Plan działania Schlezwiga oraz bitwa. - 20 podrozdział

Plan działania Schlezwiga oraz bitwa.

 

Schlezwig po dotarciu na front wschodni od samego początku kierował armia Południe.

Był 8 września. Schlezwig zarządził jednodniowy odpoczynek przed zdobyciem Kijowa. Nastał wieczór Schlezwig wraz z innymi oficerami udali się do namiotu aby ustalić plan działania. W namiocie rozłożono mapę a Schlezwig rozpoczął:

-No panowie jakie macie propozycje odnośnie ataku słucham?.

Jeden starszy oficer odparł niezdecydowanie:

-Uważam iż nasze wojska najpóźniej jutro powinny przekroczyć Dniepr i przeciąć front Kirponosa.

Drugi słysząc to bez zawahania zaczął mówić:

-Niech pan nic niemów Pan niema doświadczenia w prowadzeniu działań ….. – jednak nie skończył gdyż przerwano mu.

Był to Schlezwig. On po namyśle zdecydowanie odparł:

-Brawo, brawo właśnie takich ludzi w dowództwie nam trzeba. Jutro proszę zmobilizować oddziały i forsujemy Dniepr.

Po tych słowach wyciągnął szklanki , otworzył wino mówiąc;

-Za zwycięstwo.

Wszyscy zgromadzeni w namiocie zasalutowali i wypili nalane wino.

Następnego dnia o świcie armia sforsowała Dniepr i z przyczółków Czerkawsk , Krzemieńczuk zaatakowała wojska radzieckie .Nawiązała później łączność z armią Grupą Pancerną Guderiana , a głównodowodzący wojsk radzieckich Budionny został złapany. Następnie przez samego Stalina Budionny stracił stanowisko a dowództwo przejął generał Kirponosowi . Zginał on jednak 20 września. Od tych chwil armia czerwona była skończona . Schlezwig widząc bezradność wojsk radzieckich podbiegł do radiostacji , w sztabie polowym i poprosił radiotelegrafisty o łączenie się z armia środek , gdyż musi rozmawiać z dowódca . Ów Niemiec połączywszy się odparł do Schlezwiga:

-Już proszę mówić.

Usiadł i po przywitaniu się odparł z dumą:

- Nasze wojska są już pod Kijowem czy możemy prosić o pomoc w otoczeniu miasta?.

Po drugiej stronie odezwał się głos:

-Oczywiście właśnie pokonaliśmy wojska od strony południowej i nasze zmotoryzowane oddziały kierują się właśnie na Kijów, a jak sytuacja z dowództwem Rosjan i zaopatrzeniem?.

-Wojska radzieckie są w rozsypce , nie mają kadry dowódczej, zaopatrzenia , wszystko im się sypie. Nasze wojska nacierają z zachodniej strony. Weźmiemy ich w kleszcze , jednak musicie nam pomoc to zrobić , potrzebny będzie nam dodatkowo ostrzał artylerii oraz bombardowanie miasta. .Proszę o odpowiedz.

W słuchawce po chwili odezwał się głos głównodowodzącego armia środek: :

- Herr Schlezwig o naloty proszę niech pan będzie spokojny za chwile wydam odpowiednie rozkazy niech Pan słucha.

Gdy usłyszał te słowa podziękował za wsparcie . Odkładając słuchawkę słuchać było można i słychać było huk , świst spadających bomb i ostrzałów artylerii który trwał przez 2 minuty. . Schlezwig przekazał także dowodzącym aby po nalocie i bombardowaniu od razu ruszyć dywizją pancerną wsparta przez piechotę. Niemiecka armia wdarła się do zniszczonego Kijowa bez problemów jednak w dalszych części miasta niebyło tak łatwo. Jednakże na pomoc przybyła armia Pancerna kierowana z północy i ostatecznie przełamała obronę Kijowa.

Walki trwały długo i zaciekle. 19 września padł Kijów , jednak walki nadal trwały przez kolejne 10 dni. Po bitwie jeden z żołnierzy przyniósł do namiotu listę pojmanych żołnierzy radzieckich. Było to 665 tys. Ludzi. Schlezwig spoglądając na listę uśmiechnął się i odparł do dowodzących armią:

-No Panowie pięknie , zyskujecie sobie sławę , Będę ubiegać się dla was o medale. Proszę zostawić mnie samego, oto rozkazy dla Panów co dalej robic , ale na razie wymarszu nie będzie – i podał im kartkę.

Było to największe zwycięstwo. Po opuszczeniu namiotu przez wszystkich Schlezwig zameldował o zwycięstwie Berlin.

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania