Historia dla ciekawskich Teorie, hipotezy, ciekawostki Pytania, odpowiedzi, przemyślenia

Ozar
dwa lata temu
Historia dla ciekawskich. Teorie, hipotezy, ciekawostki. Pytania, odpowiedzi, ciekawostki.

Witam serdecznie
Postanowiłem założyć nowy watek, ponieważ nie znalazłem tu takiego.
Można tu wrzucać wszystko związane z historią, polityką czy tematami pokrewnymi.
Chciałbym w tym wątku poruszać tematy interesujące wszystkich, albo choć jednego z was.
Zapraszam do pisania, ale proszę bez wyzwisk, chamstwa, obrażania itd. Jak wiecie, ja staram się zawsze odpowiadać spokojnie bez inwektyw itd. I proszę innych o to samo. Jeśli będziemy się różnić w podejściu do danego tematu albo będziemy mieli inne zdanie, to jak mi się wydaje, zawsze możemy zostać na swoich pozycjach bez wzajemnego się obrażania.

Na pytanie, jakie okresy historyczne znam lepiej, a jakie gorzej, albo jakie pojęcia znam lepiej lub gorzej poniżej wypisze w kolejności od tych, które znam najlepiej do znanych mi gorzej.

II wojna światowa
I wojna światowa
Czasy RON – Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Epoka napoleońska
Starożytny Rzym

Nazizm
Komunizm
Faszyzm

Okres zimniej wojny
PRL
ZSRR (Czeka, NKWD, KGB)

Oczywiście można tutaj poruszać tematy z każdego dowolnego okresu historycznego.

Zapraszam wszystkich chętnych do wrzucania tutaj swoich tematów, przemyśleń, wypowiedzi itd.
Aisak
dwa lata temu
Dzień dobry,

Mam pierwsze pytanie, które mi wykiełkowało teraz. A mianowicie:
Dlaczego nie odebrano Wałęsie wszelkich odznaczeń i medali i nie zmniejszono emerytury, kiedy wyszło na jaw, że to Bolek i działał na rzecz nieprzyjaciela?

Dziękuję.
Aisak
dwa lata temu
Uważam, że powinien zostać zdegradowany, a nawet wygnany z kraju.
Kiedyś tak robili, i było dobrze.
Nuncjusz
dwa lata temu
Wałęsa zdergradowany? Z czego? Przecież on ma tylko szeregowca, (góra kaprala, w co wątpię)
Ozar
dwa lata temu
Na początek mała uwaga. Jak nie odpowiem od razu, to nie znaczy, że nie chce, ale pisze w pracy jak jestem sam , tak żeby nikt nie widział. jak nie mogę w pracy, to odpowiem zawsze po 18 z domu.
Kurdę dobre pytanie i nie łatwo na nie odpowiedzieć tak prosto, ale postaram się. Po pierwsze też tak uważam, ale niestety mimo tylu dowodów, które załatwiłyby każdego, on dalej chodzi w glorii wielkiego człowieka. A jego słowa "Ja obaliłem komunę" to jawna szydera z ludzi, którzy wiedzieli kim był. śp. Anna Walentynowicz mówiła przez wiele lat" Lechu ty nie skakałeś przez płot, tylko przypłynąłeś motorówką z oficerami SB i marynarki" Moim zdaniem zaważyło tu wielkie (niestety) poparcie dla Lecha zagranicom. On tam nadal jest uważany za ikonę Solidarności. Wielu ludzi szczególnie w stanach nadal ma go za bohatera (choć powoli się z tego wycofują). Druga sprawą jest też to, że nikt tak naprawdę nie złożył oficjalnie zawiadomienia o tym, że Lech był TW (mam na myśli państwo, a nie ludzi prywatnych). To powinien zrobić IPN, ale z tego co się orientuje nie zrobił. To tez taki temat tabu, wszyscy wiedzą, ale nikt poza prywatnymi wypowiedziami mu tego zarzutu nie rzucił w twarz. Mnie to dziwi, ale tak to juz u nas jest.
Okropny
dwa lata temu
Ozar, a dlaczego nagle tak narodowo czcimy żołnierzy wyklętych?
Dlaczego tak nagle promuje się patriotyzm w wersji kibolskiej: Bluzy, szaliki, koszulki z PW?
Ozar, a dlaczego odrzuca się w Polszy różnorodność? Wszak RP zawsze była różnorodna, zamieszkana przez spolecznosci różne etnicznie, religijnie... To czemu nagle nie?
Ozar
dwa lata temu
Jeszcze mała uwaga. Taki proces z zdradę, współpracę z SB itd. byłby hitem światowym i pewnie zaraz znalazłoby się wielu którzy nazwaliby to procesem politycznym (na pewno opozycja).
Aisak
dwa lata temu
Pisząc Zdegradować, nie miałam na myśli st wojskowego.
Tylko wszelkie prxywileje. To oburzające, że kapuś jest ex prezydentem i żyje w luksusach.
Czyżby jednak bolszewicy dalej działali w Polsce?
Ozar
dwa lata temu
Dobre pytanie. I masz rację u nas zawsze było pełno odmieńców (Żydzi, Tatarzy, Ormianie, itd) i zawsze żyliśmy w zgodzie. Co do wyklętych, to samo hasło jest dla mnie jakieś sztuczne, zresztą powstało całkiem niedawno bo w 1993 roku. Teraz wrzuca się do jednego kotła wszystkich: AK, NSZ, WIN i inne, a przecież choćby NSZ dość mocno różnił się od AK. Tak prawdę mówiąc, to mi wygląda na przegięcie pały w drugą stronę. Kiedyś ideologicznie słuszne były AL, GL, no może jeszcze Bataliony Chłopskie, a teraz wajcha w drugą stronę na maxa i mamy innych bohaterów słusznych ideowo. Taka zagrywka przypominająca czasy Bieruta, ale w druga stronę. Dla mnie to jest bez sensu, bo byli zarówno bohaterowie, jak i bandyci i trzeba ich rozróżniać.
Aisak
dwa lata temu
Jednak optuję za formą wygnania z K-raju, na Syberię, kóva, niech gania miśki.
Ozar
dwa lata temu
Aisak - to może być odpowiedź. Tak są nadal i może boją się takiej sprawy jako precedensu.
Aisak
dwa lata temu
Dobra, Panie Ozar, a teraz...PIS :]
Co się stanie, jak kaczka kaput?
Okropny
dwa lata temu
Ozar: kim są lewacy? czym jest lewactwo?
Co rozumiesz przez: "lewacy chcą zniszczyć stary świat, tradycyjne wartości i normy. Atakują patriotyzm, Kościół, religię, patriotyzm, moralność. Chcą zniszczyć wartości narodowe, tradycję, rodzinę."?

Jak? Kto? W jaki sposób?

Zostawiam to i tu.
Ozar
dwa lata temu
Odpowiem najpierw kobiecie, a tobie Okropny z domu bo to dłuższy temat a ja pracuje do 17.
Aisak
dwa lata temu
To ja jeszcze później z takim pytaniem, czy Ateiści to lewacy, bo przecież nie klęczą przed grzybem Rydzem.
Hę?

Ok. Poczekam spokojnie, jest kolejka, nie pali się, jest zakaz.

Ale jednak bym zapaliła.
Ozar
dwa lata temu
Aisak to będzie chyba koniec PiS. Dlaczego? Bo kaczorek wyciął wszystkich ludzi z jajami ze swojego otoczenia i zostali tylko głupawi przydupcy, albo fanatyczni dziadkowie, jak Macierewicz. Oczywiście będą sie gryźli o koryto jak psy, ale nie widzę godnego następcy. A ci co zostali pewnie podzielą sie na obozy: Gowina, Macierewicza, Ziobry, może jeszcze kilku innych, a sama wiesz co się dzieje, kiedy partia ma 3/4/5 przywódców... Pada na pysk.
Ozar
dwa lata temu
Sorka reszta po 18 .
Aisak
dwa lata temu
Chciałam tylko potwierdzenia oczywistości.
Kaczuszek podupada na zdrowiu, ile będą mogli, to będą to ciągle, ale ile można trzymać trupa w tapczanie, co nie?

To paaaa.
Nuncjusz
dwa lata temu
Nie jestem lewakiem, jestem ateistą.
Aisak
dwa lata temu
Papug!

Część postów została ukryta (1257)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

krajew34
3 dni temu
Prześlij mi, jak skończysz to może coś ulepszymy w fabule, ten 3
krajew34
3 dni temu
Podsumując, byś się nie zgubił. Piszesz trójkę, która przybliży postać drugiego bohatera, przesyłasz mi, może się uda trochę ubogacić. A czwórkę już piszemy normalnie.
krajew34
3 dni temu
A z tym kontem... No nie wiem, jestem bardzo przeciwny tym, ale kurcze nie wiem.
krajew34
3 dni temu
Może rzeczywiście, zrobię. Dobra nie będę się kłócił zrobię, to konto.
krajew34
3 dni temu
Ale czy to nie będzie bez sensu? Dwa odcinki będę już u mnie...
krajew34
3 dni temu
Albo dać adnotację, że pierwszy rozdział na moim koncie reszta na drugim.
Ozar
3 dni temu
krajew34 nie rozumiemy się. Jeśli mamy pisać razem, to pod naszym wspólnym loginem, bo inaczej opowijczycy nie będą wiedzieli że to nasz wspólny temat i wspólne dzieło, a pisanie np. pod przykładowo tytułem że to ja i ty nie ma sensu. Tak mi sie wydaje. A dlaczego IV odcinek? Bo chciałem żebyś najpierw wprowadził czytelników w swój świat, opisał go itd. , ale jak chcesz to zaraz zaczynam pisać odcinek III i nie ma problemu. Pomysł już mam więc chyba pójdzie szybko. Ale, ale, jeśli uważasz, że to zły pomysł żeby pisać razem to napisz. ja się nie obrażę powaga. To, żeby pisać razem przyszło mi do głowy tak żywiołowo bo akurat SS czy Heydrich to moje klimaty. A że twoje bedą 2 czy 3 odcinki to nic złego. Po prostu ja wchodzę od 3 lub czwartego odcinka i wsio. Pomyśl czy tego chcesz tak poważnie, bo to narzuca nam obu temat dalszego pisania. jak masz swój pomysł i chcesz to ciągnąc dalej nie ma problemy żadnego, dalej będę ci pomagał bez żadnej złej myśli. Ja po prostu pomyślałem sobie, że temat jest ciekawy i można go pociągnąć w stronę szukania tajnych dokumentów itd. Ale to twój temat i jak chcesz sam to nie ma żadnego, powtarzam, żadnego problemu, będę dalej służył pomocą bo znam te klimaty.
krajew34
3 dni temu
Piszemy, piszemy, tylko na razie nie mam linku na nowej poczcie do konta krajew34/Ozar. Myśle, że 3 rozdział powienien być o twoim bohaterze, perspektywa i tak dalej... Mój bohater jest już znany, więc pora, by twojego przybliżyć. Musisz traktować moje gadanie luźno, ja zwykle dużo gadam.
krajew34
3 dni temu
Taki osobny rozdział tylko na twojego, by ludzie dłużej go poznali. Najwyżej drugi już wrzucę na wspólne konto, jak już dostanę tego durnego linka. :)
krajew34/Ozar
3 dni temu
Chyba działa
Ozar
3 dni temu
oki to zaczynam pisać. Tak 2/3 dni i bedzie jak myslę czyli w niedzielę byś go zapodał. Ja ci go prześlę na maila jak będzie gotowy. OKI ?
krajew34
3 dni temu
No problem, jeszcze i tak grzebię cały czas przy dwójeczce. Chcesz hasło i email do konta?
krajew34
3 dni temu
Myślę, że od dwójeczki będę wrzucał na wspólny kanał, jedynka niech już se siedzi u mnie. Po co grzebać.
Ozar
3 dni temu
oki jak chcesz to podaj mi hasło i mail
krajew34
3 dni temu
później ci podeśle na maila.
Ozar
3 dni temu
oki
krajew34
3 dni temu
Powinieneś mieć już na poczcie, zobacz sobie, jaki avatar na koncie ustawiłem. :)
Ozar
2 dni temu
oki mam. co do naszego pisania to proponuje dać sobie spokój z wszelkimi sztunbanfirerami itd. Po prostu piszmy porucznik, kapitan SS. To ułatwi pisanie a do tego na opowi nie ma zbyt wielu ludzi, którzy znają stopnie SS więc tak będzie łatwiej. Ja tak pisze w III odcinku.
krajew34
2 dni temu
ok, sam musiałem kopiować te nazwy, bojąc się pisowni. :) Ale myślałem, że to nada takiego smaczku i będzie się odróżniać od wojskowych stopni.
Ozar
2 dni temu
krajew pozostańmy przy zapisie kapitan SS to jest dla wszystkich strawne
krajew34
2 dni temu
no problem, w razie czego da sie jakies charakterystyczne opisy, by wszystko pasowało i bedzie dobrze. Na pewno będzie z tym mniej szukania w internecie.
Ozar
wczoraj o 12:40
to ok, ale potrzebuje nazwę miasta do mojego odcinka. Jak masz miasto to napisz jak nie proponuje Nadolsk to fikcyjna nazwa ale często ją używam w moich opowiadaniach. Jak rozumiem jeden odcinek ty a jeden ja? To chyba lepiej niż pisanie każdego odcinka razem! mój już prawie jest i pewnie wrzucę jutro.
krajew34
wczoraj o 13:29
tak na przemian. Jak chcesz to mi podeslij na poczte przed publikacją. A miasto: Bezimienne taka nazwa.
Ozar
wczoraj o 13:38
Nie, krajew musimy mieć nazwę bo to jest ważne dla dalszego rozwoju. Proponuje Nadolsk. Tekst prześle jak będzie gotowy.
krajew34
wczoraj o 13:57
zaraz ci podesle jakąś lepszą nazwe
Ozar
wczoraj o 14:03
oki napisz tu
krajew34
wczoraj o 14:06
Iłów może być?
Ozar
wczoraj o 14:15
nie. Bo takowe istnieje zobacz sobie
Ozar
wczoraj o 14:15
To ma być nazwa fikcyjna !
krajew34
wczoraj o 14:21
dobra bo mnie od tych nazw łeb rozbolał. bierz jakie chcesz to sie dostosuje.
Ozar
wczoraj o 14:27
hhahhahahaahah no wiesz wszystko trzeba zawsze sprawdzić. Dobra będzie Nadolsk.
krajew34
wczoraj o 14:30
Ciulowo brzmo, ale niech strace ;) Nie bedę się kłócił o takie szczegóły najważniejsza jest fabuła.
krajew34
wczoraj o 14:30
Jestem ciekaw tego teojego doktorka
Ozar
wczoraj o 14:38
Jak ciulowo to rzuć jakąs nazwę?
Ozar
wczoraj o 14:38
Tylko sprawdź w necie czy takiego miasta nie ma
krajew34
wczoraj o 14:42
ee tam bieremy. bywaly gorsze. czekam jakby co na twoj. mój kapuściany łeb wybuchł od tych prób wymyślenia nazw
krajew34
wczoraj o 14:43
czekam na rozdzial znaczy sie, tak jak pisalem przegrzanie mozgu sie klania
Ozar
wczoraj o 14:45
Cyli Iłów czy Nadolsk?
Ozar
wczoraj o 14:46
ja własnie pisze III odcinek i postaram się ci dać może jeszcze dzisiaj
krajew34
wczoraj o 14:48
nie ma problemu, a co do miasta wybierz sobie, ktore lepiej sie odmienia.
Ozar
wczoraj o 15:16
To zostawmy Nadolsk. Wysyłam co III odcinek na maila.!
krajew34
wczoraj o 15:19
ok wieczorkiem przeczytam jak bede mial o
cisze i spokoj.
Ozar
wczoraj o 15:35
oki już ci daję
krajew34
wczoraj o 18:31
Właśnie czytam i na początek dziwi mnie, że kapitan jedzie bez kierowcy, czy wysoką rangą funkcjonariusz polityczny nie miałby szofera?
krajew34
wczoraj o 18:34
Może głupie pytanie, ale zawsze wyobrażałem sobie oficerów, szczególnie czarnych, nie mylić z murzynami, z tyłu, gdzie na siedzeniu, z ordynansem prowadzącym gablote.
krajew34
wczoraj o 18:45
Jednak nawet o wieloletni oficer policji, śledczy z tytułem doktora nie miał na spotkanie, które miało się zacząć za dziesięć minut.
I tego zdania w ogóle nie rozumiem.
krajew34
wczoraj o 19:28
Dobra poprawiałem trochę twój tekst, eliminując powtórzenia i dojąc odrobinę. Mam nadzieję, że się nie obrazisz przez to. Pozostało to zdanie powyżej, które dla mnie trochę brzmi bez sensu i nie potrafię go zrozumieć.
krajew34
wczoraj o 19:29
Ale fabularnie fajnie, naprawdę fajnie.
Ozar
wczoraj o 20:25
SORKA Ale dopiero wróciłem z działki i padam na ryja jutro odpowiem co i dlaczego
krajew34
wczoraj o 20:38
Ok, to ci wyśle na pocztę poprawiony tekst, wszystko przejrzałem prócz tego zdania:
Jednak nawet o wieloletni oficer policji, śledczy z tytułem doktora nie miał na spotkanie, które miało się zacząć za dziesięć minut.
Jak będziesz miał czas i ochotę przejrzyj poprawki i zobacz, o co chodzi z tym zdaniem.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji