Wątek Trybunału Oceny Bitw

Niniejszym powołany na mocy prawa większości Trybunał Oceny Bitw w składzie:

- ŚlepiecZMetra (powrót na opowi)
- MrJ
- Shiroi
- koh Pryme
- Efria
- Jared

+ minimum jeden (maksimum dwóch) członek wybrany z tłumu lub zgłoszony na ochotnika NIEBIORĄCY udziału w danej bitwie literackiej.

Zadaniami Trybunału są:
- możliwie obiektywna ocena każdego opowiadania w BITWIE literackiej.
- Egzekwowanie, interpretacja zasad ustalonych w BITWIE, rozstrzyganie zgodności z tematem i rozwiązywanie ewentualnych sporów
- Wyłonienie na podstawie krzyżowanych opinii (czyli w liczbie nieparzystej) najlepszych opowiadań biorących udział w Bitwie
- Ustalenie deadline'u dla bitwy (nie mniejszego niż tydzień, nie większego niż miesiąc)

Zadaniami Trybunału NIE SĄ:
- Ustalanie zasad i tematów bitew
- Ocenianie opowiadań POZA BITWAMI - OCENIAMY JEDYNIE BITEWNE OPOWIADANIA
- Nie udzielamy porad, rad, nie obiecujemy. Jeśli ktoś chce rady - proszę zgłosić się osobiście. Trybunał jako ciało zbiorowe nie udziela rad.

WSZELKIE OPINIE wydawane przez indywidua tworzące organ Trybunału są SUBIEKTYWNE. Nie istnieje coś takiego jak OBIEKTYWNA OPINIA. Na podstawie krzyżowanych SUBIEKTYWNYCH OPINII wyłaniana jest OBIEKTYWNA OCENA opowiadania.

Oceniamy przede wszystkim:
- Styl (Interpunkcja, fleksja, gramatyka, ciągi zdaniowe)
- Wewnętrzną spójność logiczną opowiadania
- Zbieżność z tematem
- Kontekstowe ocenianie na tle z danym gatunkiem (PRZYKŁAD: nawet jeśli któryś z oceniających nie lubi sci-fi, to nie ma prawa oceniać naukowego żargonu negatywnie, gdyż naukowy żargon jest w sci-fi elementem nieodłącznym)
- Estetykę tekstu
- Spójność fabularną
- Zgodność opowiadania z narzuconymi odgórnie zasadami Bitwy.

Pojedynczy członkowie Trybunału mogą dawać wskazówki w swoich Opiniach jak pisać coś lepiej, nie są one jednak konieczne do oceny. Ocena jednak musi być uargumentowana i wyjaśniona w sposób klarowny.

podpisano:
Ślepiec

EDIT: Zastrzega się, że powyższe zasady mogą ulec zmianie na wewnętrzny lub zewnętrzny wniosek.
Do składu Trybunału mogą dołączyć inne osoby, które zostaną uznane za odpowiednio kompetentne.
Proszę o niezaśmiecanie wątków spamem. Bitwy będą omawiane w temacie BITW, nie tutaj - tutaj odpowiadacie i zadajecie ewentualne pytania Trybunałowi. Proszę, by tak zostało.

Pierwsze pytanie Trybunału do publiki:

1) Czy Trybunał ma oceniać obecną bitwę, czy też mamy zacząć dopiero od następnej?
Posty poszczególnych członków Trybunału będą oznaczone w ten sposób:

Zjadłem dzisiaj kapuśniak.

___________
Ślepiec.
elenawest
26.01.2016
Ja się podporządkuję głosowi większości, aczkolwiek według mnie chyba lepiej byłoby jakby Trybunał oceniał od kolejnej, bo końcowych ocen z tej to się w życiu nie doczekamy...
Akwus
26.01.2016
Nie zmieniajmy koni podczas przeprawy przez rzekę :)

–—————
Akwus.
Sileth
26.01.2016
Proponuję, abyście oceniali od bitwy następnej, a tę już dokończmy tak, jak zaczęliśmy.
W porządku. Zaczynamy od następnej bitwy.

__________
Ślepiec.
KarolaKorman
26.01.2016
Ja mam pytanie :)

Co znaczy ,, powołany na mocy prawa większości ''? Czy mam rozumieć - samozwańczy?

~~~~~~~~~
Karola
Slugalegionu
26.01.2016
Na mocy FB, na którym nie każdy jest. XD Więc w sumie... raczej tak. :v
Biorący udział w bitwie - inicjatywa RZEKOMO wyszła z opowi - większość pod komentarzami opowiedziała się na tak.

Poza tym pierdylion ludzi wyświetliło i jakoś nie było głosu sprzeciwu - ergo głosy wstrzymane.
Chcecie, to narzekajcie. Albo opowiedzcie się tutaj za albo przeciw - przecież macie prawo głosu. Po prostu się określcie.
_______________
Ślepiec.
Slugalegionu
27.01.2016
Karola nie ma FB, jak mogła się tam wypowiedzieć?
elenawest
27.01.2016
Od następnej.
"Albo opowiedzcie się tutaj za albo przeciw - przecież macie prawo głosu. Po prostu się określcie." - Sługa, czytaj po trzy razy.

__________
Ślepiec.
Slugalegionu
27.01.2016
Poza tym pierdylion ludzi wyświetliło i jakoś nie było głosu sprzeciwu - ergo głosy wstrzymane. ~ No czytam i to zdanie nie znika. :p
elenawest
27.01.2016
Kurde... Sakal okresl sie i tyle!
Slugalegionu
27.01.2016
Po co? Już na FB mówiłem, że to bardzo zły pomysł, bo nie każdy ma FB i nie każdy jest w naszej grupie. Poza tym, jakbyś nie zauważyła, ja nie powinienem mówić na Opowi o moim zdaniu, jeśli nie mam się pod kogo podpiąć. :P
Sakal - pogadamy w Rozmowach o Wszystkim, bo nie będę tutaj zaśmiecał wątku. Ogólnie łącz zdania w wypowiedź CAŁĄ, a nie wyjmuj je z tekstu.

_____________
Ślepiec.
elenawest
27.01.2016
Udusze cie! Wiesz?
Slugalegionu
27.01.2016
Hej, dwie sprawy. Proszę o:
1) Ban na Bitwy dla Moni, bo mam 99,9% pewności, że następna praca będzie hejtem.
2) Wywalenie Jareda z Trybunały, uzasadniać chyba nie muszę.
elenawest
27.01.2016
Co do moni to sie zgadzam. A jared... Jesli chce odejsc, to jego sprawa i nie powinien jednakze sedziowac

Część postów została ukryta (107)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

elenawest
17.02.2016
Bardzo proszę Trybunał, by przy dodawaniu końcowych ocen, o ile takie będziecie dawać, nie uwzględniał mnie w wynikach.
Slugalegionu
18.02.2016
Yo! A propo komunikacji, wolę jutro, gdy już na bank wszystko opadnie. :p O 12 na pewno nie będzie, ale co mi tam. :v
Miałem na mysli raczej komunikację osobistą, znasz fb chłopaków, na grupie są, pogadajcie między sobą, zamiast robić z tego sprawę publiczną, a ze mnie - z automatu - arbitra, proszę :)

Slugalegionu
18.02.2016
Spoko, osobiście. :v (Sporo tego będzie, ale co mi tam. Wyrwie się tylko kilka przypadków).
Karo: 7, 12, 7, 12, 16, 9, 12 = 75
Jared: 9, 13, 18, 13, 19, 20, 18 = 110
Ausek: 26, 25, 20, 21, 25, 21, 21 = 159
Neurotyk: 25, 17, 23, 17, 20, 24, 21 = 147
Karola: 21, 21, 26, 24, 27, 26, 20 = 165
Angela: 12, 15, 16, 12, 13, 15, 19 = 102

Z matematyki nie jestem mocny, więc jak coś, to dajcie znać o błędzie.

Gratulujemy Karoli, gratulujemy wszystkim zaparcia i determinacji, gratulujemy też dobrym pomysłom i oby! szlifowaniu umiejętności i warsztatu!

Do następnego!
Slugalegionu
18.02.2016
Jared, a nie mówiłem, że popełniłeś głupstwo? :P
elenawest
18.02.2016
Gratuluję Karola :-) i całej reszcie. Mnie w bitwach już nie zobaczycie
Jared
18.02.2016
Ty ani słowa w moją stronę.

Elen, rób dalej to, co sprawia Ci przyjemność. Wiem, że boli, ale no pain no gain. Ochłonisz i wrócisz, i know it. ;)

Gratuluję, Karola. Znowu :P Zapodaj temat do bitwy! Bitwa była ok, oceny pełna perofeska. Ogólne wrażenia, mega. Cieszę się, że teraz zmieniam pancerz na habit i pooceniam.
Slugalegionu
18.02.2016
A będę się czepiał, bo mi taką gnojówę urządziliście, a wyszło na moje. :)
Angela
18.02.2016
Gratulację Karola (znowu : )) Już czekamy na temat.
elenawest
18.02.2016
Jared, pisac bede, ale nie bitwy. Moze gdy mi temat siadzie to machne cos poza bitwa. No i zastanowie sie nad odejsciem.
Jared
18.02.2016
Ajajaj, to tylko kubeł zimnej wody, można się wysuszyć. :)
Moni
18.02.2016
Hmm... jednak przytyk boli, nieprawdaż? C: Ale to i tak nic, gwarantuję Ci, Jared. C:

Dam tutaj mój kom:
Do Trybunału mam prośbę o większą łagodność następnym razem, bo faktycznie niektórzy długo pracowali, a w paru ocenach nie doczekało się nawet jednego plusa czy pochwały. Przecież tu nawet nagrody nie ma, po co tak cisnąć?

Mamy atak za regulaminową grę, doprowadzenie uczestnika do załamki i wspomniane ocenę pozbawioną chwalenia czy plusów, czyli otwarcie mówiąc, hejt. Stąd też prośba o podejście do tematu po ludzku, jak np. Anonimowa o pracy Sakala, bo ona jedna nie wylała na niego wiadra hejtu. (Wyłączam z Opinii Efrię i Ślepego, bo nie dali oraz Daniela, bo nie czytałam).
elenawest
18.02.2016
Ten kubel, to do mnie czy sakala?
Slugalegionu
18.02.2016
Pewnikiem do mnie. :D Dziena Moni. :p
Beznadzieja
18.02.2016
Gratulacje wszystkim. A nawet myślałam sobie, czy się nie spiąć i nie wziąć udziału w bitwie, ale teraz to bałabym się zobaczyć oceny xD Elena, serio? Wszystkim się zebrało na odchodzenie? No weźcie...
elenawest
18.02.2016
No zachcislo mi sie, zachcialo. Sory, taki mamy klimat-nie za bardzo dla mnie
Slugalegionu
18.02.2016
Nienawiść i agresja. Ja dziękuję, Trybunał miał naprawić Bitwy, a zniszczył je. Brawo. Nawet ocena przez uczestników była lepsza, bo robili to ludzie, nie bezduszne maszyny.
(Nie tyczy się Ślepego, AA (Choć i tu bywały wątpliwości) i Efrii).
Jared
18.02.2016
Kubeł był do Eleny. Z towarzystwem pana S, jak i z nim, nie wdaję się w rozmowy.
Autor Anonimowy
18.02.2016
Mogłabym prosić o sprecyzowanie tych wątpliwości na rozmowach lub innym wątku, coby nie zaśmiecać tego? Chciałabym wiedzieć, co wzbudziło takie poruszenie.
Slugalegionu
18.02.2016
Cóż, zaraz pójdę po cytaty. :v
Slugalegionu
18.02.2016
Ocenię pod względem Twojej wypowiedzi o Elenie.
W stylu wytykałaś błędy przez 4 strony, a na koniec dajesz jedno nieco pochwalne zdanie. Zdegradowane do roli punktu. To każdego by zabolało, mogłaś powiedzieć, że wymieniasz część i wyrzucić ze 3/4 tego. Ja wiem, że mieliście być dokładni, ale nie przesadzajcie.
„- Dobra… pierniczyć to. Jedziemy w tę stronę co cały czas. Zobaczymy na ile nam starczy paliwa, chociaż nie wierzę, byśmy tak mocno zboczyli z trasy. W końcu natkniemy się na bazę. Jestem tego pewien – zdenerwował się Mark.” --> tak, to stanowczo zachowanie godne przewodnika, przemyślane i prowadzące prosto do celu ~ Zbędna ironia, podchodzi wręcz pod atak.
Lucinda Blind – doświadczona lekarka, która zdaje się być tak samo kompetentna jak Mark; obrzydzenie wywołują u niej narzędzia chirurgiczne, fiolki z bakteriami i organy z formalinie; wpada w przerażenie niezwykle łatwo, a w przypadku zarażenia bakteriami (które swoją drogą będzie jeszcze wspomniane), jej jedynym działaniem jest – pocieszanie innych. Dość słaby z niej lekarz. ~Jak wyżej. Od Trybunału jednak wymagałem znacznie więcej.
Rzucają się w oczy dywizy w miejscach myślników; ~ Wobec tego, ile razy mi się za to dostało, to trochę nie fer, że to jednak można pokazywać... no trudno, tu tylko narzekam, nie mam zarzutów.
gdyby nie wykonanie pozostawiające sporo do życzenia. ~ Samo "gdyby nie wykonanie" by starczyło.
nawet w połączeniu bakterii tych chorób… tak być nie może. ~ Jaka szkoda, że nie było tam mowy o jakiejś stworzonej przez nich bakterii. :)
I w ogóle dość często była ironia, a to niektórych boli, zwłaszcza w takich natężeniach. :/

I na koniec uwaga do chyba wszystkich:
- użycie Nicków osób z opowi? Dla mnie słabe, ale jak kto woli – nie rozumiem celowości tego zabiegu, oprócz próby wywarcia lepszego wrażenia ~ Nic wam do tego.
Slugalegionu
18.02.2016
Słowem, nie mam nic przeciwko ilości błędów, a braku nawet paru plusów w niektórych ocenach. (Tu były, jakby co).
Odpowiadając na komentarz Shiroi, pracujesz nad tekstem dwa dni i ani razu nie pomyślisz sobie coś w stylu "Te błędy nie rozwalają fabuły od razu". "Widać wiele informacji i trud szukania ich". "Ludziom się spodobało". "Widać masę włożonego w to trudu".
KarolaKorman
18.02.2016
Jestem wzruszona i zaskoczona. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, bo uważam, że walczyłam z najlepszymi. Tym bardziej jest to dla mnie wielki sukces.

Dziękuję Wszystkim członkom Trybunału za poświęcony czas na oceny i komentarze. Kawał dobrej roboty!

Dziękuję też za gratulacje.

Co do tematu kolejnej Bitwy - dajcie się zastanowić :)
Podam za dnia, ale już Wam zdradzę, że miałam pomysł na następną, a tu nie mogę pisać :(
Jared
18.02.2016
Tylko zaloz watek Bitwy 7.0, niech to ma rece i nogi :)
"I na koniec uwaga do chyba wszystkich:
- użycie Nicków osób z opowi? Dla mnie słabe, ale jak kto woli – nie rozumiem celowości tego zabiegu, oprócz próby wywarcia lepszego wrażenia ~ Nic wam do tego."
To jest błąd logiczny, panie kolego, chyba że mamy do czynienia z fantasy. To co innego, ale tutaj nagięto wszelkie prawa.
Reszty nie czytałem, uważam, że nie ma sensu, kiedy walą wam serducha jak młotki, bo złe oceny. Ogarnijcie emocje, bo tak, to Opowi zamienia się w burdel, z którego tylko inteligencja zwiewa.

_____________________________
koh Pryme
KarolaKorman
18.02.2016
Ok Sakal :)
Wolałabym jednak, aby sposób oceniania obrany przeze mnie do wszystkich uczestników był pozostawiony mnie - wszędzie grupowałam błędy w ten sam sposób, do każdej kategorii dawałam przykłady - a to, że akurat w tym tekście było ich aż tyle, mówi samo za siebie.
Kwestia bohaterów - sądzę, że jest to jedynie subiektywna ocena i analiza ich zachowania, którego nieracjonalność popierałam nawet cytatami - nie brałam tego znikąd.
Dywizy zamiast myślników to JEST błąd, więc akurat tutaj nie rozumiem spiny - każdego traktowałam tak samo i punkty obcinałam.
Co do bakterii - były wymienione choroby, których dotyczyły, nie wzięłam tego ot tak.
Więcej nie zamierzam się tłumaczyć z oskarżeń, które wydają mi się wręcz śmieszne i nie na miejscu, dlatego jest to mój ostatni komentarz.

_______
AA
Alistair
18.02.2016
Czy wam sie wydaje ze krytyka bez plusow to hejt? Niech do was dotrze, ze nie kazda wasza praca te plusy ma. Ja sie nie zamierzam z wamo szczypac. Nie mialy. Dla mnie. I nic mi za to nie mozecie. Widzicie, ja po prostu uwazam logike za podstawe opowiadania. Dlatego tez jestem w Trybunale, dlatego ludzie liczyli na moja cietosc. Jesli wam cos nie pasuje, wracajcie do swojego pieknego swiata i zasilajcie go tekstami na poziomie 50Shades.
Slugalegionu
18.02.2016
Dywizy zamiast myślników to JEST błąd, więc akurat tutaj nie rozumiem spiny - każdego traktowałam tak samo i punkty obcinałam.
Tu nie było zarzutu, po prostu mnie się za to obrywało.

No okej, bo to zaszło za daleko. Komy Trybunały zabolały, ale nawet ja przyjąłem je bez narzekań, więc nie widzę powodu do aż takiej burdy. Poważnie, przegieliście. Oni się napracowali nad tym, nie raz bardziej niż wy nad Bitwami. Rozumiem, że bolało, można było ponarzekać, poprosić jak Moni. Ale pod żadnym pozorem nie traktować tego jak masę hejtów.

Cofam moje ataki, Elena podeszła do tego emocjonalnie, ale powinienem sprawdzić te komy. Są w porządku, małe zgrzyty to naprawdę potknięcia, na które nie na co patrzeć, a nieco przykry wydźwięk to nic, gdy nie jest on stosowany tylko wobec jednej osoby. Mówiłem coś takiego o Jocie, jeśli się nie mylę.
Slugalegionu
18.02.2016
Komy Trybunału*
Slugalegionu
18.02.2016
A i komentarze od osób nie biorących udziału w Bitwie nie powinny być dawane, chyba że widać będzie, że dotrzymano taktu i zapoznano się z nią. Słowem, ja jestem za brakiem zmian, a już na pewno cofam propozycję powtórzenia Bitwy.

Przepraszam was również za usunięcie mojego tekstu. Zasady zasadami, ale brakło tak mało czasu, że nikt by się raczej nie obraził, gdyby przymknąć na to oko.

A i jesteście ludźmi, sędziowie, porównanie do maszyn było poniżej wszelkiej krytyki, przepraszam.
Pospolita
18.02.2016
Witam. Gratuluje zwyciężcy oraz pozostałym uczestnikom — odwaliliście naprawdę kawał dobrej roboty. Gdy czytałam wasze prace, to w głębi mojego czarnego serduszka cieszyłam się, że nie wstawiłam mojej pracy — były na bardzo wysokim poziomie.
Przeczytałam również komentarze Trybunału i jestem zaskoczona — wiedziałam, że podchodzicie do tego powaźnie, ale nie myślałam, że odwalicie to aż tak dobrze. Po waszych komentarzach widzę, że sporo czasu nad tym siedzieliście i nie było to robione na „odwal się". Mimo że z niektórymi się nie zgadzałam, a przy innych ocenachnawetmnie zabolało, to uważam że powołanie Trybunału było doskonałą decyzją.
Jeszcze raz gratki, Karola! A inni niech przyjmą na klatę niedogodności i dalej szlifują swój — już i tak bardzo dobry — warsztat.
NataliaO
18.02.2016
Karola Gratuluję!!! Czułam w kościach, że wygrasz :*
Gratuluję wszystkim odwagi aby wziąć udział w bitwach.
Slugalegionu
18.02.2016
Dziękuję. :*
Moni
27.02.2016
Hejo, tak dla niewiedzących, Trybunał wprowadził zmianę i jednak piszemy czy w naszych oczach zadanie dodatkowe zostało spełnione.
Jared
27.02.2016
Eh, po prostu jak ktos sie nie bral za temat dodatkowy to niech to powie, wtedy damy 0 pkt. za temat dodatkowy i bedziemy tracili czasu na szukanie czegos, czego nie ma. ._.
Jared
27.02.2016
^Nie bedziemy
Moni
27.02.2016
No wiem, po prostu napisałam o tym innym. Jeszcze znalazłby się ktoś, kto nie napisał, że go dał TYLKO dlatego, że nie wiedział, że tak trzeba.
KarolaKorman
10.03.2016
Podbijam, bo już niedługo wyniki :)
Neurotyk
10.03.2016
Nie cierpliwie się, raczej nie, czy wygram, bo nie po startuję, tylko (po to staruję) aby zaznać solidnej krytyki :)
Neurotyk
10.03.2016
*bo nie po to.
KarolaKorman
10.03.2016
Każdy gdzieś w zakątkach ma cień nadziei na wygraną. Nie piszemy tylko dla krytyki :)
KarolaKorman
15.03.2016
Przeczytałam wszystkie Wasze oceny i muszę przyznać, że kolejny raz napracowaliście się nad tym :)
Podobały mi się Wasze rady i uwagi. Sama z nich skorzystam. To tak trochę na zasadzie ,,uczmy się na cudzych błędach''.

Dziękuję i przy okazji zapytam. Czy będzie jakiś oficjalny wynik?
MrJ
15.03.2016
Być może. Ktoś to może dziś podliczy i się zobaczy
Aktualizacja składu sędziów:

- Ślepiec
- Jared
- Alfonsyna (nowy nabytek)
- Efria
- Lucinda (nowy nabytek)
- Daniel
- Shiroi
- Akwus (nowy nabytek)
- Ronja
- AutorAnonimowy

Jak widać, ze składu odpadli:
- MrJ
- Drassen
Nazareth
16.08.2016
Czy to jest skład sędziów na kolejna bitwę, czy tez skład z którego sędziowie bedą dobierani?
Jared
16.08.2016
Niektórzy są na urlopach i nie wiadomo, kto się podejmie pisania jeszcze.
Shiroi Ōkami
16.08.2016
Naz, to jest aktualny skład Trybunału, skład sędziów na bitwę będzie dopiero ustalony :P
Nazareth
16.08.2016
Rozumiem, pojmuję gratuluję organizacji i dobrych decyzji. Dziękuje i pozdrawiam ;)

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji