List do generała Andersa

Semipołka, 21. IV. 1942.

Panie Generale

 

Jestem najstarsza w moim rodzeństwie, mam 13 lat. Jest umie braciszek, ktury liczy 12 lat i trzy siostrzyczki miejsze. Jest nas 5 – ro.

Mamusia nasza ciężko choruje na silną anemję, powiększenie śledziony chore narki zapuchają Jej oczy tak że nigdzie pracować nie może, niemamy absolutnie z czego żyć. Mamusia nasza wnosiła podanie by nam dano zasiłek wojskowy i nic nam nie odpisują. Tatuś nasz był komendant posterunku we wsi Tońsłem, powiat Skałał, woj. Tarnopol. Tatusia aresztowali Sowieci 1. IX. 1939 roku i niemamy żadnej wiadomości o nim …. .

 

My małe Polskie dzieci, prosimy z całej duszy Kochanego Pana Generała żeby nam odszukał naszego Ojca. My niechcemy zostać sierotami.

Nalitość Boską błagamy i prosimy za naszym ojcem. Te dzieci kturych ojcowie powrócili z więzienia i są w Armii Polskiej, teraz piszą i posyłają pieniądze to ich dzieci jakoś żyją, a my nieszczęsne musimy chodzić po wsi i żebrać kawałeczek chleba lub kartofelka, bo inaczej przyjdzie nam ginąć z głodu.

 

Dostaliśmy zapomogi z poselstwa Polskiego 300 rubli jeszcze w lutym i 100 r. z opieki społecznej, to my dawno już przejedli w takiej drożyźnie. A jest nas sześć osób.

 

Cierpimy wielki głód i chłód, nędza i rozpacz straszna! Mamusia nasza już nie ma siły dłużej walczyć z biedą. Jest jeszcze u nas nasza Babcia staruszka ktura ma 60 lat na naszem utrzymaniu. Proszę wejść w nasze położenie i zlitować się nad nami, i gorąco prosimy odszukać nam Ojca. A dobry Bóg zapłaci Panu Generałowi i pozwoli szczęśliwie zwycięzko wrucić do naszej kochanej Ojczyzny. Tak nam dopomóż Bóg.

 

Krzysia Szerlowska

 

Na dowód posyłamy tatusia dokument. Wówczas tatuś pełnił służbę w Zbarazkim powiecie, ostatnio w Skałałskim powiecie już jako Komendant posterunku. Franciszek Szerlowski Janowicz. Matka: Rozalia Szerlowska Krystianowna.

 

Natknąłem się na niego podczas zwiedzania muzeum w Krośniewicach w sali poświęconej Armii Polskiej dowodzonej przez generała Andersa. Dziewczynka wywieziona została z rodzeństwem do Kazachstanu prawdopodobnie w wieku dziewięciu lub dziesięciu lat.

Pisownia oryginalna, list pochodzi ze archiwum Armii Polskiej w ZSRR.

Następne częściList do Itaki  

Średnia ocena: 2.8  Głosów: 11

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Marek Adam Grabowski pół roku temu
  Ciekawe i wzruszające; mógłbyś to jednak ubrać w jakoś publicystykę żeby było też coś od ciebie. Pozdrawiam
 • Bogumił pół roku temu
  Marku to jest wyjątkowo straszne bez ubierania w cokolwiek. Sowieccy skurwiele potrafili zamordować ojca a pięcioro małych dzieci z zimną krwią wywieźć i porzucić w jakimś stepie bez środków do życia.
 • Keraj pół roku temu
  Powinno się więcej pomagać naszym rodakom. Wywożono całe rodziny na bezkresne połacie ziemi, ale oni nie zapomnieli ze są Polakami,
  wiara im pomagała. A my często o nich zapominamy. A wolność nie dana jest zawsze. Bardzo ważny głos.
 • Bogumił pół roku temu
  Sprawdziłem to dopiero teraz. Ojciec poszukiwany przez Krzysię nie żył już od dwóch lat. Franciszek Szerłowski syn Jana figuruje na liście katyńskiej pod numerem 3275. Zamordowany przez NKWD na Ukrainie.
 • Bogumił pół roku temu
  W 1940 roku.
 • yanko wojownik pół roku temu
  A gdyby Boguś wtenczas żył, nie pisałby Bogus do Andersa, bo wcześniej by go Sikorski do obozu zapakował, jak wielu zwolenników sanacji.

  A Boguś list przytacza nie swój, źródło podaje, ale to nie portal historyczny, ino taki z twórczością (zda się), to jaki cel dokumenty tu wstawiać?
 • Bogumił pół roku temu
  Dobrze że przeczytałeś Jasiu.
 • Marian pół roku temu
  Uważam, że Marek Adam Grabowski ma rację.
  Nie negując tragizmu tematu, portal ten jest portalem literackim, a nie miejscem na przytaczanie cudzych listów.
  Co innego, gdybyś zrobił na tej bazie jakiś TWÓJ esej czy coś podobnego.
  Pozdrawiam.
 • Bogumił pół roku temu
  Może i tak, ale tu były już takie listy od żołnierzy. Wrzuciłem w oryginale, żeby każdy wyciągnął sobie wnioski i przemyślał.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania