Różnica między Fantasy, a Fantastyką

Routa
25.01.2016
Witam, czy mógłby ktoś napisać czy jest jakaś różnica między Fantasy, a Fantastyką? Jak dla mnie nie ma żadnej różnicy.
bighome
25.01.2016
Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Fantasy — gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).
Routa
25.01.2016
Aha dziękuje.
Pan Nikt
25.01.2016
Fantastyka to ogólne pojęcie mieszczące sobie i fantasy (historie oparte na mitach, magii i baśniach) oraz SF (opartych na technice).
Sileth
26.01.2016
Oraz Horrory, to też Fantastyka. ;)
olga.neilwood
06.02.2016
Do fantastyki zaliczają się też postapokaliptyka i różnorakie pochodne od niej. Wszystkei te zombiaki itd ;)
Sileth
07.02.2016
Wydaje mi się, ze postapo i inne takie można podpiąć pod Fantasy (głównym tematem musi być coś fantastycznego, nadprzyrodzonego, w tym przypadku np. zombiaki), Sci-Fi (zdarzenia muszą być wynikiem nauki lub z nią związane, czyli np. wirus, bomba atomowa), Horror (to wiadomo, musiałoby być straszne).
Drassen Prime
07.02.2016
Fantasy dzieje się w przeszłości, więc postapo odpada.
MrJ
07.02.2016
Bangsian fantasy, interactions with famous historical figures in the afterlife, named for John Kendrick Bangs
Comic fantasy, humorous in tone
Contemporary fantasy, set in the real world but involving magic or other supernatural elements
Dark fantasy, including elements of horror fiction
Dieselpunk, similar to steampunk but with early 20th century technology
Epic fantasy, see high fantasy below
Fables
Fairy tales themselves, as well as fairytale fantasy, which draws on fairy tale themes
Fantastic poetry, poetry with a fantastic theme
Fantastique, French literary genre involving supernatural elements
Fantasy of manners, or mannerpunk, focusing on matters of social standing in the way of a comedy of manners
Gaslamp fantasy, stories in a Victorian or Edwardian setting, influenced by gothic fiction
Gods and demons fiction (shenmo), involving the gods and monsters of Chinese mythology
"Grimdark" fiction, a somewhat tongue-in-cheek label for fiction with an especially violent tone or dystopian themes
Hard fantasy, whose supernatural aspects are intended to be internally consistent and explainable, named in analogy to hard science fiction
High fantasy or epic fantasy, characterized by a plot and themes of epic scale
Heroic fantasy, concerned with the tales of heroes in imaginary lands
Historical fantasy, historical fiction with fantasy elements
Juvenile fantasy, children's literature with fantasy elements
Legends, which combine a possible factual basis with fictional material
Low fantasy, characterized by few or non-intrusive supernatural elements, in contrast to high fantasy
Magic realism, a genre of literary fiction incorporating minor supernatural elements
Magical girl fantasy, involving young girls with magical powers, mainly in Japanese anime and manga
Mythic fiction, rooted in or inspired by myth, folklore, and fairy tales
Mythopoeia, which creates a fictional mythology
Paranormal romance, romantic fiction with fantasy elements
Romantic fantasy, focusing on romantic relationships
Science fantasy, including elements of science fiction; this includes sword and planet and Dying Earth fiction, as noted below
Steampunk, featuring anachronistic steam-powered machinery
Superhero fiction, involving super-powered heroes and villains, principally in American comic books
Sword and sorcery, adventures of sword-wielding heroes, generally more limited in scope than epic fantasy
Urban fantasy, set in a city
Weird fiction, a label for macabre and unsettling stories from before the terms "fantasy" and "horror" were widely used; see also the more modern forms of slipstream fiction and the New Weird
Wuxia, Chinese martial arts fiction often incorporating fantasy elements

Szybka lista różnych odmian fantasy(nie fantastyki), w których nie wszystkie dzieją się w przeszłości. Post-apo co prawda tu nie ma, ale jak wszyscy wiemy, dobry pisarze dopasuje setting pod gatunek bez problemu.
Moni
07.02.2016
Nie każdy ogarnia angielski.
Slugalegionu
07.02.2016
Dla Moni:

Bangsian fantasy, opowiada o sławnych ludziach w zaświatach, nazwę nadał John Kendrick Bangs.

Comic fantasy, jak nazwa wskazuje, komedia.

Contemporary fantasy, niby nasz świat, ale i tak są elementy nienaturalne i magia.

Dark fantasy, zawiera elementy horror fiction (czyli horrorowe).

Dieselpunk, prawie steampunk, ale miast pary mamy technologię z XX wieku.

Epic fantasy (high fantasy), fabuła ma epicką skalę. (Zmieniamy zasady pojedynku, skoro nowy świat jest zbędny, a mała skala zakazana?).

Fables, J, proszę o dostarczenie definicji. XD

Fairy tales themselves, na podstawie bajek. Ale dalej ma być fantasy.

Fantastic poetry, poezja z elementami fantasy.

Fantastique, ponad naturalne elementy i francuski tekst.

Fantasy of manners lub mannerpunk, komedia obyczajowa skupiająca się na sprawach dotyczących sytuacji społecznej.

Gaslamp fantasy, historyjki na modłę wiktoriańską bądź edwardiańską, oczywiście styl gotycki wtrącił tu swe trzy grosze.

Gods and demons fiction (shenmo), zawiera bogów i potwory z chińskiej mitologii.

"Grimdark" fiction, ironiczna “łatka” fantasy, a szczególnie z brutalnego tonu i nieutopijnych tematów.

Hard fantasy, wszystko ponad naturalne jest spójne i wyjaśnione, nazwa jest analogiczna do hard science fiction.

Heroic fantasy, skoncentrowana na przygodach herosa w nieistniejących krainach.

Historical fantasy, niby historyczna, ale ma elementy ponad naturalne.

Juvenile fantasy, literatura dziecięca z elementami fantasy.

Legends, czyli legendy.

Low fantasy, characterized by few or non-intrusive supernatural elements, in contrast to high fantasy.

Magic realism, tylko drobne elementy ponad naturalne.

Magical girl fantasy, młoda dziewka władająca magią, popularne jak cholera w mangach i anime.

Mythic fiction, inspirowane bajkami, mitologią bądź folkrorem.

Mythopoeia, fikcyjna mitologia.

Paranormal romance, romans z elementami ponad naturalnymi.

Romantic fantasy, skupia się na romantycznych relacjach.

Science fantasy, ma elementy science fiction; czyli miecze, planety, umierająca ziemia…

Steampunk, maszyny parowe. Koniec.

Superhero fiction, super bohaterowie.

Sword and sorcery, opowiadanie o ludku/ludkach znających sztukę walki mieczem. Zwykle nie ma takiego rozmachu jak epic fantasy.

Urban fantasy, dzieje się w mieście. Takim naszym mieście, żeby nie było wątpliwości.

Weird fiction, że tak powiem, fantasy i horror w wersji beta. Nazywa się tak teksty starsze od tych terminów; istnieje New Weird, czyli odwzorowywanie tego stylu.

Wuxia, zawiera chińskie sztuki walki, często zawiera elementy fantasy.
Vampircia
07.02.2016
"Fantasy dzieje się w przeszłości, więc postapo odpada."

Eee... co?
olga.neilwood
07.02.2016
Właśnie też nie ogarniam.
MrJ
07.02.2016
Drass próbował być mądrzejszy niż jest, ale nie wyszło. Oczywiście fantasy nie dzieje się w przeszłości, co raczej setting czasem przypomina naszą przeszłość, ale nie jest to zasada.
MrJ
07.02.2016
Fables byłoby odpowiednikiem bajek, tych delikatniejszych, ale też nie dziecinnych. Tacy bracia Grimm
MrJ
07.02.2016
I sorka Moni, mamy XXI w, dla mnie to naturalne by znac angielski, a ze ja mowie plybbie to zakladam ze ludzi znaja w jakima podstawowym stopni. Popelnilem blad w zalozeniach.
Jared
07.02.2016
Zabrakło mi medieval fantasy, ale ono w sumie ma chyba dość sprzeczne definicje. Dobra robota J i Legion. Muszę takie ogarnąć jeszcze, ale z gatunkami metalu, bo nie odróżniam :D
Vampircia
07.02.2016
Postapo może być zarówno s-f jak i fantasy. Myślę, że dobry przykładem postapo fantasy jest "Shingeki no Kyojin".
Beznadzieja
07.02.2016
Fantasy to rozległy gatunek. Nie koniecznie dzieje się w przeszłości. High fantasy, zazwyczaj dzieje się w czasach przypominających nasze średniowiecze. Z kolei urban fantasy dzieje się w wielkim mieście, co raczej wyklucza przeszłość. Low fantasy dzieje się w naszych realiach lub zbliżonych. To takie przykłady, tego, że fantasy nie zawsze dzieje się w przeszłości.
Vampircia
07.02.2016
Czytał ktoś z was "Wiosnę Helikonii"? To książka Briana Aldissa, który jest pisarzem s-f. Akcja dzieje się w przyszłości i opowiada historię planety, na której życie ludzie obserwują przez satelitę. O samej Ziemi i Ziemianach jest wspomniane bardzo niewiele (w "Lecie Helikonii" i "Zimie Helikonii" trochę więcej, ale i tak nie jest to główny wątek fabularny). Cała akcja w zasadzie skupia się na tym jak mieszkańcy tej planety tworzą swoją cywilizację, która praktycznie w całości kojarzy się z fantasy, a nie z s-f. Czemu tu o tym piszę? Bo jestem strasznie ciekawa, do jakiego gatunku zaliczylibyście tę książkę. O stacji kosmicznej jest kilka krótkich wzmianek, a tak poza tym cała książka jest o prymitywnej kulturze, która w szczytowej formie ucywilizowania sięga może... ja wiem... poziomu naszego okresu renesansu. S-f czy fantasy?
Miałem się nie wypowiadać, ale cóż:

Sci-Fi wymaga przynajmniej relatywnie złożonych założeń naukowych - coś więcej niż światło jest wizualizacją fali fotonowej czy 2+2=5 w tym i tym systemie.

Star Wars jest space operą - ergo space fantasy.
Ślepowidzenie - sci-fi hard.

Wiosna Helikonii - zaliczyłbym do spaceopery - space fantasy.
Vampircia
07.02.2016
Cholercia, na swoim blogu napisałam, że mój twór to spaceopera i się teraz zastanawiam, czy tego nie zmienić:P
Beznadzieja
07.02.2016
Co mówię ja:
Spaceopera dzieje się w przyszłości i skupia się na miłości, przeżyciach bohaterów, wojnach, bitwach itp. Wszystko zamknięte w "sajfajową" otoczkę.
Co mówi ciocia wikipedia:
Space opera – podgatunek fantastyki naukowej koncentrujący się wokół romantycznych przygód, podróży międzygwiezdnych i kosmicznych bitew, w którym głównymi wątkami są konflikt międzyplanetarny i osobiste przeżycia bohaterów. Często – jawnie lub niejawnie – wykorzystuje elementy konwencji fantasy oraz baśniowe.
Vampircia
07.02.2016
Dzięki. No to myślę, że da się mój twór pod to podciągnąć;)

A jeszcze wracając do Helikonii i innych takich, bo mnie to intryguje. Czy dodając wzmiankę o tym, że coś się dzieje np. na innej planecie automatycznie zmieniamy gatunek literacki? Bardzo mnie to interesuje, bo czytywałam już takie rzeczy i zawsze mnie to zastanawiało. Dajmy na to, że w "Grze o tron" byłoby wspomniane, że to się dzieje na innej planecie, ale cała fabuła byłaby niezmieniona. Czy dałoby się wtedy powiedzieć, że to spaceopera? Np. w "Wiedźminie" był motyw podróży do innych wszechświatów, przez co dało się wydedukować, że akcja dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, więc też nie jak w klasycznym fantasy. A kiedyś czytałam zbiór opowiadań Arthura C. Clarka (klasyka s-f), w którym jedno opowiadanie, którego tytułu już nie pamiętam, kojarzy mi się teraz trochę z "Grą o tron", bo był wątek muru i generalnie świat był w podobnym klimacie, żadnych zaawansowanych technologii, tak bardziej w stylu średniowiecza. I na początku było powiedziane, że to się działo we wszechświecie, w którym była tylko jedna gwiazda i planeta. I pojawiało się jeszcze pod koniec zagadnienie wstęgi Moebiusa, ale generalnie s-f w tym był niewiele. Też się zastanawiałam, do jakiego gatunku to zaliczyć.
Romantyczne przygody =/= miłość. Srsly. To wywodzi się raczej z określenia po prostu niesamowitych przygód z epoki romantyzmu.

Gra o Tron to fantasy dalej. Nawet jak dzieje się na innej planecie, to przeważającym gatunkiem jest dark-fantasy.

Jeśli chodzi o Wiedźmina - dark fantasy z lekkimi motywami naukowymi, które jednak nie wpływają na gatunek, który książka reprezentuje.

Ciocię wikipedię opisują ludzie, którzy też często opierają się na swoim widzimisię, interpretacji. Dla przykładu - ostatnio miałem na zaliczenie stworzyć cos fikcyjnego i dodać to na Wikipedię w taki sposób, by wisiało dalej.

Proszę: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_pyry_pozna%C5%84skiej

TOTALNY FAKE, który robiłem z grupą. Więc miejcie poprawkę na Wiki :)

____________
Slepiec.
Jared
07.02.2016
Też tak robiłem kiedyś :P Zwykle usuwają po paru dniach :D
To wisi już miesiąc.
__________
Ślepiec.
Jared
07.02.2016
Ten biedny uczeń z liceum, który ma zadanie z WOSu dowiedzieć się czegoś o regionalnych świętach w Poznaniu. I który z nudów daję ctrl c, ctrl v z wikipedi. <3
Jared
07.02.2016
*Wikipedii T_T
MrJ
07.02.2016
Dziekuje Jaroslawie, co do metalu tych gatunkow jest jeszcze wiecej.
Jared
07.02.2016
Wiem, bo i speed metal i thrash speed metal, heavy death metal, groove metal - -
Vampircia
07.02.2016
Jak jest ładna rozpiska rodzajów fantasy, to jeszcze by się przydała ładna rozpiska rodzajów s-f.
Sileth
07.02.2016
Ja wiem, że na temat Drassena się już wypowiedzieliście... Ale serio?! Fantasy tylko w przeszłości? Bo to nie jest tak, że nie ma np. urban fantasy, które dzieje się w realiach wielkiego miasta. Jak ktoś potrafi to może zrobić fantasy nawet w przyszłości! Bo, że coś dzieje się w przyszłości nie oznacza, że jest sci-fi. Jak mówi polska nazwa fantastyka naukowa musi się to wiązać w znacznym związku z nauką.
Po prostu się załamałam widząc to o przeszłości... ;___;
Slugalegionu
07.02.2016
Poza tym, jak ocenić, czy coś w innym świecie to przeszłość? Jak tam może być 2453 rok IV ery, mam to uznać za przeszłość? Serio?
MrJ
07.02.2016
Już dajdzie spokój, pomylił się chłopak. Rozpis Sci fi pewnie jest na angielskiej wiki, tak jak fantasy. A ty Sil nie powinnas tak atakowac, ty wszystko uwazasz za high fantasy. Kazdy sie myli.
Moni
07.02.2016
Sakal, ja dziękuję, że mi wszystko przetłumaczyłeś, ale...
Low fantasy, characterized by few or non-intrusive supernatural elements, in contrast to high fantasy.
Slugalegionu
07.02.2016
Ech... mogłaś sama sobie przetłumaczyć. :/
Low fantasy, mało elementów fantastyki bądź nie są one inwazyjne.
MrJ
07.02.2016
Wolne tlumaczenie.
Low fantasy charakteryzuje sie niewielka liczba lub nie inwazyjnymi elementami nadnatutarlnymi, w przeciwiensrwie do high fantasy
Slugalegionu
07.02.2016
Kontrastuje z high fantasy. :v
Moni
07.02.2016
Dziękuję Sakal, dziękuję MrJ. C:
MrJ
07.02.2016
Nie ma co tlumaczyc angielskiego slowo w slowo bo sie utknie w koncu. Nie ma tyle slow w polskim co w angielskim. Dlatego wole angl
Slugalegionu
07.02.2016
Nie ma za co.
Slugalegionu
07.02.2016
Nom. przykładowo silly i stupid. Po polsku oba znaczą to samo, po angielsku, nie. :v
MrJ
07.02.2016
Raczej chodzi mi o slowka jak serendipity ktore jednym wyrazem okreslaja caly zestaw okolicznosc. Innym fajnym jest synchronicity
Drassen Prime
08.02.2016
Najprostszym przykładem tego, że się myliłem jest np. urban fantasy, fakt, nie pomyślałem o tym, że sam ten gatunek składa się na kilka innych, przez co palnąłem głupotę. Pardon. :c
Vampircia
08.02.2016
Zdarza się najlepszym:)
Sileth
08.02.2016
J, nie atakuje, taki mój charakter, nie krzycz. :/
MrJ
08.02.2016
Ja nie krzycze, ja mam tylko gniew w oczach.
Sileth
09.02.2016
Ty krzyczysz po cichu. ;_________;

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji