Komentarze. Krytyka/Pochwała/Ocena.

Vasto Lorde
29.04.2015
Witajcie, postanowiłem założyć ten temat, ponieważ ostatnimi czasy czytając komentarze pod różnymi opowiadaniami napotykam wciąż te same lub podobne typu:
"Bardzo ładne "
"Daje 4"
"Super daje 5"

Autor czytając taki komentarz napewno jest z siebie dumny iż zrobił coś co podoba się komuś innemu, ale nie widać żadnej krytyki czy chociażby wyjaśnienia co mi się podoba. Autor powinien wiedzieć za czym ludzie przepadają a co ich zniechęca.

Kolejna sprawa to oceny.
Sporo osób czyta opowiadanie i po przeczytaniu nie zostawia ani komentarza ani oceny. Czemu zaraz po przeczytaniu ucieka sie nie dajac żadnej informacji autorowi.

I na koniec pochwały.
Do tego nie mogę się przyczepić, lecz jednak powinno sie zmieniać schemat zostawiania pod 5 rozdzialami tego samego komentarza (np. Zaciekawilo mnie, jest super daje 5). Każdy z nas jest autorem i każdy z nas chciałby zrobić coś co przybliży opowiadanie odbiorcy, dlatego dawajmy też pomysły autorowi i krytykę co mógłby ulepszyć, a co zostawić tak jak jest. Końcowe zdanie i tak należy do twórcy, ale sądzę że to może pomóc wielu pisarzom :)
Majeczuunia
29.04.2015
Całkowita racja. I tak komentarze stają się dłuższe, a każdy przecierz takie długie, rozpisane woli od tych krótkich
Tajemnicza...
29.04.2015
Zgadzam się w 100%. Czasem też nie wiem za co dostałam np. 4 a nie 5 lub 3 a nie 4. Wyjaśnienie, oceny, komentarza było by bardzo pomocne :)
KarolaKorman
29.04.2015
Ja staram się czytać i pod każdym przeczytanym opowiadaniem zostawić komentarz. Nawet, kiedy wracam do niego później po samym komentarzu wiem co w nim było. Nie zawsze pisze się długie komentarze, bo poprzednicy napisali wszystko i nie chcę się powtarzać, ale przy okazji tej dyskusji chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Ci którzy oczekują komentarzy niech sami też czytają opowiadania innych i też je komentują. To musi działać w dwie strony. Wiem, że tak nie jest, bo czytam chyba ze dwudziestu wstawiających, a mnie czytają moje wierne czytelniczki, a jest ich pięć, więc zamiast gdybać co by było gdyby, sami zabierzcie się do czytania i komentowania innych opowiadań i dajcie dobry przykład innym :), Pozdrawiam :)
T. Weasley
30.04.2015
Zdecydowanie masz rację. Kiedy pod moim opowiadaniem jest krytyka wiem przynajmniej co poprawić. Ale do pochwał też się można przyczepić, bo zwykle ograniczają się do "ciekawe", "super", "bardzo dobre". Czytając pozytywną opinię o moim dziele chciałabym dowiedzieć się co je wyróżnia spośród innych opowiadań, lub jakie u kogoś wywołało emocje.
Maria Carolina
30.04.2015
Racja
Amy
30.04.2015
Wiele razy poruszano już kwestię komentarzy i wartościowych opinii, jakich niestety w nich brakuje i czytałam wiele postów, których autorzy przyznawali, że rzeczywiście za dużo jest na Opowi "bezwartościowych" pochwał, a za mało prawdziwej krytyki, lecz, jak dotąd, sytuacja wciąż nie uległa zmianie.
Nithael
30.04.2015
I ja się zgadzam, ocenianie powinno być szczere.Czytelnik powinien jasno i sensownie sprecyzować za co daje taką a nie inną ocenę, co mu się podobało a co nie. Pisanie w stylu Super, Podobało mi się czy też Fajne :) jest mało wartościowe, ponieważ tak naprawdę nic nie znaczy.Ja oceniając zawszę staram się podkreślić w paru zdaniach za co daję to 5,4,3,2,1.
Inaczej ocenia się poezję, a inaczej prozę. Opowiadanie traktuję jako część czegoś większego, trzeba patrzeć na całość, czy ma związek, jednaki styl itp.

Wiersze muszą mieć klimat, przekaz i zachowana formę ustaloną przez autora.

Trzeba krytykować, a czasami pochwalić. Konstruktywna krytyka prowadzi do rozwoju warsztatu.
Pozdrawiam
Judy
01.05.2015
Całkowicie się z wami zgadzam. Jest nas na Opowi chyba około 50 ,a ja pod swoim opowiadaniem mam może trzy komentarze. Czasami jest też tak, że okazuje się, że nasze opowiadanie przeczytało 100 osób z czego tylko kilka zostawiło komentarz. Czemu każdy nie może ocenić? Przecież ten portal właśnie do tego jest.
Anonim
01.05.2015
Niestety, to forum cierpi na tę samą chorobę wieku, co cały świat - jest więcej pisarzy niż czytelników, jest więcej opinii już faktów. Ludziom się nie chce i najczęściej komentowanie innych prac polega na tym, że przejrzy się tekst, wstawi coś spoko, byleby ta osoba przyszła do mnie i rzuciła też jakieś "Spoko". Ot, drapanie się pleckach. Na dodatek częściej mam wrażenie, że ocenia się opowiadanie poprzez pryzmat "lubię/nie lubię osoby", i kompletnie wybrakowane grafomanie dostają 4-5, zaś porządne opowiadania niesprawiedliwie (lub zasłużenie! - chociaż nie z takich powodów dla jakich powinny) 3 lub nawet 2. Sama skala jest poroniona - od 1 do 5, gdzie większość ludzi widzi właśnie dwie cyferki albo 1 (z braku jaj 2) albo 5 (z niechęci 4). Oprócz tutaj doskonałym przykładem dziur w tym systemie jest filmweb, gdzie Ojciec Chrzestny dostaje 1, bo "a mnie się nie podobał, bo zasnęłam w środku filmu".

Dodatkową sprawą jest, że ADMINISTRACJA w żaden sposób nie przyczynia się do rozwoju strony i powoli obrasta mianem miejskiej legendy. Odzew jest sporadyczny, rzadki, żadnego ustosunkowania się od odzewu użytkowników, brak PODSTAWOWYCH opcji, jakie powinna posiadać strona aspirująca do miana PROFESJONALNEJ i chcąca się wybić, nie zaś kącika dla ludzi, którzy próbują się rozwijać literacko - co prowadzi do kolejnej sprawy.

Rozumiem i nie mam nic przeciwko osobom, które twierdzą, że na pisaniu się nie znają (bo tak ciężko wypisać co się podobało, a co nie), piszą ot tak sobie dla zabawy (co pochwalam) i nie zamierzają w żaden sposób się przyczynić do rozwoju literackiego warsztatu - tutaj byłbym skłonny podzielić forum na dwie grupy - osoby, które chcą się rozwijać literacko i mają z tym związane plany główne lub poboczne i osoby, którzy chcą jedynie szczęśliwie wypisywać swoje pomysły na papier WORDa i mieć gdzieś co kto o tym sądzi.

Naprawdę, zrobienie podziału, dodanie chatboxa, dodanie KONIECZNOŚCI opinii do dawania oceny to nie jest sporo roboty (a mam w tym doświadczenie) i nie wierzę, że administracja nie jest w stanie się tym zająć z jakiegokolwiek innego powodu niż lenistwo lub ignorancja. No chyba że czyha nad nimi jakiś wielki guru, który nie udziela zgody, bo biblijne "NIE" - wtedy rozumiem.


Anonim
01.05.2015
Chciałem poprawić błędy w wypowiedzi, ale UPS, nie mogę - bo nie ma edycji.
Czekam na admina.
Ktokolwiek
01.05.2015
Jejku ale poemacik tam u góry ;) ale całkowicie się z tobą zgadzam. Admini ostatnio olewaja sprawę.
LinOleUm
01.05.2015
Zgadzam się. Czasem sama czegoś nie dostrzegam, a wtedy nie mogę tego na przykład poprawić, chociaż - jak to mówią - człowiek uczy się na własnych błędach. Opowiadania, które, jak już wspomniał ŚlepiecZMetra, są dobre, (uogólniam) może dostają dobre oceny i pozytywne komentarze. Lecz ktoś, kto chciałby jakoś ewoluować w swojej sztuce, nie zadowoli się komentarzem pokroju "Fajne, 5", czy też "Super, polecam 5/5". Ludzie wymagają krytyki i się im wcale nie dziwię!
Co do próśb do admina - ten temat był poruszany niejednokrotnie i jak do tej pory, jedynym odzewem było stworzenie tego forum. A co z chatem, listą zalogowanych, czy też najprostszym urozmaiceniem szaty graficznej strony?
Wiem, to dosyć off-topowe, ale no cóż, trzeba alarmować. Edycja czcionki też by się przydała...
Drassen Prime
01.05.2015
Jestem za napisanymi opiniami i konstruktywna krytyka!
Nithael
01.05.2015
ŚlepiecZMetra popieram twe słowa w stu procentach. Może jest tak, ponieważ dany portal nie zawiera reklam i jest darmowy, więc i jego rozwój jest proporcjonalny do kosztów.Utrzymanie takiego portalu oscyluje w granicach 200-300 zł na rok, i te koszty ponosi jego założyciel.Aby się rozwijał potrzebna jest reklama, więc gdy przybywają nowi członkowie wtedy można mówić o rozwoju jak i ulepszaniu.Jest taka możliwość że można bezpośrednio wesprzeć dany portal po przez wysłanie smsa w smsie zwrotnym otrzymuje się kod który należy podać posiadaczowi strony.Brakuje mi tu też takiej opcji jak dodawanie ulubionych autorów czy też opowiadań.Nie raz się zdarza że coś nam się spodobało, i po jakimś czasie chcemy je ponownie przeczytać ale zapominamy tytułu czy też autora i jest problem.Mam jeszcze sporo pomysłów jak by można było to wszystko usprawnić itp, ale to już grubszy i bardziej techniczny temat ;)
Anonim
02.05.2015
Darmowość portalu NIE USPRAWIEDLIWIA NICZEGO. Sam miałem portal, płaciłem miesięcznie za wynajem hosta, serwer i narzędzia. Było koło 50 zł za miesiąc - i jako nastolatek (!) byłem w stanie wysupłać dla ludzi, którym zależało na literackim rozwoju, dla grupy ludzi, którzy nawet jeśli chcieli pisać dla siebie, to chcieli robić to dobrze. Tutaj jest więcej niż jedna osoba, więc koszty można podzielić - spoko, mogę się nawet dorzucić, jeśli trzeba, oddać te 50 zł osobom, które łaskawie wezmą tyłki do roboty i zaczną stronę ulepszać, bo brak ulepszeń, to brak nowych osób, brak rozwoju oznacza stagnację, a ludzie widząc, że admini mają w czterech literach ich pracę też odchodzą, co sprawia, ze portal pustoszeje. I to nie jest jakaś Ameryka - to sprawdzone zasady działania portali. Jest więcej osób, jeśli jest rozwój, a jeśli jest rozwój, to osób przychodzi jeszcze więcej. Profil facebookowy opowi.pl zdechł śmiercią męczeńską, cichą i niezauważoną. Ot, kolejny nieświeży wywiew gazu gdzieś w jelitach internetu.

Jeśli nie są w stanie lub nie chce im się tego robić - niech powiedzą i oddadzą to w ręce osób kompetentnych, ochotników lub osób zwyczajnie chętnych - bo iść do przodu bez celu to lepsze niż bez celu stać w miejscu.
Ekler
02.05.2015
Bajeczne jest to, że ci którzy nieustannie płaczą "łeeee nie ma konstruktywnej krytyki bleblbelbele" to sami nie zostawiają jakiś epickich komentarzy. Tylko albo nie komentują wcale, albo też ograniczają się do pojedynczych zdań ;)
Daniel
02.05.2015
Ślepiec, co do strony na fb to ja prowadzę nieoficjalny profil opowi. Wstawiam linki do konkursów literackich, różnych artykułów, codziennie dodaje cytat z losowej książki, informacje o bitwach literackich itd. itp.
Ekler
02.05.2015
podaj link z łaski swojej ;)
Daniel
02.05.2015
https://www.facebook.com/pages/Opowipl/1418224728478012?fref=ts

Proszę
Anonim
02.05.2015
@Ekler - ja sobie nie mam nic do zarzucenia, prócz długiej nieobecności. Tutaj się jednak zgodzę - przydałoby się, by niektórzy też ruszyli tyłek.
Sky300
10.05.2015
Zgadzam się całkowicie!
Drassen Prime
10.05.2015
A ja nie czytam prawie nic na opowi, dlatego mnie nie widać :P
KainaBref
12.05.2015
A ja czasem wolę przemilczeć niż napisać, że coś było tak złe, że ledwo dobiłam do końca ( tak mam po mamusi, że jak zacznę to muszę skończyć tekst ). Nie każdy jest przygotowany na druzgocącą krytykę. Ale na opowi zdarzyło mi się dopiero ze trzy razy. Zazwyczaj zostawiam w miarę sensowny komentarz. A czasami tekst jest bez zarzutu, no to co się czepiać złośliwie - piszę, że fajne i idę dalej.

I zgadzam się z ŚlepiecZMetra, portal jest bardzo słaby, w zasadzie pierwszy gdzie nawet nie ma poczty ( nie lubię komuś zaśmiecać miejsca na opinie o utworze ), ani listy ulubionych czytelników. Chciałabym też widzieć odpowiedzi autorów na moje komentarze, na teraz, nawet nie pamiętam co czytałam, co komentowałam....szkoda.
Wałenza
16.05.2015
Faktycznie niektórzy są mniej odporni na krytykę, bardziej emocjonalnie podchodzą do swojej twórczości. Czasem są to bardzo zdolne osoby, więc druzgocąca krytyka może takie osoby zniechęcić do dalszego tworzenia. Warto subtelnie krytykować, podpowiedzieć, a nie ganić i wyszydzać.
Anonim
16.05.2015
Ale czy ktokolwiek tutaj gani i wyszydza? Nie. Nie spotkałem kogoś tutaj takiego, kto napisałby "O boże, słabe niczym 50 twarzy greya, nie nadajesz się, pakuj się i wyjazd, nie dla Ciebie pisanie, te dialogi są nieruchawe niczym potencja impotenta, postacie płaskie jak wieszaki w sklepie" - nie, nie było tutaj czegoś takiego, przynajmniej ja się nie spotkałem. Z drugiej strony zbytnie głaskanie po główce i mówienie, że "No, mogło być lepiej, ale nie przejmuj się, nie ma co, pisz sobie dalej" też zastosowania nie ma. Najlepiej być suchym, rzeczowym, czasem pozwolić sobie na osobisty komentarz, odrobinę humoru, lekki przytyk, żeby też nie było zbyt chłodno.

zakr3cona
16.05.2015
Niektórzy nie potrafią odnaleźć słów, żeby jakoś sensownie skomentować. Jestem tu od niedawna i szału nie ma. Biorąc pod uwagę, że na innej stronie mam co najmniej 1000 wyświetleń, a na tej max 20 :(
Anonim
16.05.2015
zakręcona a jaka to strona? ;)
tu jest 63 użytkowników, gdzie najwyżej 50% jest aktywna to i tak nieźle
ja znam stronę, która ma kilkadziesiąt tysięcy użytkowników a takiego ruchu jak na Opowi tam nie ma
zakr3cona
17.05.2015
Na moim profilu jest podana :)
KainaBref
17.05.2015
a oprócz wyświetlenia masz jakiś sensowny komentarz? Mam konta na wszystkich ważniejszych i nie portalach z self-publishingu i takich komentarzy jak tutaj, ze święcą szukać. Co mi po wyświetleniach, jak równie dobrze ktoś może wejść i zaraz wyjść :)
Anonim
17.05.2015
Ilość wyświetleń nijak się ma do jakości. Oczywiście szansa na komentarz jest wtedy proporcjonalnie większa, ale dalej - wolę, by opowiadanie przeczytało dziesięć osób obeznanych w literaturze niż 1000 kompletnie przypadkowych osób czytających yaoi.*

*to tylko hiperbola, nie linczować!
zakr3cona
17.05.2015
Chodziło mi o to, że więcej osób zobaczy i oceni. Nawet jeśli dane osoby nie są wybitne w dziedzinie literatury, to skomentują ogólnie czy dany tekst jest przystępny dla zwykłego czytelnika. Przecież nie sami krytycy czytają książki.
Anonim
17.05.2015
Akurat spojrzałem jakie są tam komentarze i poziomem nie odbiegają od większości tych tutaj - "fajne, czekam", "super opowiadanie!", "świetnie, kiedy kolejna część?" - niby dają pogląd, że ludziom się podoba, ale niekoniecznie, że opowiadanie PRZECZYTALI opowiadanie, a nie przejrzeli je i popełnili komentarz. Wartościowych jest może 2-1 (i nie, nie wymagam tutaj krytyków, tylko osób, które potrafią powiedzieć co się podoba, a co nie, co im przypadło do gustu, a co chętnie by zobaczyli w innej koncepcji). Większość komentarzy można zlepić w jeden "jest spoczko, daję 5 (w domyśle: skomentowałam, byś przyszła do mnie zobaczyć").

A nie o to chodzi.
zakr3cona
17.05.2015
Tylko większość komentarzy pochodzi od anonimów, którzy nie mają swoich kont :)
Anonim
17.05.2015
Więc powyższe odnoszą się do komentarzy użytkowników z kontami :)
zakr3cona
17.05.2015
Mimo wszystko jakiś odzew od czytelników jest, o co tutaj trudno :)
Anonim
17.05.2015
Ilościowo - owszem, zgodzę się. Jakościowo - już niekoniecznie.
KainaBref
17.05.2015
ŚlepiecZMetra patrzysz i dostrzegasz ;)
Mówiąc szczerze, to mam w nosie, czy ktoś komu zostawiam komentarz, wejdzie do mnie i na niego odpisze. Jest kilka osób które regularnie mnie komentują, ale z racji, że piszą z dala od kręgu moich zainteresowań, prawie nie otrzymują ode mnie nic w zamian. Bo się nie znam
A często przeczytam coś, stwierdzę że db/bdb, ale nie mam pojęcia co napisać. Wtedy zamiast tracić czas, motywuję do dalszego pisania "dając 5" i czytam następny
zakr3cona
17.05.2015
Zgadzam się. Sama nigdy nie spotkałam się z sytuacją, w której ktoś zostawia komentarz, aby i jego skomentowano.
Anonim
17.05.2015
Nikt tego nigdy nie przyznaje wprost - ale też nie mówię, że wszyscy to robią.
NataliaO
17.05.2015
wątpliwe by ktoś oceniał tylko dlatego aby ktoś inny mu się odwdzięczył, bo przecież każdy ma inne gusta co do wyboru opowiadań
Anonim
18.05.2015
Śmiem wątpić - a najczęściej wątpię w bezinteresowność ludzi anonimowych.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji