Twarz Kasandry (3 część/5)

Wyłania się obraz Europy zrujnowanej i upodlonej, o której Jerzy Stempowski pisał już w swoich "Esejach dla Kasandry". Czy one się zdeaktualizowały, czy wręcz przeciwnie? Czy w obecnych czasach nie obserwujemy jej powrotu? „Pod komendą szalonych dyktatorów czy nie mniej nieprzytomnych rządów demokratycznych całe narody szły «w karnych szeregach» do nieuniknionych i z dala widocznych katastrof. Nikt nie próbował myśleć samodzielnie, nikt nawet nie uciekał, chyba porwany owczym pędem”.

„Groteskowa Europa. Wielki teatr świata ma nieliczny personel. W kostiumach historycznych, z językiem różnych epok na ustach występują w nim wciąż te same postacie, grając w paru odwiecznych konfliktach.” — Ernest Junger.

Pamiętamy, że to przeszłość oświetla teraźniejszość. Przyszłość Europy jest ciemna, są prorocy, których nikt nie chce słuchać, uważani za czarnowidzów.

Stepmowski ostrzegał, że prosto jest przewidzieć przyszłość, gdzie obywatele nie są zdolni do ingerowania w biegu wypadków.

Czy europejska prowincja, będzie kłosem trzciny w rękach anioła z Apokalipsy? Czy państwa europejskie, będą gierkami mocarstw z zewnątrz, które podsycają do wyniszczającej wojny? Czy pokój będą dyktować Oni? Poróżniona wewnętrznie i amputowana — nowa Europa?

Czy rzadka cnota nieposłuszeństwa pozostanie tylko w wyobraźni? Czy znowu przegra, bo zwątpiła w swoje ideały, na bazie, których się tworzyła? Czy obraz zaleje farba bezmyślnych tłumów, zdanych na łaskę demagogów? Czy demograficzną pustkę zapełni fala muzułmanów?

Odwrócona piramida, nie będzie mogła stać, w końcu się przewróci. Steyn powiedział, że „w 2038 Austriacy nie będą już śpiewać jak rozwiążesz problem, jak Maria, a jak rozwiążesz problem, jak Szaria”. Czy to jest powolny proces? Nie, to dzieje się bardzo szybko. Ja jednak uważam, że nie tak szybko, jak straszą co poniektórzy.

 

Czy będziemy wdychać opary nowoczesnego opium dla intelektualistów, w formach religijności, jakimi są ideologie wypełnione dogmatami?

Z drugiej strony pamiętajmy, że „kultura dostarcza kryteriów, dzięki którym można przeciwstawić się chaosowi życia, przypadkowości istnienia. Czyny, wzory zachowania, normy obyczajowe i etyczne, zapisane w dziełach filozofów i artystów, mądrość i piękno – słowem tradycja kulturowa – jest źródłem kryteriów oceny rzeczywistości. Upadek tradycyjnych instytucji i obyczajów, które dawały Zachodowi tyle uroku, jest świadectwem kryzysu całego systemu. U podstaw tego załamania leży głęboki kryzys”.

Czy demokracja, to ustrój, który należy przemyśleć i zreformować od nowa? Czy pesymizm Stempowskiego, jest rezerwą inteligencji, bardziej realizmem, który wynika z ogromnej wiedzy antycznej i kulturowej? Czy dramat Troi powróci?

A co z edukacją przyszłych obywateli? Może warto pójść w tym kierunku, od podstaw. Od wychowywania inteligentnego społeczeństwa. Tylko czy rządzącym na tym zależy?

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Wrotycz 4 dni temu
  Wracając do polemiki pod częścią pierwszą, to ja, po przeczytaniu kolejnych, śmiem zaproponować najbardziej adekwatny tytuł:

  Ja, Kasandra

  Mimo prób zaciemniania pozorem obiektywności w skąpych dygresjach, córa nowego Ilionu na bank wieszczy upadek. Totalny w tej demos nieszczęsnej, o której mieszkańcy Troi (na szczęście) nic nie wiedzieli, bo by wcześniej zazdrośnikom ulegli.
  Wrotycz, stary chłop, niewiele już może pomóc, nie powinien więc Kasandrze demokracji w jej wizjach szkodzić, ale co tam. Nawet epokowe dzieło bywa, że ma oponentów., za co z góry przepraszam Autorkę.
  Problem leży w proporcjach. Między tekstem odautorskim a cytatami oraz (tu przepraszam, że sytuuję ciut niżej Autorkę w Jej przemyśleniach) kolejnością umieszczania tekstu własnego a cytowanego. Czyli najpierw cytat, później refleksje własne.
  Biję się w pierś cherlawą, że nie policzyłem słów zawartych w komentarzach i tych w cytatach, ale tak na pierwszy rzut oka widać co najmniej równowagę. A to niedopuszczalne w tekście literackim, który na własnej inwencji słownej winien być oparty. To taki specyficzny rodzaj jawnego (podkreślam - jawnego) plagiatu, tu z aurea dicta ludzi bardzo znanych.
  Oczywiście plagiatem nie jest przejęcie stylu czy rozwijanie myśli cudzych, ale może pod tekstem warto by w przypisach podać nazwiska (mimo że są w tekście głównym) autorów cytatów i tytuły dzieł, z których Autor tego tekstu korzystał.

  Suma summarum - część pierwsza, mimo potknięć językowych, zdecydowanie najlepsza.
  Pozdrawiam serdecznie, zazdroszcząc odwagi podjęcia się roli Kasandry w tym temacie.
 • Gregor 4 dni temu
  jest moje serce betti kochana
 • Gregor 4 dni temu
  Betti tak lubisz komuś podsuwać tytuły, jak zawsze
 • Wrotycz 4 dni temu
  Przepraszam po raz kolejny Autorkę, że zwrócę się, wyjątkowo, do siksy w cuchnących, żółtawych w kroku majtorach: szczaj sobie na zdrowie.
 • kalaallisut 4 dni temu
  Wrotycz jesteś / starasz się być wyjątkowo elokwentnym trollem. Odniosę się później jeszcze do każdego zdania u ciebie. Na szybko: pisałam to co napisałam, nie zastanawiałam się nad formą, teraz przypomina trochę to taki esej, który jak najbardziej ma prawo być bogaty w cytaty itd. Racja trochę tego dużo, miałam jeszcze rozbudować, ale jest jak jest, może jest pół na pół, swoje pewnie dodam w komentarzach później. Lista autorów na końcu,mimo że są przy cytatach... mogę. Poza tym jeszcze dwie części.
 • Gregor 4 dni temu
  ło matko betti! ty nawet jesteś specjalistką od majtorów
 • Wrotycz 4 dni temu
  Kalaallisut, trollem? Troll = negatywne uwagi, które tutaj mogą poprawić jakość tekstu?
  Sprawdź, czym jest trollowanie, choćby w Wiki.
 • Canulas 4 dni temu
  kalaallisut, pewnie odczytałaś wypowiedź wyżej, jako zwrot do Ciebie. Przeczytaj jeszcze raz i przeanalizuj. Ta roślina to żaden troll.
 • kalaallisut 4 dni temu
  Canulas już odpowiadam
 • kalaallisut 4 dni temu
  Wrotycz wybacz zwracam honor, zagalopowałam się, być może towarzystwo obok nie dokońca rozumiem. Ale gdzieś mi tu się pali moja lampka, bo dla mnie to być może stosowana przez Ciebie sztuka erystyczna, która jest przykrywką, ale spokojnie być może jestem przewrażliwiona. Z częścią uwag się zgadzam z częścią nie. Może napisz przeciw czemu jest Twój wrotycz, co traktujesz jako baterie pasożyty? Styl wypowiedzi nasunął skojarzenia z pewnym Jerzym wiek 60 lat, który był przelotem.
 • akwamen 4 dni temu
  kalaallisut ciepło, ciepło, coraz... ;)
 • Wrotycz 4 dni temu
  Kalaallisut, nie możesz mi zwrócić honoru, bo twój bezpodstawny zarzut mi go nie zabrał, to raz.
  Dwa, cena energii ma wzrosnąć, wyłącz przewrażliwioną lampkę, kobieto. O istnieniu tego portalu dowiedziałem się kilka dni temu od użytkownika zachwalającego Opowi na podobnym tematycznie forum.
  Trzy, wyłuszczyłem swoje zastrzeżenia w pierwszym komencie. Na wszelki wypadek, informuję, że cienki będąc w temacie tego akurat kasandrowania, ograniczyłem się wyłącznie do uwag technicznych.

  Mam aptekarskie poczucie humoru odnośnie swego nazwiska.
  Dziękuje za udział w rozmowie, czas się odmeldować.
  Pozdrawiam.
 • kalaallisut 4 dni temu
  Wrotycz Przepraszam, już wyłączam. Dziękuję za uwagi, musiałam je po swojemu przetrawić. Tytuł wygląda inaczej, nie wiem czy wg Ciebie jest adekwatny. Ale oszczędzę może tym siebie. Rozbudowuję pewne aspekty po swojemu między cytatami. Sądziłam, że z racji wieku być może dodasz coś od siebie osobistego oprócz uwag technicznych, tak czy inaczej dziękuję i pozdrawiam!
 • Wrotycz 4 dni temu
  Kalaallisut, tytuł, czekaj zajrzę... o, dziękuję Ci. Jasne, że tak.
  Osobistego? Człowiek im starszy, tym więcej ma dylematów. Zobaczę, może coś, ale nie obiecuję.
  Pozdrawiam.
 • kalaallisut 4 dni temu
  Wrotycz Dobrze :)
 • Ozar 3 dni temu
  Europa umiera tak ideologicznie jak i demograficznie. Niestety takie durne hasła typu multikulti i inne takie zatruwają serca i duszę europejczyków. To coś jak rak drążący ciało i doprowadzający do śmierci. Teraz nie potrzeba wojny. Ktoś to wymyślił marsz tzw. emigrantów wraz z kobietami i dziećmi był geniuszem. Do nich nikt w UE nie odważy sie strzelać choćby było ich 100/200 500 tysięcy czy 10 milionów. To w języku islamistów nazywa się hidżra – czyli inwazja i zasiedlenie.
  Prawda jest taka, że albo Europa wstanie z kolan, albo za 5/10/ najwy
 • Ozar 3 dni temu
  żej zginie pod naporem emigrantów. Kurdę obcięło . Daję 5 za temat do myślenia.
 • kalaallisut 3 dni temu
  Ozar Ktoś to wymyślił marsz tzw. emigrantów wraz z kobietami i dziećmi był geniuszem. Do nich nikt w UE nie odważy sie strzelać - tak tak Ozar.
 • Ozar 3 dni temu
  - " Krytyczne myślenie jest złożonym procesem rozważania pewnego problemu, w który zaangażowany jest wiele umiejętności i postaw"
  Masz racje takie myślenie na pewno pomogłoby młodym ludziom zacząć logicznie myśleć. Ale to dla każdej władzy jest niebezpieczne. Jak wiesz "in naród głupszy tym łatwiej nim sterować"
  Myślenie jest wrogiem każdej władzy.
  - Jak dzisiejsi obywatele poradzą sobie za kilka-kilkanaście lat w podejmowaniu decyzji wyborczych? To zależy od tego, jak teraz wygląda ich edukacja" – dokładnie tak młodzi ludzie w dużej części mają w dupie historię, politykę itd. Czyli będą bardzo łatwym żerem dla wszelkich nawet głupich zagrywek propagandowych.
  -"Antyczna Kasandra mówi do Apollina: „W tym płaszczu wystawiłeś mnie na pośmiewisko swoich wrogów”. Czy ustrój demokracji nie służy obecnie konkretnym elitą do kreowania po swojemu świata, krok po kroku w celu przejęcia totalnej kontroli nad społeczeństwem, które pozbawione nauki krytycznego myślenia staje się bezmyślnym tłumem, łatwym do sterowania? Czy w ten sposób doprowadza się do kolejnej fazy przeobrażeń systemu na swoją modłę? - TAK JEST!!! społeczeństwa europejczyków nie potrafią już logicznie myśleć. To bezmyślny tłum wyborców jak opisałeś wyżej.
  Reasumując Europa jest przegniła do korzeni podobnie jak Rzym w 3/4 wieku naszej ery. To, co widzimy to już ostatnie podrygi zdychającej ostrygi.
  -"Pamiętamy, że uległość opiera się na naszej bierności i bezmyślności" – gdyby to była tylko uległość to jeszcze nie tak źle, ale to jest systemowa zmowa tak potężna, że rządzi wszystkimi co ważniejszymi politykami i ich decyzjami. Tak mówiąc skrótowo, komuś bardzo, bardzo wielkiemu zależy, żeby Europa, taka jaką znamy umarła w terrorze zorganizowanym przez emigrantów.
  Co do destabilizacji Europy to trzeba na to spojrzeć inaczej. Pytanie jest proste: Kto na tym zyska?
  Tu mamy głownie dwie opcje:
  Rosja, albo Izrael, no chyba że jest jeszcze jedna opcja której nie znanmy. Możemy się domyslać jaka...
  To tyle na gorąco.
 • kalaallisut 3 dni temu
  "gdyby to była tylko uległość to jeszcze nie tak źle, ale to jest systemowa zmowa tak potężna, że rządzi wszystkimi co ważniejszymi politykami i ich decyzjami. Tak mówiąc skrótowo, komuś bardzo, bardzo wielkiemu zależy, żeby Europa, taka jaką znamy umarła w terrorze zorganizowanym przez emigrantów."

  Do grupy interesów odniosę się później.
  Cytat z mojego niegdyś wiersza:" mulitkulti bramkarz kupiony, samobój czy strzał wolny?"
  Multikulturalizm - to kolejna wydmuszka wprowadzonej ideologii.
 • Karawan 3 dni temu
  Powtórzę koment z poprzedniej częsci :
  Pomysł zacny jak mało co! Ale realizacja na wskroś młodzieńcza, niecierpliwa. Proponuję wyhamować ( choć to już za późno) . Szkoda ogromna! Bo jakom rzekł - pomysł zacny wielce!!. Może więc spróbuj wyłapać pierwsze trzy pytania i zamieść je jako addendum do Powrotu Kasandry? Sercem jestem za tym, stawiasz pytania o wielkim ciężarze gatunkowym, wg mnie prawdziwe źródła dyskusji. Pozdrawiam i idę do części dalszych z obawa, że z doskonałego zamysłu zostanie jeno opko. ;)
 • xfhc 3 dni temu
  Podobnie, jak poprzednio: przybyłem, przeczytałem,

  pozdrawiam :)
 • kalaallisut 3 dni temu
  Dziękuję i pozdrawiam ;)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania