.

.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 12

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Witamy kolejne opowiadanie w Bitwie. Brawo!
  Życzymy wygranej.
  Jeszcze prosimy wrzucić link.
 • Ritha rok temu
  Helloł
  "Staje ci jeszcze od dziesiątego do dziesiątego każdego miesiąca?" - trochę chyba zbyt obcesowo
  Ostatnio miałam u siebie kilka zarzutów, że narzucam myśli w opowiadaniu. Chyba już wiem o co chodzi, bo tutaj tak właśnie się poczułam. Jak zarzucona prawdami, bez miejsca na własną odczuwalność.
  Tym razem się odbiłam od tekstu, sorka, Kall
 • kalaallisut rok temu
  Tak tam jest obcesowo, ale... ale moje ale czymś tam mam podparte, w odniesieniu do pewnego zaobserwowanego wycinka szarości. E tam nie zarzucam nie narzucam, jedynie na końcu coś tam życzę. Przynajmniej ja tego tak nie odczuwam. Raczej ukazanie pewnego obrazu szarości(w sumie krótki wycinek z konsumpcyjnej miłości, szarości przeciętnego człowieka żyjącego tylko dom praca, który gdzieś w tym wszystkim traci radość z życia, bo dopada go monotonia, plus brak czasu i pieniędzy w porównaniu do innego szarego człeka, który niby ma wszystko ma pieniądze na podróże przyjemności i mimo to też dopada go "szarość", i co ewentualnie MOŻNA na przykład zrobić, by ożywić wewnętrzną pasję do życia., By próbować od czasu do czasu coś zmieniać, a nie wymieniać na całkowicie inne życie. Ale dziękuję Ritha i pozdrawiam
 • Ritha rok temu
  Rozumiem, wszystko kumam, nie przekreślam wartości tekstu, to tylko subiektywne odczucie takiego zbytniego uogólnienia, co nie znaczy, że nie zawarłaś w tekście wielu prawd.
  Pozdrawiam i ja
 • Bożena Joanna rok temu
  Jestem pod wrażeniem kilku sformułowań tych smutnych i pozytywnych:
  - "Szare życie bez radości jest jak pająk, co snuje swoje nudne sieci w zakamarkach duszy"
  - "Pasja, to szare życie z przebłyskami światła, gdy patrzymy na świat przez kolorowe okulary. Nie szukaj jej na zewnątrz, ona rodzi się w twoim wnętrzu".
  Pozdrowienia!
 • kalaallisut rok temu
  Dziękuję Bożena Joanna i pozdrawiam!
 • pkropka rok temu
  No toś utrafiła w mój dzisiejszy nastrój. Życie to znacznie więcej, niż praca, czy "prestiż" (patrz zajęcia dodatkowe, botox,, pomaganie innym na pokaz). Ale z drugiej strony ciężko czuć się spełnionym, spędzając pół życia w pracy, z którą się szarpiemy, która wysysa z nas całe siły.
  Żyjemy dla siebie, czy na pokaz?
  I kto zasługuje, żeby zobaczyć naszą prawdziwą twarz? Tę, której nie chcemy pokazywać nikomu?
 • kalaallisut rok temu
  Dziękuję kropeczko, później odpowiem głębszą refleksją i idę się cieszyć filiżanką kawy :)))) pozdrawiam ps pada właśnie śnieg, kurtkę zimową schowałam... tym spróbuję później jakoś się cieszyć, jak poprzestawiam swoje nadające fale, które wolą słoneczko ;;))))
 • kalaallisut rok temu
  Kropeczka półżycia w pracy a 1/3 w łóżku;). Tak mi się przypomniały słowa koleżanki, niby wszystko ok na pytanie co u niej, a potem stwierdzenie "praca dom dzieci zero chwili dla siebie... jakoś te życie marne ale leci".
  Ale ja nie lepsza mam swoje też dziwne okresy ;)
 • pkropka rok temu
  Przygnębiające wyliczenie. Przy takim tempie życia łatwo zapomnieć, co tak naprawdę jest ważne.
 • Wrotycz rok temu
  "To nie życie jest bezbarwne, tylko my bezbarwnie na nie patrzymy."

  Dokładnie!
  Rutyna to zaniechanie, skutkujące zejściem z radości na poziom szarzyzny. Dla każdego bogatego, średniozamożnego czy biednego.
  Pozdrawiam:) Z radością:)
 • kalaallisut rok temu
  Dokładnie Wrotycz:) Wiesz chyba poczęści do siebie pisałam;) szczególnie ta rutyna i pewna stagnacja dla osoby prowadzącej wcześniej bardziej ruchliwy czy żywiołowy tryb życia, trochę jest jak lasso:)
 • pasja rok temu
  Witam
  Jak w prostym przekazie dokonałaś rozbioru szarego człowieka. I prawdą jest, że to my ubieramy ten świat wokół nas w smutek rozgoryczonego obywatela, bo życie jest wciąż takie samo, tylko my ludzie nie potrafimy odnaleźć tęczy.
  Pięknie nawiązujesz do święta radości i wiosny, Holi. Kolorowy karnawał kolorów.
  Ludzie odwiedzają przyjaciół, rodzinę, a nawet wrogów. Festiwal jest uroczystym dniem, wybaczania sobie błędów z przeszłości i zapominają wyrządzone krzywdy.
  Czy inna mentalność, czy kulturowość na innym poziomie?
  Chyba jesteśmy pesymistami i nie potrafimy zahaczyć o szersze poznanie innej płaszczyzny w innym kolorze. Tkwimy często w tej pajęczynie szarości jak ten pająk.
  Jestem pod wrażeniem tak mądrego spojrzenia i te słowa zabieram..To nie życie jest bezbarwne, tylko my bezbarwnie na nie patrzymy..

  swojego czasu miałam szczęście do takich mokrych powrót z pracy)... powrotów.

  Pozdrawiam i dziękuję Pani Bovary
 • kalaallisut rok temu
  Pasja dziękuję jako jedna zwróciłaś uwagę:) Tak Holi jest dla mnie chyba takim świętem, które ochoczo bym podbrała do nas:)
  Ja jestem niestety takim typem by czuć że żyję potrzebuje trochę szaleństwa, bo z tego umieram ale jak na siebie potrafię długoletnie bo priorytety są inne i możliwości też, trzeba przeczekać pewne okresy w życiu i tyle, nawet jak trwają latani, bo bywa i tak, byle nie popełniać błędów typu pani Bovary, czy nie dostrzegać jak pan Bovary, i nie szukać w życiu ułudy.
  Oj, dziękuję Pasja i pozdrawiam!
 • kalaallisut rok temu
  * bym podebrała (...) bo bez tego ;)
 • Mia123a rok temu
  Jejku jak mi ten tekst mógł umknąć! Świetne to było i jak ładnie napisane. Dużo tutaj takie obserwacji, psychologii, no i zmusza to opko do refleksji. No ciekawe bardzo. Wbijam pięć gwiazd i pozdrawiam :)
 • kalaallisut rok temu
  Dziękuję Mia, że odkopałaś i tekst Ci się spodobał. Pozdrawiam słonecznie! :)
 • Justyska rok temu
  "To nie życie jest bezbarwne, tylko my bezbarwnie na nie patrzymy." Bardzo prawdziwie... wiesz tak czasem sobie myślę, że ludzie bywają rozpieszczeni i znudzeni. Jest praca, jest mieszkanie, jest samochod i wakacje... ale to nic, to sie nam należy, taki standard. I jakos tak bywa, ze ci co maja mniej sa szczesliwsi. Mam dobra kolezanke z Etiopii, mieszka sama z synem... pracuje, uczy się i zawsze chodzi uśmiechnięta. Jest moim przykladem radosci zycia.

  Poruszasz mysli tym tekstem. Przeczytalam z przyjemnoscia, choc nie czuje sie szarym czlowiekiem, bo takich nie ma :))
  Pozdrawiam!
 • kalaallisut rok temu
  Dziękuję Justyś pozdrawiam z uśmiechem :)
 • Mane Tekel Fares rok temu
  Mój znajomy kiedyś powiedział: "... i wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że trumna nie ma kieszeni". Ale słowa niewiele zmieniły...
 • kalaallisut rok temu
  Tak nic z tego świata nie zabierzemy ze sobą, idąc po śmierci wąską i stromą drogą przechodząc przez ciasne drzwi i bramy, na taką wedrowke można zabrać tylko to, co naprawdę potrzebne, bo "trumna nie ma kieszeni." Z niczym przychodzimy i z niczym odejdziemy, człowiek rodząc się przechodzi sam przez tą drogę goły i sam odchodzi na tamten świat. Dziękuję i pozdrawiam
 • Mane Tekel Fares rok temu
  kalaallisut a kto powiedział, że droga jest wąska i strona a drzwi wąskie? To autostrada jest. Ruch, jak cholera. Ale nadbagaż karany mandatem.
 • kalaallisut rok temu
  Mane Tekel Fares Ruch owszem, a tamto to już po drugiej stronie tak wg Biblii przynajmniej to wygląda:)
 • Mane Tekel Fares rok temu
  kalaallisut :-)
 •     K a l i l k o→No na prawdę, jestem pod wrażeniem, tego co umiałaś napisać tu. Tyle różnych trafnych przemyśleń i metafor. Lubię czytać takie rozważania. Bardzo ciekawy tekst. Oj oj , mógł byś dłuższy:)) -5
  No tak to w życiu bywa, że im bardziej człowiek się przez coś przeciska i bardziej pokaleczy tym większa radość zyskuje, gdy to wszystko minie. Szczęśliwy ten, któremu uniemożliwiono być wiecznie szczęśliwym. Życie bez kontrastów porównywalnych, było by jak ta pusta wydmuszka.
        W nawiązaniu, do tytułu tekstu Twego, tak sobie pomyślałem, że nasze życie można przyrównać do jajka. Ciała, a nawet nasze umysły, to skorupka zewnątrz. Żółtko i białko, to: dusza. Dopiero po śmierci, może się wylęgnąć ''kurczątko''. Gdzie podrepce, to już nie będzie od kurczątka zależeć. A zatem po naszej śmierci, zostaną tylko puste ''wydmuszki'' co w proch się obrócą, jeżeli nie zostaną wcześniej spalone. Lecz ''meritum'' sprawy, żadna ziemska siła, zniszczyć nie zdoła. Tak ma subiektywka.
 • kalaallisut rok temu
  Dziękuję Ci ślicznie Dekaos Dondi:))
 • Hypokryta rok temu
  Ja tam nigdy nie byłem rozczarowanym gotykiem, że jest wertykalny, a moje życie... ehhh... czasem miałem naprawdę ochotę by nieco wyblakło z kolorów i było szare...
  Więc utwór trafia tak obok mnie, bo nie mam za bardzo takich doświadczeń... ale sprawnie i zgrabnie napisane.
  Więc stawiam 5/5
 • Zapraszamy na Forum! Rozpoczęto głosowanie.
 • Autorko wzięłaś udział w Bitwie - to zagłosuj! Zapraszamy na Forum.
 • kalaallisut rok temu
  Przecież zagłosowałam:)
 • W tym samym czasie zbiegły... sorry
 • kalaallisut rok temu
  Wiem to tak żartobliwie, dobrze że czuwasz i przypominasz :)
 • Hej! Masz tu wiele fajnych przemyśleń. To mi się bardzo podoba:
  „W swoim kieracie żyją dusze wiecznie udręczone. Potrzebują kolejno marzeń, czynów i dzikich namiętności.”
  Bardzo dobry tekst, pewnie każdy mógłby w nim odnaleźć kawałek siebie.
 • kalaallisut rok temu
  Dziękuję Maurycy!

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania