Pamiętamy

Neurotyk
15.03.2017
Jared
15.03.2017
Umberto Eco i Terry Pratchett.

Zwłaszcza wkład tego pierwszego w językoznawstwo i literaturoznawstwo był przeogromny. Zawsze jak o tym myślę, to odczuwam strach, że od tych którzy odeszli już się nikt lepszy nie urodzi :(
Leukemia
15.03.2017
Umberto Eco?
Meh, a ja dopiero zaczęłam Imię róży.
Jared
15.03.2017
Nie podobało mi się :( Cmentarz w Pradze był dobry, nawet bardzo. A tak to Eco ceniłem raczej za wkład w świat literackonaukowy niż literacki ;P
Nuncjusz
16.03.2017
Adelajda
16.03.2017
Jarosław Borszewicz :( Odszedł w tamtym roku, w marcu.

Jarosław Borszewicz – "Dobrze, że jesteś"

Dobrze, że jesteś,
bo wczoraj znowu bolało mnie serce,
a ciągle nie mam pomysłu na życie.

Musisz mi pomóc,
bo od szesnastu dni pada deszcz
i życie powoli zaczyna mi się rozmywać.

Miałem iść do dentysty,
ale przybłąkał mi się wiersz o tobie,
no i nie mam go z kim zostawić w domu.

Dobrze, że jesteś,
bo w zeszłym tygodniu U Fukiera
śmierć znowu pytała o mnie szatniarza.

Dzwoniłem dzisiaj do ciebie,
ale słuchawka ugryzła mnie w rękę
i pewnie ta rana tak szybko się nie zagoi.

Musisz mi pomóc,
bo jestem zmęczony jak Bóg,
który harował przez tydzień
i nie stworzył świata
Jared
16.03.2017
Zastanawiałem się właśnie, czy dołączyć też Lema zmarłego w 2006, dobrze że Nunek dopełnił :]
Nuncjusz
16.03.2017
Dla mnie to zawsze świeża sprawa
Dla mnie on umarł wczoraj
Adelajda
22.05.2017
Myślę, że już do części z was dotarła ta smutna informacja. Odszedł Zbigniew Wodecki :(
Neurotyk
22.05.2017
Właśnie chciałem napisać, ale nie mogłem w wyszukiwarce odnaleźć wątku.
Nuncjusz
22.05.2017
na fb już jest info
Neurotyk
22.05.2017
Neurotyk
22.05.2017
Ten utwór pasuje do śmierci...
Nuncjusz
22.05.2017
Neurotyk
22.05.2017
Brakuje takich artystów. Jakich?

Odszedł Kaczmarski, odszedł Młynarski, odszedł Wodecki – takich, którym do rozgłosu nie trzeba kontrowersji, wulgarnego języka. Nawet Kaczmarski krytykował Nas inteligentnie, kulturalnie, mocno, ale z miłością.
Pan Buczybór
22.05.2017
Szkoda Wodeckiego. Człowiek z klasą. Pewnie już nie będzie takiego drugiego...
Neurotyk
22.05.2017
To jest zmierzch pewnego sznytu. Załapaliśmy się na niego. Jeszcze.
Sanguis Vita
22.05.2017
Brak mi jest Roberta Pirsiga który Zmarł: 24 Kwietnia 2017 r.
Jego Książka Filozoficzna "Zen i Sztuka Oporządzania Motocykla"
była dla mnie Dziełem Stulecia.
Joker
22.05.2017
A o Chrisie Cornellu nic?
detektyw prawdy
22.05.2017
Odszedł andrzej wajda
ripkurqa

Część postów została ukryta (335)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

pasja
9 miesięcy temu
Wanda Warska, piosenkarka, wokalistka jazzowa, interpretatorka poezji śpiewanej, główna wykonawczyni utworów skomponowanych przez jej męża, muzyka jazzowego Andrzeja Kurylewicza, zmarła w sobotę 6 lipca w Laskach pod Warszawą po długotrwałej walce z chorobą w wieku 87 lat.

Za Wikipedią;
W latach 1958-1971 brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie jako wokalistka zespołów Andrzeja Kurylewicza. Koncertowała z nimi także za granicą, m.in. w Austrii, NRD, RFN, Francji, Jugosławii, Danii, Szwecji i na Węgrzech.
W krakowskim kabarecie Piwnica Pod Baranami prowadziła autorski teatrzyk Klara. Komponowała dla tej scenki i pisała teksty, występowała w programach muzycznych i poetyckich. "W krakowskiej Piwnicy pod Baranami była pierwszą jaskółką jazzu" - napisał o Warskiej Krystian Brodacki w "Historii jazzu w Polsce". W 1963 r. Warska przeniosła się z mężem do Warszawy.
Komponowała muzykę do własnych tekstów i wierszy wielkich poetów Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Konstantego Gałczyńskiego. Była także autorką instrumentalnego "Utworu na 10 kontrabasów i głos" oraz kompozytorką muzyki do filmu fabularnego "Jezioro osobliwości" w reżyserii Jana Batorego, serialu telewizyjnego "Karino" tego samego reżysera a także do filmów krótkometrażowych, m.in. "Natura"; muzyki dla teatrów dramatycznych i Teatru TV. Nagrywała również muzykę do filmów: "Pociąg", "Pingwin", "Cyrograf dojrzałości", "Wszystko na sprzedaż".
Canulas
9 miesięcy temu
O kurde, to ta od "W Weronie?" :(
Tomek Bordo
9 miesięcy temu
Wiedźmin? Wolę GTA
pasja
9 miesięcy temu
w Weronie
Nad Kapulettich i Montekich domem
Spłukane deszczem, poruszone gromem
Łagodne oko błękitu.

Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów
Na rozwalone bramy do ogrodów
I gwaizdę zrzuca ze szczytu.

Cyprysy mówią, że to dla Julietty
Że dla Romea - ta łza znad planety
Spada i groby przecieka.

A ludzie mówią i mówą uczenie
Ze to nie łzy są ale że kamienie
I że nikt... na nie nie czeka.
Mia123a
9 miesięcy temu
Cameron Boyce nie żyje - Aktor Disneya, tancerz, model. Miał tylko 20 lat :(((
Adam T
8 miesięcy temu
19 lipca zmarł Rutger Hauer, ale kogo to, kur... , rusza. Odchodzą giganci, szlag trafia legendy, płoną ikony, a popioły zamiatane są pod dywan ze smartfonów. Ech...
Tomek Bordo
8 miesięcy temu
Mnie poruszyło. Pamiętam jego genialny monolog z Łowcy Androidów.
JamCi
8 miesięcy temu
Mnie obchodzi. :-( nie wiedzislam, że umarł.
Canulas
8 miesięcy temu
O kurde. Nie wiedziałem :(
Tomek Bordo
8 miesięcy temu
Przecież to było 5 dni temu i nic nie słyszałes?
Canulas
8 miesięcy temu
Nie. Nie mam tv. (w sensie telewizji, nie telewizora)
Tomek Bordo
8 miesięcy temu
Ale w internecie też o tym mówili
Tomek Bordo
8 miesięcy temu
PS. Kiedy będziesz przechodził far cry new dawn?
JamCi
8 miesięcy temu
Ja się szlajalam i nie oglądałam tv.
pasja
8 miesięcy temu
Nie żyje Hanna Dunowska. Aktorka miała 60 lat
Aktorka zmarła 1 sierpnia, w czwartek. Hanna Dunowska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa
Była absolwentką warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Początkowo występowała w teatrach w Zabrzu i Bielsku-Białej. Od roku 1984 była aktorką Teatru Narodowego, a następnie Teatru Północnego.
Na ekranie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów główną rolą kobiecą w filmie "Czułe miejsca" Piotra Andrejewa. Kolejną główną rolę zagrała w roku 1990 w "Feminie" Piotra Szulkina.
Często występowała w serialach, między innymi w "Zespole adwokackim", "Na dobre i na złe", "Samym życiu", "07 zgłoś się", "Przyjaciółkach" i ostatnio w "Barwach szczęścia".
Występowała również na scenie w sztukach: "Król Jerzy" Marka Hłaski w Teatrze Nowym imienia Gustawa Morcinka w Zabrzu, komedii Aleksandra Fredry "Rewolwer" oraz "Niebezpieczne związki" w Teatrze Polskim Bielsku-Cieszynie, "Pan Puntila i jego sługa Matti" Bertolta Brechta oraz "Oskarżony Dymitr Karamazow" Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie i musicalu "Ostry makijaż".
Adam T
7 miesięcy temu
Andrzej Polskowski, dzięki któremu znamy świat Harrego Pottera po polsku w książkach i filmach zmarł 08.09.2019.
Nuncjusz
pół roku temu
Kurde
Kobuszewski nie żyje...
Canulas
pół roku temu
Tak
JamCi
pół roku temu
On by się z tego śmiał. I poszedł do nieba dla wariatów z uśmiechem najpiękniejszym. Na ryjku. Śpij dobrze. I poszalej w niebie. Rozruszaj nieco sztywniaków.
sensol
pół roku temu
wielka szkoda
JamCi
pół roku temu
E tam Sensolu. My też tam pójdziemy. I też posza;ejem.
refluks
pół roku temu
"Zmarł Pan Karol Tendera - były więzień Auschwitz, który wytoczył proces za "polskie obozy zagłady".Był więźniem niemieckiego obozu KL Auschwitz o numerze 100430. Wielki Polak, dla przyszłych pokoleń walczył niezłomnie o prawdę historyczną. Kilka dni temu cieszyliśmy się tak z Jego zwyciestwa z niemiecką ZDF - w walce z "polskimi obozami".- Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to. To świadome fałszowanie historii. Oczekuję od sądu, że postawi temu tamę, mam nadzieję, że takie publiczne przeprosiny i zakaz sądowy pomogą - powiedział w swoim ostatnim słowie przed sądem."
pasja
pół roku temu
Zmarł Karel Gott, uznawany był za najbardziej znanego czeskiego piosenkarza w historii. Występował na scenach całego świata. Miał setki romansów, kochały się w nim Czeszki, Niemki, Austriaczki, Rosjanki i Polki. Miał wiele przydomków – od "Słowiańskiego Sinatry" czy "złotego głosu z Pragi" do "Presleya Wełtawy".
Wydał ponad 180 płyt, sprzedanych w nakładzie, według różnych źródeł, od 30 do 100 mln egzemplarzy. Repertuar, jaki sobie zawsze dobierał, cechowała ogromna różnorodność – od swingu i jazzu, poprzez bożonarodzeniowe przeboje i ludowe pieśni, na country, rocku, popie i standardach muzyki klasycznej kończąc. Artysta w lipcu skończył 80 lat.
Florian Konrad
pół roku temu
W maju bieżącego roku zmarł Roky Ericksson, pionier psychodelicznego rocka. If you have ghost - you have everything.
Tom Bordo
pół roku temu
dlaczego nikt nie wspomniał o śmierci Kornela Morawieckiego?
pasja
pół roku temu
Reżyser i scenarzysta Janusz Kondratiuk zmarł w poniedziałek po ciężkiej chorobie.

Janusz Kondratiuk urodził się 19 września 1943 r. w Ak-Bułak na terenie ówczesnego ZSRS, obecnie Kazachstanu. W 1969 ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi.
Nuncjusz
pół roku temu
o w morde
Lubię jego filmy
Tom Bordo
pół roku temu
Ponawiam pytanie: dlaczego nikt mnie wspomniał o Morawieckim?
pasja
pół roku temu
Zamiast pytać wspomnij.
Tom Bordo
pół roku temu
Umarł Jan Szyszko
Aisak
pół roku temu
Drzewa szumią z radości.
Florian Konrad
pół roku temu
pasja
3 miesiące temu
Barbara Dunin-Kurtycz nie żyje
Piosenkarka Barbara Dunin zmarła 12 stycznia 2020 roku. Publiczność zapamiętała ją głównie jako żonę Zbigniewie Kurtycza, piosenkarza znanego z przeboju "Cicha woda". Ale w przeszłości Barbara Dunin zapisała się na kartach polskiej piosenki jako wykonawczyni przeboju "Żeby się ludzie kochali". Utwór wykonywała w duecie z mężem, podbijając numerem listy przebojów w latach 60
pasja
3 miesiące temu
Kobe Bryant nie żyje. Koszykarz zginął w wypadku helikoptera.
W niedzielę 26 stycznia wieczorem światem wstrząsnęła informacja o wypadku helikoptera, którym podróżował jeden z najbardziej znanych koszykarzy świata, Kobe Bryant. 41-letni sportowiec leciał swoim prywatnym śmigłowcem razem z czwórką innych osób. Według wstępnych doniesień nikt nie przeżył. Do katastrofy doszło w Kalifornii, w Calabasas w hrabstwie Los Angeles.
Bryant był gwiazdą światowego formatu. Rozpoznawalnością przebijał go tylko Michael Jordan. Duet, który razem z Shaquille’em O’Nealem stworzył w Los Angeles Lakers, na stałe zapisze się w historii NBA. W trakcie swojej kariery Bryant pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo ligi, dwukrotnie wybierany był MVP finałów i raz MVP sezonu zasadniczego. 18 razy zapraszano go do Meczu Gwiazd NBA. Z reprezentacją USA dwa razy zdobywał olimpijskie złoto: w Pekinie w 2008 oraz w Londynie w 2012 roku. Osierocił żonę i cztery córki. Najmłodsza z nich urodziła się w czerwcu ubiegłego roku.
Artbook
3 miesiące temu
To bardzo przykra wiadomość...
Oglądałem chłopaka w NBA w jego najlepszych latach.
Talent, ciężka praca i ambicje, plus światowa promocja spowodowały, że był kim był...
41 lat, co to jest, a jednak dał się zapamiętać :-)
Szacun.
Do zobaczenia Kobe!
Neurotyk
3 miesiące temu
Świeć, Panie, nad Jego duszą.

+++++++++++++++++++++++++++++

"W tym miejscu upamiętniamy twórców słowa..."
Targówek
2 miesiące temu
Kirk Douglas zmarł
Tjeri
2 miesiące temu
103 lata...
pasja
2 miesiące temu
Nie żyje Romuald Lipko z Budki Suflera. Miał 69 lat
Lipko był "jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórcą i kreatorem zespołu Budka Suflera, autorem wielu wielkich polskich przebojów.
Lipko, związany z "Budką Suflera" od lat 70. - początkowo jako basista, później jako klawiszowiec i kompozytor był autorem lub współautorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Za ostatni grosz" czy "Moja Alabama".
Lipko pisał też piosenki m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr") czy Izabeli Trojanowskiej ("Wszystko, czego dziś chcę").
AlaOlaUla
2 miesiące temu
Dzisiaj, 15 lutego, obchodzimy rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej - 15.02.1910.

Irena Sendlerowa, to postać kontrowersyjna.
Nie tylko znana z "heroicznej postawy ratowania dzieci żydowskich", ale również z działalności w PZPR.

Córka polskiego lekarza. Społecznika. To właśnie z rodzinnego domu Irena wyniosła zaangażowanie i chęć pomocy słabym i ubogim.

Pomimo wielu oznaczeń polskie media milczą na temat Ireny Sendlerowej.
Tjeri
2 miesiące temu
O rocznicy przypomniały "gugle". A w mediach faktycznie cisza. Bardzo to przykre.
pasja
2 miesiące temu
Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie - poinformowało PAP Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Jerzy Gruza miał 87 lat. "Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat" - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Stowarzyszenie Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz.
Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe (m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem – „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”) oraz reżyserował spektakle Teatru TV.
Od 1983 do 1991 był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Był twórcą niezwykle popularnych filmów i seriali: "Dzięcioł", „Przeprowadzka”, „Alicja", „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka”, „Alicja”, „Pierścień i róża”, „Czterdziestolatek. 20 lat później”, „Gosia i Małgosia”.
Pan Buczybór
2 miesiące temu
16 lutego zmarł Larry Tesler - "amerykański programista. Twórca poleceń kopiuj-wklej".
refluks
2 miesiące temu
Co my byśmy bez niego poczeli...
pasja
2 miesiące temu
Zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Wcześniej związany z Oddziałem Regionalnym Telewizji Wrocław TVP 3. Na małym ekranie zdobył popularność grając m.in. w serialu "Ranczo", "Na dobre i na złe" oraz "Pitbull".
Targówek
miesiąc temu
Max von Sydow
Targówek
3 tygodnie temu
Emil Karewicz
pasja
ponad tydzień temu
Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
W twórczości polskiego kompozytora możemy znaleźć wiele odniesień do historii, szczególnie tej najnowszej, ale nie tylko. Spróbujmy je prześledzić.
W 1980 roku Penderecki zaczął komponować Polskie Requiem, utwór poświęcone kolejno: ofiarom Grudnia 1970 (''Lacrimosa''), kardynałowi Wyszyńskiemu (''Agnus Dei''), powstaniu warszawskiemu i św. Maksymilianowi Kolbemu (''Dies irae'') i ofiarom Katynia (''Libera me, Domine'').
Gdyby nie ogólna sytuacja polityczna, Solidarność, nie stworzyłbym "Requiem", mimo iż ten temat od dawna mnie interesował. Komponując "Requiem", chciałem zająć określone stanowisko, opowiedzieć się, po której jestem stronie.
Dorota Szwarcman nazwała muzykę Pendereckiego ''muzyką moralnego szantażu'', a Andrzej Chłopecki mówił o ''sacro polo''. Chłopecki uwspółcześnił termin ''socrealizmu liturgicznego'' autorstwa Stefana Kisielewskiego, który w ten sposób opisywał wzniosłe (i mało wyszukane) oratoria, sonaty i inne powracające do przeszłości formy, używane przez polskich kompozytorów na przełomie lat 70. i 80.
pasja
tydzień temu
31 marca 2020 roku odszedł Andrew Jack. Aktor i nauczyciel akcentu miał 76 lat.
Andrew Jack był nie tylko aktorem, ale przede wszystkim uczył artystów naśladowania różnych akcentów. Pracował przy takich produkcjach jak trylogia "Władcy Pierścieni" (stworzył wymowę języków Śródziemia), "Troja", "Avengers: Endgame", "Robin Hood", "Sherlock Holmes" czy "Obcy kontra Predator". Jego ostatnią w charakterze dialect coacha był powstający film "The Batman" w reżyserii Matta Reevesa.
Jack również występował w kilku filmach. Użyczył między innymi głosu Mollochowi w "Han Solo: Gwiezdne wojny – historie". Aktor pojawiał się też na ekranie. Jedną z ostatnich ról Jacka była postać majora Caluana Ematta w filmach "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" i "Ostatni Jedi". Pracował również przy tych epizodach "Star Wars" jako nauczyciel akcentów.
Freya
2 dni temu
07.O4.2020 r.. zmarł w Moskwie dziennikarz i korespondent wojenny – Wiktor Bater (53 lata).
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Bater

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji