Historia dla ciekawskich Teorie, hipotezy, ciekawostki Pytania, odpowiedzi, przemyślenia

Ozar
rok temu
Historia dla ciekawskich. Teorie, hipotezy, ciekawostki. Pytania, odpowiedzi, ciekawostki.

Witam serdecznie
Postanowiłem założyć nowy watek, ponieważ nie znalazłem tu takiego.
Można tu wrzucać wszystko związane z historią, polityką czy tematami pokrewnymi.
Chciałbym w tym wątku poruszać tematy interesujące wszystkich, albo choć jednego z was.
Zapraszam do pisania, ale proszę bez wyzwisk, chamstwa, obrażania itd. Jak wiecie, ja staram się zawsze odpowiadać spokojnie bez inwektyw itd. I proszę innych o to samo. Jeśli będziemy się różnić w podejściu do danego tematu albo będziemy mieli inne zdanie, to jak mi się wydaje, zawsze możemy zostać na swoich pozycjach bez wzajemnego się obrażania.

Na pytanie, jakie okresy historyczne znam lepiej, a jakie gorzej, albo jakie pojęcia znam lepiej lub gorzej poniżej wypisze w kolejności od tych, które znam najlepiej do znanych mi gorzej.

II wojna światowa
I wojna światowa
Czasy RON – Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Epoka napoleońska
Starożytny Rzym

Nazizm
Komunizm
Faszyzm

Okres zimniej wojny
PRL
ZSRR (Czeka, NKWD, KGB)

Oczywiście można tutaj poruszać tematy z każdego dowolnego okresu historycznego.

Zapraszam wszystkich chętnych do wrzucania tutaj swoich tematów, przemyśleń, wypowiedzi itd.
Aisak
rok temu
Dzień dobry,

Mam pierwsze pytanie, które mi wykiełkowało teraz. A mianowicie:
Dlaczego nie odebrano Wałęsie wszelkich odznaczeń i medali i nie zmniejszono emerytury, kiedy wyszło na jaw, że to Bolek i działał na rzecz nieprzyjaciela?

Dziękuję.
Aisak
rok temu
Uważam, że powinien zostać zdegradowany, a nawet wygnany z kraju.
Kiedyś tak robili, i było dobrze.
Nuncjusz
rok temu
Wałęsa zdergradowany? Z czego? Przecież on ma tylko szeregowca, (góra kaprala, w co wątpię)
Ozar
rok temu
Na początek mała uwaga. Jak nie odpowiem od razu, to nie znaczy, że nie chce, ale pisze w pracy jak jestem sam , tak żeby nikt nie widział. jak nie mogę w pracy, to odpowiem zawsze po 18 z domu.
Kurdę dobre pytanie i nie łatwo na nie odpowiedzieć tak prosto, ale postaram się. Po pierwsze też tak uważam, ale niestety mimo tylu dowodów, które załatwiłyby każdego, on dalej chodzi w glorii wielkiego człowieka. A jego słowa "Ja obaliłem komunę" to jawna szydera z ludzi, którzy wiedzieli kim był. śp. Anna Walentynowicz mówiła przez wiele lat" Lechu ty nie skakałeś przez płot, tylko przypłynąłeś motorówką z oficerami SB i marynarki" Moim zdaniem zaważyło tu wielkie (niestety) poparcie dla Lecha zagranicom. On tam nadal jest uważany za ikonę Solidarności. Wielu ludzi szczególnie w stanach nadal ma go za bohatera (choć powoli się z tego wycofują). Druga sprawą jest też to, że nikt tak naprawdę nie złożył oficjalnie zawiadomienia o tym, że Lech był TW (mam na myśli państwo, a nie ludzi prywatnych). To powinien zrobić IPN, ale z tego co się orientuje nie zrobił. To tez taki temat tabu, wszyscy wiedzą, ale nikt poza prywatnymi wypowiedziami mu tego zarzutu nie rzucił w twarz. Mnie to dziwi, ale tak to juz u nas jest.
Okropny
rok temu
Ozar, a dlaczego nagle tak narodowo czcimy żołnierzy wyklętych?
Dlaczego tak nagle promuje się patriotyzm w wersji kibolskiej: Bluzy, szaliki, koszulki z PW?
Ozar, a dlaczego odrzuca się w Polszy różnorodność? Wszak RP zawsze była różnorodna, zamieszkana przez spolecznosci różne etnicznie, religijnie... To czemu nagle nie?
Ozar
rok temu
Jeszcze mała uwaga. Taki proces z zdradę, współpracę z SB itd. byłby hitem światowym i pewnie zaraz znalazłoby się wielu którzy nazwaliby to procesem politycznym (na pewno opozycja).
Aisak
rok temu
Pisząc Zdegradować, nie miałam na myśli st wojskowego.
Tylko wszelkie prxywileje. To oburzające, że kapuś jest ex prezydentem i żyje w luksusach.
Czyżby jednak bolszewicy dalej działali w Polsce?
Ozar
rok temu
Dobre pytanie. I masz rację u nas zawsze było pełno odmieńców (Żydzi, Tatarzy, Ormianie, itd) i zawsze żyliśmy w zgodzie. Co do wyklętych, to samo hasło jest dla mnie jakieś sztuczne, zresztą powstało całkiem niedawno bo w 1993 roku. Teraz wrzuca się do jednego kotła wszystkich: AK, NSZ, WIN i inne, a przecież choćby NSZ dość mocno różnił się od AK. Tak prawdę mówiąc, to mi wygląda na przegięcie pały w drugą stronę. Kiedyś ideologicznie słuszne były AL, GL, no może jeszcze Bataliony Chłopskie, a teraz wajcha w drugą stronę na maxa i mamy innych bohaterów słusznych ideowo. Taka zagrywka przypominająca czasy Bieruta, ale w druga stronę. Dla mnie to jest bez sensu, bo byli zarówno bohaterowie, jak i bandyci i trzeba ich rozróżniać.
Aisak
rok temu
Jednak optuję za formą wygnania z K-raju, na Syberię, kóva, niech gania miśki.
Ozar
rok temu
Aisak - to może być odpowiedź. Tak są nadal i może boją się takiej sprawy jako precedensu.
Aisak
rok temu
Dobra, Panie Ozar, a teraz...PIS :]
Co się stanie, jak kaczka kaput?
Okropny
rok temu
Ozar: kim są lewacy? czym jest lewactwo?
Co rozumiesz przez: "lewacy chcą zniszczyć stary świat, tradycyjne wartości i normy. Atakują patriotyzm, Kościół, religię, patriotyzm, moralność. Chcą zniszczyć wartości narodowe, tradycję, rodzinę."?

Jak? Kto? W jaki sposób?

Zostawiam to i tu.
Ozar
rok temu
Odpowiem najpierw kobiecie, a tobie Okropny z domu bo to dłuższy temat a ja pracuje do 17.
Aisak
rok temu
To ja jeszcze później z takim pytaniem, czy Ateiści to lewacy, bo przecież nie klęczą przed grzybem Rydzem.
Hę?


Ok. Poczekam spokojnie, jest kolejka, nie pali się, jest zakaz.

Ale jednak bym zapaliła.
Ozar
rok temu
Aisak to będzie chyba koniec PiS. Dlaczego? Bo kaczorek wyciął wszystkich ludzi z jajami ze swojego otoczenia i zostali tylko głupawi przydupcy, albo fanatyczni dziadkowie, jak Macierewicz. Oczywiście będą sie gryźli o koryto jak psy, ale nie widzę godnego następcy. A ci co zostali pewnie podzielą sie na obozy: Gowina, Macierewicza, Ziobry, może jeszcze kilku innych, a sama wiesz co się dzieje, kiedy partia ma 3/4/5 przywódców... Pada na pysk.
Ozar
rok temu
Sorka reszta po 18 .
Aisak
rok temu
Chciałam tylko potwierdzenia oczywistości.
Kaczuszek podupada na zdrowiu, ile będą mogli, to będą to ciągle, ale ile można trzymać trupa w tapczanie, co nie?


To paaaa.
Nuncjusz
rok temu
Nie jestem lewakiem, jestem ateistą.
Aisak
rok temu
Papug!

Część postów została ukryta (964)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Ozar
2 miesiące temu
Nun to odpowiedź na post emake i wsio
Tomek Bordo
2 miesiące temu
a teraz wałęsa chce być klawiszem w więzieniu gdzie posadzą nasz rząd
Ozar
2 miesiące temu
ten akurat Pan to kufa nie dośc że agent to jeszcze ma ego jak Tyranozaur a głupi jest jak koń...Ni eobra zając koni...
Tomek Bordo
2 miesiące temu
Ozar za jaką partią jesteś?

Ja za PIS, Korwinem - Mikke i Marianem Kowalskim
Canulas
2 miesiące temu
Jakie ego miał tyranozaur? Czemu wielkie? Bo był wielki?
Ja słyszałem, że miął kompleksy, bo krótką witką nie dosięgał ptaszka.

Nie, nie na drzewie.
Karawan
2 miesiące temu
I to właśnie Panowie O i TB jest świadectwo Waszej "wielkości". Zero wiedzy! Ale skoro Kowalski mówi, ze Malinowski kradnie to na pewno Malinowski jest złodziejem. Na tym wlaśnie polega działanie propagandy byscie jak papugi powtarzali cudze słowa, cudze myśli i uważali je za własne. Ja tam wolę ekonomię; rachunek zysków i strat. Jeśli jest ogólnie na plus to nie czepiam się kosztów wywozu szamba! A poza wszystkim to forum około literackie a nie polityczne. Jeśli Nun tego nie zrobi to ja wystąpię do Admina o zbanowanie za pieprzenie o polityce.
Maurycy Lesniewski
2 miesiące temu
Witaj Ozarze!
Mam pytanie odnośnie znakowania więźniów w KL Stutthof, jak to technicznie wyglądało? Szukałem w Wiki ale tam nie ma konkretów. Znalazłem tylko, że tatuowanie numerów więźniom odbywało się jedynie w Auschwitc, jak to wyglądało w KL Stutthof? Jakieś tabliczki czy naszywane numery na obozowe ubrania? Chodzi mi konkretnie o obóz Stutthof, jeśli masz dojścia aby sprawdzić albo wiesz to, czy mógłbyś mnie oświecić w tej keestiii
? Z góry dzięki.
Ozar
2 miesiące temu
Polecam do przeczytania tekst jolki "Maska swastyki" To bardzo, bardzo dobry tekst oddający nastrój więźniów obozów KL. Przy okazji sorka ale musze to powiedzieć. Ci kretyni którzy dali 1/2 sa chyba zbyt ograniczeni żeby zrozumiec ten tekst. Jak ktoś jest głupi i nie rozumie niech nie ocenia, bo inaczej to jest to wzorcowy przykład debilizmu.
Canulas
2 miesiące temu
Ozar
2 miesiące temu
Maurycy sorka, ale dawno tu nie zaglądałem. Z tego co wiem, to numery tatuowano tylko w Auschwitz, w innych obozach więźniowie nosili naszyte trójkąty w zależności od tego kim byli w różnych kolorach.
Ozar
2 miesiące temu
Can juz podałem, ale musiałem tu opisać pewien poziom kretynizmu. Sorka musiałem.
Maurycy Lesniewski
2 miesiące temu
Ozar dzięki za odpowiedź, to do moich potrzeb wystarczy.
Tekst Jolki rzeczywiście zajebisty, dobrze, że mi go poleciłeś, tu też dzięki!
Ozar
miesiąc temu
Dla tych wszystkich, którzy przeczytali ostatni tekst Okruch człowieczeństwa kilka zdań wyjaśnienia. Gość , który opisał to wszystko Horst starał sie po wojnie odnaleźć człowieka, który uratował prawie 100 ludzi. Niestety nie było go0 ani wśród poległych, ani wśród jeńców, ani wśród wysłanych do gułagów. Horst poprzez swoich znajomych z niemieckiej partii komunistycznej postarał sie nawet o dostęp do pewnego wyższego oficera NKWD i dalej nic. Niestety nie udało mu się znaleźć żadnego śladu po sierżancie , ani po jego oddziale. Najprawdopodobniej kiedy on i jego ludzie dali ruskim porządnego łupnia nim zostali pokonani, Kałmucy zabili ich wszystkich, a potem spalili ciała jak robili to już wcześniej, a szczątki po prostu wrzucili gdzieś do dołu i zakopali.
sensol
miesiąc temu
taki z ciebie historyk jak z koziej dupy trąba
Ozar
miesiąc temu
hahahahyaha witam mojego wielkiego sympatyka
Ozar
ponad tydzień temu
Chciałbym powiadomić szanownych opowijczyków, że kolejny odcinek Komanda Mgła, będzie już nie tylko mój, ale także Agnieszki Gu, która zgodziła się pisać razem ze mną. Jak wiecie Agnieszka pisze znakomite stare SF i dlatego postanowiłem zapytać AG, czy nie chciałaby pociągnąć temat, dodając do tekstu typowo wojennego część SF. Na moje szczęście zgodziła się i teraz II wojna zderzy się z... hahahahaha nie napisze z czym, bo bym spalił temat, ale zapraszam do II odcinka, który wkrótce zostanie wrzucony na opowi. Mamy nadzieję, że ten eksperyment spodoba się członkom opowi.pl, szczególnie że dzięki AG także moje teksty zyskają na jakości.
Ritha
ponad tydzień temu
Łoooo, super!!!
Ozar
ponad tydzień temu
No rzeczywiście Łoooo i jestem ciekawy co z tego wyjdzie.
krajew34
ponad tydzień temu
Strach się bać :) Trudno mi wyobrazić sobie, co może powstać z takie połączenia. Na pewno eksperyment wypali, choć rezultaty mogą wydać się zatrważające. A tak koniec z żartami, życzę powodzenia, oby tylko nie powstała Trzecia Miedzygalaktyczna Rzesza :)
Nuncjusz
ponad tydzień temu
Powstanie
Ozar
ponad tydzień temu
Krajew zobaczymy , ale tak patrząc matematycznie to AG pisze na 5 ja ma 3 czyli razem daje to średnio 4 czyli całkiem dobrą ocenę.
Ozar
ponad tydzień temu
Nuncjusz jak już to IV bo III już była.
Ozar
ponad tydzień temu
Kto wie co z tego wyniknie...
Nuncjusz
ponad tydzień temu
Ale nie Międzygalaktyczna
Ozar
ponad tydzień temu
A rzeczywiście Międzygalaktyczna to III.
Ozar
6 dni temu
Nawiązując do mojego najnowszego TW chciałem zaprosić chętnych do obejrzenia dostępnego na youtube serialu "Karny Batalion". To rosyjska produkcja chyba z 2003/2004 roku. Można sobie myśleć cokolwiek, ale ten serial pokazuje bardzo, bardzo dobitnie czym były karne bataliony i jak były wykorzystywane przez Armie Czerwona. Ten serial pokazuje prawdę aż do bólu. Warto zobaczyć. Polecam wszystkim!!!
Okropny
6 dni temu
Uff, już się bałem, że nie można sobie myśleć czegokolwiek, ale na szczęście zezwoliłeś i już można :-)

Dzięki, Ozar, ratujesz ten dzień.
Canulas
6 dni temu
:)
Ozar
5 dni temu
Okropny, to był taki skrót myślowy, ale ok. napisze o co mi chodziło: Można sobie myśleć cokolwiek o filmach, czy książkach wydawanych, czy kręconych w byłym ZSRR. Była tam propaganda na maxa, ale jak to odrzucimy, to okazuje się, że filmy są całkiem dobre szczególnie pod kątek sprzętu, mundurów, itd. Dla mnie pod tym względem kinematografia ZSRR była najlepsza w tamtych czasach. Zresztą nawet USA i Hollywood nie była wolna od propagandy, zobacz ile powstało bzdurnych filmów o choćby Wietnamie i dopiero takie filmy jak "Czas apokalipsy" zaczęły pokazywać prawdę.
Ozar
wczoraj o 20:26
Wstawiłem kolejny odcinek Komanda Mgła. Tym razem to wspólne dzieło moje i Agnieszki Gu, która zgodziła się wziąć udział w tym moim zdaniem ciekawym eksperymencie. Nasza wspólna praca to taka swoista mieszanka SF i II wojny, czyli połączenie dość odległych od siebie klimatów. Jak nam to wyszło, ocenicie, ale mam cichą nadzieję na kolejne odcinki. Nie ukrywam, że jestem dumny, że mogę pisać z kimś, kto tak dobrze czuje się w klimatach SF, a do tego pisze znacznie lepiej ode mnie pod względem warsztatu. Pisanie z Agnieszką jest dla mnie lekcją nauki pisania, bo jak się uczyć, to tylko od lepszych od siebie.

Zapraszam do przeczytania i proszę o komentarze.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji