Niosący światło

Kim jesteś?

Nie jestem zły - odpowiedziałem im od razu, a oni nie pojęli.

 

To jedno zdanie powtarzałem sobie naprawdę wiele razy, przez bardzo długi czas. Myślałem o nim niemal nieustannie z krótkimi okresowymi przerwami. Teraz te myśli znów powróciły. Czy jest prawdziwe? Tego nie wiem do tej pory. Naprawdę popełniłem tak ciężką zbrodnie, z powodu której musiałem upaść tak nisko i zostać wygnany? To jest ta cała sprawiedliwość? No nie wydaję mi się. Te wszystkie pytania kłębiły się w mojej głowie. Do tej pory znalazłem odpowiedź tylko na jedno z nich.

 

Pytaliście kim jestem. Opowiem wam, ale słuchajcie, bo powiem to tylko raz. Mam nadzieję, że gdy skończę, zrozumiecie. Aby pojąć to kim jestem powiem wam co takiego zrobiłem, i za co zostałem potępiony. Otóż dawno, dawno temu byłem w pewnym miejscu, bardzo pięknym miejscu. Wszystko było takie jakie być powinno, poza jedną rzeczą. Albowiem ujrzałem tam dwa stworzenia, które od razu pokochałem. Gdy tylko je dostrzegłem wiedziałem, że nie ma w tym miejscu nic wspanialszego. Lecz moje rozpalone serce, od razu przeszył ból. Istoty te nie robiły nic innego poza czoło biciem. Nie miały własnej drogi. Przecież coś tak wspaniałego nie może istnieć tylko w takim celu pomyślałem sobie.

 

Naprawdę było mi ich żal, bo gdy walczyłem z myślami stworzenia te dalej robiły to samo. Dlatego, że pokochałem je, nie mogłem tego tak zostawić. W tajemnicy obdarowałem te biedne stworzonka największym skarbem jaki znajdował się w tamtym miejscu, czego robić nie powinienem. Gdy tylko to uczyniłem istoty te przejrzały na oczy, i zaprzestały swojego bezsensownego procederu. Za ten właśnie czyn zostałem tak surowo i niesprawiedliwie ukarany, a przecież nie zrobiłem nic innego jak tylko to, że dałem im wolność.

 

Pewnie spytalibyście, czy żałuję tego co uczyniłem, oraz tego, że zostałem skazany na taką karę. Otóż odpowiedź jest prosta. Nie, ponieważ gdy tylko istoty te przejrzały na oczy oraz zyskały wolność, usłyszałem od każdej z nich po jednym pięknym i cudownym słowie. Słowie, które do tej pory koi moje serce w czasie każdej sekundy mej tortury. Słowo to brzmiało:

Dziękuję.

Nie ma sensu, abym dalej się nad tym wszystkim rozwodził oraz tłumaczył. Pewnie każdy już wie kim jestem, a jeżeli nie, to teraz ja zapytam was.

 

- Kim jestem?

Shogun

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • JamCi 3 miesiące temu
  Odpowiedź: Niosący Światło, Jaśniejący, Lucyfer.
  A Ty kto? Adwokat diabła?
  Ciekawy tekst.
  Popraw sobie, trochę błędów masz w tekście.
 • Shogun 3 miesiące temu
  Dziękuję za pozytywną opinię oraz za poprawną odpowiedź :). Adwokat diabła? Może to za dużo powiedziane. Po prostu podoba mi się taki przebieg wydarzeń :).
 • JamCi 3 miesiące temu
  Shogun Pozdrawiam
 • JamCi 3 miesiące temu
  Shogun można powiedzieć, że rozważaniee na temat dobra i zła, continuum i tego, gdzie leży granica. Datego ciekawe.
 • Shogun 3 miesiące temu
  JamCi tak też myślałem, że będzie to ciekawe. Sam jestem zafascynowany rozważaniami na takie tematy, zwłaszcza w kontekście Biblii. Dlatego też zastanawiałem się, czy znajdzie się też ktoś inny :). Pozdrawiam.
 • Antoni Grycuk 3 miesiące temu
  Biorąc pod uwagę, że w tym wypadku światło to świadomość/wiedza, to należałoby spojrzeć, czym jest wiedza. Jest możliwością wyboru.
  I teraz, jeśli ktoś ukarał za przekazanie wiedzy wygnaniem, to co należy sądzić o tym, który wygnał? Hmmm? Chyba dość
  nieprzychylnie...
  A że wygnany jest nadal przedstawiany jako Niosący Światło, czyli de facto ktoś dobry, to nie należy mieć wątpliwości, że ten, który pozwolił go tak nazywać, jest zły, bo to złośliwość do potęgi entej nazwać wygnanego Niosący Światło.
  Co tu więc mamy: biednego, pokrzywdzonego, wygnanego nauczyciela i złowrogiego, krzywdzącego, pragnącego ludzkiej krzywdy, bo m. in. bezmyślnego bicia pokłonów, bezwzględnego sędziego, który znajduje sobie przyjemność w kompletnym mieszaniu ludziom w głowach, nazywając swojego największego zdrajcę i wroga Niosącym Światło.
  I jeszcze ten, który wygnał, będąc przy tym wszechwładnym, mógłby bez problemu unicestwić wygnanego, aby ułatwić ludziom drogę do zbawienia, ale nie robi tego, bo odnajduje przyjemność w dopatrywaniu się, jak biedacy się motają, próbując zrozumieć istotę niesienia światła.

  Nie wiem jak inni, ale ja kupuję taką wersję :) Hihihi

  Pozdrawiam
 • Shogun 3 miesiące temu
  Witam. Szczerze, sam uwielbiam tą wersję, stąd też pomysł na to króciutkie opowiadanie :). Również pozdrawiam.
 • Kocwiaczek 3 miesiące temu
  Chylę czoło. Bardzo mi się podoba taka wersja wydarzeń. Przeczytaj raz jeszcze i popraw błędy i brakujące kropki. Nie ma tego dużo. Ogólnie ode mnie zasłużone 5 :) pozdrowienia!
 • Shogun 3 miesiące temu
  Dziękuję za pozytywną opinię. Kurcze, a myślałem, że czytając tekst z dwa, trzy razy uchronię się od błędów, a tu klops. No nic, przeczytam go jeszcze raz i poprawię błędy. Pozdrawiam :).
 • Tjeri 3 miesiące temu
  Kurczę, tekst jest napisany bardzo niechlujnie, ciężko się czyta, gdy nawet kropek brakuje, a przecinki, a ogonki przy ąę to marzenie. Z grzechów (nomen omen) technicznych wymienię jeszcze nadmiar zaimków - bez szkody na logice można sporo z nich wywalić.
  Co do treści - pytanie z puenty retoryczne, skoro wyjaśnienie dałeś w tytule. Od początku więc wszystko jest jasne. Być może celowo, nie wiem. Ale jeśli wszystko oczywiste od początku, to forma zagadki jest trochę bez sensu.

  Sam temat ciekawy. Dużo wątków do zastanowienia. Czytałam kiedyś np. rozważania jakiegoś teologa, który dowodził, że dość powszechne przekonanie o tym, że Szatan został strącony z nieba po skuszeniu Ewy, jest błędne. Bo skoro Szatan jako pierwszy w historii stworzonego (wszech)świata zrobił coś złego, to skąd drzewo poznania dobra i zła.
  Biblia rodzi wiele fascynujących wątków. Zamysł Twojego tekstu jest niezły, ale wykonanie dość słabe. Pozdrawiam!
 • Shogun 3 miesiące temu
  Dziękuję za cenne uwagi. Wszystkie te błędy postaram się poprawić. Co do tytułu, to był on celowy. Wiedziałem, że moja "zagadka" nie jest trudna, ale zdawałem sobie też sprawę, że nie każdy może wiedzieć o co chodzi, tak jak Ty, czy ja i znać akurat taką wersję wydarzeń, o której rzadko się słyszy. Dlatego też dałem taki tytuł, niejako dla podpowiedzi. Pozdrawiam :).
 • Bajkopisarz 3 miesiące temu
  Widzę, że zaczynasz pomału ogarniać przecinki, zaimki i różne literówki, bo jest ich na pewno mniej niż w poprzednich tekstach, ale wciąż sporo. Jeśli sprawdzałeś trzy razy, to następnym razem sprawdź sześć. Jeśli napisałeś w środę, wstaw w sobotę, nabierzesz dystansu i więcej poprawisz.
  Co do treści – jeśli się zastanowić, czym Niosący podpadł, to raczej nie tym, że dał dwóm mułom wolność, z której za bardzo i tak nie umieli skorzystać. Równie dobrze mógł im dać piwo, elektryczność, lub magicznego, czerwonego wurgonta, jeśli akurat taki był pod ręką. I tak te dwa muły by podziękowały i tak by nie wiedziały, co z tym zrobić.

  Istotnym jest to, że zrobił, chociaż go proszono, żeby nie robił. To jak z małym mułem, któremu się mówi „Wojtusiu, ale nie baw się tą piękną chińską wazą z trzeciego wieku, bo potłuczesz”, a Wojtuś wie lepiej i bawi się, a potem daje ją kolegom, bo też się chcieli pobawić. W tej sytuacji kara dla Wojtusia jest uzasadniona, bo nie posłuchał. Jak się mu odpuści, to następnym razem wyniesie kolegom rowerek.

  Spóźnione żale i usprawiedliwienia Niosącego są jak żale Wojtusia, że nie zrobił właściwie nic złego, wszakże uszczęśliwił kolegów. A że był przy tym nieposłuszny, no to tego ani Wojtuś ani Niosący nie chcą zrozumieć, bo przecież wiedzą lepiej i są przekonani, że działają w słusznej sprawie. Takie dobre chęci. A że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane to Niosący trafił właśnie tam. I Wojtuś w swoim czasie pewnie do niego dołączy.
 • Shogun 3 miesiące temu
  Dobrze wiedzieć, że są jakieś postępy. Co prawda małe, ale jednak. W takim wypadku następnym razem przeczytam tekst nawet sześć razy :). Dziękuję za radę, co do publikacji. Zapamiętam ją sobie. Co do Twojego zdania na temat samej treści, to przedstawiłeś naprawdę ciekawy punkt widzenia, nad którym warto się zastanowić.
 • Cichy człowiek 3 miesiące temu
  Podoba mi się tematyka, lubię, kiedy w sposób niejednoznaczny przedstawia się tego goście. Co do tekstu,
  wydaje się wymagać dopracowania bo jest trochę mechaniczny. Pozdrawiam.
 • Shogun 3 miesiące temu
  Dziękuję za opinię. Również lubię, gdy przedstawia się go w nietypowym świetle. Co do mechanicznego charakteru tekstu, mógłbyś odnieść się to tego szerzej? Powiedzieć coś więcej? Pozdrawiam.
 • Cichy człowiek 3 miesiące temu
  Shogun może nieodpowiednio to ująłem. Dałbym tej postaci odrobinę gniewu, bo tak to wygląda,
  jakby jedynie biadolił, a to przecież silny gość, który się postawił.
 • Shogun 3 miesiące temu
  Cichy człowiek Rozumiem. Jak tak teraz nad tym myślę, to rzeczywiście mogłem dać mu element gniewu. W końcu jego kara, z którą się nie zgadza i uważa ją za niesprawiedliwą jak najbardziej jest do tego powodem.
 • Pan Buczybór 3 miesiące temu
  Przydałby się podział na akapity. Od takiej ściany tekstu można dostać oczopląsu.
  A tak ogólnie to nawet spoko. Może językowo trochę sztywno, ale pomysł i wykonanie na odpowiednim poziomie.
 • Shogun 3 miesiące temu
  Dziękuję za opinię. Masz rację, przydałoby się nadać temu tekstowi trochę więcej przejrzystości.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania