Jak Kapelusznik się na Pana Boga obraził

Przepraszam za ten tani chwyt marketingowy, ale nie Kapelusznik, ale Albrecht Hohenzollern i nie na Pana Boga ale na Najświętszą Panienkę. Ale historia jakby podobna.

 

Jest na świętej polskiej ziemi takie miejsce, w którym każdy uczciwy i prawy człowiek upada na kolana. To Święta Lipka, mazurskie katolickie sanktuarium cudami słynące.

 

Początki kultu Najświętszej Dziewicy w Świętej Lipce sięgają czternastego wieku, kiedy to w Kętrzynie oczekującemu na egzekucję skazańcowi ukazała się w nocy Matka Boża i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci. Skazaniec wyrzeźbił w ciągu nocy figurkę Maryi z dzieciątkiem, która była tak piękna, że sędziowie po jej obejrzeniu ułaskawili więźnia na śmierć skazanego obdarzając go wolnością. Człowiek ów udał się w kierunku Reszla i po drodze umieścił rzeźbę na napotkanej lipie.

 

Od tego momentu datuje się rozwój sanktuarium zwanego Świętą Lipką, w której tysiące pielgrzymów jest świadkami wielu cudów i uzdrowień.

 

W miejscu, w którym rosła lipa z figurką Matki Boskiej zbudowano kaplicę, wokół której gromadzili się ludzie.

 

Nic dziwnego, że swoje prośby do Najświętszej Panienki zanosił również ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern, ten ze słynnego obrazu Matejki, składający hołd lenny przed królem Polski w Krakowie.

 

Dla podkreślenia wagi swojej prośby ostatnie trzydzieści kilometrów pielgrzymki do Świętej Lipki Albrecht odbył pieszo, kalecząc sobie nogi do krwi.

 

Należy sądzić, że intencja z którą przybył do Najświętszej Pani musiała się Maryi nie spodobać, bowiem modlił się w intencji wygranej w zbliżającej się kolejnej wojnie z Polską.

 

Wszyscy zapewne pamiętacie Grunwald i 1410 rok, w którym to król Jagiełło rozgromił potęgę zakonu krzyżackiego. To błyskotliwe zwycięstwo nie zostało jednak należycie wykorzystane, zakon przeżył porażkę, i częściowo odbudował swe wpływy, a kolejne mniejsze i większe wojny trwały jeszcze przez sto dwadzieścia lat.

 

Ostatnia wielka wojna między Polską i Krzyżakami wybuchła w 1519 roku i trwała do 1521. I to właśnie o zwycięstwo w tej wojnie wielki mistrz prosił Maryję w Świętej Lipce. Nie pobłogosławiła Najświętsza Pani intencji wielkiego mistrza zakonu, który Maryję miał w swojej nazwie i wojna zakończyła się hołdem, który Albert, (po sekularyzacji zakonu zmienił imię z Albrecht na Albert), acz z wielką niechęcią i pod przymusem, złożył swojemu stryjowi w Krakowie.

 

Odczuł to jako wielką osobistą porażkę i zrzucając płaszcz zakonny, został całkiem świeckim księciem, aczkolwiek lennikiem Polski. Nie zapomniał jednak Maryi tego, że nie spełniła jego prośby.

 

Podczas wojny najechał ogniem i mieczem Warmię, nie omijając Świętej Lipki, niszcząc wszystko co napotkał na swojej drodze. Spalił świętolipeńską kaplicę z figurką Matki Bożej, a w jej miejscu rozkazał ustawić szubienicę, jako przestrogę dla ludzi, którzy chcieliby prosić w tym miejscu o łaski Najświętszą Panienkę. Pod karą śmierci zakazał też zbliżania się ludziom do tego miejsca. Zakaz ów zniósł dopiero jeden z jego następców sto lat później.

 

Mimo zakazu pielgrzymi nadal licznie przybywali do Świętej Lipki, często pod osłoną nocy. A gdy już to było możliwe powstał w tym miejscu piękny barokowy kościół i sanktuarium, które jest ozdobą tego zakątka polskiej ziemi.

Następne częściTrzy dowody na istnienie Boga  

Średnia ocena: 1.4  Głosów: 10

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  HAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAHAAHHAHHAHAHA!
  (Oddech)
  (Wydech)
  (Oddech)
  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!
  ...
  oj bogumiłku, bogumiłku
  Jaj nawet nie masz by komentować, ani się odnieść
  Tak jak twój ukochana magiczna książeczka - używasz chwytów marketingowych na najniższym poziomie
  A już miałem nadzieję że będzie jakiś nienawistny tekst, posyłający moją osobę do piekła
  Zawiodłem się - oj zawiodłem
  Przecie Bóg potrzebował twojej pomocy w walce z ze mną dawniej - czemu nie walczysz teraz?
  Gdzie twój miecz i zbroja - o bogumile - rycerzu chrystusa?
  HAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHA~!
  A przynajmniej do innych czytelników miałbyś cholera szacunek.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Podobieństwo do Twojej łzawej historyjki historii ostatniego wielkiego mistrza, który też się na Maryję obraził, jest wprost uderzające. Nie mogłem kapelusznik tego zostawić, bo natychmiast po Twoich wynurzeniach mi przyszło do głowy to skojarzenie z ostatnich wakacji na Mazurach i Warmii.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Tyle, że Albrecht w ramach zemsty spustoszył wówczas całą Warmię, mordując ludność polską i niemiecką doprowadzając do prawie całkowitego wyludnienia warmińskiej wsi.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  prawie wygląda tak - jakby boga nie było
  Modlitwy nie działały
  I to geniusz i strategia polskiej armii dała nam zwycięstwo
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  A Albrecht żył szczęśliwie
  A państwo krzyżackie zamieniło się w Prusy i rozjebało Polskę
  Prawie tak - jakby boga nie było
  modlitwy nie działały
  I to geniusz króla pruskiego, strategia i profesjonalizm pruskiej armii - wpłynął na upadek polski
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik to była szczególnie paskudna modlitwa nic nie wnosząca do dobra wspólnego ludzkości. Chyba się ze mną zgodzisz, że takich modlitw nawet Ty byś nie spełnił, gdybyś mógł.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik człowieku to było 300 lat później.
 • Marek Adam Grabowski 5 miesięcy temu
  Złośliwość Bogumiła nie potrzebna. Lepiej niech przeczyta tekst Kapelusznika i zbije jego argumenty.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Marek Adam Grabowski odpowiem tak jak Ty. Nie mam dziesięciu godzin żeby prostować te idiotyzmy. Jutro idę do roboty a kapelusznik pewnie wyłudza rentę i ma czas na pisanie antykatolickich pierdoletów.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik, to my som same rencisty i tylko ten biedak na nas pracuje.
  Chyba faktycznie jako katecheta ku porażce młodzieży.
  Oo, sorry, ja łykam niemieckie ojro :)))
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Albo zwyczajnie
  "Bóg się od nas odwrócił"
  Sam nie wiem!
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Później widocznie nie zasługiwaliśmy. Tyle że prawdziwi katolicy nie porzucają wiary, gdy coś idzie nie tak. Po tym poznasz prawdziwie wielkiego człowieka.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  ...
  Prawdziwie wielkiego człowieka poznajesz po tym, że próbuje zrobić wszystko co może by uratować, to na czym mu zależy.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  A cóż jak Bóg jest większego. Wszystko inne to nihilizm.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik nie pisz takich skrótów, bo wiesz jacy tu są historycy, gotowi pomyśleć, że to było zaraz, a przez dwieście lat krzyżacy dawali swoje kontyngenty na walkę z Turkami, czy Tatarami na Kresach. Zabory, wzrost potęgi Prus przyszły dopiero dużo później.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  No
  "Bóg działa w tajemniczy sposób" itd.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  A ta jedynka szczególni źle o Tobie świadczy:)) No ale skoro musiałeś i Cię podbudowała to voala.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Wierz mi lub nie - ale nie zniżyłem się do ocenienia tego tekstu
  Ogólnie - porzuciłem ocenianie twoich tekstów już jakiś czas temu - więc - to nie moja jedynka
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Żartowałem, nie zależy mi na ocenach.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  ... ok
  Jakby - nie moja sprawa, więc się nie interesuję
  Twoje oceny, jak nazwa wskazuje - są twoje
  nic mi do nich
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, wiara jest uzależniona od tego, gdzie się ktoś urodzi. Gdybyś urodził się w enklawie ateistów i był wychowywany przez ateistów, też byłbyś ateistą... Ukazujące się komuś Święte Panienki są zwyczajnie kuriozalne.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, odnieś się do argumentu o enklawie. Nie uciekaj.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson odniosę się. Zaraz.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Ile mam czekać jeszcze?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson aż mi odpowiesz na czyje złocienie pisane są teksty.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, a skąd ja wiem? Ale takie wrażenie robią te dłuższe...
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Nikt ich nie zamawia indywidualnie, to są teksty do książek o różnej tematyce.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Sam sobie możesz rozwiać wątpliwości, jak się zastanowisz i wytłumaczysz mi skąd się wzięli chrześcijanie w enklawie dość sporej bo sięgającej od Słupów Herkulesa po Eufrat i od Brytanii po Północną Afrykę, w której wierzono w Zeusa, Heliosa i setki, o ile nie tysiące tego rodzaju postaci? Gdyby tak było jak piszesz, nigdy nie rozwinęłoby się tam chrześcijaństwo. Tym bardziej, że za wyznawanie Jezusa karano śmiercią, lub ciężkimi torturami w całym cesarstwie rzymskim i to przez kilkaset lat.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, widzisz, a w Indiach wiele osób wierzy w Baba Hanumana. Czy słyszałeś o nim?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson jakie to ma znaczenie, jeśli nie słyszałem o wielu innych rzeczach. A czy wiesz, że w enklawie zwanej Indie jest bardzo wielu katolików, a wiesz jakie pogromy katolików tam się odbywają? Czyli boją się katolików. Dalszy rozwój katolicyzmu hamuje wyłącznie terror, bo na wolnym rynku idei ten Twój Hanumana odszedłby już dawno do niebytu, jak Zeus i Helios.

  To samo jest w Chinach, rozwój chrześcijaństwa hamuje wyłącznie krwawy terror. Tak samo jak przez pierwszych trzysta lat w Cesarstwie Rzymskim.

  Czyli tylko i wyłącznie przemoc. A dlaczego w komunistycznej Rosji wymordowano wszystkich (z małymi wyjątkami) księży, dlaczego wymordowano katolickich księży w Rosji, czy na naszych Kresach, dlaczego Hitler zlikwidował 1/3 księży katolickich i zamknął 80 procent na początek kosciołów? A co robiono w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Chrześcijaństwo nie opanowało całego świata wyłącznie przez ślepy, idiotyczny, ludobójczy terror.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, fakty niezaprzeczalne są takie, że na terenie Indii rdzenni mieszkańcy wierzą w Hanumana, zaś np. na ternie Polski ludzie wierzą w większości w Chrystusa (porównanie z Hanumanem). Czy z tym się da dyskutować? No nie da się, ludzie przyjmują taką wiarę, jaka istnieje już od wieków na danym ternie, jakkolwiek nie chciałbyś argumentować. Mało tego - wierzący są zwykle agresywnie nastawieni do wiar nienatywnych. To jest czysta logika.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Urodziłbyś się w Indiach - wierzyłbyś w wyglądającego jak małpa Hanumana, który jest tak samo kuriozalny jak ukazująca się komuś Święta Panienka. Są to rzeczy istniejące jedynie w ludzkiej wyobraźni, a wzięte ze świata.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Masz, Bogumił, patrz:

  https://www.youtube.com/watch?v=ANk4fmRNyuE

  To ma 40 milionów wyświtleń, z tym się nie da dyskutować...
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Chłopie, 40 milionów, ci ludzie, gydbyś im powiedział, że to brednie zjedliby cię żywcem, a to dziecko śpiewa hymn do małpy, nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać, na tym polega tragedia braku edukacji i kultury.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Brak edukacji, kultury i logicznego rozumowania dotyczy też niestety Polski na takiej samej zasadzie. Chrystus jest dokładnie tak samo kuriozalny jak ten Hanuman. I też śpiewają dla niego piosenki.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson jakby tak myśleli zachowawczo i wstecznie apostołowie to by nie poszli głosić dobrej nowiny całemu światu i dziś nie byłoby wiary w Jezusa na ziemi. Chrześcijanie sà wszędzie. Nie pamiętam chyba 2 miliardy. Nie ma ich tylko tam lub są w mniejszości gdzie panuje krwawy terror.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson ale dziękuję za pomysł na tekst
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, to nie chodzi o myślenie zachowawcze, a o zrzucenie przesądów z siebie. Tak czy inaczej, z czasem się to stanie lub też nie, gdyż jeden rak połknie drugiego.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson he he tacy prorocy wieszczący już dawno piach gryzą i są w każdej epoce;)) owszem znam apokalipsę i wiem że w czasie ostatecznym wielu ulegnie niewierze. Ale czy ja się mam nimi przejmować? Mówię, tłumaczę a oni z tym zrobią co chcą.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, problem tak naprawdę nie jest taki złożony. Edukacja jest obecnie na poziomie rynsztoku, ludzie nie kształcą się w większości, nie czytają dzieł wielkich filozofów, nie znają Woltera, Kanta, Spinozy, nie znają książek, i potem nie są w stanie myśleć logicznie, ale nie każdy może, nigdy tak nie było i nie będzie. To że natomiast Polska tak wygląda jak wygląda to jest tragedia, nie ma się z czego cieszyć.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, tu ja widzę tylko dwie możliwości: albo nie jesteś w stanie rozumieć logicznych argumentów, albo jesteś opłacany do pisania tych rzeczy.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Czyli opłacany również do argumentowania w taki, a nie inny sposób i cokolwiek ktoś nie napisze będziesz nucił jedną melodię.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson jeżeli mój argument jest logiczny to co za znaczenie ma czy jest opłacany? REKLAMA; SPONSOR MIŁE WIDZIANY.
  To raczej Ty nie potrafisz zrozumieć moich logicznych wywodów.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson ja nie zmieniam poglądów. I zapamiętaj sobie w nauce też są dogmaty. Nazywają się aksjomaty.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, ale schodzisz z tematu. Mnie interesuje, dlaczego w Indiach rdzienni mieszańcy wierzą w Hanumana, a nie w Chrystusa? Rozmawiaj na temat, bo lubisz się ześlizgiwać.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Gdybyś się nazywał Aarav Aditya Reyansh i mieszkałbyś w Bombaju to dowodziłbyś na tamtejszym portalu prawdziwości Hanumana podobnego do małpy. Nie widzisz podobieństwa. Tylko proszę nie ześlizguj się. Opowiadaj na moje grzeczne pytania :)
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, zasłabłeś?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson już pierwszego apostoła ucznia Chrystusa zamordowano w Indiach w I wieku. Tylko dlatego że dzieło terroru jest kontynuowane do dziś.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, schodzisz z tematu. Mnie interesuje, dlaczego w Indiach rdzienni mieszańcy wierzą w Hanumana, a nie w Chrystusa.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, schodzisz z tematu. Mnie interesuje, dlaczego w Indiach rdzienni mieszańcy wierzą w Hanumana, a nie w Chrystusa.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, schodzisz z tematu. Mnie interesuje, dlaczego w Indiach rdzienni mieszańcy wierzą w Hanumana, a nie w Chrystusa.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, schodzisz z tematu. Mnie interesuje, dlaczego w Indiach rdzienni mieszańcy wierzą w Hanumana, a nie w Chrystusa.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  stefanklakson
  ponieważ hinduizm to religia zrodzona z kultury indyjskiej
  a nie semickiej
  Bogumił nie odpowiadał - to się pojawiłem :)
  Zawsze przybywam z pomocą - niczym rycerz na białym koniu - potrzebującym :)
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson bo pomordowali wyznawców Chrystusa również rdzennych. Zamiast Indii wstaw sobie słowo Aleppo. Pomordowani chrześcijańskich mieszkańców albo uciekli.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  ...
  Aleppo to nie Indie
  tak
  tak jakby trochę daleko od siebie
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Kapelusznik, chodzi o to, że wierzą w Hanumana, bo są tam urodzeni, tak samo jak Bogumił jest tutaj i wierzy w inne brednie. Ot, i wszystko.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Ale Bogumił pytany zmienia temat.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  stefanklakson
  No - popieram
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik rżniesz idiotę nie słyszałeś o krwawych prześladowaniach chrześcijan w Indiach? Ale w Aleppo chyba słyszałeś. A jazydach w Egipcie słyszałeś? Późnie zostają tylko takie egzemplarze jak Ty. Ciebie nikt nie rusz boś pożyteczny.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  stefanklakson
  Czy kiedykolwiek było inaczej?
  Z Markiem się lepiej dyskutuje - ten przynajmniej odpowiada
  I (o boże XD) odpowiada z jakimś sensem
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Albo dlaczego w Indiach nikomu nie ukazuje się Święta Panienka, tylko Hanuman? Bogumił, odpowiedz, nie zmieniaj tematu.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Wiem o konfliktach religijnych
  Ale lepiej było podać przykład... no wiesz - Z INDII
  a nie bliskiego wschodu
  Jakby... bardzie adekwatny do dyskusji
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Z Bogumiłem nie ma sensu, bo on pytany o coś gada o czym innym.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Po prostu na logiczny argument mózg mu się gotuje, następuje reset i zmiana tematu.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  W Indiach Bogumił też są objawienia, ale popatrz! - nikomu się tam nie objawia Święta Panienka, tylko Hanuman. Ten komu objawiłaby się Święta Panienka zostałby zamknięty do czubków, gdyby o tym opowiadał publicznie. Bogumił nie odpowiada na logiczne argumenty, bo mózg zagotowany i następuje reset :D
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik to nie konflikty tylko ludobójstwa na chrześcijanach na cywilach. Tylko nie zgrywaj głupa na tych tematach. W Syrii to jest regularna rzeź.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, nie ma sensu z tobą dyskutowanie, bo po prostu wymiękasz na logiczne argumenty. to tak jakbyśmy rozmawiali ja o pogodzie, a ty - o gotowaniu. Mózg zagotowany i to od razu widać - następuje spięcie.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  ...
  Po pierwsze - konflikt religijny bardzo często wiąże się z morderstwami
  Ok - "w syrii to regularna rzeź" - może dlatego że w Alepp stacjonowało ISIS?
  Nie wiem - może to po prostu pech
  - Fakt faktem - aleppo to nie Indie
  Jak już podajesz przykład ludobójstwa w odniesieniu do dyskusji o indiach - podaj przykład z Indii
  Małe wyzwanie
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik nie tylko Aleppo ale większa część Syrii. Kolejny Irak. Później powiesz że chrześcijaństwo jest w odwrocie. Nie jest bo to jak napisała Wrotycz awangardowa idea.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  ...
  Znaczy...
  Chrześcijaństwo na pewno jest w odwrocie na Bliskim Wschodzie - i jakby sam to zaznaczasz.
  Powiem nawet że jest "rozbijane"
  Nie żeby podobało mi się że jedna religia zastąpi drugą - wolałbym żeby wszystkie upadły
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik przy wolnym rynku idei chrześcijaństwo zawsze wygrywa. Ten system etyczny o ile jest przestrzegany może doskonale funkcjonować bez istnienia Boga. Dlatego jest tak dobry.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  ...
  Spójrz na Czechy
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Co Czechy. Husyci mordowali chrześcijan. Setki przyjładów ze śląska. Wojny husyckie.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Przykładów
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, trajkoczesz bez ładu i składu od pół godziny. Ja się pytam, dlaczego tu promujesz wiarę katolicką, a nie wiarę w Hanumana? Podpowiem ci zanim mózg ulegnie zagotowaniu :D - bo się tu urodziłeś.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Też sporo przykładów mordów chrześcijan na husytach...
  Statystyka 3/4 - jest dla ciebie podpowiedzią
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik może nie znam tej sprawy dokładnie.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik tyle że agresorem byli husyci.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Po oporze husytów, by ich cesarz był katolikiem i dążył do ich nawrócenia - wyrzucili jego posłów przez okno
  Cesarz w odpowiedzi przyszedł z armią
  ... i wymordował blisko 3/4 populacji Czech
  Od tamtego momentu - religijność w Czechach spadła bardzo mocno
  I teraz jest to jeden z bardziej ateistycznych krajów n świecie
 • piliery 5 miesięcy temu
  Bogumił nie daj się husyci to chrześcijanie :)
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Ktoś rzuca kamieniem - a ty w odpowiedzi odpowiadasz zmasowanym ogniem rakietowym rozwalasz jego dom...
  odpowiednia odpowiedź do odpowiedniej agresji
 • piliery 5 miesięcy temu
  ten facet wszystko miesza jak w kotle i od czasu do czasu wyciaga z kapelusza króliki mówiąc ze to zające
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  piliery ale wywrotowcami tacy folksdojcze w łonie Kościoła odszczepieńcy.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  piliery
  ...
  zaczynam stawiać cię poniżej Bogumiła - na pewnej skali.
  ...
  A myślałem że niżej nie da się upaść.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik ale pilieri ma rację. Napisz tasiemca i myślisz że ktoś ma czas ten bełkot prostować.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a ja ciebie swoim satyrycznym tekstem znokautowałem kapelusznik.
 • piliery 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Piszesz o czymś co ledwie liznałeś, mylą Ci się pojęcia (podstawowe)
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Nokaut?
  Jeśli nokaut to go nie zauważyłem - bo cały czas stoję
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Ech... kończę z wami na dziś
  Fajnie się pisało - ale nie ma dla was nadziei - więc i po co pisać
  (ziewnięcie.mp4)
  Już trochę późno - nie mam ochoty na dyskusję z wami
  Dobrej nocy
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Nie ma dla was nadziei :D
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik jeszcze na koniec ucieczka z ringu. Kompletna porażka walkowerem.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  stefanklakson
  Mam już nawet powiedzenie:
  "Najlepszym lekarstwem na wiarę w ludzkość, są osoby wierzące"
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Odezwał się heros, co zmieniał temat 3 razy.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Ten kot jest odważniejszy od ciebie.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  A wygrywaj sobie w swoim małym świecie
  Cały czas biłeś słupek po przeciwnej stronie ringu, więc już - z litości - ci odpuściłem
  Nadal nie odpowiedziałeś na większość pytań i stwierdzeń
  I pamiętaj - nie przyszedłem tu (później) żeby cię zaatakować
  Jedynie zwróciłem uwagę że Aleppo to nie Indie - jakby - trochę daleko od siebie - a ty od razu walka
  Z kim walczyłeś na ringu - nie wiem - nie ze mną - tyle ci powiem
  Myślałem że walczyłeś z stefanem, to zaledwie zajrzałem zaciekawiony co się dzieje
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  stefanklakson
  Dobre
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  U wierzących na logiczne argumenty mózg dostaje pierdolca i następuje reset, widzieliśmy to parę razy dzisiaj.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Do mózgu dociera logiczny komunikat i mózg się zawiesza :D
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  I pillery też był zabawny. Taki sąsiad.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Ech, my to wszystko znamy przecież :D Boguś, pogłaskaj kotka ode mnie :D Papatki.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Tak jest - Marek jedyny na poziomie rozmawia. Spadam.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Stefan to już wogóle cienki Bolek
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, dlaczego nazwałeś kota Bolek??? Ładniej by było np Archanioł Gabriel.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Albo Serafin.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, twój mózg na logiczne argumenty rozpala się jak policyjny kogut, robi łiju łiju łiju i... następuje zmiana tematu. Pozdrów Bolka i kup mu Whiskas :D
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  O tym jak Bogumił umknął przed argumentami i schował się ze strachu za swoim kotem Bolkiem :D
 • Canulas 5 miesięcy temu
  Jeśli chodzi o clickbajtowość, redaktorzy Onetu biliby Ci brawo. Przeczytałem kawałek, ale kiedy okazało się, że nasz lokalny zuch jest tylko wyimkowym podzbiorem, na modłę końskiego smakołyka: dałem se siana.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Zachęcam do przeczytania całości.
 • Canulas 5 miesięcy temu
  Bogumił , rozpatrzyłem zachęcenie pomyślnie. Tekst niczego sobie. Zapewne ciężko weryfikowalne wydarzenia, ale od strony treści ok.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Canulas połaskotałeś moje ego.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Canulas dziękuję.
 • Canulas 5 miesięcy temu
  Bogumił, "czym" mnie Boże za rynce i nogi, bym Cię miał we zamiarze gylgotać. Mówię jak jest. Z tą szubienicą dobry patent. Ciekawe czy powiesili tam kogoś. Pewnie tak.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Canulas tego nie wiem ale już jej nie ma.
 • Zaciekawiony 5 miesięcy temu
  "Ostatnia wielka wojna między Polską i Krzyżakami wybuchła w 1519 roku i trwała do 1521. I to właśnie o zwycięstwo w tej wojnie wielki mistrz prosił Maryję w Świętej Lipce. Nie pobłogosławiła Najświętsza Pani intencji wielkiego mistrza zakonu, który Maryję miał w swojej nazwie i wojna zakończyła się hołdem, który Albert, (po sekularyzacji zakonu zmienił imię z Albrecht na Albert), acz z wielką niechęcią i pod przymusem, złożył swojemu stryjowi w Krakowie.

  Odczuł to jako wielką osobistą porażkę i zrzucając płaszcz zakonny, został całkiem świeckim księciem, aczkolwiek lennikiem Polski. Nie zapomniał jednak Maryi tego, że nie spełniła jego prośby.

  Podczas wojny najechał ogniem i mieczem Warmię, nie omijając Świętej Lipki,"
  - ba! Tylko kiedy nastąpiło co i wskutek czego?
  Hohenzollern udał się na pielgrzymkę do Lipki w roku 1519, wojna zakończyła się jego porażką w 1521, kiedy to przestał być mistrzem zakonu i został księciem. Tymczasem tekst twierdzi, że najechał na Lipkę po zrzuceniu szat zakonnych, wskutek zemsty za przegraną wojnę, ale jeszcze w trakcie tej wojny gdy jeszcze był mistrzem... Tak że coś ci się pomieszało.
  Kaplica w Lipce została zniszczona w 1524 roku, a więc już po wojnie, i nie wskutek najazdu Hohenzollerna a wskutek napadu protestantów z Kościana, podburzonych przez kaznodzieja nawołującego do niszczenia obrazów i figur, którym miano oddawać cześć bałwochwalczą. I tak pięknie zawiązany ciąg przyczynowo-skutkowy się posypał.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Wojnę Albrecht przegrał już na samym początku, stracił poparcie tak papierze, jak i cesarza niemieckiego, więc jeszcze kąsał. Warmię najechał z zemsty mordując z nienawiści wszystkich chłopów, także Niemców. Najprawdopodobniej stało się to wtedy choć niektóre źródła że po sekularyzacji Prus w 1525 roju na jego rozkaz.
 • Zaciekawiony 5 miesięcy temu
  Bogumił
  W dużo późniejszych czasach polscy historycy chcieli mu wszystko przypisać, ale mamy źródła z tamtych czasów (z których zresztą zaczerpnięto legendę o powstaniu sanktuarium). Poza tym Lipka nie została zniszczona podczas żadnego najazdu Albrechta na Warmię.

  *Kiedy nastał okres reformacji i czas sekularyzacji zakonu krzyżackiego, cześć oddawaną świętym uznano za bałwochwalstwo. Wówczas zniszczono również i Świętą Lipkę (1524 r.). Ciaritius opisuje, jak starosta z Kętrzyna Wolff von Heideck zebrał gromadę ludzi i po przybyciu do kaplicy zniszczył ją, a figurę Matki Boskiej wrzucił do Jeziora Wirowego. Ponieważ wypływała na wierzch, zakopano ją „w ciemnym i brudnym miejscu”. Ona jednak pojawiała się ciągle na gruzach kaplicy. Wtedy zniszczono ją zupełnie „albo ogniem, albo innym niegodziwym sposobem”. Lipę wycięto, a cegły i belki z kaplicy wywieziono do Kętrzyna i użyto przy budowie fundamentów stajni zamkowej. Jednak wraz ze zburzeniem kaplicy nie ustał kult Matki Bożej na tym miejscu. O tym, że nieustannie przychodzili tu pielgrzymi, pisze Henneberger: „To bałwochwalstwo było tak głęboko zakorzenione u wielu, zwłaszcza mieszkających blisko Warmii biskupiej, że przychodzili nocami, zapalali świeczki i wykonywali bałwochwalcze praktyki, mimo że kaplica była już zburzona, a pielgrzymki zabronione pod karą szubienicy i niektórzy z tego powodu już powieszeni”.*
  https://www.gosc.pl/doc/1979017.Pielgrzymi-z-bliska-i-daleka

  Podobnie wygląda sprawa tej szubienicy - późne opisy twierdziły, że postawiono ją w miejscu ściętej lipy (a nawet z niej ją wykonano) wcześniejsze mówią tylko o postawieniu symbolicznej szubienicy gdzieś koło miejscowości.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Zaciekawiony "Warmię uznawał za podstępnie odebraną i okupowaną od 53 lat. Autonomia tych ziem nic nie była warta dla mistrza, a zamieszkałą tam ludność uważał za spolonizowaną, choć w olbrzymiej mierze była niemiecka i jeszcze pruska. Wojska krzyżackie przetoczyły się przez Warmię (...) paląc, rabując i mordując mieszkańców w trakcie przegranej wojny polsko - krzyżackiej w latach 1519 - 1521. Albrecht pogniewał się na Maryję, że nie wysłuchała jego prośby, a przecież on pielgrzymując zdarł sobie stopy do krwi. W 1524 roku wspomniał w gniewie swoje spotkanie z Matką Bożą w Świętej Lipce i wydał rozkaz zrównania jej kaplicy z ziemią. Postawił tam szubienicę, by odstraszała pielgrzymów. Taki był efekt jego świeżej znajomości z Marcinem Lutrem".
 • Zaciekawiony 5 miesięcy temu
  Bogumił
  A źródło cytatu?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Zaciekawiony Grzogorz Kasjaniuk, Sto sześćdziesiąt objawień maryjnych dla Polski. On to skądś cytuje, ale nie podaje przypisów ani źródeł końcowych.
 • Pan Buczybór 5 miesięcy temu
  debil
  Wiadomo, że na Opowi jest totalna wolność, ale co niektórzy czują się chyba zbyt pewnie i beztrosko bez bata moderacji. Nie tylko ty Bogumił.
  debil
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Po laurce Canu twoim komentarzem to wiesz co mogę sobie zrobić.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Sam zresztą uważam ten tekst za wyjątkowo udany.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  właśnie piszesz o sobie Buczyborze
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Stefan, jak chcesz wiedzieć, dlaczego chrześcijaństwa nie ma w Indiach to przeczytaj sobie to, może ci włosy zbieleją, że jesteś taki głupiutki:

  Graham Staines, 58-letni australijski misjonarz z kręgów baptystycznych od 1965 roku służył w Indiach głosząc Ewangelię plemionom żyjącym na niedostepnych terenach, pomagając trędowatym i dalitom, ludziom z najniższej kasty „niedotykalnych”. Pod koniec stycznia 1999 r. podróżował do położonego w dżungli obozu w Manoharpur, gdzie miało się odbyć doroczne spotkanie chrześcijan z tego rejonu, położonego w stanie Orisa, we wschodnich Indiach. Mając przed sobą ostatni etap podróży, noc z 22 na 23 stycznia miał spędzić w starym samochodzie, którym podróżował wraz z dwoma synami, 7-letnim Timothym i 9-letnim Philipem. Reszta rodziny, jego żona i córka pozostały w Baripadzie. Kiedy cała trójka ułożyła się już do snu wokół ich samochodu zaczął się zbierać tłum. Około 50 ludzi uzbrojonych w siekiery i inne niebezpieczne narzędzia nie przyszło tam w pokojowych celach. Samochód podpalono, nie pozwalając Stainesom go opuścić. Cała trójka zginęła w męczarniach. Policja po przybyciu na miejsce znalazła trzy ciała splecione ze sobą, jakby ojciec próbował chronić swoich synów przed nadchodzącym złem. Kilka lat przed tym wydarzeniem, w Barpipandzie, gdzie mieszkali Stainesowie miał miejsce straszny pożar. Zginęło w nim ponad sto osób, a wiele było straszliwie poparzonych. Małżeństwo misjonarzy (żona Grahama była zawodową pielęgniarką), dniami i nocami opiekowali się poszkodowanymi.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Zbrodnia na australijskim misjonarzu i jego dzieciach nie była jakimś tragicznym wyjątkiem. Już w latach 1986-1998 w stanie Orisa zanotowano 60 ataków na kościoły chrześcijańskie. Choć w żadnym innym stanie nie zanotowano aż tylu ataków, nie znaczy to, że gdzie indziej takich ataków nie było. Indie od dawna są bowiem krajem nieprzyjaznym chrześcijanom. Oto niektóre tytuły informacji z Indii z ostatnich kilku lat zebrane przez Open Doors: „Brutalne pobicie pastora”, „Każdego tygodnia są dwie do trzech napaści na chrześcijan” (2011), „Chrześcijanie w Indiach: życie w zagrożeniu”, „Muzułmanie pobili młodą kobietę. Oni są muzułmańskimi ekstremistami, ona chrześcijanką. Ponadto są rodziną. Oni jej rodzicami, ona ich córką…”, „Hinduiści znowu atakują”, „Prześladowania chrześcijan wzrastają” (2013), „Cudem uniknął śmierci”, „Cierpienie chrześcijańskich kobiet i dziewcząt”, „Ataki na chrześcijan niemal codziennie” (2016), „Krwotok mózgu po wielu godzinach przesłuchań”, „Pastor zastrzelony na ulicy”, „Lider wspólnoty chrześcijańskiej zamordowany”, „271 chrześcijan fałszywie oskarżonych” (2018). A to tylko wybrane sytuacje. I nie chodzi wcale o sztuczne stwarzanie atmosfery zagrożenia. Tak właśnie od lat wyglądają realia życia chrześcijan w Indiach.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  byłem w Świętej Lipce dawno temu
  ale nigdy nie zapomnę tego pięknego kościoła
  i organów z ruchomymi figurami aniołów
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Bogumile-jak ktoś daje ci 1 za tak piękny tekst daje tylko świadectwo własnej awersji do sacrum
  ja bym na miejscu takiego człowieka nie oceniał w ogóle
  bo po co obrażać czyjeś uczucia religijne ?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Dziękuję pięknie za przeczytanie i komentarze.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania