Poradnia językowa

Daniel
22.06.2015
W tym wątku możecie zadawać pytania dotyczące składni, interpunkcji oraz wielu innych spraw powiązanych z pisaniem (i modlić się, żeby ktoś wam pomógł).

To ja zaczynam: Jęknąłem cicho, doznając silnych dreszczy.

Nie wiem, czy odpowiednio dobrałem słowa. Można doznawać dreszczy?
Grilu
22.06.2015
Myślę, że jest to poprawne, jednakże im dłużej o tym myślę, tym bardziej wątpię. XD
Anonim
22.06.2015
Jak dla mnie ok. Doznać = doświadczyć, więc raczej...
Daniel
22.06.2015
No właśnie, ja mam tak samo :P
Daniel
22.06.2015
No niby tak Jared, ale nigdy nie spotkałem się nigdzie z takim zapisem, a to jedyny sposób, żebym uniknął powtórzenia :P
Anonim
22.06.2015
doznawać jest po prostu troche bardziej pompatyczne niz odczuwać np
uważam, że to są synonimy, tyle że należy ostrożnie takich określeń używać przy tak błahych sprawach jak dreszcze
doznawać lepiej np rozkoszy albo ekstazy
Anonim
22.06.2015
Strzała Filipos! Miło Cię widzieć :) Co do doznawania ja bym zostawił :p
Daniel
22.06.2015
Dzięki za rady, chyba pójdę za radą Filipa i zmienię doznawać na odczuwać. Dzięks :P
Slugalegionu
24.06.2015
Pisze się "ze wspólnej miski", czy "z wspólnej miski"?
Anonim
24.06.2015
ze
Slugalegionu
24.06.2015
Dziękuję bardzo: )
Drassen Prime
24.06.2015
SługoLegionu... Dziwię się, że nie spytałeś o jakąś ortografię, bo, i tu nie chcę cię obrazić, walisz błędami tego typu na prawo i lewo, a wiedz, że to strasznie kłuje w oczy. To tylko taka delikatna sugestia, byś popracował nad tym ;)
Slugalegionu
24.06.2015
Zdaję sobie z tego sprawę: /
Daniel
15.07.2015
"Kakofonia eonów rozrywała wszystko wkoło."

Kakofonia - «mieszanina form, kolorów, treści itp.»

eon - «w gnostycyzmie: istota pośrednicząca pomiędzy stwórcą a stworzeniem»

Opis, z którego wyrwałem to zdanie ma być abstrakcyjny i teraz pytanie. Co sądzicie, kakofonia eonów przejdzie, czy to niezbyt poprawny zlepek słów?
Anonim
15.07.2015
Najpierw zinterpretowałem to jako jednostkę czasu :P
Mi się podoba. Poza tym - sam mam podobnie abstrakcyjne opisy:

"Coś rozdarło powierzchnię eteru, powietrze zawibrowało, zgęstniało, miał wrażenie, że cząstki rzeczywistości przesunęły się w stronę jego sypialni, niczym białe krwinki, by zbadać obce ciało."

I też ktoś może zapytać: "WTF is powierzchnia eteru", ale ktoś z wyobraźnią sobie już powie, czym jest.

albo: "Mimo to przed oczami dalej widział jednosekundowe urywki cudzych wspomnień, głosy, których nie znał, przeraźliwy, splątany jazgot wydobywający się z bezszwowego kłębka uczuć,"

Byłbym hipokrytą, jakby nie zaakceptował. Licentia poetica.
Daniel
15.07.2015
Ja kocham takie poetyckie opisy :D Nie ma lepszej zabawy niż granie słowem :3

Dzięki za szybką odpowiedź :D
Slugalegionu
22.07.2015
Wznawiam, gdyż nie wiem jak się pozbyć tego powtórzenia: /

"Pomiędzy gałęziami widać było potężne gniazdo gryfa. Zbudowane z długich i giętkich gałęzi przypominało ogromną wersję zwykłego, ptasiego gniazda."
Anonim
22.07.2015
Pomiędzy gałęziami widać było potężne gniazdo gryfa. Zbudowanie z długich i giętkich gałęzi stanowiło ogromne ptasie siedlisko.
Slugalegionu
22.07.2015
Dziękuję bardzo: D
Senezaki
22.07.2015
Jak się pisze "gdzieniegdzie/gdzie nie gdzie/gdzienie gdzie"? XD
Drassen Prime
22.07.2015
Włącz worda i sprawdzisz na przyszłość... Masz odpowiedź: "Gdzieniegdzie"
Senezaki
22.07.2015
Dzięki :D
Mam WordPada, nie poprawia mi słów :D
Anonim
24.07.2015
"Trwam na Rozstajach, w drogi połowie między szczytem Góry Najwyższej, a Doliną we Mgle owianej." - ostatnie słowo powinno być "owianej" czy "owianą"?
Slugalegionu
24.07.2015
Chyba to drugie, w każdym razie mi to bardziej leży: /
Anonim
24.07.2015
Myślałem zmienić na "Dolinie we Mgle owianej", ale już całkiem zgłupiałem :0
Anonim
24.07.2015
Legion normalnie zdążyłeś odpisać niemal szybciej niż ja napisałem xD Usain Bolt wśród demonów. Dzięki :D
Slugalegionu
24.07.2015
No masz, to też mi leżyXD Zmien na "Dolinę Spowitą Mgłą"
Slugalegionu
24.07.2015
Spoko: )
Anonim
24.07.2015
Kiedy właśnie nie mogę, bo mi zepsuje efekt szyku przestawnego :D
Slugalegionu
24.07.2015
A no takXD Wybacz, ja już nie myślę: )
Anonim
24.07.2015
Ale to trochę nielogiczne.

Dolinie Mgłą owianą, albo Dolinie we Mgle owianej...czym? Bo Dolina jest we Mgle, ale jeszcze czymś musi być owiana? :P

Wybacz, że psuję szyk!
Anonim
24.07.2015
Kurde bo nie wiem :D Dolina owiana we Mgle to nazwa własna, ale już kit pozmieniam bo mnie denerwuję badziewie jedno :D
Anonim
26.07.2015
Na przyszłość - jakby ktoś potrzebował porady z anglika, to jestę tłumaczę z licencjatę, mogę pomóc.
MrJ
27.07.2015
Ja może licencjatu nie mam, ale chyba pod slang i mowę potoczną rozwalam nawet Ślepego(bez urazy dude), więc też jak trzeba to służę. Z normalnym językiem też sobie radzę, ale podejrzewam, że gorzej lub porównywalnie ze Ślepym tak więc....
Anonim
27.07.2015
aint a problem mate, no offence taken.
Anonim
26.02.2016
Odkopuję

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji