Ostatnio przeczytałem - Ostatnio przeczytałam

Zaciekawiony
7 miesięcy temu
...i polecam.

Nie ma tu za bardzo wątku o aktualnych lekturach, które były dobre, jest o ulubionych książkach ale to trochę inna kategoria.

Co takiego ostatnio czytałem i mógłbym polecić? "Lab Girl" Hope Jahren. Jest to w zasadzie autobiografia chemiczki i botaniczki, która opisuje w krótkich migawkach jak przebiegał jej rozwój jako naukowca, począwszy od zabieganej studentki, która w zasadzie nie jest pewna w jakim kierunku ma pójść, przez niepewny zwrot ku dziedzinom ścisłym, pierwsze odkrycia, pierwsze uświadomienie sobie jakiego typu badania chce prowadzić, aż do przyjemnej posady i uznanych odkryć na Hawajach. Nie poznajemy całego przebiegu życia, są to raczej tylko osadzone na jakiejś linii czasowej anegdoty o tym bądź owym zdarzeniu (przypadkowy wybuch w laboratorium, pełna niespodzianek wycieczka na konferencję, wizyta w małpiarni) połączone ramową metaforą wzrastającego drzewa.
Całość opisana sprawnie, z dystansem. Można by z tego zrobić na prawdę fajny film, i nie wiem czy aby nie planuje się takiego.

Niezła była też "Muzykofilia" Oliviera Sacksa. Jeśli ktoś szuka pomysłów na to jak bardzo pokrętna potrafi być ludzka percepcja, psychologia i jak dziwne mogą być sytuacje medyczne, to generalnie polecam książki Sacksa.
Ritha
7 miesięcy temu
Świetny wątek, nie usuwajcie.
Freya
7 miesięcy temu
Też mi się zdarza coś, nawet, przeczytać, polecanki niby mają zasadność dla wybiórczej wartości - aby uniknąć wszechobecnego chłamu - który nawiasem mówiąc jest dominującą kategorią, bezlitośnie orzącą mózgi. Poziom propozycji czytelniczych - może być ciekawą weryfikacją użytkowników tego portaliku :)
betti
7 miesięcy temu
Polecam Dostojewskiego, chyba po co by nie sięgnąć, zawodu nie będzie, a być może odpowiedzi na różne pytania...
Enchanteuse
7 miesięcy temu
Dostojewski jest dobry, ale nie polecam go na okresy depresyjne. Potrafi dobić.
Tzn, zależy pewnie od osoby, itd, ale generalnie chyba tak to działa.
Pamiętam, że moje czytanie Zbrodni i kary przypadło na taki właśnie okres i przez to czytałam ją miesiąc.
betti
7 miesięcy temu
Na okresy depresyjne to chyba Sparks najlepszy.
Ritha
7 miesięcy temu
No nie wiem, ja tam na Sparksie płakałam
betti
7 miesięcy temu
No właśnie. Nic tak nie stawia na nogi jak świadomość, że inni cierpią bardziej.
Ritha
7 miesięcy temu
Ale przeczytałam jedną i nie chce więcej. Strasznie melodramatycznie. Ble...
Ten cały "Pamiętnik" bodajże. Ona chora na Alzheimera (tak może więcej niż dwa słowa, skoro wątek zacny) i nie pamięta męża, plus przebłyski z przeszłości, jak byli młodzi. No strasznie się popłakałam, musiałam to zagryźć dwoma kryminałami, aby odreagować.
Nuncjusz
7 miesięcy temu
Ostatnie co przęczytałem, to klasyk, którego warto mieć zaliczonego. Mistrz i Małgorzata, czy może być coś bardziej klasycznego? I w sumie, jak początkowo byłem zachwycony, tak druga część mnie okrutnie zawiodła.
betti
7 miesięcy temu
Ritha przeczytaj ''Jesienną miłość''.
Ritha
7 miesięcy temu
Nie chcę Bet, mam kolejkę lepsiejszych
Enchanteuse
7 miesięcy temu
Sluchajcie, ja miałam taki kryzys ostatnio, że rozkleiło mnie głupie "Jigle bells".
To jest mistrzostwo.
betti
7 miesięcy temu
Ja lubię historie na faktach, coś na kształt ''Kwiatu pustyni''.

No i czytam dzieje AK na lubelszczyźnie, Pająk nieźle pisze, jednak nie ma go w księgarniach. Jego książki o ''Jastrzębiu'', ''Uskoku'' czy ''Pamiętniki Żelaznego'', dobre, naprawdę dobre.
Enchanteuse
7 miesięcy temu
Tak, historie na faktach są świetne, ta możliwość dowiedzenia się czegoś i przeżycia tego jednocześnie (jeśli się uda trafić na kogoś z dobrym warsztatem)
Nuncjusz
7 miesięcy temu
Jedno napisałem "na faktach" wspominki ze szpitala, sprzed 40 tu lat
Enchanteuse
7 miesięcy temu
Masz to na opowi?
Nuncjusz
7 miesięcy temu
Tak, ale jak chcesz link to na pitoleniu
Enchanteuse
7 miesięcy temu
Ok. Chcę :)
fanthomas
7 miesięcy temu
"Jeśli zimową nocą podróżny" Italo Calvino

Część postów została ukryta (20)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Canulas
5 miesięcy temu
No pewnie, że Canulardo. Księżka przestos
Canulas
5 miesięcy temu
Przeprawę mam Ritha, jakby co. Do tego jeszcze są Rącze Konie i Sodoma i Gomorra. Jak trzecia pora roku Cię nakręci, że warto, mogę podkopsać plecami lokalnego pocztonosza.
Ritha
5 miesięcy temu
No nie ukrywam, ze licze na Ciebie w tej kwestii ;) Walcze z poprzednimi poki co, wiec we przyszlosci. I nie trza namawiac, Droga udowodnil, że umi.
Ritha
5 miesięcy temu
A Jesuen pisze "trudna lektura, surowa" wiec tym.bardziej *.*
Ritha
5 miesięcy temu
Ja Ci moge wyslac Bridget Jones :PPP xD
Ritha
5 miesięcy temu
(sysysysy)
Canulas
5 miesięcy temu
Chyba nie chcę
marok
5 miesięcy temu
Ja chcę
Nuncjusz
5 miesięcy temu
Ja mam w sumie zdublowaną Maskę, tę co tak Wierę ruszyła :)
Canulas
5 miesięcy temu
Szukałem ostatnio tego pamiętnika w wannie, ale w tym empiku, to jakby kłódkę mieli, to by go zamknęli w pizdu.
Ni ma nic, poza tysiącem romansów o zjebanych wampirach, gdzie główny książe ciemnosci jest w chuj przystojny i zakochuje się w jakimiś osiedlowym zjebańcu pełci wszelakiej.

Czyli: bida.
Tomek Bordo
5 miesięcy temu
Ja wolę książki Vegi i Sumlińskiego

I książki Artura Górskiego o Masie
Nuncjusz
5 miesięcy temu
Can, na allegro za psi grosz jest
Ritha
5 miesięcy temu
To ja jeszcze! Polecam "Czlowiek nietoperz" Nesbo, miodzio
jesień2018
5 miesięcy temu
Ooo Nesbo przeczytałam wszystko, ale od Czerwonego gardła wzwyż. No proszę, fajnie :) Canulas, piątka!
Ritha
5 miesięcy temu
Jesien mam wszystkie Nesbo, ale 80 % jeszcze przede mna. Czerwone gardlo git, byly tam sceny, ktore inspirowaly mnie dlugo.
marok
5 miesięcy temu
''Czterej pancerni i pies'' - to nie żart. Serio lubię.
jesień2018
5 miesięcy temu
Marok, nie wiem, co powiedzieć ;) Ritha, daj szansę Berlin!
Canulas
5 miesięcy temu
Nuncjusz, no tak, ale to wiesz. Wchodzę, myśle zapytam. W końcu EMPIK. No i chuj. ALe o wampirach, alfabetycznie.
Vampir Adrian. Bertold. Cyprian i sto kutasów więcej.
W sumie to cały wywód rozkręca się raczej temu, by pokazać, co dominuje ksiegarniane półki. Trochę kalafiornią wieje. No ale lepiej czytać cokolwiek, niż latać z młotkiem po najbliższym parku, żeby wyłapać pięć dych na heraszkę
marok
5 miesięcy temu
No ja już tak mam :)
Nuncjusz
5 miesięcy temu
Szarik rozwala system
Nuncjusz
5 miesięcy temu
Nigdy nie byłem w empiku :)
Canulas
5 miesięcy temu
Canulas dostał piatkę za Cormaca?
jesień2018
5 miesięcy temu
Jesień chce przybić piątkę za Cormaca.
Aisak
5 miesięcy temu
W końcu EMPIK. No i chuj. ALe o wampirach, alfabetycznie.
Vampir Adrian. Bertold. Cyprian i sto kutasów więcej.
xDDD posikałam się!
Canulas
5 miesięcy temu
Dziękuję, poro roku.
Aisella, nie sikaj, za zimno.
jolka_ka
4 miesiące temu
"Pięć lat kacetu" - Stanisław Grzesiuk.
Jestem w trakcie, ale już polecam, jeśli ktoś lubi tematykę wojenną. Bardzo dobra książka.
Canulas
4 miesiące temu
Ano
Ritha
2 miesiące temu
Ostatnio przeczytałam… Pragnienie zemsty Adriany Tomaszewskiej, skrywającej się na Opowi pod nickiem Fanriel. Chwilę, się do tego zbierałam, bo fantasty ;p ale kurde! Fantasy owszem, ale bardziej wielogatunkowiec, głównie sensacja plus wątek miłosny. Przeczytałam jednym tchem – narracja lekka i przyjemna, książka „czyta się sama”, nic nie zgrzyta, naturalne dialogi, charakterystyczne postaci, spójna fabuła. Podziwiam (przede wszystkim z pozycji osoby piszącej) za niesamowitą łatwość w tworzeniu fabuły, powieść wciąga od pierwszych stron, od pierwszych stron zawiązuje się intryga – tytułowa mistyfikacja i aż do ostatniej trzyma w napięciu. I właśnie ostatnie strony – zakończenie jest genialne, idealne, niejednoznaczne, nie chcę spoilerować, ale pierwsza myśl, jaka mnie uderzyła po przeczytaniu, to – chcę kolejną część (!) Coś, co kocham w literaturze – emocje. Emocje, emocje, emocje! Motyw zemsty, wątek miłosny i przede wszystkim akcja. Dużo akcji <3 W powieści nie ma jednej rzeczy – nie ma nudy, cały czas coś się dzieje, a wszystko utkane w spójną całość. Relacja Leopolda i Lavinii jest urzekająca. Podoba mi się również postać Wilhelma, dowódcy ochrony – adekwatna do pełnionej funkcji. No i antagonista (na nich zawsze zwracam szczególną uwagę) – intrygująco-niepokojący Farnoth Istrelbin, dobrze skonstruowany czarny charakterro. Zawiązanie akcji jest tak płynne, że z łatwością doświadczyłam przyjemnego stanu, w którym człowiek zapomina, że czyta czyjąś opowieść. Narracja trzecioosobowa – chwała Bogu! Przez sporą część powieści mamy „kino” drogi, uwielbiam. Zastanawiałam się nad minusami, jakie mogłabym tu wypunktować. Długo się zastanawiałam i gdybym znalazła coś, co by mi się gryzło, bądź mniej siadło, nie omieszkałabym wspomnieć. Nic takiego nie znalazłam, lektura bardzo git. Czekam na druga część i gratuluję Adrianie.
Linki, pod którymi można nabyć książkę:
https://www.facebook.com/pragnieniezemsty/
https://ridero.eu/pl/books/pragnienie_zemsty/
Polecam!
Fanriel
2 miesiące temu
Dziękuję!
Freya
3 tygodnie temu
Peter Blauner "Moloch" – bardzo dobrze napisana książka, świetna narracja, dialogi... przez pierwsze kilkanaście kartek trzeba się przebić, ale później jesteś w temacie & tekście kupionym...
Dotyczy środowiska przestępczego & kuratorskiego.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji