Intuicja

Tanaris
18.07.2017
Intuicja podpowiada nam, jak powinniśmy tworzyć, bez patrzenia w reguły.
Jak uważacie, czy intuicja jest czymś wrodzonym, że ktoś – kto ją posiada, ma większe pole do popisu w pisaniu i dokonywania tych lepszych wyborów?
Czy to dar, a może wręcz coś przeciwnego?
Bo szczerze zastanawiam się nad tym i dochodzę do jednego wniosku:
"Bez czuja, to jak wpadnięcie w wielkie gówno".
detektyw prawdy
18.07.2017
Odpowiedz sobie intucją.
Lady_Makbet
18.07.2017
Ja bym powiedziała, prędzej talent....ale niech ci będzie, że intuicja.
Tanaris
18.07.2017
Moja już sobie odpowiedziała, także z chęcią posłucham innych xD
Tanaris
18.07.2017
Nie chcę wszystko wrzucać do jednej sieci, jakim jest talent. Stąd interesuje mnie intuicja.
riggs
18.07.2017
Intuicja to ciekawy temat, chociaż Nuncjusz za chwilę się na niego wysra. Przeczucie, obawy, niepewność. Doświadczenie życiowe i inteligencja podpowiada nam wielokrotnie, daje wskazówki... Czy to intuicja?
Generalnie intuicja jest cechą pierwotnych, zacofanych istnień, pozwalającą tak pokierować zachowaniami, aby przeżyć, czy ochronić rodzinę. Dziś wiele ludzi wyśmiewa intuicję, ale ja uważam, że jest coś takiego. Kilkanaście lat temu miałem pojechać zwyczajowo gdzieś samochodem zarobkowo - jako pracownik, co nie stanowiło żadnego problemu. Kilka godzin przed wyjazdem nagle dostałem dreszczy, i jakichś dziwnych lęków -co nigdy się nie zdarzało. Zadzwoniłem do pracodawcy i poprosiłem o zamianę z innym kierowcą z powodów zdrowotnych. Mój zastępca rozbił samochód, bo TIR wymusił... Przeżył, ale 2 miesiące spędził w szpitalu. Auto na złom. Ja natomiast zrobiłem lokalną trasę - 46 km i cały wróciłem do domu. Czy to była intuicja?
Nuncjusz
18.07.2017
Może i powinienem, ale raczej nie
Ellie Victoriano
18.07.2017
Intuicja to gówno, jeśli wiesz, co się wydarzy, zanim się wydarzy.
Intuicja jest takie coś. Jeśli mówimy o tworzeniu intuicyjnym jak wytłumaczyć, że rożne cywilizacje nie powiązane ze sobą, nie mające żadnych kontaktów tworzą często bliźniaczo podobne budowle, często zupełnie innymi metodami. Opierając czesto na różnych przesłankach osiągają podobne wyniki. Nie wspominając geniuszy, którzy swoimi poczynaniami zmieniają współczesny im świat, mimo, że podobnymi zagadnieniami zajmowali się w ich czasach rownież inni utalentowani ludzie. Myśle, że przebłysk genialnj wiary w coś co wszyscy negują, uważają za niemożliwe i tylko nieliczni prowadzeni czy to intuicją czy natchnieniem przełamują stare bariery. Intuicja jest bardzo ok.
Tanaris
18.07.2017
"... i tylko nieliczni prowadzeni czy to intuicją czy natchnieniem przełamują stare bariery". Boskie zdanie <3 I z pewnością coś w tym jest.
Tanaris
19.07.2017
Gdybym zaczęła wątek od gówna, to pewnie więcej osób by tu pisało. :D
Karawan
19.07.2017
"Generalnie intuicja jest cechą pierwotnych, zacofanych istnień,"
Wiki ; "Intuicja objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, obraz, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie."
Mylisz się riggs wg mnie. Suma doświadczeń i wiedzy to podłoże dla intuicji. To, że jest to proces nieświadomy, wypływający z podświadomości nie zmienia faktu, że wiedzy i doświadczenie procentują.
Nuncjusz
19.07.2017
W tym wątku intuicja jest mylona z talentem, z instynktem, ciekawe z czym jeszcze :)
Karawan
19.07.2017
Starożytni Rosjanie mawiali "errare humanum est" ;)
Nuncjusz
19.07.2017
Wiem wiem, ja się tylko uśmiecham, nie chcę nikogo (boże broń) dołować :)
Karawan
19.07.2017
Ja także próbuję za soliterem ("świat jest piękny rzekł soliter wyglądając z czterech liter") ;)
Ja sie z kolei z Karawanem nie zgodzę z Nuncjuszem zresztą tez nie. Faktycznie intuicja jest cechą pierwotnych istnień. Pytanie czym my jesteśmy? Jeśli za powiedzmy 100000 lat bedą nas o oceniać nasi następcy, którzy nie beda mieli problemów z którymi my sie borykamy. Powiedzą "Ależ w tym dwudziestym pierwszym wieki prymitywy żyły. Aby sie skontaktować musieli jakichś internetow, telefonów używać...". Nie będę tego rozwijał. Za jakiś czas z ich ponktu widzenie my możemy być porównywani z pantofelkiem lub innymi pierwotniakami. Suma doświadczeń to oczywiście dobre podłoże dla intuicji. Dam taki przykład. Tonie statek. Setka rozbitków trzepie w panice rękamii nogami, traci energię i tonie. Jeden jedyny, który nigdy nie słyszał jak sie zachować w takiej sytuacji, ogranicza ruchy do minimum i w końcu woda wyrzuca go na brzeg. Talent? Instynkt powie Nuncjusz, tylko dlaczego ten instynkt zawiódł resztę? Właśnie ludzie instynktownie w takiej sytuacji panikują.
Człowiek, który podłożył bombę próbując zabić Hitlera (Elser , chociaż nie wiem jak to sie pisze) zbudował ją intuicyjnie. Nie miał wiedzy na ten temat. Nie było internetu, nie był szkolony i nie miał dostępu do literatury na ten temat. Po torturach i śledztwie gestapo stwiierdzilo " zbudował bombę sam intuicyjnie". Nie zbudował jej instynktownie, nie utalentowani a "insynktownie". Jego bomba to był majstersztyk. Najlepsi fachowcy nie byli w tamtym czasie takiej wykonać. Wiedza i instynkty pozwalają ludzkości trwać i ewoluować. Intuicja to moim zdaniem cos takiego czego nie mozna wytłumaczyć wiedzą po prostu ktos czuje, ze pomimo tego iz cała wiedza mówi że to nie zadziała, ten jeden człowiek na milion wie, ze można inaczej. Moje zdanie
Karawan
19.07.2017
Maurycy litości! ;( Instynktownie to zupełnie co innego iż intuicyjnie!
motomrówka
19.07.2017
Wypoeim się na temat składni ;) Pewnie są jakieś zasady, które mówią, że taki szyk wyrazów w zdaniu jest poprawny, a inny nie, ale ja, ani polonistka, ani wykwalifikowana korektorka ich po prostu nie znam. Piszę, tak to nazywam, intuicyjnie ;) Po prostu pewien szyk wyrazów mi zwyczajnie "nie gra", "nie brzmi", widzę to, słyszę, wyłapuję i poprawiam natychmiast i w 90% przypadków jestem pewna, że jest prawidłowo. Te pozostałe 10% to moje niedouczenie, bo dla mnie może brzmieć, ale nie być poprawnie. Myślę, że robię to intuicyjnie.
Instynktownie natomiasy stawiam przecinki i zwracam na nie uwagę. Ale i tu czasem się waham - wtedy pozostaje intuicja ;)

Nie wypowiem się w temacie akademickiej dyskusji na temat zawartości instynktu w intuicji lub intuicji w instynkcie. Akademizm to nie moja bajka. Mam nadzieję, Tanaris, że choć trochę ci pomogłam ;)
O-Ren Ishii
19.07.2017
Instynktownie stawiam przecinki, nie znam żadnych zasad, poza najprostszymi, i robię mało błędów :)
Karawan litości ;( a cóż ja napisałem ?
Ja tylko nie zgadzam sie Twoim pierwszym zdaniem, które skądś tam zacytowałeś. I tyle.
Tanaris
19.07.2017
Motomrówka taka odpowiedź jak najbardziej mnie zadowala. Myślę, że większość ma podobnie. W tym mogę doliczyć siebie.
Intuicja to coś, co wybiega poza pewne reguły i sprawia, że nawet jeśli podamy przykłady – to nadal będzie stanowić zagadkę. Fajnie, no nie? ;D
Freya
20.07.2017
Ciekawe tam te rzeczy tera w Sejmie i zupełnie intuicja nie nie zawidła :)
Tanaris
20.07.2017
Hahah xD no coś w tym stylu, można i tak.
Freya
20.07.2017
To ci powinno dać do myślenia. :)
Karawan
20.07.2017
Maurycy litości " gestapo stwiierdzilo " zbudował bombę sam intuicyjnie". Nie zbudował jej instynktownie, nie utalentowani a "insynktownie"." Już wiesz co napisałeś? A pierwsze zdanie było cytatem z riggsa!
Karawan
20.07.2017
Freya W sejmiku jak w kurniku żenujące gdakanie. "Moja jest mojsza", a zapłacimy my - obywatele "gorszego sortu" i "patrioci" po równo!
Freya
20.07.2017
Karawan; tak zakładam że (ni chuja) - nie dotrwają do końca kadencji. ;)
Tanaris
20.07.2017
Chyba doceniam życie za granicą. XD
Nuncjusz
20.07.2017
ale może kurwa bez polityki tutaj
nie po to wyjebałem telewizor, żeby teraz tu mieć to samo
Freya
20.07.2017
Przecież nie musimy mówić wcale o polityce - tylko np. o Kościele i też będzie bardzo fajnie... ;)
Nuncjusz
20.07.2017
pochuj? To wątek (podobno) o intuicji
nie interesuje mnie ani polityka, ani tym bardziej kościół jakikolwiek
Nuncjusz
20.07.2017
jak masz o takie tematy srakę, to idź sobie z tym na fb, jest tam od chuja grupek tematycznych, w których się pieklą o sprawy wiszące mi u dupy
Pasja
20.07.2017
Freja jesteś pewna, bo to takie grubymi nićmi szyte.
Pasja
20.07.2017
Oczywiście intuicja
Freya
20.07.2017
Jest coraz większe ciśnienie w społeczeństwie, a "krótki" już teraz normalnie pokazał, że jest chorą nienawiścią. Tego się nie da tak jak zwykle - przemilczeć. ;)
Nuncjusz
20.07.2017
to wyjdź na ulicę i tam nie milcz :)
Nuncjusz
20.07.2017
Walka o Demokrację!!!







na Opowi :CCCC
Pasja
20.07.2017
Oby tylko twoja intuicja się sprawdziła.
Irytolog
20.07.2017
Ehhhhh, przesrane po całości... jak to jest możliwe, że ten wątek ma więcej niż dwa wpisy...

pytanie: "Jak uważacie, czy intuicja jest czymś wrodzonym..."
odpowiedź: "Wróć do szkoły... Tam ci powiedzą co to jest słownik języka polskiego..."

Po kiego grzyba strzępić paluchy roztrząsając co to jest intuicja, jeśli słowo to ma jasną definicję w języku polskim i nic co napiszecie, państwo filozofy, nie zmieni tego faktu... Ależ my tu intuicyjnie te gnioty piszemy, normalnie zero zasad... Wielcy artyści nie poczebujom zasad!



(nawet kurna nie komentuję jak autorka napisała tych kilka słów - widać taka intuicja)
Pasja
20.07.2017
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka...
Pasja
20.07.2017
Sorry 2x
Irytolog
20.07.2017
Tylko kto tu jest tym wilkiem? Tak dopytuję, bo na tym portalu łatwo o wilka w owczej skórze... albo baraniej.
Freya
20.07.2017
Irytolog; wyluzuj, a jeśli nie zauważyłeś, to ten portal jest dla początkujących i amatorów - i to jest jego walor. A inna sprawa, że jest tu trochę dziwnych osób, które się pastwią nad tymi dzieciakami i to świadczy o nich bardzo chujowo. ;)
Nuncjusz
20.07.2017
ale tam
na tym Portalu potrzebni są tacy i owacy :)
i betti, i Irytolog, i Freya
tylko ja tu niepotrzebnie siedzę :)
Freya
20.07.2017
Tutaj jest miejsce dla wszystkich i zawsze można przejść na drugą stronę - chodnika. :)
Karawan
20.07.2017
Panie Nun czyżbyś się od Neuro zaraził? Twoją akurat osobę uważam osobiście za równie niezbędną na tym forum jak kropkę na końcu zdania. (to jedno co interpunkcji umiem na pewno!). Freya się martwi, większość się martwi, a świadomość, że nie ma się na to żadnego wpływu, wcale tego stanu nie poprawia!
Tanaris
20.07.2017
Irytologu, jasna sprawa, ale ciekawość i spojrzenie na różne rzeczy przez inne osoby daje siłę do wyobraźni i większe pole do popisu. Nikt nie broni stawiać mi pytania, jeśli nie masz na to ochoty, wcale nie musisz się wypowiadać.
Powrót do szkoły, w sumie ciekawa byłaby przygoda.
I jeszcze jedno: definicja jest właśnie tym, co nas ogranicza. Stąd wybacz mi, ale do takich osób nie należę. Lubię spoglądać na świat w ciekawszych odcieniach, nie w tych standardowych: biel i czerń. Tak podpowiada mi moja dusza, a może robię to intuicyjnie?
riggs
23.07.2017
Intuicja mi podpowiada, że jak zwykle zaczyna się głupie pierdolenie. Każdy temat musi być po polsku obrzucony gównem
Tanaris
24.07.2017
Szkoda na to słów, ale taka prawda...

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji