowego.
Tylko wszelkie prxywileje. To oburzające, że kapuś jest ex prezydentem i żyje w luksusach.
Czyżby jednak bolszewicy dalej działali w Polsce?
Ozar
9 miesięcy temu
Dobre pytanie. I masz rację u nas zawsze było pełno odmieńców (Żydzi, Tatarzy, Ormianie, itd) i zawsze żyliśmy w zgodzie. Co do wyklętych, to samo hasło jest dla mnie jakieś sztuczne, zresztą powstało całkiem niedawno bo w 1993 roku. Teraz wrzuca się do jednego kotła wszystkich: AK, NSZ, WIN i inne, a przecież choćby NSZ dość mocno różnił się od AK. Tak prawdę mówiąc, to mi wygląda na przegięcie pały w drugą stronę. Kiedyś ideologicznie słuszne były AL, GL, no może jeszcze Bataliony Chłopskie, a teraz wajcha w drugą stronę na maxa i mamy innych bohaterów słusznych ideowo. Taka zagrywka przypominająca czasy Bieruta, ale w druga stronę. Dla mnie to jest bez sensu, bo byli zarówno bohaterowie, jak i bandyci i trzeba ich rozróżniać.
Aisak
9 miesięcy temu
Jednak optuję za formą wygnania z K-raju, na Syberię, kóva, niech gania miśki.
Ozar
9 miesięcy temu
Aisak - to może być odpowiedź. Tak są nadal i może boją się takiej sprawy jako precedensu.
Aisak
9 miesięcy temu
Dobra, Panie Ozar, a teraz...PIS :]
Co się stanie, jak kaczka kaput?
Okropny
9 miesięcy temu
Ozar: kim są lewacy? czym jest lewactwo?
Co rozumiesz przez: "lewacy chcą zniszczyć stary świat, tradycyjne wartości i normy. Atakują patriotyzm, Kościół, religię, patriotyzm, moralność. Chcą zniszczyć wartości narodowe, tradycję, rodzinę."?

Jak? Kto? W jaki sposób?

Zostawiam to i tu.
Ozar
9 miesięcy temu
Odpowiem najpierw kobiecie, a tobie Okropny z domu bo to dłuższy temat a ja pracuje do 17.
Aisak
9 miesięcy temu
To ja jeszcze później z takim pytaniem, czy Ateiści to lewacy, bo przecież nie klęczą przed grzybem Rydzem.
Hę?

Ok. Poczekam spokojnie, jest kolejka, nie pali się, jest zakaz.

Ale jednak bym zapaliła.
Ozar
9 miesięcy temu
Aisak to będzie chyba koniec PiS. Dlaczego? Bo kaczorek wyciął wszystkich ludzi z jajami ze swojego otoczenia i zostali tylko głupawi przydupcy, albo fanatyczni dziadkowie, jak Macierewicz. Oczywiście będą sie gryźli o koryto jak psy, ale nie widzę godnego następcy. A ci co zostali pewnie podzielą sie na obozy: Gowina, Macierewicza, Ziobry, może jeszcze kilku innych, a sama wiesz co się dzieje, kiedy partia ma 3/4/5 przywódców... Pada na pysk.
Ozar
9 miesięcy temu
Sorka reszta po 18 .
Aisak
9 miesięcy temu
Chciałam tylko potwierdzenia oczywistości.
Kaczuszek podupada na zdrowiu, ile będą mogli, to będą to ciągle, ale ile można trzymać trupa w tapczanie, co nie?

To paaaa.
Nuncjusz
9 miesięcy temu
Nie jestem lewakiem, jestem ateistą.
Aisak
9 miesięcy temu
Papug!

Część postów została ukryta (932)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

rubio
tydzień temu
w sumie nawet spoko, że znów będziemy mieli kosę. Jakiś pożytek z tego wszystkiego. Trzym się.
e make i ka pololi
tydzień temu
Bawią mnie, te Panów walki kogucików. Zwlaszcza, ze kurką, o ktorą Panowie tak wojują jest najbrzydsza z kobiet, bo polityka.
Panowie. Faszysta z komunistą się nie dogada. Proszę się rozejść.
Ritha
tydzień temu
Taa, Rubio je spoczi i Sensol je spoczi.
Smuteg :(
Ozar
tydzień temu
Witam . emikp napisałaś "Panowie. "Faszysta z komunistą się nie dogada" Może jasniej? kto tu komunistą, a kto faszystą ?
Canulas
tydzień temu
Myślę, że to była przenośna mająca na celu zobrazować, uwypuklić, przerysować odległości porozumiewawcze i mysleniowe.
Canulas
tydzień temu
Ale jeśli chodzi o szczegóły, to podobno Ty ;)
Ozar
tydzień temu
no może i ja! Ale albo faszysta albo komunista. Wiem że w gruncie rzeczy różnice są niewielkie, ale jednak są.
Canulas
tydzień temu
Obejrzyj sobie na yt Pet Giat II wraz z interpretacjamu. Myślę, że może Ci podejść.
Ozar
tydzień temu
a co to ?
Ozar
tydzień temu
tak ogólnie
Canulas
tydzień temu
Bardzo specyficzna i krótka animacja wielosymboliczna. Kilka minut stracisz, ale może Ci podejść. Jak znajdę z jakimiś ciekawymi interpretacjamu, to podlinkuję
Ozar
tydzień temu
oki dzięki
Ozar
tydzień temu
znikam bo zaraz szefostwo przyjedzie hahahahah
krajew34
tydzień temu
sensol
tydzień temu
Bawią mnie, te Panów walki kogucików. Zwlaszcza, ze kurką, o ktorą Panowie tak wojują jest najbrzydsza z kobiet, bo polityka.
Panowie. Faszysta z komunistą się nie dogada. Proszę się rozejść. - rubio - faszysta - wiadomo (sam się przyznał, chwalił właściwie). ale ja nie jestem komunistą. skąd ten pomysł?
Ozar
tydzień temu
sensol to ja jestem podobno komunistą, choć po prawdzie bardziej socjalistą i to też nie do konca, ale chyba najbliżej
sensol
tydzień temu
ale Ty się nie kłóciłeś, więc to nie o Tobie. zresztą nieważne.
Ozar
tydzień temu
krajew moje, moje. Bardzo fajnie zrobione pole bitwy a do tego Tygrysy, IS-2, BF=109, wiązki granatów p.panc, miodzio podobało mi się bardzo. Ale to utwór Judasa a to moja ulubiona kapela od lat (oprócz Iron Maiden).
Ozar
tydzień temu
sensol może i nie ja, ale mnie tu już wyzywano od komuchów, jak pisałem o niesprawiedliwościach tego kraju np. - zimno, leje deszcz - jeden idzie na autobus, czy tramwaj a drugi wsiada do ciepłego Porsche w garażu... Takie tam
krajew34
tydzień temu
Z tego co wiem to Sabaton śpiewa :)
Ozar
tydzień temu
być moźe utwór wydał mi sie znajomy ale mogę się mylić
Ozar
tydzień temu
Ozar
tydzień temu
A do tego z Polski przystanek Woodstock
krajew34
tydzień temu
Zaraz zobaczę
krajew34
tydzień temu
Nie mój klimat, z cięższej muzyki to tylko Sabatona słucham :)
Ozar
tydzień temu
aha kumam, ale to klasyka
Ozar
tydzień temu
spoko sabaton tez lubię
"Witam . emikp napisałaś "Panowie. "Faszysta z komunistą się nie dogada" Może jasniej? kto tu komunistą, a kto faszystą ?

Canulas 

wczoraj o 9:33

Myślę, że to była przenośna mająca na celu zobrazować, uwypuklić, przerysować odległości porozumiewawcze i mysleniowe."

Mister Can ma oczywiscie racje, zauwazajac, ze moja wypowiedz ma zartobliwie uwypuklic, ze tu sie nie dadzą rady Panowie spotkac ,,w polowie drogi, czyli w rozmowie", jak to sie pieknie mowi.
Niemniej jednak wypowiedz moja ma tez charater doslowny.

Sensol niejednokrotnie wspominal, ze ma zapędy komunistyczne, Rubio niejednokrotnie wspominal, ze zwlaszcza w dzisiejszym, krzywym zwierciadlem, moglby byc widziany jako skrajny faszysta.

Po prostu nie bardzo widzę, jak tak rozni w poglądach panowie mieliby dojsc do porozumienia w sprawie gdańskiego denata.
Zeby zaraz nie bylo, ze co ma gdanski denat do czegokolwiek. Moze nie ma niczego do czegokolwiek. Od niego sie jednak zaczelo, stal sie, ze tak to ujeme, zalążkiem do wyzywania się od kretynów.

Swiec panie nad jego duszą, badz co bądz, wzbudzil silne emocje.
sensol
6 dni temu
e make i ka pololi - gdzie i kiedy wspominałem, że mam zapędy komunistyczne? - podaj cytat, albo link. albo mnie z kimś pomyliłaś albo mam już demencję albo innego alzheimera. za komuny walczyłem z komuną na ile mogłem będąc nastolatkiem. przeszedłem (przebiegłem właściwie) ścieżkę zdrowia. wsadzili mnie do pierdla. a teraz Ty piszesz, że jestem komuchem. fakt. nie powinienem atakowac rubiego tylko to co napisał. emocje wzięły górę. ale to co napisał rubi jest wg. mnie nie do obrony. aż dziwne, że nikt oprócz ML i Karawana nie zareagował. czy to znaczy, że wszyscy mają już wszystko w dupie? jeśli tak, obudzimy sie któregos dnia z ręka głęboko zanurzoną w nocniku pełnym moczu

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji