Uwaga, utwór może zawierać treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Pocztówki z Ochrydy — część I

"Człowiek może rabować

jak długo to służy jego celom,

ale, kiedy rabuje się innych,

ten który rabował

zostanie obrabowany w odwecie".

Budda Sjakiamuni.

 

Jest późno. Ciemno. Poczerniałe deski jęczą ze zmęczenia, kiedy człapię, żeby dogrzać wody. Cała kamienica płacze wspomnieniami, opłukując się z przeżytych dni. Targana pogodowymi kaprysami Boga czy kalekim chodem moich stóp. Zostałam sama w piecu własnego życia, więc tak samo wronię. Tak krążę. Chodzę po ścianach, żeby tylko nie siedzieć. Zdrowego ciała nigdy nie zauważasz, ale uwiędłe szybko staje się klatką. Więzieniem, w którym własne kości zastępują kraty. Wszędzie woda, choć nie ma żadnej wody. Można uciec zewsząd, ale nigdy nie uciekniesz od siebie. Nie na zawsze. Możesz tylko się stracić na pewien czas.

Wracam pod obrys okna. Wieje wiatr. Na zewnątrz, wśród podobnych ruin, jaśnieje nitka drogi nabita resztką pomarańczowej poświaty. Stoję i myślę. Układam w głowie fragmenty, scalam wydarzenia i przypisuję datom pory roku. Patrzę na to wszystko. Chryste. Przecież my tu stąpamy po kościach ojczyzny. Głód, bieda, syf. W jednym kuligu żywi i pomarli.

Jest już woda. Wracam. Pochyłość zbombardowanego domu rzuca mną na prawo. Żyję tu już długo. Szczurom po kształtach cieni nadałam imiona. Zaraz zacznę pisać, tylko ogrzeję dłonie o szkło słoja. Czubki palców ogrzeję. Mogliby nam zesłać jakiegoś Mojżesza. Użyczyć śmierci z kosą, szumu opętania.

Za chwilę zacznę. Napiszę wszystko, jak pamiętam, a co zapomnę, dodam z wnętrza siebie. To dopuszczalne. W tęczy szaleństwa każdy kolor może być zmyślony.

Siadam przy tym, co zostało z okna, obserwując noc. Wygasłe miasta mają to do siebie, że piękniej nad nimi wyglądają gwiazdy. Akordy planet rozbijają wieki na mgnienia. Nieważność trwania dodaje otuchy.

Tak. Trzeba to zrobić i iść. Przeć. Wyśnić cel i po niego pójść. Nie patrzeć jedynie przez obłupane dziury sztachet płotu. Trzeba to zrobić, zakończyć. Tak, żeby krew ekstazę przetworzyła w końcu w bezwład rąk.

Zaczynam. Nie ma już na co czekać.

 

— Lomača osvetljava put.* —

 

Codzienna droga. Ta sama i po to samo – wyżebrać, by móc coś zjeść. Spuścić głowę, uciec wzrokiem, poprosić, przeprosić, epatować obcych ludzi własnym bólem. Nieudolność istnienia. Bo jakoś trzeba trwać.

Niski, szary pułap chmur, mżawka, wiatr. Kobieta nakryła głowę chustą, przeciskając się pomiędzy handlującymi i ich uliczną klientelą. Szła do człowieka, u którego kupowała każdego dnia. Poczciwy chłop, wrażliwy na cudzy kłopot. Chciała tylko pieczywo, makaron, masło i sól. Nie śmiałaby prosić o mięso. Dawał jej na kreskę od ponad miesiąca. Tylko on, na całym targowisku. Jednocześnie oboje zdawali sobie sprawę, że jeśli nawet jakimś cudem kobieta spłaci dług, nie dalej jak po trzech dniach spuści przepełniony prośbą wzrok kolejny raz.

Podeszła z pokornym uśmiechem, starając się nie sprawiać wrażenia nachalnej i zdesperowanej, jednak Damir tym razem nie uraczył jej zwrotnym pozdrowieniem.

— Dzień dobry — zagaiła niepewnie. Głos uwiądł w gardle, czekając na zachętę z jego strony. Sprzedawca zacisnął usta. Kobieta przygryzła wargę, uciekając wzrokiem przed jego twardym spojrzeniem.

— Wiem, Iva, wiem — odezwał się po chwili.

— Tylko parę rzeczy, dosłownie trzy. Chleb...

— Nie!

Źrenice nędzarki rozszerzyły się zdzielone osłupieniem.

— Damir, proszę, ostatni raz.

— Tak, myślę, że właśnie tak — potwierdził. — Ostatni.

Siatka z zakupami wżynała jej się w palce. Wzięła więc, skoro pozwolił jeszcze ten raz, mięso, ziemniaki, cukier, mąkę i nawet marmoladę. Starczy na kilka dni.

A potem Bóg jeden niech weźmie ją pod opiekę. Padnie na kolana pośrodku targu i poprosi, by dał jej chociaż chleb.

Uczucie ulgi i świadomość jej krótkotrwałości. Od małego sukcesu do cyklicznej porażki, przejawiającej się wyczerpaniem zapasów. Od lat nie miały zapasów. W zasadzie nigdy ich nie doświadczyły. Symptom życia z dnia na dzień – poczucie bezpieczeństwa, którego brak. Półistnienie.

 

*

Jovana przywitała matkę uśmiechem, a widząc, że przyniosła w siatkach więcej niż zazwyczaj, radość przerodziła się w zachwyt. Zachwycony był w tym momencie każdy rachityczny robal, kryjący się w zakamarkach izby, bo choć kobiety zjadały zazwyczaj wszystko do ostatniego kęsa, szanse, że tym razem coś zostanie, wzrosły. Iva usiadła przy stole, wpatrując się w rozpakowującą zakupy córkę. Ta wymacała marmoladę, rozchylając w niedowierzaniu usta. Następnie podsunęła pojemnik niemal pod sam nos, próbując odczytać napis.

— Mamo... czy my jesteśmy bogate?

— Nie, nie jesteśmy. — Iva zrzuciła schodzone sandały, dając ulgę opuchniętym stopom. — Przeczytałaś? Co tam jest napisane?

— Mar-mo-la-da.

Matka przytaknęła, zamykając powieki nasycona dobrym nastrojem. Przeczytała, więc nadal widzi.

— Dużo kupiłaś — cieszyła się dziewczyna. — Mamy dużo jedzenia.

— Tak, skarbie, mamy dużo jedzenia. — Sfatygowane oparcie krzesła przyjęło ciężar pleców. Starała się delektować, nie myśleć, nie martwić. Zatrzymać chwilę. — Mamy dużo jedzenia...

 

*

Nigdy nie piekła szczurów, ale wiedziała, że są w kamienicy razem z karaluchami i innymi lokatorami. Mijała kolejną ulicę, bijąc się z myślami. Czy mogłyby jeść robaki? Skrzywiła twarz na ten pomysł. Ona jeszcze jakoś by to zniosła, ale Jovana? Nie mogła zrobić tego własnej córce. Jej dziecko traciło wzrok, ona natomiast walczyła z coraz częstszymi napadami kaszlu, ale wytrzymałaby wszystko...

Damir czekał. Widziała to w jego wzroku. Zero zdziwienia, zero oburzenia, jedynie oczekiwanie. Wiedział, że przyjdzie. Nie uniósł się. Miał inny plan. Dawno temu pomyślała, że istnieje zajęcie, które od zawsze przynosi zyski i to nie zmieni się zapewne nigdy, ale ona, kobieta zjełczała przeżyciem zbyt wielu trudnych dni, jak czerstwa pajda czy zleżały owoc nie miała na nie szans.

Patrzyła w oczy sprzedawcy, zastanawiając się, jak wiele mogłaby poświęcić i jak niewiele ma wyjść.

— Jak widzisz, nie jestem zaskoczony, że przyszłaś.

— Wiesz, że nie mam...

— Dostaniesz tylko chleb — stwierdził twardo, nie zwracając uwagi, że próbuje wcisnąć kilka słów. — Jutro o dwudziestej przyjdziesz po więcej. I po propozycję. Podejdź. Podam ci adres.

 

*

Bryła kamienicy poznaczona obłupaniami powojennych pęknięć już od frontu informowała, że gości nie przyjmuje, a jedynie wchłania. Odruch obronny kazał Ivie zatrzymać się przed drzwiami. Zlustrowała budynek raz jeszcze. Damir zachęcał, jedną ręką obejmując kobietę, drugą zapraszając do środka. Weszli w okadzoną brudem klatkę schodową, gdzie namiastka światła próbowała strzaskać mleczną szybę. Niewytłumiona przestrzeń oddawała echem odgłos kroków. Na drugim piętrze ściany ozdobione filozofią wyrażoną sprayem – młodzieńcze sentencje, tabula rasa po zderzeniu z brakiem sensu i buntem. Pożółkła biel drzwi, metalowa klamka klejąca się od zarazków.

Weszli.

W środku ascetycznie i schludnie. Owalny stół, wysokie krzesła, balkonowe drzwi ogołocone z firanki. Człowiek wpatrzony w zaokienną dal odwrócił się i Iva usłyszała powitanie, stłumione własnym walącym serduchem. Mężczyzna o imieniu Vuk przystawił krzesło, zachęcając, by także usiadła. Damir odpalił papierosa.

— Jesteś matką — bardziej stwierdził, niż zapytał nieznajomy. Kobieta uciekała wzrokiem, on przeciwnie. Nawet kiedy obszedł krzesło, siadając naprzeciwko niej, czarne oczy pozostały nieruchome. — Matki muszą być silne. Jak twoje zdrowie?

Wzdrygnęła się.

— Odpowiedz. Nie bój się.

I wtedy uderzył miks myśli, wniosków, refleksji, przypuszczeń, pewności, strachu i nadziei jednocześnie. Wiedziała, że czegoś od niej chciał – w tym kraju, w tych czasach dobro było towarem, miało cenę. Wszystko na tym świecie miało cenę. Coś chciał, ale nie miało to powiązań z jej seksualnością. Domyślała się od początku, teraz jedynie upewniając. Chodziło o coś gorszego, trudniejszego do zdobycia, czy też... wydobycia. Tak, pomyślała. Może chcieli jej coś wyciąć, jakiś organ, nerkę? Oswojona z nowym miejscem i obecnością mężczyzny, odczuła, że serce wyrównuje rytm, ciężkości nabrał jednak oddech. Czy oddałaby mu coś z siebie? Z wnętrza ciała? Za jaką cenę? Za ile? Za chleb?

— Po co ją przyprowadziłeś, skoro nie chce rozmawiać? — skierował pytanie do Damira. Kupiec wbił w kobietę zalękniony wzrok.

— Iva... Chcemy tylko pogadać. Potrzebowałaś pomocy. Vuk — wskazał towarzysza — oferuje pomoc.

Zebrała myśli, odsiewając najmroczniejsze wizje.

— Zdrowie nie najlepiej, proszę pana. Różnie. Raczej źle.

— Opowiedz, proszę. Mów, Iva. Powiedz, co ci jest.

— Krążenie, drętwieją mi nogi do kolan... Duszności, kaszel. Ale ja to nic, moja córka, Jovana... Ona traci wzrok.

Vuk potarł brodę.

— Jesteście same? Gdzie ojciec twojego dziecka?

— Wyjechał. Zabrała go wojna.

— Zabiera wielu — uzupełnił filozoficznie myśl. — Damir mówił, że głodujecie, że bieda. Kiedy ostatnio kupiłaś jakieś leki?

Rozchyliła usta, czując pieczenie spierzchniętych warg. Pomyślała, że ją skarci, głośno powie to, o czym od dawna niemym krzykiem karciło sumienie. Wykrzyczy, że powinna leczyć córkę. Powinna o wszystko dbać. W końcu wyszeptała, że jej po prostu nie stać.

— A chcesz, żeby było cię stać?

Pytanie zawisło nad nimi, osiadając w kolejnych sekundach milczeniem. Porozmawiali jeszcze przez moment. Mężczyzna wypytał o zainteresowania córki, o szczegóły choroby i detale codziennego życia. Gdy zapytała, czy chodzi o nerkę, uśmiechnął się pobłażliwie.

— Przejdziesz pewną drogę, Iva. Jeśli oczywiście wyrazisz chęć. Drogę Via Egnatia. Bardzo długą i zabawnie krótką jednocześnie. Zależy jak na to spojrzeć. — Zamyślił się. Kobieta natomiast słuchała. — Wejdziesz do wanny. Po szyję. Będziesz widzieć, oddychać, słyszeć. Będziesz mogła krzyczeć, to ponoć uśmierza ból — wypowiadał kolejne krótkie informacje, zatrzymując się po każdej na chwilę namysłu, jakby w międzyczasie wizualizował opowiadane rzeczy. — Woda będzie gorąca. Bardzo gorąca... Temperatura wprawiająca ją w ruch, bąbelki. Gotująca.

— Co? Chcecie mnie ugot... — oburzyła się, jednak nie dał jej dokończyć.

— Spokojnie. To tylko droga, którą możesz przejść i wymienić swój los. Na lepszy. Lżejszy. Dwie i pół minuty kąpieli we wrzącej wodzie. Płacę dobrze. W dolarach amerykańskich. Dostaniesz lepsze lokum. Dużo pieniędzy na jedzenie. Leczenie dla Jovany.

— Ale... ale dlaczego...

— Koncepcję Via Egnatia wytłumaczę, gdy przetrawisz najpierw tę informację. To nie sadyzm, a eksperyment. Nie chcę ci robić krzywdy.

— Chcesz mnie zagotować — szepnęła niemal niesłyszalnie. — A jeśli... umrę?

— Robiliśmy testy. Na przeżycie masz czterdzieści procent szans. Wytrzymasz, jeśli wytrzyma serce. Podleczymy cię najpierw. Medyk będzie obok cały czas. Dwie i pół minuty, a potem wyleczymy Jovanie wzrok i uwierz mi Iva, długo będziecie miały co jeść.

Patrzyła osłupiałym wzrokiem, Vuk kontynuował.

— Ostatnia rzecz. W takiej sytuacji naturalnym odruchem obronnym jest ucieczka. Zostaniesz przypięta skórzanymi pasami. Jeśli się zdecydujesz, nie będzie możliwości rezygnacji. Przemyśl to na spokojnie.

Z tym dylematem i dwoma siatkami zakupów opuściła starą kamienicę. Są chwile, kiedy droga rozgałęzia się na dwie mniejsze dróżki. Potrzebowała zastanowienia, modlitwy, podpowiedzi. Kapliczki na bezdrożu. Czegokolwiek.

Miała czas do końca tygodnia.

 

*

Rozmyślała o tym cały czwartkowy dzień. Ciężar decyzji dusił.

Rano, kiedy świeże owoce zapijały zimnym zsiadłym mlekiem, galop myśli był jeszcze do zniesienia, jednak później radość Jovany odbijała się od jej nieobecności. Ciepła noc pełna odgłosów kociej namiętności nie była tym, przez co w ogóle nie zmrużyła oka.

W piątek zdenerwowanie nie dało jej już oddychać i gdzieś w połowie dnia postanowiła ostatecznie, że to zrobi. Wytrzyma dla Jovy i siebie.

Porcjowała właśnie wieprzowinę na tavę**, kiedy niemal nie oderżnęła sobie najmniejszego palca. Mięso było twarde, dociskała więc tępy nóż całym ciężarem ciała. Kroiła, rozmyślała i... chlast, ostrze weszło pod skosem, wyhamowując impet dopiero na drobnym paliczku. Błyski białego światła odebrały jej na sekundę wzrok. Zjechała po szafce, czując w ustach mdławo-słodki smak. Kiedy kilka minut później opatrywała ranę, mając ciągle wirujące punkty przed oczami, ostatecznie zdecydowała, że to zrobi. W sobotę, gdy zaspany Damir wraz z synami przyszedł rozstawiać stragan – już czekała. Jeszcze przed szóstą, w asyście najstarszego syna sprzedawcy, weszła do kamienicy, gdzie ten odkluczył izbę i przykazał jej czekać. Następnie postawny blondyn o rumianych policzkach i ciosanym jak z granitowego bloku ciele wyszedł, by po mniej więcej godzinie wrócić z Vukiem. Do pokoju wszedł już tylko ciemnowłosy mężczyzna z równo przystrzyżoną, siwą brodą. Chłopak, sądząc po energicznym pokonywaniu krętych schodów, musiał otrzymać pokaźną zapłatę.

— Namyśliłaś się? — spytał Vuk, wieszając na oparciu wysokiego krzesła jasnobrązowy płaszcz. Starał się przy tym sprawiać wrażenie obojętnego, ale zza zasłony dobrych manier widać było, że bardzo tłumi radość. Oczy pobłyskiwały srebrem, choć i tym razem ten rybi człowiek zdawał się nie mrugać powiekami.

Iva uznała, że sama obecność jest wystarczającą odpowiedzią. Co dziwne, czuła ulgę, jakby podjęta decyzja przestała nagle jej ciążyć. Miała wrażenie, że rybi człowiek – Vuk, także to dostrzega. Dziwny absurd. Dwoje szczęśliwych ludzi, mających do omówienia szczegóły tragedii.

— Jak mówiłem, Via Egnatia. — Usiadł przodem do oparcia krzesła. — Tym jesteśmy. Tak się nazywamy.

Uśmiech zgasł. Speszyło ją własne ograniczenie.

— Przepraszam, ale dalej...

— Wyjaśnię, Iva. Wszystko ci wyjaśnię.

 

*Stosy oświecają drogę.

* Tava (Tavy) – dania zapiekane w glinianych naczyniach, często przypominające gulasz. Wieprzowe mięso, warzywa, ziemniaki.

Średnia ocena: 4.5  Głosów: 19

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • e make i ka pololi 4 miesiące temu
  Juz w poczatkach, bardzo ladne:

  ,,Cała kamienica płacze wspomnieniami, opłukując się z przeżytych dni. "
  ,,W tęczy szaleństwa każdy kolor może być zmyślony."

  Pieknie te pierwsze akapity. Troche jak stukot deszczu o szybe nad ranem i takie szczere mowienie do siebie. Bardzo ladne, bo brzmi naturalnie. Na nic sie te zdania nie silą i nie stroją min, po prostu są. Dobrze mi sie to czyta.

  ,,epatować obcych ludzi własnym bólem. " - nie wiem, mam wątpliwosc. Epatowac czyms - wlasnym bolem - jak najbardziej. Ale to "obcych ludzi" jest jakies zgubione posrod tego zdania - czasownik epatowac nie zawiera w sobie znaczenia; przenosic na kogos. Bo epatowac, to jak emanować. Wiec albo ,,wśród obcych ludzi", albo jesli chodzi o przenoszenie tego bolu na nich, a nie tylko eskalacje bolu - to trzeba by pomyslec o zmianie czasownika (wg mnie).

  Ogolnie do tego momentu czytalo mi sie wspaniale:

  — Lomača osvetljava put.* —.

  I od tego momentu czytalo mi sie gorzej, jakby cos sie zmienilo, wytracilo. Moze to tylko ja. Nie wiem.

  Pozniej tutaj bardzo mi sie spodobalo, jak to napisano:

  ,,Bryła kamienicy poznaczona obłupaniami powojennych pęknięć już od frontu informowała, że gości nie przyjmuje, a jedynie wchłania."
  ,,Weszli w okadzoną brudem klatkę schodową, gdzie namiastka światła próbowała strzaskać mleczną szybę. "  Podobalo mi sie calosciowo. Jest o nedzy i koszmarnym brsku perspektyw bez sztucznosci i zadęcia, przez to jest coraz bardziej przerazajaco smutno i absurd - realistycznie, choc bedą kogos gotowac. Naprawde jest realistycznie, swietne rozwazania o tych szczurach, robakach, jedzeniu ich. Straszne jest to opowiadanie, strasznie piekne, bo dobrze oddaje bezradnosc, niemoc, pewne nieladne oblicza ludzkiej natury i..z tym calym ,,eksperymentem" idzie nieco w horror, umiejetnie. Nie ma tu zabawy w bezinteresownosc, poczatkowa ,,dobroc" tego sklepikarza zmierza nieublaganie do jakiegos odrazajacego finalu z tą propozycją.
  Straszne jest to wszystko.
  I bardzo udane.
  Pierwszy raz od dawna udalo mi sie cos doczytac do konca. Z zainteresowaniem. I autystycznie skomentowac.

  Czekam na ciag dalszy.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Dzięki śliczne, Wątpliwość obadamy jak przyjdzie mądrzejsza część składu. Co do pierwszego fragmentu: Jest on celowo gęstszy, wręcz lekko, ekhm, noirowy. Nie było tu przypadku. Takie kawałki jeszcze siępojawią. Dobrze, że to wychwyciłaś – czyli, że widać. Jest zbyt wcześnie, żebym się mógł mądrzyć.
  Pozdrox
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Emi, to będzie długi komentarz, ale może inni też skorzystają. Sprawdzałam epatować, zanim użyłam go w tamtym zdaniu:

  „EMANOWAĆ i EPATOWAĆ
  Te dwa czasowniki brzmią podobnie i mają zbliżone znaczenie, używa się ich jednak w zupełnie różnych kontekstach.
  EMANOWAĆ pochodzi od łacińskiego emano ‘wyciekam’, a trafiło do polszczyzny przez niemieckie emaniren lub francuskie émaner. EMANOWAĆ to ‘wydzielać coś z siebie’, a więc uzewnętrzniać coś lub oddziaływać jakoś na otoczenie. COŚ może EMANOWAĆ COŚ – w znaczeniu dosłownym i zwykle jest to światło lub ciepło (np. Ogień emanuje ciepło) albo CZYMŚ – w przenośni i zwykle dotyczy to stanów psychicznych (np. Twarz świętej emanuje spokojem). O cechach, stanach lub uczuciach mówi się również, że EMANUJĄ z czegoś albo z kogoś (np. Wdzięk, kobiecość, wewnętrzne piękno emanowały z każdego jej gestu, każdego uśmiechu; Emanowała z niego powaga złączona z pewnością siebie). KTOŚ może EMANOWAĆ tylko CZYMŚ (np. Niejako na przekór srogim rysom emanowała dobrocią i życzliwością). Słowo EMANOWAĆ pasuje do kontekstów pozytywnych – do przedstawiania takich uczuć, cech czy stanów, które uważane są za dobre, właściwe, wzniosłe lub godne.
  EPATOWAĆ – z francuskiego épater – to ‘zadziwiać, zdumiewać’ albo ‘usiłować kogoś zadziwić’. Drugie znaczenie od razu ukazuje kontekst, w jakim może pojawić się słowo EPATOWAĆ: może ono odnosić się do negatywnie ocenianej próby wywołania wrażenia na odbiorcach. EPATOWAĆ zawsze łączy się z podmiotem osobowym: KTOŚ EPATUJE KOGOŚ (czymś), np. Autorka epatuje czytelnika wulgaryzmami i scenami brutalnej przemocy; Epatowała słuchaczy cudowną grą na skrzypcach; Starał się na siłę odjąć sobie lat, epatując otoczenie młodzieńczą brawurą”

  Poza tym to zamierzona symetryczna konstrukcja: „epatować obcych ludzi własnym bólem”, obcych – własnym. Więc myślę, że zostawimy :D Ale dzięki za czujne oko! :)

  Masz radar na Noiry, Emi ;) To dobrze, również zamierzony strat, no i tak jak Can mówi – będzie więcej :) Fajnie, że siadły Pocztówki, bardzo mnie to cieszy :) I fajnie, że jesteś aktywna znów.

  Buziaki :)
  (R)
 • e make i ka pololi 4 miesiące temu
  Ritha & Canulardo, przepraszam. Madrze sie, a nie mam racji.

  ,,EPATOWAĆ zawsze łączy się z podmiotem osobowym: KTOŚ EPATUJE KOGOŚ (czymś), np. Autorka epatuje czytelnika wulgaryzmami i scenami brutalnej przemocy; Epatowała słuchaczy cudowną grą na skrzypcach" - w zyciu bym nie powiedziala.
  Wybacz, intuicyjnie i na czuja raczej bylam pewna, ze mam racje.

  A nie mialam, ale juz zapamietam.
  Radar na noiry, moze i tak :).
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Jeszcze w międzyczasie, Can...
  "Wątpliwość obadamy jak przyjdzie mądrzejsza część składu" - dementuje! :D

  Emi, spokojnie, bardzo dobrze, że sugerujesz, gdy coś Ci zgrzyta. To jest super. Akurat w tym przypadku trafiłaś na słowo, które sprawdzałam, bo sama miałam zagwozdkę. Także gitson. Radar na Noiry bardzo fajnie :)
  (R)
 • Freya 4 miesiące temu
  No... tam tego, całkiem wporzo jest ;) Pzdr
 • Freya 4 miesiące temu
  Tak bez sensu komentarz, jak to zwykle u mnie...
  Kiedyś mi kruk, tak na głowę (chyba musiał być nieco oswojony) i se zatoczył koło & usiadł patrząc na mnie ze zrozumieniem. No potem już tak nie robił, tylko se lądował widowiskowo i czekał – wiadomo... Rozumieliśmy się.
  Ostatnio też tam se poszedłem, kurwa - zniknął, ale mam nadzieję... :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Freya, taaa, troszkę enigmatycznie, ale ma swój urok.
  Dzienks za wizytę.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Freya, spoko o kruku ( nie, że rozumiem, ale spoko :D).
  I za wizytę dzięki i, że wporzo, Tyś wierny czytelnik.
  Pozdrówka
  (R)
 • Freya 4 miesiące temu
  Kruki żyją tak maks kilkanaście lat w swojej zarozumiałości, ja trochę dłużej, jeśliby o chujowartosci pojecia..
 • Karawan 4 miesiące temu
  A ja inaczej. Widać Was rozdzielnie. Takie mam wrażenie ( choć nie dałbym się zagotować). Może to autosugestia, a może ... No, tyle. Pomysł jakby horror ;), reszta jak to u każdego z Was... Sie czyta, sie czuje ;)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Zamysłem na: "widać was oddzielnie" był tylko - celowo gęstszy - początek. Czy dalej też? Hmm. Ciekawe.
  Dzięki, mister Trupowóz.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Karavanos, gdzie dokładnie widzisz takie rozdzielenie, poka mię palcem ;)
  Nie no, żarcik. Być może tak, ale raczej mało prawdopodobne, każde zdanie obwąchiwane wspólnie.
  Ale jak "się czyta i się czuje" to dobrze :)
  Pozdrówka!
  (R)
 • kalaallisut 4 miesiące temu
  Wprowadzenie przepiękne!!! Wręcz w moje serducho i pisane jakby dla mnie. No cudne, gdzieś tam są klucze, które akurat do mnie trafiają. Przeczytałam 2/3 i wrócę jeszcze na spokojnie. "Jest późno. Ciemno. Poczerniałe deski jęczą ze zmęczenia, kiedy człapię, żeby dogrzać wody. Cała kamienica płacze wspomnieniami, opłukując się z przeżytych dni. Targana pogodowymi kaprysami Boga czy kalekim chodem moich stóp. Zostałam sama w piecu własnego życia, więc tak samo wronię. Tak krążę. Chodzę po ścianach, żeby tylko nie siedzieć. Zdrowego ciała nigdy nie zauważasz, ale uwiędłe szybko staje się klatką. Więzieniem, w którym własne kości zastępują kraty. Wszędzie woda, choć nie ma żadnej wody. Można uciec zewsząd, ale nigdy nie uciekniesz od siebie. "-
  Smutek,, osamotnienie, przygnębienie, chęć ucieczki od przykrych wspomnień, bólu, cierpienia, obrazów wojny tutaj naprowadza cytat. Utrata celu, posępność- pięknie rozrysowany. Pozostali ludzie ocaleni, uwięzieni w swoich uwiedlych ciałach, klatkach - tak.
  Ja się tam wtapiam w takie obrazy - cudnie opisane. Wrócę jak doczytam.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Kall :))
  Oczywiście czekamy
  Super.
 • Canulas 4 miesiące temu
  I oczywiście na Twoje niezastąpione interpretacje ;)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Kall, Ty też jak Emi masz radar na Noiry :) Fajnie, że zaglądasz, doczytuj, doczytuj, pozdrawiam i tu :)
  (R)
 • kalaallisut 4 miesiące temu
  Napiszę wszystko, jak pamiętam, a co zapomnę, dodam z wnętrza siebie. To dopuszczalne. W tęczy szaleństwa każdy kolor może być zmyślony.- :D Tak
 • Canulas 4 miesiące temu
  kalaallisut - anooo. Rozumiem, że lecisz na bieżąco.
 • kalaallisut 4 miesiące temu
  Canulas jeszcze raz od początku bo nie wiem gdzie skończyłam wcześniej ;)) Dobra...mamy tutaj powojenną Macedonię, mamy propozycję pewnie z piekła rodem. Takie propozycje zawsze kończą się źle. Propozycje żerowania na krzywdzie i biedzie ludzkiej, wymiana towarów która zawsze kończy się źle. Przypomniał mi się film produkcji koreańskiej chyba. Gdzie każda ze stron akurat była w sytuacji pod murem i poszli na różne układy...złych też czynów, gdzie ostatecznie tylko rozszerzyły pole cierpienia na bliskich i na końcu w nich samych wywiązały się różne powiązania i zależności, jak pętla ktira zatoczyła wokół nich wielki krąg objęła swoimi ramieniami wszystkich i podusila.
  Hmm zastanawiam się nad tym eksperymentem być może jeszcze wpadnę :)))
 • Canulas 4 miesiące temu
  kalaallisut, noo coś, powiedzmy w ten deseń. Pomysłu trzon ulega dalszym przekształceniom, więc sam jestem ostrożny w podpowiedziach.
 • kalaallisut 4 miesiące temu
  Canulas Myślę że będzie to ta "droga Rzymska" ale narazie się wstrzymam z rozszerzeniem. Były eksperymenty z zamrażaniem ciała...i przywróceniem jego temperatury, tutaj mamy na gorąco, zastanawiam się czemu miałby służyć przetrwać pożar?
 • kalaallisut 4 miesiące temu
  kalaallisut motyw wody fajny :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  kalaallisut, motyw wody jest naprawdę bardzo prosty i jasny. Co do: droga Rzymska, cóż. Wystarczy wpisać nazwę organizacji ;)
 • jolka_ka 4 miesiące temu
  Ależ jesteście płodni :)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  :))
 • Agnieszka Gu 4 miesiące temu
  Ritha & Canulardo "płodni" ;))) hehehehe powrócę tu... tera ino wścibsko podglądam :p
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Czy właśnie sugerujecie Ricie szerokie biedra? Nieładnie :P
 • Canulas 4 miesiące temu
  Agnieszka Gu, powróć, powróć.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Trzódka Rithocanumormonów liczy już jedenaście łbów.
 • marok 4 miesiące temu
  Należy się 500+
 • Canulas 4 miesiące temu
  Marok, wypadłeś jak robak z jabca
 • Canulas 4 miesiące temu
  Ech, nie policzyłem jednego pacholęcia. Okrągły tuzin.
 • marok 4 miesiące temu
  Canulas ano, taki był plan
 • Ritha 4 miesiące temu
  Tyn jest akurat najbardziej pyskaty :D
 • Ritha 4 miesiące temu
  Ach! nie zrozumiałam przesłania. Teraz rozumim.
 • marok 4 miesiące temu
  Ritha, czy to było do mnie? Bo nie wiem czy mam focha szczelać czy nie :D
 • Ritha 4 miesiące temu
  To była luźna, refleksyjna myśl. Jeśli podprogowo próbowałeś się wpasować, znaczy coś na sumieniu zalega :3
 • Canulas 4 miesiące temu
  Marok zauważyłem, że do pierdzielę nią dyrdymałów to Ty pierwszy, ale przeczytać, skomentować...
 • marok 4 miesiące temu
  Canulas, nikt nie powiedział że nie czytam. Zluzuj trochę
 • Canulas 4 miesiące temu
  marok, spox
 • TrzeciaRano 4 miesiące temu
  Podbjanie
 • Canulas 4 miesiące temu
  Yeap
 • TrzeciaRano 4 miesiące temu
  Podbjanie
 • Freya 4 miesiące temu
  ściepa...
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Obce narzecze, spoko.
 • Adelajda 4 miesiące temu
  Kawał dobrego tekstu. Widać pracę jaką włożyliście. Każde słowo, a w konsekwencji każde zdanie - dopieszczone i utuczone - opisowością, klimatem. Nie sposób oprzeć się światu, jaki wykreowaliście. Jest brudny, tajemniczy, wciąga i pożera.
  Postacie świetnie przedstawione. Iva widzi mi się jako postać tragiczna, przyparta do muru, znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Z jednej strony strach przed nieznanym (przed eksperymentem, który jej zaproponowano), po stronie przeciwnej zaś stoi córka, która traci wzrok i podupada na zdrowiu.
  Smutek przeplata się z tragedią, wręcz nieuniknioną. Czuć jakby zaraz miał nastąpić punkt kulminacyjny.
  Najlepiej zapowiadający się utwór, z waszych wspólnych :)
  Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Adelajdo, dziekujemy pięknie! Pracy wlozylismy duzo, Can ma mega pomysły, potem tylko staramy sie ich nie spieprzyć... ;D
  Najlepiej zapowiadajacy się, noo, mozliwe, efekty wyjdą w praniu.
  Pozdrowienia :)
 • Adelajda 4 miesiące temu
  Ritha widać nakład pracy. Na chwilę obecną, tak w moim odczuciu - najlepiej się zapowiada. Nie ma tego rozdwojenia jak przy Eyre. Tu jest "coś" - coś fajnego i pięknego :)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Eyre to wiesz, heh, musielismy sie zgrac, tłuklismy tamto wtedy długo, tera idzie jak złoto. Do tego Can to turbo-edytor. Wiesz, jak cos sie dobrze zapowiada, to od razu ja (Ritha nadaje) czuje ciezar przedsiewziecia. Zeby nie napsuc, choc i ta presja z czasem ulatuje. No wez posz z Canulardo, jak on noirowy wstęp walnal, no wez to poczuj i pociagnij tekst po Noirze... :) Wiec tutaj sobie troszke podnieslismy poprzeczke. Tym bardziej cieszy, ze siadlo czytelnikom :)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  pisz*
 • Adelajda 4 miesiące temu
  Ritha spokojnie dajesz radę :D Nie umniejszaj sobie (naprawdę). Jak to już wcześniej napisałam "fire meet gasoline". Oboje macie dużo do zaoferowania i do opowiedzenia.
  Piszta, piszta dalej :)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Git :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Adelajda, dzięki za zaufanie i zastrzyk adrenaliny rodem z budzenia ćpunki w Pulp Fiction. Bardzo mnie raduje Twój odbiór. Staramy się jak, ekhm, jak umiemy ;)
 • Adelajda 4 miesiące temu
  Canulas znów czekałeś aż Ritha odpisze pierwsza? ;)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  :DD
  Oj, dejmy mu spokoj :D
 • Canulas 4 miesiące temu
  Adelajda, czekałem, ale nie dlatego, żeby podpiąć dupsko pod nieswoje plecy, a chwilowy "wyszczelałem" się z mundrości, a nie chciałem Ci odpisać w stylu: Wow, dziena.

  Losuj TW lepiej
 • Adelajda 4 miesiące temu
  Canulas ja się tylko droczę :-) Nie mam pretensji czy coś. Rozumiem. A zestaw już losowałam.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Adelajda, aj no, że się droczysz, ale i tak wolę się kompleksowo oddroczyć.
 • Wrotycz 4 miesiące temu
  Powiem Wam tak - wahałam się, czy mam dać komentarz. Raczej do drugiej części nie zajrzę. I nie dlatego, że opko ma jakieś mankamenty typu technicznego, czyli nieudolny warsztat pisarski itp. Wręcz przeciwnie. Znakomicie jest napisane, przenikliwe we wczuwaniu się w psyche bohaterki. Majstersztyk budowania klimatu beznadziei. Dialogi - super!
  Napięcie rośnie z każdym akapitem. Sugerowanie miejsca akcji - palce lizać. Motto - daje szansę na snucie rozwoju sytuacji, gdyby faktycznie było najważniejsza wskazówką, może poszłabym w część drugą.
  Ja jestem cholerną wizualistą, synestezja daje mi popalić zawsze w tego typu nawet tylko zapowiedziach tortury.
  To raz.
  A dwa - najbardziej nienawidzę cynizmu jaki przedstawiacie tutaj. Niby w białych rękawiczkach, niby relatywizm, a przecież - najgorszy rozbój, najbardziej chłodna, upadlająca postawa, jaką przygotowuje wywyższający się rozum. Emocje czasami czynią z człowieka najgorsze zagrożenie dla innych, ale kiedy rozum, na spokojnie ma za nic drugiego człowieka - odpadam.
  Także powaliło po lekturze, mam dość na dziś.
  Piękna jest tylko walka matki.
  Reszta - samo najgorsze zło.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Cóż. Jest to na pewno komplement i to taki, ekhm, zdrowy :) Opowiadanie chcemy faktycznie napisać mocne, dlatego tak (mam przynajmniej nadzieję) starannie tworzymy podwaliny pod nie.
  Chciałbym Cię oczywiście widzieć pod tekstem, no ale cóż. Zdrowie jedno, a czasami pół. Nie jestem Ci w stanie nic nawet zaspojlerować, gdyż opko trochę, powiedzmy, żyje. Niby plan jest ściśle nakreślony, ale i się zmienia. Wiesz, w modzie happy-endy, to kto wie jak będzie. I tak Ci dziękuję za wizytę, zwłaszcza, że niejako wbrew sobie. Sam jestem teraz w otoczeniu "niezbyt komediowych lektur. Pozdrawiam serdecznie.
  Dziena.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Wrotycz, rozumiem, że nie każdy lub w ten deseń. Noo, oczywiście nic na siłę, choć masz ciekawe spojrzenie na teksty i cenię sobie Twoje opinię, niemniej jednak rozumiem i miło, że przebrnęłaś przez tę część, zostawiając komentarzem ślad.
  Dziękuję piękne, pozdrowienia:)
  (R)
 • Wrotycz 4 miesiące temu
  Ritha & Canulardo - pewnie nie wytrzymam, więc proszę o nierealizowanie sceny eksperymentu, nie wiem, pod samochód niech wpadnie, czy coś w ten deseń, bo matka mocno zdesperowana raczej nie wpłynie na rozwój autotragedii.
  Dawno temu przeczytałam o szoguńskiej karze. Zawieszało się nieszczęśnika nad olbrzymim kotłem wypełnionym wrzącym olejem i powoli go zanurzało.
  Ze wszystkich nacji - japońskiej nie toleruję. Wyrafinowanie tortur. II wojna św. - działalność jednostki specjalnej. Eksperymenty na więźniach niewyobrażalne.

  Tak więc - jeśli moglibyście...
 • Canulas 4 miesiące temu
  Wrotycz, Twój odczuciowy dualizm naprawdę odbieram jako komplement wysokich lotów. Robić coś niejako wbrew sobie, patrzeć przez pajęczynę niedomkniętych dłoni, taa... to jest to.
  Opko migruje, a my jesteśmy jedynie wypadowymi tych mogracji. Każdy trzon, który mieliśmy, wyrywał się, podlegając kapryśnym metamorfozom. Jakiś szkielet mamy, ale czy dojedzie do końca - nie wiem.
  W sumie, nic nie wiem.
 • Wrotycz 4 miesiące temu
  Rzeczywiście, wzbudzone zostały przez ten tekst (przez Was) takie emocje, że można mówić nie o komplemencie, ale pochwale kunsztu pisarskiego. Co nie oznacza, że jestem zachwycona, wręcz przeciwnie, jestem przerażona ewentualnością realizacji gotowania żywcem.
  Cóż, nie ode mnie to zależy.
  Pozdrawiam.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Wrotycz, walka wewnetrzna jakaś tu sie u Ciebie odbywa :D
  No kurcze, nic nie mogę obiecać, mamy zapał by to pisać "grubo", lubie takie "pojebanstwa", Can zdaje się też, ale wszystko wychodzi w zasadzie w trakcie (pisania).
  Pozdrowienia raz jeszcze
  (R)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  O patrz :D W jednej sekundzie :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Wrotycz - dzięki zatem raz jeszcze
 • Nachszon 3 miesiące temu
  Wrotycz, W Szogunie znakomicie jest opisana scena gotowania jednego z żeglarzy (nie pamiętam, ale chyba Pan Yabu miał takie zboczenie). Potem tę noc gotowania nazywali "nocą krzyków". To kultura mocnego ducha, nie ciała. Ale duch staje się silny przez ćwiczenie ciała. Kultura trudna do przyjęcia, ale wartościowa, chociaż ma swoje wynaturzenia niestety.
 • jolka_ka 4 miesiące temu
  Ze wszystkich wspólnie napisanych tekstów te trafia najbardziej w mój gust. Intryguje. Zaciekawia. Może dlatego, że coraz bardziej się uzupełniacie i nie ma jakiegoś dysonansu pomiędzy fragmentami. Nie przesadzacie z opisami, nie ciągną się jak nie wiadomo co i tym samym jest bardziej płynnie. Ten stan kobiety i rozważanie za i przeciw mocno mi się udzieliło. Tak sobie myślę, że desperaci nie mają wyboru i chwytają się tego, co im zostanie podsunięte. Fajne, tendencyjne pytania, a raczej stwierdzenia typu: "matki muszą być silne", które niemal natychmiast zasiewają w bohaterce ziarno niepokoju, dalszy ciąg rozmowy to już tylko utwierdzanie się w przekonaniu, że to dobra decyzja. Pasy nieco ostudzają zapędy, ale jak widać nie do końca ;)

  Czy im się uda? Jak daleko posunie się bohaterka? Jaka jest w tym rola dziewczyny? To mnie ciekawi.

  Pozdrawiam. Czekam na cześć drugą.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Tak, będzie druga, trzecia i czwarta. To na pewno. Bardzo fajnie, że dostrzegasz rozwój płynności, pamiętam, że początki były ciężkie. Jak będzie... no, kurde, sam jestem ciekaw.
  Dzięki Jolkox
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  I piąta może nawet :D Dużo pytań, czyli ciekawość udało się rozbudzić - super :)
  Fajnie, że siadło. dzięki piękne za wizytę.
  Ps. Myślę, że czas byś pisała drugą część Masek ;P
  Pozdrawiam również :)
  (R)
 • Agnieszka Gu 4 miesiące temu
  Witam,

  Początek ciężki, nieco mdły, jakby wyduszony "bo coś trzeba napisać, jakoś zacząć..."
  Wychwycilam zdanie "Akordy planet rozbijają wieki na mgnienia." - nie wiem, czy to przez moje skrztwienie, czy przemyconą tu niechcący/chcący wiedzę astronomiczną, czy może jeszcze coś.

  Potem, na szczęście, jest już dużo lepiej. Im dalej w tekst, tym filozoficzne wstawki lepiej komponują się z fabułą.
  Od połowy poleciałam na jednym niemal wydechu. Opowiadanie zaczęło być ciekawe, koniec wciągający i intrygujący.

  Czekam na cd. No, tyle moi drodzy :)
  Pozdrowionka :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Ha, moja wina. I tylko moja wina. Ale, ale... miał właśnie być noirowy, nadmuchany itd. Jednym ten fragment siada, innym (patrz Ty) wręcz przeciwnie. Na pewno takie gęstości się jeszcze pojawią, gdyż są po prostu zgodne z założeniami.
  Dziena, miss A. Gu
 • Agnieszka Gu 4 miesiące temu
  Canulas OK, rozumiem, przygotuję się :) A wogóle, to ten początek - nie, że jakaś tragedia czy cuś... najwyżej 1 ziewnięcie ;)))
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Agu, jedno ziewnięcie tylko? I to na fragmencie Cana? Jestem zadowolona zatem ;D
  Nie no, super, żeś wypełzła zza meblościanki i się skusiła.
  Pozdrówki:)
  (R)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Agnieszka Gu, dobra, dobra. Już płakałam, więc za późno.
 • Agnieszka Gu 4 miesiące temu
  Canulas :))
 • TseCylia 4 miesiące temu
  Czyta się - jednym haustem, albo jednym tchem.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Super :)
  Dzięki TseCylia!
  Pozdro
  (R)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Miło.
  Dzięki za odwiedziny.
 • 00.00 4 miesiące temu
  Tutaj przygniata ta nędza, przedstawiona w taki sposób, że można ją poczuć na własnej skórze. Sytuacja matki, praktycznie bez wyjścia.
  Eksperyment potworny, nie weszła bym do tej wody.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  No fajnie, Szu, skoro mozna poczuć znaczy wyszło tak, jak chcieliśmy. Dzięki piękne za wizytę :)
  Pozdrowienia :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Dzięki ślicznie Szu. Weszłabyś.
 • Ritha 4 miesiące temu
  To samo pomyslalam :)
 • Aisak 4 miesiące temu
  Każdy wszedłby, gdyby musiał, a bohaterka nie miała, jak widać, innego wyjścia.
  Dla dziecka, dla siebie, dla obiecanej lepszej przyszłości.

  Wszystko przemyślane, każde słóweńko.
  Robi wrażenie. No, i tytuł, który zabiera nas w odległą, nieznaną krainę.
  Było mi miło gościć. Jak zwykle.
  Jestem pełna uznania dla kunsztu pisarskiego.
  :)
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Dziękujemy, Aisak :) Tak, wygladalismy Ciebie :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Dziena Aisella. Tekst stanowi lekkie wyzwanie. Zobaczymy jak pójdzie. Super że jesteś. Wyglądaliśmy Cię.
 • Aisak 4 miesiące temu
  Trochę powracam z martwych.
  Dawno tyle nie spałam.

  Pójdzie dobrze :)
 • Canulas 4 miesiące temu
  Oby
 • pasja 4 miesiące temu
  Dzień dobry.
  Istnienie w istnieniu. Dwa życia w jednym, to najtrudniejsza sprawa dla człowieka. Tutaj widzimy kobietę, matkę, a przede wszystkim człowieka. Zawsze tak mówią, nieszczęścia chodzą parami. Głód i choroba dziecka, sytuacja bez wyjścia i bez widoku na przyszłość zmusza ludzi do determinacji. Ale też zmusza innych do okrucieństwa, do wykorzystania słabszego? Czy kobieta jest słaba... nie! Jest bardzo silna i odważna. Słabi są ci co przedstawili propozycję eksperymentu kąpieli we wrzątku. Tylko tak naprawdę to ona cały czas kąpie się we wrzątku swojego życia.
  Obraz przygnębiający i dający do zamyślenia. Ból, wojna, straty, choroba i samotność stworzyły fuzję. Czy korzystną dla obu stron? Już na początku wydaje się, że nie. Zawsze są wygrani i przegrani. Matka ma jeden cel... uratować wzrok córce, a co będzie kiedy zginie? O tym za bardzo się nie myśli. Heroizm matki pewnie zwycięży, tylko za jaką cenę.

  Targana pogodowymi kaprysami Boga... w dupę jego kaprysy.

  Można uciec zewsząd, ale nigdy nie uciekniesz od siebie. Nie na zawsze. Możesz tylko się stracić na pewien czas... piękne.

  Pozdrawiam i miłego dnia
 • Canulas 4 miesiące temu
  Heeej Pasją <3
  Super komentarz. Dzięki pięknie w imieniu własnym i drugiej części załogi, ale pewnie "owa cześć" sama się odezwie.
  Bardzo miło z odwiedzin.
  Pogodnego dnia.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Pasjo, ja również dziękuję! Radam z Twojej wizyty, lubię Twoje refleksje.
  Miło.
  Buziole :)
  (R)
 • Maurycy Lesniewski 4 miesiące temu
  A mnie to tak zalatuje cmykowym klimatem (a Ritha wiesz jakie mam zdanie o tamtym opku) tylko tu jakby tak bardziej wygładzone i dopieszczone wszystko. Ta wasza kooperacja przyniosła wam niezły, bardzo niezly rezultat.
  Bendem czytał dalej, dziś we wannie następna cześć! ;)
  Kłaniam się obu współautorem!
 • Canulas 4 miesiące temu
  W wannie: w obliczu tego akurat opowiadania to ciekawe.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Mauryc, Cmyk II pisze się ;)
  Kooperacja jest gites.
  W wannie czytaj :D Tak jest!
  Pozdro
  (R)
 • nimfetka 4 miesiące temu
  Dobra, i jestem.
  Na początek, bardzo mój typ, bo nie musze analizować pół godziny, ani tez nie jest to tekst wybrakowany z piękna. Pochlania od pierwszych zdań. Okropnie interesująca cześć czegoś naprawdę niepospolitego. Wzbudza apetyt na wiecej tego... przepyszniutkiego dania w tavie.
  No i akcja umieszczona w Macedonii, kraju rozwijającym się. A kraje nierozwiniete gospodarczo są dla taaaak zajebiste dla klimatu i urozmaicenia akcji. Kupuje w pelni.

  Well, chyba Wasza wspolpraca to jedna z najlepszych rzeczy jaka przydarzyla sie dla tego portalu.
  Bede nadrabiac w swoim slimaczym tempie, ale będę.
 • Canulas 4 miesiące temu
  Nadrabiaj, nadrabiaj. Miło że udało się podlecieć. Pozdrox Nimfetka.
 • Ritha & Canulardo 4 miesiące temu
  Jeeej, Nimf, umknąl mi ten komentarz!

  "chyba Wasza wspolpraca to jedna z najlepszych rzeczy jaka przydarzyla sie dla tego portalu" - nie wiem czy akurat dla portalu, ale... no ;) Współpracuje się git.

  Bardzo fajnie, że Cię szepczące wiatry przywiały i tutej.
  Pozdro
  (R)
 • Nachszon 3 miesiące temu
  Wasz język, plastyczny, wijący się będzie przeszkadzał mi zawsze. Nie lubię i tyle. Zanim zahaczyło we mnie zainteresowanie musiałem przejść przez narzucony podziw dla składni, sentencyjnych podsumowań itp. Powoli, elegijnie. Nie moje tempo.
  Ale. Nie mogę nie zauważyć niezwykłej jakości literackiej, logiki akcji, logiki wypowiedzi. Obrazowości. Zaintrygowania, gdy wreszcie dotarłem tam, gdzie powinienem dotrzeć dużo wcześniej. Do propozycji gorącej kąpieli. Na pewno jest klimat niesamowitości, jakiegoś innego świata w świecie "zwykłym". Rzeczywistości, w którym czyjaś siła rośnie kosztem kalectwa, ułomności innych. Ale w tym "innym" świecie nie ma ludzi nie-ułomnych. Bo wykorzystywanie ułomności innych do produkowania własnej siły jest też ułomnością. Jednolity plastyczny tekst z niezwykłym pomysłem. Na marginesie ciekawostka. Iva zastanawia się, czy mogłaby zjeść robaki. A wiecie, że w judaizmie szarańcza jest koszerna i jak najbardziej nadająca się do jedzenia?:). Pięć, pięć oczywiście. Co innego lubić-nie lubić sposób wypowiedzi, a co innego widzieć jakość. Chociaż za tę lekką rozlazłość... Nie, no 5.
 • Canulas 3 miesiące temu
  Noo, fakt. Jak przeszkadzał, toni pewnie będzie. Choć "Pocztówki" mają to do siebie, że tylko początek danej serii jest gęsty. Taki plan. Świetny koment.
  Dzięki piękne od męskiej części teamu.
 • Ritha & Canulardo 3 miesiące temu
  "Na marginesie ciekawostka. Iva zastanawia się, czy mogłaby zjeść robaki. A wiecie, że w judaizmie szarańcza jest koszerna i jak najbardziej nadająca się do jedzenia?:)." - ja nie wiedziałam :)
  No i widzisz Nachsz, tera tak, tera masz poglad na cokolwiek jesli chodzi o Pocztówki. Komentarz swietny to prawda, bardzo doceniam taką szczerość - ze jak nie pasi to to i to, a pasi to i to. Wymagajacy czytelnik to skarb :)
  Pozdrówki raz jeszcze
  (R)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania