Pamiętamy

Neurotyk
15.03.2017
Jared
15.03.2017
Umberto Eco i Terry Pratchett.

Zwłaszcza wkład tego pierwszego w językoznawstwo i literaturoznawstwo był przeogromny. Zawsze jak o tym myślę, to odczuwam strach, że od tych którzy odeszli już się nikt lepszy nie urodzi :(
Leukemia
15.03.2017
Umberto Eco?
Meh, a ja dopiero zaczęłam Imię róży.
Jared
15.03.2017
Nie podobało mi się :( Cmentarz w Pradze był dobry, nawet bardzo. A tak to Eco ceniłem raczej za wkład w świat literackonaukowy niż literacki ;P
Nuncjusz
16.03.2017
Adelajda
16.03.2017
Jarosław Borszewicz :( Odszedł w tamtym roku, w marcu.


Jarosław Borszewicz – "Dobrze, że jesteś"

Dobrze, że jesteś,
bo wczoraj znowu bolało mnie serce,
a ciągle nie mam pomysłu na życie.

Musisz mi pomóc,
bo od szesnastu dni pada deszcz
i życie powoli zaczyna mi się rozmywać.

Miałem iść do dentysty,
ale przybłąkał mi się wiersz o tobie,
no i nie mam go z kim zostawić w domu.

Dobrze, że jesteś,
bo w zeszłym tygodniu U Fukiera
śmierć znowu pytała o mnie szatniarza.

Dzwoniłem dzisiaj do ciebie,
ale słuchawka ugryzła mnie w rękę
i pewnie ta rana tak szybko się nie zagoi.

Musisz mi pomóc,
bo jestem zmęczony jak Bóg,
który harował przez tydzień
i nie stworzył świata
Jared
16.03.2017
Zastanawiałem się właśnie, czy dołączyć też Lema zmarłego w 2006, dobrze że Nunek dopełnił :]
Nuncjusz
16.03.2017
Dla mnie to zawsze świeża sprawa
Dla mnie on umarł wczoraj
Adelajda
22.05.2017
Myślę, że już do części z was dotarła ta smutna informacja. Odszedł Zbigniew Wodecki :(
Neurotyk
22.05.2017
Właśnie chciałem napisać, ale nie mogłem w wyszukiwarce odnaleźć wątku.
Nuncjusz
22.05.2017
na fb już jest info
Neurotyk
22.05.2017
Neurotyk
22.05.2017
Ten utwór pasuje do śmierci...
Nuncjusz
22.05.2017
Neurotyk
22.05.2017
Brakuje takich artystów. Jakich?

Odszedł Kaczmarski, odszedł Młynarski, odszedł Wodecki – takich, którym do rozgłosu nie trzeba kontrowersji, wulgarnego języka. Nawet Kaczmarski krytykował Nas inteligentnie, kulturalnie, mocno, ale z miłością.
Pan Buczybór
22.05.2017
Szkoda Wodeckiego. Człowiek z klasą. Pewnie już nie będzie takiego drugiego...
Neurotyk
22.05.2017
To jest zmierzch pewnego sznytu. Załapaliśmy się na niego. Jeszcze.
Sanguis Vita
22.05.2017
Brak mi jest Roberta Pirsiga który Zmarł: 24 Kwietnia 2017 r.
Jego Książka Filozoficzna "Zen i Sztuka Oporządzania Motocykla"
była dla mnie Dziełem Stulecia.
Joker
22.05.2017
A o Chrisie Cornellu nic?
detektyw prawdy
22.05.2017
Odszedł andrzej wajda
ripkurqa

Część postów została ukryta (619)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

EllVik
rok temu
A kto tu komu nakazuje aborcji? Masz wybor, albo to robisz, albo nie.
sloneczko
rok temu
Ty jesteś ofiarą złych przepisów aborcyjnych.
Normalnie by cię nie było.
Macica jest własnością kobiety.
Jak sobie taką kupisz, to będziesz decydował co ma nosić, a co nie.
zsrrknight
rok temu
proszę się przenieść to odpowiedniego wątku
sloneczko
rok temu
Bucz, znowu grasz szeryfa?
Noico1
rok temu
Macica tak, ale dziecko jest niezależnym bytem od obojga powołujących je do życia rodziców, aczkolwiek początkowo długo od nich uzależnionym. Ale jednak niezależnym. Też mi pomysł, referendum nad dopuszczalnością zbrodni na kimś żywym, ale nie mającym jeszcze dość sił, by samemu się bronić.
EllVik
rok temu
To płód, nie dziecko. Ty wiesz, ile razy w ciągu życia kobieta porania płód i nawet o tym nie wie? XD
EllVik
rok temu
Zresztą poronienia to co, wola boga? Więc bóg jest za aborcją xd a nawet sam dokonuje abor ji na kobietach. Morderca!
EllVik
rok temu
Aborcji&
EllVik
rok temu
*
Noico1
rok temu
No stety człowiekem stajemy się w momencie poczęcia. Tyle medycyna i podręczniki do biologii mówią na ten temat. A umieramy na różnych etapach życia, nie tylko podczas poronienia. Medycyna nie zawsze potrafi nam pomów lub robi to na czas. To żadne usprawiedliwienie dla aborcji. Zresztą Wielkanoc to są właśnie święta zwycięstwa życia nad śmiercią.
Noico1
rok temu
ERr pomóc
EllVik
rok temu
Kiedy czytałeś jakiś podręcznik? XD bo jakoś wszystkie właśnie nazywają to płodem, nie dzieckiem. A że zlepek komórek żyje, to nic niezwykłego, my tez mamy w sobie milion komórek, które umierają i na ich miejsce powstają nowe.
EllVik
rok temu
Każdej komórce mamy ołtarzyki stawiać?
Bettina
rok temu
Ja miałam wykłady. Wykładowca zajmował się badaniami nad abortami.
Dzieci, osoby, które miały być usunięte, w dniu usunięcia, przechodziły regularną śmierć.
Ciekawostka. Nie znały tego dnia.
Bettina
rok temu
Przede wszystkim, problem aborcji główny w Polsce, to nie uwzględnienie psychiki.
Noico1
rok temu
Wyobraź sobie, że wiele matek robi pogrzeby takim swoim dzieciom. A dzieci mojej babci zawsze broniły się za swojego niedoszonego/ną przez nią braciszka/siostrzyczkę. Ale to był humanizm, kutura, wychowanie, człowieczeństwo. A teraz to jest barbarzyństwo. A skąd się bierze. Z propagandy sączonej 24 godzinę na dobę przez barbarzyńskie media, które zamiast uczyć, wychowywać, to deprawują miliony głupawymi produkcjami, na poziomie propagandówek sowickich i nazistowskich, które serwowali podbitym narodom.
Noico1
rok temu
Err modlily się
Bettina
rok temu
Duchowość jest integralną częścią, ktora nas odróżnia kulturowo, czasem broni indywidualnośc, ale jest nabyta - patrz, ateiści.
EllVik
rok temu
No, barbarzyństwo, rodem ze starego testamentu, no nie?
To niech się modlą, co mnie to? Niech każdy robi, co chce ze swoim zlepkiem komorek, nieważne pod jaką postacią.
Bettina
rok temu
He?
Bettina
rok temu
Temperament nie woda :)
jerry
rok temu
Już w pierwszym roku życia się ujawnia i chodzi z nami
Bettina
rok temu
Życie jest cudowne i należy być rodzicom wdzięcznym, że im się cokolwiek chciało.
Gwałciciel na ten przykład nie jest rodzicem, to proste.
Bettina
rok temu
Mnóstwo cudownych osób urodziło się w fatalnych okolicznościach, i na odwrót.
Noico1
rok temu
Andersen chyba był bardzo biedny. Ale dzięki jego doświadczeniom z dzieciństwa nigdy nie powstałyby tak piękne baśnie. On sobie tego nie wymyślił, ale przeżył.
Bettina
rok temu
To ma chyba inne podłoże. Super ego wykształca się przy kolokwialnie , problemach, w zasadzie nie lubi ego. No właśnie, Anderson, to zły przykład.
Bettina
rok temu
Mogłam cos pomylić :)
Bettina
rok temu
Andersen, mnie zawsze jakoś najpierw pojawia się Kirkegaard a potem Andersen.
Sorry za literówkę.
Noico1
rok temu
No treść baśni Andersena jest chyba jak najbardziej powiązana z jego własnymi przeżyciami, o ile wiem Bettino. No nie było mu łatwo, a rodzinę miał jaką miał.
Bettina
rok temu
Kirkegaard nazywa Andersena wręcz szmaciarzem.
Bettina
rok temu
Mazgajem i beksą..
Noico1
rok temu
Nie wiem którego Kirkegarda masz na myśli, jeśli filozofa, to tylko sobie wystawia świadectwo, a nie Andersenowi. Małe zakompleksione kundle zawsze obszczekują wielkich. Andersena zna cały świat, a o Kirkegaardzie mało kto słyszał, może poza Markiem Grabowskim.
sloneczko
rok temu
Płód nie jest własnością państwa.
Może też plemniki upaństwowisz?
Pachnie faszyzmem i nie ma się co dziwić.
ten ja
rok temu
Noico1, Nu tak, Kuraś to miał znaczną liczbę ludzia do odstrzału, bo zdrajców widział wielu.
O oficierach jego mało mi wiadomo, ale czy ten to jaki pisarz, czy artysta, że go faszystowska bakterio tu wstawiasz???
Są dedykowane portale pojebany durniu. Ten miał epizod w MO - zdrajca na dwa fronty jakby się przywalić.

Płód to może być Bogumił, nadaje całe  życie z inkubatora albo mason i wykonuje swoje zadanie, bo człowiek, to dopiero narodzony i było tak od czasu historii spisanej w obecnym ciągu cywilizacyjnym, poprzedni zdechły bez bardziej konkretnych przekazów
ten ja
rok temu
zsrrknight,
Co zmieńcie wątek??? Najpierw ścignij faszystowską bakterie za wpis bez pokrycia...
Łukaszenkow
rok temu
Gdzie się podziewałeś kutafońcu?
ten ja
rok temu
Łukaszenkow, Cierpiałem, dalej idę cierpieć
Bettina
rok temu
Pamiętamy o bożku Janusie.
Łukaszenkow
9 miesięcy temu
Milan Kundera nie żyje
https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,29964530,milan-kundera-nie-zyje-pisarz-mial-94-lata.html
Sandra
9 miesięcy temu
Pamiętajmy o wszystkich, tych ważnych dla nas, i tych mniej ważnych. Zawsze.
Noico1
pół roku temu
Pogrzeb dr Wandy Półtawskiej. „Niestrudzona wojowniczka o życie”

W Kościele Mariackim w Krakowie odbywa się Msza św. pogrzebowa Wandy Półtawskiej. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, przemówił również prezydent RP Andrzej Duda.
„Obfitość plonu życia śp. Zmarłej staje się dla nas wszystkich wezwaniem do naśladowania na wielu poziomach: od troski o małżeństwo i rodzinę, przez ochronę życia aż po samoposiadanie i samowychowanie” – napisał w liście odczytanym na pogrzebie metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

„Po takim doświadczeniu człowiek mógł stracić wiarę w Boga i ludzi. Ale inaczej stało się w wypadku Wandy – mówił z kolei o traumatycznych przeżyciach Wandy Półtawskiej z niemieckich obozów koncentracyjnych kard. Stanisław Dziwisz.

Podkreślił on, że dr Półtawska została doświadczona jak „złoto w tyglu” i „uczyniła ze swego życia dar dla Boga i ludzi”.

„Odprowadzamy dziś w ostatnią drogę panią profesor Wandę Półtawską - harcerkę i żołnierkę, lekarza i profesora i wreszcie niezłomną wojowniczkę o drugiego człowieka” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent RP, Wanda Półtawska to była „niestrudzona wojowniczka o życie, moralność i świadomość”.

ren/twitter, fronda.pl
Tjeri
5 miesięcy temu
Dziś, tzn. 27ego listopada 2023 roku, w wieku 66 lat zmarł cudowny prozaik i poeta Paweł Huelle.
Szpilka
5 miesięcy temu
Wczoraj, czyli 04.12.2023 roku zmarł Zdzisław Antolski - prozaik i poeta. Miałam przyjemność go poznać wirtualnie. Niech mu ziemia lekką będzie (*)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Antolski
Trzy Cztery
5 miesięcy temu
Tatkol

Pierwsze słowo , jakie wypowiedziałem w swoim życiu, brzmiało, według relacji matki jako „tatkol”, czyli traktor. Nie wiedziałem, że mówię niepoprawnie, ale matka natychmiast pouczyła mnie oschłym tonem, że nie mówi się tatkol, tylko traktor. A potem się śmiała. Pamiętam swoje zdziwienie i wewnętrzny bunt, dlaczego się ze mnie śmieje?

Żniwa

Wysokie niebo było pełne migających gwiazd. Pojechaliśmy w pole zbierać zboże. Pod każdym kopczykiem siedziały myszy, które rozbiegały się wkoło, kiedy snopek lądował na wozie. Coś kazało mi wziąć widły i rzucić w gryzonie. Jedną z myszy widły przygwoździły do ścierniska. I zaraz zacząłem płakać z żalu.

Zabawa

Siedziałem na pniaku do rąbania drewna
i naśladowałem pianie koguta

Odpowiadała mi cała wieś
głosami królów podwórza

Od krańca po kraniec
kogucie wołanie

Nie potrzebowałem innego
powodu do szczęścia

Zdzisław Antolski, Dzidziuś, Kielce 2017

Bardzo smutna wiadomość. Zdzisław Antolski swoją obecnością w rozmowie i twórczości sprawiał, że na świecie było więcej dobra, życzliwości, pogody. Mam w domu tylko jedną jego książkę, i z tej książki przepisałam tutaj teksty ze stron, które "same się otworzyły". Czytajmy, ku pamięci.
Margerita
4 miesiące temu
https://ludzie.fakt.pl/christian-oliver-aktor-indiany-jonesa-zginal-wraz-z-corkami-w-katastrofie/90kcqm9?utm_medium=push&utm_source=browser&utm_campaign=push_push_go&utm_site=fakt&utm_push_id=65985df71dccd290ad03441c
słone paluszki
4 miesiące temu
01.2024
https://tvn24.pl/krakow/ksiadz-tadeusz-isakowicz-zaleski-nie-zyje-7714296

RIP
Pracownik lady mięsnej
4 miesiące temu
Nie przeżył Ukraińców w Polsce?
Conie
4 miesiące temu
Kolejny piekłoszczyk poszedł do diabła.
Żałoba w TVN24. Żegnają swojego przyjaciela Tomasza Remiszewskiego.
Noico1
3 miesiące temu
Pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, brata niepełnosprawnych. Spocznie niedaleko Radwanowic
zsrrknight
2 miesiące temu
1 marca zmarł Akira Toriyama, autor mangi Dragon Ball i projektów postaci do serii gier Dragon Quest i Chrono Trigger.
Niech spoczywa w pokoju.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji