Plastikowa miłość do narodu, czyli dzisiejsza moda na patriotyzm

Ostatnio w naszym kraju pojawiła się moda na "patriotyzm". To słowo zapisałem w cudzysłowiu, ponieważ za prawdziwą miłość do narodu tego uważać nie mogę. Siedząc chwilę w internecie na stronach typu YouTube często można zobaczyć, jak ludzie w komentarzach wyzywają się od sezonowców. Najczęściej występują takie zjawiska pod różnymi piosenkami, teledyskami i wszelkimi filmikami związanymi z muzyką. Natomiast sztuczny patriotyzm mało komu przeszkadza, mało kto nazywa plasikowych patriotów sezonowcami etc. O co chodzi więc z modą na patriotyzm?

Nie prowadzę bloga modowego, nie interesuję się nowymi ciuszkami, które chce teraz większość nastolatków. Jestem dorosły i mam swoje problemy. Ale to co widać na ulicy kłuję mnie w oczy i błaga o komentarz z mej skromnej strony. To jak zmienił się patriotyzm na przestrzeni lat, jest ciekawe oraz interesujące. Kiedyś gdy ktoś kochał swój kraj, trzymał to w sercu. Włączał się do licznych dyskusji na temat polityki w kraju i spraw związanych z narodem. Nie twierdzę oczywiście, że każdy patriota musi zajmować się polityką. Sam mam już w dupie kolejne kłamstwa i obietnice Kaczora. Jednak dawniej wyglądało to inaczej. Wiele osób czuło coś w sercu. Tą tęsknotę, kiedy opuszczało kraj choćby na dwa tygodnie w ramach wakacji. W ciepłych krajach, albo chociaż u nas w Europie z dumą patriota ogłaszał, skąd pochodzi i kim jest. A dziś? Dziś bycie patriotą to nie wartość kierująca naszym życiem. Dziś to tylko koszuleczka z husarii, logo Polski Walczącej na czapce i tyle. Z doświadczenia i rozmów z opisywanymi osobami, to znaczy sezonowcami na patriotyzm, wiem że wielu z nich historią Polski się nie interesuje. Sam nie mam pojęcia o wszystkich, co do jednego, wydarzeniach ważnych dla kraju, bo jest ich wiele, lecz wiem kiedy zaczęła się wojna, wiem kiedy się skończyły, wiem kogo przedstawia postać na koniu ze skrzydłami. Kiedy to piszę, to owszem, uznaję się za patriotę. Od najmłodszych lat wiedziałem, jak traktować Ojczyznę. Nie mam pojęcia za kogo uważają się - w młodszym społeczeństwie nazywane sebiskami - osoby z patriotyczną koszulką oraz towarzyszącym brakiem wiedzy o jakiejkolwiek znajomości historii. Pewnie za wzorowych patriotów. Ciekawe jak napiszali ostatnio testy z tego przedmiotu tego typu osoby?

Żeby było jasne. Nie wrzucam każdego do jednego wora. Cieszę się, kiedy widzę w kimś prawdziwego patriotę, dla którego na przykład husaria to nie tylko napis na bluzie. Uśmiech na twarzy się maluję, gdy młode osoby na ławce w parku rozmawiają zadowolone o historii Polski. Tego jest mało, takich osób jest mało. Mam jednak wiarę w ludzkość, mam wiarę że są wśród nas młodzi ludzie, często przed szesnastką, i kierują nimi pewne wartości. Między innymu patriotyzm. Ale dla dresów-, bądź nie dresówsztucznychpatriotów mam pogardę. Jeśli to czytasz, a w szafie masz patriotyczne ubranie, wyjmij je teraz, połóż przed siebie, spójrz dokładnie i zastanów się, dlaczego wcześniej je zakupiłeś, a teraz je nosisz.

 

Legione

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (8)

  • Okropny 27.04.2017
    Patriotyzm się sprzedaje, bo ludzie chcą manifestować dumę z bycia Polakiem, nie tylko z samego patriotyzmu, ale dlatego, bo w opozycji jest multi-kulti z przekoloryzowanymi do niemożliwości wadami.
  • Pasja 27.04.2017
    Nowoczesny patriotyzm to młodzież mądra i wykształcona. Poszukująca nowych i lepszych rozwiązań. Dzisiaj już nie potrzeba za ojczyznę oddawać życie, bo to forma już historyczna. Ubiór z jakimś napisem to nie jest patriotyzm, tylko pokazanie głupoty. Patriotyzm to poszanowanie drugiego człowieka, to kultura na codzień i uczciwość na każdej płaszczyźnie. A krzykacze rzucający na wagę patriotyzm i mówiący, że mój patriotyzm jest prawdziwy to obłuda. Pozdrawiam
  • Legione 27.04.2017
    Podzielam Twoje zdanie, co widać w moim tekście. Za ojczyznę myślę, że nie potrzeba oddawać życia, ponieważ Polska nie jest uwikłana w jakieś międzynarodowe konflikty, przynajmniej póki co. Jeśli jednak nadejdzie drugi Afganistan, Irak, bądź III wojna światowa, to żołnierze licząc się ze śmiercią będą walczyć za wolność i sprawy narodu, tak jak to było przed laty. Również pozdrawiam.
  • Enchanteuse 27.04.2017
    Też uważam, że trzeba mieć choć minimalną znajomość polskiej historii, no w końcu to nasz kraj. Ojczyzna. Innej nie mamy. Ale nie zgadzam się, że oceny z historii aż tak bardzo się na to przekładają. Ja na przykład mam ten przedmiot na rozszerzeniu i powiem bez ogródek, że za nim nie przepadam.A mimo to uważam się za patriotkę .Bo od ocen ważniejsze jest to , o czym napisała Pasja, czyli jakimi jesteśmy na co dzień.
  • Legione 27.04.2017
    Może napisałem to zbyt szybko, ale nie chodzi mi o to że patriota musi mieć chociażby piątkę z historii. Nie. Szkołę ukończyłem lata temu, i z doświadczenia wiem że oceny nie przekładają się na wiedzę o danym temacie. Ktoś może wiedzieć w którym roku zaczęła się wojna, ale podczas pytania ze stresu palnie gafę. Takie sytuację się zdarzają, też tak miałem na przykład ze wzorami na matmie. Pozdrawiam.
  • Enchanteuse 27.04.2017
    Legione , chodziło mi bardziej o to, że sama w i e d z a niekoniecznie przekłada się na patriotyzm. Bo, nie ukrywajmy, historia polski jest dość zawiła, i nie każdy musi ją znać. Owszem, elementarnie , myślę, jak najbardziej. I teraz co to znaczy "elementarnie" . Każdy będzie miał na ten temat inne zdanie. Ja myślę, że ogólna znajomość realiów jakie były w danym czasie najbardziej wystarczy. I o to powinny już zatroszczyć się rodzice - w pierwszej kolejności, a w drugiej - nauczyciele.
  • Legione 27.04.2017
    Enchanteuse Wystarczy znać najważniejsze daty, typu chrzest Polski, znać chociaż kilku króli i prezydentów, oraz znać konflikty i bitwy mające wpływ na kraj. Do tego Święto Niepodległości, Uchwalenie Konstytucji 3 maja i katastrofy typu Smoleńsk i jest dobrze, choć zawsze może być lepiej.
  • KarolaKorman 28.04.2017
    Z patriotyzmem jest tak, jak ze zdrowiem, docenia się Ojczyznę, kiedy się ją traci, zamiast cieszyć się nieutraconym.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania